kçö hesaplama

Kısa Çalışma Ödeneği Hesaplama 2021

Kısa çalışma ödeneği hesaplamasını aşağıdaki program aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Kısa çalışma için aylık olarak ödenecek en düşük tutar geçerli brüt asgari ücretin %150’sinden fazla olamaz. Ödenecek ödenek tutarı son 12 aylık brüt ücretin %60’ı alınarak hesap edilir. Aşağıdakı tabloya son 12 aylık brüt kazanç toplamını yazmanız yeterli olacaktır. Brüt kazancınıza e-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüze giriş yaparak PEK kısmından bakabilirsiniz. Yazımızın devamında ise ödenek hakkındaki soru ve cevaplar ile ptt kısa çalışma ödeneği sorgula işlemleri hakkındaki tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Kçö nedir, nasıl alınır ?

kçö nedir

Bu ödenek mücbir sebeplerle örneğin Koronavirüs pandemisi gibi sebeplerle işyerindeki faaliyetin tamamen durdurulması ya da ara verilmesi halinde İşkur tarafından işçiye 3 ay süre ile ödenen ödenektir. Ödenek için işçinin son 3 yıl içerisinde en az 450 gün sigortalı çalışmasının olması ve işyerinin de mücbir sebep kapsamında yer alması gerekmektedir.

Kçö başvurusu nasıl, nereye yapılır ?

Başvuru işlemi işveren tarafından başvuru formu, liste ve diğer gerekli evraklarla yapılır. Başvuruda izlenecek yol ve gerekli tüm evraklara https://www.sskisveren.com/kisa-calisma-odenegi-basvurusu/ sayfamızda ulaşabilirsiniz. İşveren başvurusunun ardından ödenek verilmesi uygun görülenler yine işverene mail ile bildirilir.

Ptt kısa çalışma ödeneği sorgulama 2021

İşverenin başvurusu sonrasında ödenek almaya hak kazananların bir listesi mail ile işverene bildirilir ve bu kişiler onay tarihinden sonraki ayın 5’inde eğer hesapları tanımlandı ise hesaplarından, hesapları tanımlanmadıysa PTT şubelerinden ödeneklerini alabilmekte. Ptt den kısa çalışma ödeneği sorgulaması maalesef online olarak yapılamamakta. Kısa çalışma ödeneği ptt sorgulama yapamadığınız için işvereninizden teyit aldıktan  sonra sonraki ayın 5’i itibariyle ödeneğinizi almak için PTT’ye uğrayabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Hakkında Mehmet BAŞARAN

Muhasebe mezunuyum. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum.

4 yorumlar

 1. Merhabalar;
  Şu zorlu süreçte o kadar yanımızda oldunuz ki. Öncelikle her sorum için verdiğiniz cevaplara tek tek teşekkür ederim. Tabi ki sorunlar bitmiyor maalesef.
  Şirketimiz 1 merkez 3 şube olmak üzere 4 ayrı işyeri için 01.04.2020/29.06.2020 tarihleri arasında KÇÖ’ ne başvuruda bulunmuş ve İşkur tarafından “hak edenler” için dönüş sağlanmıştır. Nisan ayı için 23 günlük hak edilen ücretlerimiz yattı. Az önce İşkur dan sisteme giriş yaptığımda “kısa çalışma ödeneği gerçekleşen ödeme raporu” adı altında hazırlanan raporu incelediğimde, hak eden personellerimizin bazılarına mayıs ayı ödeneği gözükmemektedir. Örneğin merkez işyerimizde (ben de bu sicil numarasına kayıtlıyım) 10 kişi için başvurumuz var ve hepimizin de ortalama 10 yıllık sigortalılık süremiz aynı işyerinde devam etmektedir kesintisiz olarak. 2 kişi için KÇÖ gözüküyor diğerlerimiz için gözükmüyor. Bunun nedeni ne olabilir? Geçici bir durum mudur sistemden kaynaklı tam hakim olamadım.
  Bir diğer konu; şubelerimizden birinde çalışan personelimiz için KÇÖ çıktı ama Nisan ayı 23 gün Mayıs ayı 13 gün olarak düşmüş İşkur sisteminin raporunda. Bunun sebebi daha önce işsizlik ödeneği almasından kaynaklı olabilir mi? (yani ben öyle düşündüm kendisine soramadım henüz ama) Şayet böyle bir durum var ise Mayıs ayında hiç çalışmayan bu personelimiz için 13 gün sonrasına “Ücretsiz İzin Nakdi Destek” için başvuru yapılabilir mi?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Ayşegül HANIM bugün ve yarın her zaman elimden geldiğince yanınızda olacağımı bilmenizi isterim.
   Birinci sorunuza gelince cevabını net olarak bilmemekle birlikte sistemden kaynaklı diye düşünüyorum. Yoksa şartlar sağlanıyorsa bunun başka bir açıklaması yok.
   Evet işsizlik ödeneğinden kaynaklı muhtemelen. Kalan günler için ücretsiz izin desteği başvurusu yapabilirsiniz. Yine de bu sorularınızın net cevabı için danışmanınız ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Saygılar.

   • Mehmet BAŞARAN bey ;
    Biliyorsunuz bugün yapılan açıklama ile KÇÖ ve Nakdi Ücret Desteği 1 ay daha uzatıldı. Şirketimizin 90 günlük başvuru süresi 29 Haziran 2020 de doldu. Normalde 30 Haziran iş başı olacaktı ama şirketimiz bu süreci uzatma kararı aldı.
    Soru 1: Başvuru tarihimizi 30 Haziran-31 Temmuz arası yapabilir miyim? Yoksa yine gün hesabı mı yapılacak yani 1 ay dendiğine göre başvuru aralığımız nasıl olacak
    Soru 2: Çalışanlarımızdan birisi Mali Müşavir. Kendisi Muhasebe Müdürü. Bu süreçte kendisi için de KÇÖ başvurusu yapıldı ancak bana “Mali Müşavirler KÇÖ’ den muaf” dedi. Çok araştırdım ama öyle bir açıklamaya rastlamadım. Sadece sokağa çıkma yasaklarında Mali Müşavir, muhasebeciler ve çalışanlarının muaf olduğunu okudum ama onlar için böyle bir başvuru yapılamaz diye bir şey okumadım. Mali Müşavirler bu süreçte KÇÖ ‘ den muaf mıdır?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

    • Merhabalar.
     1- Sanırım 01 Temmuz-31 Temmuz arasını kapsayacak şekilde başvuru yapmanız gerek.
     2- Açıkçası bu muafiyeti ben de ilk defa sizden duydum. Öyle bir muafiyet yok diye biliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir