Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir, Ne Kadar 2022

Kıdem tazminatı çalışanlar için en önemli güvencelerden birisidir. Tazminat alabilmek kanunen belirli şartlara bağlanmıştır ve bu şartları sağlayan çalışanlara işverenleri tazminatlarını ödemek zorundadır.

Kıdem tazminatı almanın kendi isteğiniz ile çıksanız bile bazı püf noktaları bulunmaktadır. Bu yazımızda kıdem tazminatı alma şartları, hesaplama işlemleri, yeni tazminat fon sistemi ve kısacası konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı nedir ?

İşçinin işyerindeki kıdemi de esas alınarak iş sözleşmesinin feshi durumunda Kanunen gerekli şartlar sağlanıyorsa işçiye ödenmesi gereken ödenektir.

Özel sektörde tazminat alma şartları 2022

Tazminat alabilmek için temel ve olmazsa olmaz koşul işyerinde en az 1 yıl çalışmanızın bulunması. Bu şart haricinde ise bazı istisnai durumlar haricinde kendi isteğiniz ya da kusurunuz dışında işten çıkmanız doğru bir ifade ile işveren tarafından çıkarılmanız gerekiyor. Kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız durumunda tazminat ödenen istisnai tüm durumlar aşağıda ayrı başlıklar altında verilmiştir.

Kendi isteğim ile ayrılırsam tazminat alabilir miyim 2022

Tazminat almak için temel ve olmazsa olmaz koşul olan en az 1 yıl çalışmış olma koşulu ile aşağıdaki durumlarda kendi isteğiniz ile bile çıkarsanız işveren tazminat ödemek zorundadır. Kendi isteğiniz ile işten çıktığınızda tazminat alabileceğiniz durumlar aşağıdaki gibidir.

  • Emeklilik için yaş dışında gerekli prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını sağlamak. Örneğin 08.09.1999 tarihinden önce giriş varsa ve en az 3600 günü tamamladıysanız tazminat alarak ayrılabilirsiniz.
  • Sağlık gerekçesi nedeni ile işten çıkmak. Doktor raporu ile belgelemeniz gerekiyor.
  • Evlenen kadın çalışanların evlilik nedeni ile resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten çıkması. Detaylı bilgi için evlilik tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Erkek sigortalının askerlik nedeni ile işten çıkması.
  • İşyerindeki zorlayıcı sebepler. Maaşların ödenmemesi, işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışları, yıllık izin verilmemesi v.s.

Kıdem tazminatı fonu ne zaman yürürlüğe girecek 2022

Kıdem tazminatında yeni bir sisteme geçilmesi gündemde. Yeni sisteminde adı tazminat fon sistemi olacak. Çok büyük ihtimalle 2022 yılı içerisinde konu ile ilgili somut adım atılması beklenmekte. Bu sistemde bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi çalışan adına tazminat hesabı açılacak. İşveren çalışanın tazminat hakkını her ay bu hesaplara aktaracak ve çalışanların tazminatları bu fonlarda değerlenecek. Sistemde belli bir süre kalan sigortalılar daha sonra kendi isteği ile işten ayrılsalar bile sistemde biriken paralarını çekebilecek ve kayıpları olmayacak. Tazminat fonu hakkındaki güncel gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu ?

Prime esas kazancı yüksek olan çalışanlar için tazminat tavanı belirlenmiştir. Çalışanın her bir yıllık çalışması karşılığı ödenecek tazminat tutarı tavanı geçememekte. Güncel tazminat tavan tutarları ve tavan hesaplamasının nasıl yapıldığı hakkında detayları  kıdem tazminatı tavanı sayfamızda bulabilirsiniz.

Tazminatı hesaplama 2022

Tazminat hesaplaması iş çıkış zamanındaki son brüt prime esas kazancınız esas alınarak yapılır. Ödenecek yıllık brüt tazminat tutarı son brüt tazminat tutarıdır. Bu brüt üzerinden sadece %07,59 oranında damga vergisi düşülür ve net tazminat hesap edilir. Kıdem tazminatı damga vergisi nasıl hesaplanır sayfamızdan brüt tazminat üzerinden damga vergisi hesaplamasının nasıl yapıldığı konusunda bilgi bulabilirsiniz. Yazının sonundaki yorum bölümünden son brüt kazancınız ile ne kadar süre çalışmanız olduğunu bize yazarsanız ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplayabiliriz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2