Kısmi İstihdam Ne Demek ?

Kısmi istihdam ne demek ? Çalışma durumuna göre istihdam şekilleri farklılık göstermektedir. Tam zamanlı çalışma 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre en az haftalık çalışma süresi kadar yapılan çalışma olarak tanımlanırken kısmi süreli çalışma ise sigortalının normal haftalık çalışma zamanının, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsalsigortalıya göre önemli düzeyde daha az belirlenmesi olarak tanımlanmaktadır.

Bir çalışmanın kısmi süreli olarak tanımlanabilmesi için kısmi çalışma şartlarının sağlanması gerekmektedir. Bu yazımızda Sgk kısmi istihdam ne demek, kısmi istihdam en fazla kaç gün olabilir, kısmi sigorta nedir ve nasıl yapılır gibi kısmi sigortalılık hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

İstihdam ne demek ?

İstihdam, kelime anlamı olarak bir insanın/kişinin bir işte görevlendirilmesi/çalıştırılması anlamına gelir. İstihdam etmek ise ülkenin elinde bulundurduğu işgücünü sürekli olarak çalıştırması şeklinde tanımlanabilir.

Kısmi istihdam nedir ?

4857 Sayılı Kanunun Kısmi Süreli ve Tam Süreli İş Sözleşmesi” başlıklı 13’üncü maddesinde kısmi süreli sigortalılık şu şekilde tanımlanmaktadır;

“İşçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda sözleşme kısmî süreli iş sözleşmesidir….”

Kısmi istihdam şartları nelerdir  ?

4857 Sayılı kanunda yer alan yukarıdaki tanımlamaya göre bir çalışmanın kısmi istihdam olarak tanımlanabilmesi için;

  • Çalışmanın işyerinde tam zamanlı çalışan işçiye göre daha az süre ile çalıştırılması anlamına gelir.
  • İşveren ile işçi arasında imzalanacak bir kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışılacak süre belirlenir.
  • Sözleşmede haftalık ya da aylık toplam çalışma süresi belirlenir.
  • Haftalık çalışma süresi işveren tarafından aksi belirlenmediyse 45 saatten az olamaz. Aksi belirlenmediyse haftalık 30, aylık da 120 saate kadar olan diğer bir ifade ile 20 güne kadar yapılacak çalışma kısmi zamanlı çalışma kabul edilir.
  • 20 günden fazla çalışma varsa kısmi süreli çalışma olarak kabul edilemez.

Kısmi istihdam en az kaç gün olabilir ?

Peki kısmı istihdam kaç gün olabilir ? 4857 Sayılı İş Kanununda haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla aylık da 180 saate yakın olmaktadır. Kısmi çalışmanın da en fazla tam süreli çalışmanın 2/3’üne kadar olması gerekmektedir. Bu süre için sınır 20 gün olarak belirlenmiştir. Aylık 20 sigorta prim gününe kadar olan çalışma kısmi süreli çalışma olarak kabul ediliyor. Eğer prim gün sayısı 20 günün üzerinde olursa 06-Kısmi istihdam kodu ile SGK’ya bildirim yapamazsınız.

06 kısmi istihdam ile en fazla kaç gün bildirim yapılabilir ?

06 kodu Sgk eksik gün bildiriminde kısmi süreli çalışanların 30 günden az kalan eksik günlerinin bildirimi için kullanılan eksik gün kodudur. Sgk 06 kodu ile yapılacak prim gün sayısı bildirimi 20 gün ya da daha altında olabilir. Eksik gün nedeni 6 seçilerek gönderilecek bir sigortalı için maksimum aylık prim gün sayısı 20 gün olabilir. Eğer 20 günü geçiyorsa tam zamanlı çalışma olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

Kısmi istihdam eksik gün bildirimi nasıl yapılır ?

Peki Eksik gün nedeni 6 ne demek ve Eksik gün nedeni kısmi istihdam ne demek ? ? Kısmi istihdam eksik gün nedeni kısmi süreli çalışanların SGK’ya eksik gün nedenlerinin bildirimi için kullanılan koddur. İşveren çalıştığı süre kadar prim günü, kalan süre kadar da ” 06-Kısmi İstihdam” kodunu seçerek bildirim yapar. Örneğin sigortalı Kasım ayında 10 gün çalıştıysa eksik gün sayısı 20, nedeni de ” 06-Kısmi İstihdam” seçilerek bildirim yapılır. Eksik gün bildirimleri ve nedenlerine SGK eksik gün nedenleri ve açıklamaları sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Kısmi istihdam işsizlik maaşı alabilir mi?

Kısmi süreli çalışanlardan;

  • Kendi isteği ve kusuru dışında işten çıkışı verilen,
  • İşten çıkış tarihinden önceki son 3 sene içerisinde en az 600 gün ssk primi ödenmiş olanlar işsizlik ödeneği alabilir.

İşsizlik ödeneğine başvurmak, ne kadar alacağınızı öğrenmek için işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısmi istihdam maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

Maaş hesaplaması normal çalışanda olduğu gibi brüt maaş üzerinden yasal kesintiler düşüldükten sonra net maaş hesaplanmak sureti ile bulunur. Eğer maaş asgari ücret üzerinden hesaplanıyorsa part time asgari ücret başlıklı yazımızdan ne kadar maaş alabileceğinizi ve brütten nete maaş hesaplamasının nasıl yapıldığı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1