Kıdem Tazminatı Ödeme Süresi 2022

Kıdem tazminatı ödeme süresi hakkında işten ayrılan çalışanlar tereddüt yaşayabilmektedir. İşten ayrıldıktan sonra tazminat için gerekli şartları sağlayan çalışanlara Kanunen belirlenmiş makul tazminat yatırma süresi içerisinde tazminatın ödenmesi gerekmektedir. Tabi burada tazminat kaç günde ödenir sorusu akla gelmektedir. İşten ayrılan ve tazminat hakkı elde eden çalışanların çok sordukları kıdem tazminatı kaç gün içinde ödenir sorusunun cevabı ve işveren tazminatı ne kadar sürede ödemeli konusunda sık sorulan soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

4857 sayılı iş kanunu kıdem tazminatı ödeme süresi nedir ?

İşveren tazminatı kaç günde öder sorusunun cevabı için 4857 Sayılı İş Kanun’unda ya da ilgili yönetmelik ve ya genelgelerde net olarak belirlenmiş bir süre bulunmamaktadır. Peki süre yoksa o zaman işten ayrılan çalışan için kıdem tazminatı kaç günde ödenir ?

Her ne kadar İş Kanununda ya da bağlı yönetmeliklerde tazminat kaç günde yatar konusunda net bir hüküm bulunmuyorsa da burada belirlenmiş makul bir süre vardır ve bu süre de genellikle 30 gün olarak belirlenmiştir. Yani işten ayrılan çalışanın işverenin tazminat ödeme süresi işten çıkış tarihinden itibaren kanunen olmasa da geleneksel olarak 30 gün olarak belirlenmiştir. Bu makul işçiye tazminat ödeme süresi beklendikten sonra eğer işveren yine ödeme yapmazsa arabulucuya ve sonrasında gerekirse mahkemeye gidilebilir. İşveren tazminat ödeme süresinde ödenmezse izlenmesi gereken yol yazımızın devamında verilmiştir.

3600 kıdem tazminatı ödeme süresi nedir ?

Bildiğiniz gibi 08.09.1999 tarihi ve ya öncesinde herhangi bir kapsamda girişi olan ve SSK kapsamında 15 yıl ile 3600 günlük hizmeti tamamlayanlar SGK’dan tazminat alabilir yazısı ile işverenine başvurarak tazminatlı olarak işten çıkabilmektedir. Bu durumda olanlar da bize sıklıkla 3600 tazminatı kaç günde ödenir sorusunu iletmektedir. İşveren işçinin tazminatı ne kadar sürede ödemeli üst başlığında ayrıntılı olarak açıkladığımız üzere tazminat için Kanunen belirlenmiş bir süre yoktur. Makul süre olan işten çıkış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ödenmelidir.

Kıdem tazminatı kaç taksitte ödenir 2022

Kıdem tazminatı hakkında sık sorulan sorulardan birisi de tazminat kaç taksitte ödenir sorusu olmaktadır. Kanunen tazminatın taksitle ya da parça parça ödenmesine dair bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak Yargıtay’ın daha önceki emsal kararları da göz önünde bulundurularak işçi ve işverenin aralarında anlaşması ve yazılı olarak süre ve ödeme tutarı belirlemeleri şartı ile tazminatın taksitle ödenmesi mümkündür. Kıdem tazminatı işveren ödeme süresi de göz önünde bulundurularak işveren ve işçi arasında belirlenen taksit sayısı ile ödenebilir.

Kıdem tazminat ödeme süresinde ödenmezse ne yapılmalı ?

Tazminat kaç gün içinde ödenir sorusunun cevabına yukarıda ayrıntılı olarak değindik. Kanunen kıdem tazminatının ödeme süresi belirlenmediğinden işten çıkış tarihinden sonra 30 gün beklemenizi öneririz. İşveren kıdem ve ihbar tazminatı ödeme süresi içerisinde alacaklarınızı ödemezse;

  • Öncelikle noter aracılığı ile işverene kıdem tazminatı ihbarnamesi gönderin.
  • İhbarnamede belirtilen süre içerisinde işveren yine ödemezse bu durumda arabulucu bürosuna başvurun. Arabulucu büroları Adliyelerin içerisindedir.
  • Arabulucu gerekli ön inceleme sonrasında işveren ve işçiyi uzlaştırmaya çalıştır. Arabulucuda uzlaşma sağlanırsa tazminat ödenir ve süreç tamamlanır.
  • Arabulucu uzlaşma sağlayamazsa bu durumda işçi iş mahkemesine başvurabilir.

2022 kıdem tazminatı tavanı tutarlarına göz atmak, 2022 Kıdem tazminatı tavanı nasıl belirlenir konusunda bilgi edinmek ve ne kadar tazminat alabileceğiniz hakkında tazminat hesaplaması yapmak için hemen 2022 kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın