Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu 2022

Kısa çalışma ödeneği başvurusunun nasıl ve nereye yapılacağı konusunda tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. Hastalık, ekonomik kriz, doğal afet v.b. mücbir sebeplerden dolayı kapatılan işyerlerinde çalışan sigortalılara işverenleri tarafından maaş ödenmemekte ve bu yüzden işverenler işçileri çıkarma yoluna gitmektedir. İşte tam da bu süreçte devreye kısa çalışma ödeneği girmektedir.

Koronavirüs nedeniyle birçok işyeri kapatılmıştır. Bu işyerlerinde çalışanlar ise kısa çalışma ödeneğini nasıl alabilecekleri, maaşın ne kadar olacağı ve ne zaman alınacağı konusunda merak içerisindeler. Bu yazımızda ödenek başvurusunun nasıl yapılacağı ile konu hakkında tüm soru ve cevapları bulabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği nedir ?

İşyerlerinin zaruri nedenlerle kapatılmasından dolayı hem işverenlerin hem de işçilerin mağdur olmaması adına kapatılan sürede İşkur tarafından geçici süre ile ödenen ödenektir.

2022 kısa çalışma ödeneği şartları nelerdir ?

İşyerinin mücbir yani zaruri bir sebepten dolayı kapatılmış olması gerekiyor. Örneğin Koronavisüs tedbirleri kapsamında kapatılan işyerlerinde çalışanlara bu kapsamda maaş ödemesi yapılabilecektir. Şunu hatırlatmak isteriz . Eğer işyerinden çıkış yapıldıysa bu ödenekten yararlanamazsınız. Bu durumda gerekli şartları sağlıyorsanız işsizlik ödeneği başvurusu yapabilirsiniz. İşsizlik maaşı başvurusu yapmak, detaylı şartları öğrenmek ve ayrıntılı bilgi için hemen  işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mücbir sebep dışında yani işveren için aranan şart dışında işçi açısından da son 3 yıl içerisinde en az 450 gün olması ve en az 60 gündür kesintisiz çalışıyor olması şartı aranmakta.

2022 kısa çalışma ödeneği başvurusu nasıl yapılır ?

Ödenek başvurusu işverenler tarafından yapılacaktır. İşçiler başvuru yapmayacaktır. Başvurular ise tedbirler kapsamında elektronik ortamda mail ile yapılacaktır. Başvuru için “Kısa çalışma talep formu, kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin listenin” işverenler tarafından doldurularak mail ortamında İşkur’a gönderilmesi gerekmektedir. Başvuru formlarını aşağıdan indirebilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği başvurusu için gerekli evraklar 2022

İşverenler tarafından elektronik ortamda maille yapılacak başvurularda doldurulup gönderilmesi gereken belgeleri aşağıdan indirebilirsiniz;

  • İşkur kısa çalışma ödeneği başvuru formu( indir ) .
  • Kısa çalışma yaptırılacak çalışan listesi örneği ( indir ).

Yukarıdaki belgeler eksiksiz doldurulup imzalandıktan sonra taranarak mail ortamında işverenin bağlı bulunduğu İşkur Müdürlüğü’ne mail ortamında gönderilmeli. Güncel mail adresleri listesi aşağıdaki gibidir;

  • İşkur Müdürlükleri mail adresleri ( indir ).

Kısa çalışma ödeneği nasıl hesaplanır ?

Ödenek hesaplaması çalışanın son 12 aylık brüt asgari ücret ortalamasının %60’ı üzerinden yapılmakta. 2022 yılı için brüt asgari ücret 5004,00 T Buna göre adınıza ödenek yapılacak tarihten geriye dönük 12 ayın brüt ortalamasını aldıktan sonra %60’ı alabileceğiniz net ödenek olarak hesaplanır.

Kçö hesaplama 2022

Brüt maaşı yüksekten ödenenler için ise ödenek tutarı brüt asgari ücretin %150’sini geçememekte. Yani 2022 yılı için ödenecek en yüksek kısa çalışma ödeneği tutarı 7.506,00 TL olacaktır. Hesaplama tablosu aracılı ile hesaplama yapmak için hemen kısa çalışma ödeneği hesaplama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği nereye yatar ?

İşkur tarafından yapılan tüm ödemeler normalde PTT’den alınmaktadır. Ancak banka hesabı tanımlamanız durumunda ödemeniz tanımlamış olduğunuz bu hesaba aktarılır. Kısa çalışma ödeneği banka hesabı tanımlamak için ;

  • Öncelikle buradan T.C. numarası ve e-devlet şifrenizle İşkur profil sayfanıza giriş yapın ⇒ İşkur profil sayfası girişi,
  • Anasayfaya giriş yaptıktan sonra İBAN BİLGİLERİNİZİ GİRMEK YA DA GÜNCELLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ sayfasına giriş yapın.
  • Açılan sayfada TR ile başlayan ve sonrasında 26 hane ile devam eden numarayı boşluksuz olarak doldurduktan sonra İBAN kaydet diyerek tanımlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği sorgulama 2022

Ödenek sorgulaması e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-devlette TC. numaranız ve e-devlet şifreniz ile İşkur kısa çalışma ödeneği sorgulama sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği alanlar hangi kodla, nasıl bildirilir ?

Ödenek alanların ödenek süresi boyunca işverenleri tarafından işten çıkışı yapılmaz. Bu kişilerin sıfır kazanç ve sıfır günle Sosyal Güvenlik Kurumu’na “18-Kısa Çalışma Ödeneği” eksik gün bildirim kodu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmeleri gerekiyor. Bu süre boyunca kişinin maaşı ve genel sağlık sigortası primi İşkur tarafından ödenir. Dolayısıyla kısa çalışma ödeneği alınan süre boyunca kişi bu kapsamda hem kendisi sigortadan yararlanır hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sigortasından yararlanmaya devam eder.

Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenir ?

Eğer başvuruda eksiklik yoksa ve yukarıda belirtilen diğer şartlar da sağlanıyorsa başvuruyu takip eden ayın 5’i itibariyle ödenek PTT’den alınabilir.

Kısa çalışma ödeneği alanlar kıdem tazminatı alabilir mi ?

Ödenek süresi boyunca işçinin çıkışı verilmez. Bildiğiniz üzere kıdem tazminatı iş sözleşmesinin feshi yani diğer adı ile işçinin çıkışı halinde gündeme gelir. Ödenek süresi boyunca işyerinden çıkış yapılmadığı için tazminat alamazsınız. Tazminat alma püf noktalarını öğrenmek için  kıdem tazminatı şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2