Kolay İşverenlik Nedir, Nasıl Geçilir ?

Kolay işverenlik sistemi SGK EK 9 ev hizmetleri, konut kapıcılığı ya da apartman yönetimine bağlı diğer çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu’na otomatik olarak bildirilmesini sağlayan bir sistemdir. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçiş ile birlikte mevcut e bildirge sistemi kapatılmış ve e bildirge v2 sistemi başlatılmıştır. Kolay işverenliğe geçiş yapan apartman yönetimleri her ay bildirge vermek ile uğraşmamakta sistem beyan edilen prim günü ve kazanç üzerinden hizmeti otomatik olarak göndermekte ve tahakkuk oluşturmaktadır. Yazımızın devamında kolay işveren girişinin nasıl yapılacağı, kolay işveren sisteminin nasıl kullanıldığı ve konu hakkındaki detaylara ulaşabilirsiniz.

SGK kolay işverenlik başvurusu nasıl yapılır ?

Peki kolay işverenlik nasıl yapılır ? Kolay işverenlik sistemine geçiş oldukça kolaydır. Kolay işverenlik giriş işlemini SGK işveren sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Kolay işverenlik başvurusu için;

 • Öncelikle buradan e bildirge şifreniz ile Sgk kolay işverenlik uygulamasına giriş yapın ⇒ sgk işveren sistemi girişi.
 • Burada ana sayfada KOLAY İŞVERENLİK/BAŞVURU-KAYIT İŞLEMLERİ menüsüne girin.
 • Buradan başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kolay işverenlik giriş e-devletten nasıl giriş yapılır ?

Sisteme yukarıda bağlantısı da verilen SGK işveren sistemi üzerinden giriş yapılabilmektedir. E-devletten doğrudan giriş yapılabilecek bir uygulama yoktur. Ancak SGK şifrenizi hatırlamıyorsanız e-devlette SGK E Şifre alma menüsünden öncelikle e-bildirge şifrelerinizi alabilir ve SGK işveren sistemine giriş yapabilirsiniz.

Kolay işverenlik ev hizmetleri için de kullanılabiliyor mu ?

Yapılan son düzenlemeler ile ev hizmetlerinde 5510 Sayılı Kanun’un Ek 9’uncu maddesi kapsamında 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar da bu kapsamda sayılmışlardır. Artık yeni alınan başvurular Ek 9 kolay işverenlik kapsamında alınmaktadır. Dolayısıyla bu yazımızda anlatılan  giriş, düzeltme ve kolay işverenlik işten çıkış bildirgesi işlemlerinin tamamı ev hizmetleri için de geçerlidir.

Kolay işverenlik bildirge verme süresi nedir ?

Kolay işverenlik kapsamında olan ev hizmetleri, konut kapıcıları için;

 • Sistem her ayın 14’ünde otomatik olarak bir önceki ayın tahakkukunu gönderir.
 • Kazanç ve gün sayısını E-Bildirge V2 uygulamasında aylık prim hizmet belgesi son veriliş tarihine kadar yapabilirsiniz. Bu tarih ayın 23’üdür ancak hafta sonu ya da resmi tatile denk gelirse sonraki ilk iş günü son bildirge verme tarihi olmaktadır.

Kolay işverenlik düzeltme bildirgesi nasıl verilir ?

Kolay işverenlik Sgk sisteminde her ayın otomatik tahakkuk zamanı gelmeden önce yani ayın 14’ünden önce bir önceki ayın kazanç, gün ve diğer teşvik gibi bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Ayın 14’ü geçtikten sonra kolay işverenlikte düzeltme yapamazsınız. Bu durumda E-bildirge V2 uygulamasından düzeltme yapmanız gerekir.

 • Örneğin Ocak ayı bildirgesi için sistem otomatik tahakkuku 14 Şubat’ta yapar.
 • 14 Şubat-23 Şubat tarihleri arasında E-bildirge V2 uygulaması üzerinden süresi içerisinde verilen bildirge menüsünden düzeltme yapabilir ve iptal ek bildirge  verebilirsiniz.
 • Ayın 23’ü geçtiyse yani aylık prim ve hizmet belgesi son tarihi dolduysa bu durumda yine E-Bildirge V2 uygulamasında süresi dışındaki bildirge kısmından bildirge vermeniz gerekiyor. Bu işlem için bağlı olunan SGK şube onayı gerekiyor.

Kapıcı ssk bildirgesi nasıl verilir ?

Peki kapıcı sgk bildirgesi nasıl verilir?

 • Kolay işverenlik sistemine geçiş yapanların her ay bildirge vermesine gerek yoktur.
 • Sistem tahakkuk ve hizmet bilgisini otomatik olarak gerçekleştirmektedir.
 • Ancak geçiş yapmadıysanız bildirge giriş, iptal/ek ve asıl bildirge işlemlerini e-bildirge versiyon 2 uygulaması üzerinden yapmanız gerekmektedir.
 • Kolay işveren v2 sisteminden nasıl gönderildiğini öğrenmek için Sgk E-bildirge v2 Asıl/İptal/Ek Bildirge Girişi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konut kapıcısı/apartman görevlilerine ödenmesi gereken brüt ve net güncel maaş tutarlarına Kapıcı Maaşı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

SGK kolay işverenlik ücret değişikliği nasıl yapılır ?

Kolay işverenlik sisteminde kolay işverenlik maaş güncelleme,  gün ve diğer beyan girişleri SGK işveren sistemi üzerinden yapılmaktadır. Ücret değişikliği yapmak için;

 • Öncelikle yukarıda bağlantısı verilen SGK işveren sistemine E-bildirge kullanıcı bilgilerinizle giriş yapın.
 • Ardından solda ana menülerde yer alan KOLAY İŞVERENLİK-Beyan Giriş/Teşvik tanımlama İşlemleri menüsüne giriş yapın.
 • Elimde örnek işyeri olmadığından kalan süreci anlatamıyorum. Ekran talimatlarını izleyerek beyan girişini tamamlayabilirsiniz.

Kolay işverenlik tahakkuk ne zaman oluşur ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi SGK kolay işverenlik sisteminde tahakkuk her ay otomatik olarak oluştur. Beyan, kazanç ve günü değiştirmediğiniz sürece her ay beyan edilen gün ve kazanç üzerinden sistem tahakkuku yapar. Tahakkuk günü ise her ayın 14’üdür.

Kolay işverenlik işten çıkış nasıl yapılır ?

Bu sistemde çıkış da oldukça kolaydır. Yapmanız gereken sigortalının işten ayrılış bildirgesini vermektir. İşten ayrılış bildirgesini verdiğinizde sistem bu çıkış tarihine göre sistem gün ve kazancı da bu çıkışa göre ayarlayacaktır. SGK işten çıkış uygulamasından çıkışı vermeniz yeterli olacaktır.

SGK kolay işverenlik tahakkuk sorgulaması nasıl yapılır ?

Kolay işverenlik prim ödemesini her ayın 15’i ve sonrasında yapabilirsiniz. Sistem ayın 14’ünde tahakkuku yaptığından 15’i gibi tahakkuk sistemde görülebilmektedir. Online olarak tahakkuk sorgulamasını SGK işveren sisteminden yapabilirsiniz. Bunun dışında sorgulamayı sadece borç sorgulaması olarak bankalardan ya da online bankacılık kanallarından işyeri sicil numarası ile yapabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1