Öğrenim Kredisi Affı Ne Zaman Çıkacak 2020

0 677

Öğrenim kredisi affı binlerce kişinin ortak beklentisi. Üniversitelerde okuyan öğrencilerinin eğitim ve öğretim süreleri boyunca Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun verdiği geri ödemeli kredi burs borçlarının silinip silinmeyeceği sürekli merak edilen konular arsında yer almaktaydı. Üniversite öğrenimi boyunca geri ödemeli kredi alan mezunlar için yeni çalışmalar sürekli devam etmektedir. Yüz binlerce üniversite mezununu ilgilendiren Kredi Yurtlar Kurumu borçlarının son durumunu sizler için araştırdık.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde sürekli gündem oluşturan kyk borç affı hakkında bazı milletvekilleri tarafından 2020 yılında gündeme taşınmış ancak bir sonuç çıkmamıştır. Bu yazımızda Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen kredilerin içeriklerinden, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kyk yapılandırma ile ilgili çalışmalardan. öğrenim kredisi ödenmezse ne olur,  öğrenim kredisi faiz affı ne zaman çıkacak konularında bilgi bulabilirsiniz.  Ayrıca KYK borcu silinmesi son dakika gelişmelerini de sayfamızda bulabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Nedir ?

Üniversite öğrenimi gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.Günümüzde dört yıl üniversite öğrenimi görmüş ve kredi almış bir mezunun borcu ortalama 30.000 Türk Lirasını geçmektedir.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir. KYK kredisine başvurmak ve krediden yararlanmak için KYK kredi başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

KYK borcu erteleme başvurusu nasıl yapılır ?

Kredi Yurtlar Kurumundan kredi almış ve mezun olmuş öğrencilerden ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile vadesi gelenlerden kredi taksitlerini zamanında ödeyen mezunlar, E-devletten başvuru yaparak borç ertelemesi talebinde bulunabilirler.Başvuru sonrası Sosyal Güvenlik ve diğer açılardan gerekli tetkikler yapıldıktan sonra birer yıllık süre ile uzatılabilir.

Kyk borcu ödenmezse ne olur 2020

Kyk borcunu ödemezsem ne olur ? Öğrenim Kredisi Borcunuzu banka üzerinden ödemeye başladığınız süre boyunca banka taksitlerini zamanında ve düzenli olarak ödenmesi zorunludur. Banka üzerinden yaptığınız ödemeyi 1 ay aksatmanız halinde borç tahsil edilmesi için vergi dairesine gönderilir.Daha sonrasında ise kalan borcunuzu vergi dairesi üzerinden ödemeniz gerekecektir. Borcun banka ile herhangi bir ilişkisi kalmayacaktır.

Öğrenim kredisi taksitlendirme nasıl yapılır 2020

6183 Sayılı Amme Alacakları Tahsili Usulü Hakkındaki Kanunun ilgili maddesine dayanarak Öğrenim Kredisi borcunuzu vergi dairesinde de taksitlendirebilirsiniz .Kyk taksitlendirmeden yararlanmak için borcunuzun bulunduğu vergi dairesine başvuru yapmalısınız.  Öğrenim kredisi geri ödeme taksitlendirme esnasında bir miktar tecil faizi ödemeyide göze almanız gerekecek doğal olarak.

Öğrenim Kredisi Borcunuzu 6183 sayıla kanuna göre  kyk borcu taksitlendirme başvurusu yapmak için hemen  vergi borcu taksitlendirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğrenim kredisi yapılandırma 2020

Yüksek öğrenim kredi borcu affı konusunu bir çok milletvekili sürekli gündeme getirmektedir. Çünkü kyk borcu affı konusu yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi sayısı yüzbinleri bulan vatandaşımızı ilgilendirmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek olan ve en geç 2020 sonuna kadar yasalaşması beklenen torba yasa ile KYK borçları da yeniden yapılandırılabilecek.  2020 sonuna kadar çıkacak olan kyk kredi affını da içerecek yeni bir vergi affı beklenmekte. Yeni vergi affı ve kyk borç yapılandırma hakkındaki güncel gelişmeleri vergi affı ne zaman çıkacak sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Öğrenciler okuldan mezun olduklarında doğrudan doğruya bir meslek sahibi olamadıkları için meslek sahibi olsalar dahi deneyimsiz olmalarından kaynaklı yeterince kazanç elde edememelerinden dolayı yeterli ödeme gücüne kavuşamamaktadırlar.Devlet 2011-2012 öğrenim yılında üniversite harçlarını kaldırmıştı. Kredi Yurtlar Kurumu borçlarına da yüksek öğrenim kredi borcu yapılandırma düzenlemesi getireceklerini umut etmekteyiz. Böyle bir durumun oluşması durumunda okurlarımıza duyuracağız.

Öğrenim kredisi affı başvurusu 2020

Şu anda  kyk borcu faiz affı yasası TBMM’de görüşme aşamasında. Yeni bir kyk öğrenim kredisi affı çıktığında başvuruyu nasıl yapacağınız,  kyk borcu yapılandırma başvurusunda  gerekli belgeler ve kyk faiz affı hakkında tüm detaylara yazımızda yer verilecektir.

Kyk borçları yapılandırma hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.