7326 Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır ?

0

7326 Öğrenim kredisi affı ile öğrenim kredisi borçlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz. 31.08.2021 tarihine kadar sürecek olan 7326 sayılı yeniden yapılandırma başvuruları kapsamında borçların gecikme zamları ve faizleri silinmekte. Bu yazımızda yeni yasa kapsamında öğrenim kredisi borçlarının nasıl yapılandırıldığı, başvuruların nasıl ve nereye yapıldığı hakkında tüm detayları bulabilirsiniz. 

7326 öğrenim kredisi yapılandırma nasıl oluyor ?

Bu yasa kapsamında;

  • 2021/04 dönemi ve öncesi olup kesinleşen, ödeme vadesi geçmiş ve Vergi Dairesine intikal etmiş olan öğrenim kredisi borçları diğer adı ile kyk borçları yeniden yapılandırılmakta.
  • Yapılandırma kapsamında borçlara uygulanmış olan gecikme zamları ve faizleri silinmekte ve borçlar için anapara ve Yi-Üfe esas alınarak yeniden hesaplama yapılmakta. 
  • Peşin ödemede anapara üzerinden hesaplanan Yi-Üfe’nin sadece %10’nu alınmakta. 
  • Borçlar 18 aya kadar taksitlendirilebilmekte ve taksit ödemeleri 2 ayda bir olmakta. 
  • Öğrenim kredisi 7326 yapılandırması için son başvuru tarihi ise 31.08.2021 tarihi olacak. 
  • İlk taksit son ödeme tarihi 30.09.2021 olacak.

7326 öğrenim kredisi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır  ? 

Yapılandırma başvurusu için iki seçeneğiniz bulunmakta. Birincisi başvuru formu ile bağlı olduğunuz vergi dairesine elden ya da posta yolu ile başvuru diğer yol ise ve en kolay olanı ise internet vergi dairesi üzerinden başvuru.

İnternetten 7326 KYK yapılandırma başvurusu nasıl yapılır ? 

İnternetten online olarak 7326 öğrenim kredisi başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için aşağıdaki yolu izleyin;

  • Öncelikle bu sayfadan internet vergi dairesine giriş yapın ⇒ interaktif vergi dairesi girişi
  • Ardından sırasıyla şu menüleri takip edin ; YAPILANDIRMA İŞLEMLERİ-7326 SAYILI YAPILANDIRMA KANUNU KAPSAMINDA TESCİL İŞLEMLERİ-7326 BAŞVURU FORMU
  • Burada ekran talimatlarını takip ederek başvurunuzu tamamlayın. 
  • Başvurunun ardından ortalama 1 hafta içerisinde onaylama yapılır ve ödeme planınızı yine YAPILANDIRMA İŞLEMLERİ- 7326 BAŞVURULARIM menüsünden alabilirsiniz. 
Öğrenim Kredisi Nedir ?

Üniversite öğrenimi gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Günümüzde dört yıl üniversite öğrenimi görmüş ve kredi almış bir mezunun borcu ortalama 30.000 Türk Lirasını geçmektedir.
Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

KYK borcu erteleme başvurusu nasıl yapılır ?

Kredi Yurtlar Kurumundan kredi almış ve mezun olmuş öğrencilerden ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile vadesi gelenlerden kredi taksitlerini zamanında ödeyen mezunlar, E-devletten başvuru yaparak borç ertelemesi talebinde bulunabilirler. Başvuru sonrası Sosyal Güvenlik ve diğer açılardan gerekli tetkikler yapıldıktan sonra birer yıllık süre ile uzatılabilir.

Kyk borcu ödenmezse ne olur ?

Öğrenim Kredisi Borcunuzu banka üzerinden ödemeye başladığınız süre boyunca banka taksitlerini zamanında ve düzenli olarak ödenmesi zorunludur. Banka üzerinden yaptığınız ödemeyi 1 ay aksatmanız halinde borç tahsil edilmesi için vergi dairesine gönderilir. Daha sonrasında ise kalan borcunuzu vergi dairesi üzerinden ödemeniz gerekecektir. Borcun banka ile herhangi bir ilişkisi kalmayacaktır.

Öğrenim kredisi taksitlendirme nasıl yapılır ?

6183 Sayılı Amme Alacakları Tahsili Usulü Hakkındaki Kanunun ilgili maddesine dayanarak Öğrenim Kredisi borcunuzu vergi dairesinde de taksitlendirebilirsiniz .Kyk taksitlendirmeden yararlanmak için borcunuzun bulunduğu vergi dairesine başvuru yapmalısınız.  Öğrenim kredisi geri ödeme taksitlendirme esnasında bir miktar tecil faizi ödemeyide göze almanız gerekecek doğal olarak.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.