2022 KYK Kredi Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır?

KYK kredi başvurusu yapmak, E-devlet sistemi üzerinden gerçekleşmekte olan bir işlem olarak bilinmektedir. KYK kredi başvurusu E-devlet üzerinden şu adımların takip edilmesi ile tamamlanmaktadır:

 • E-devlet şifresi almak isteyen vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. 18 yaşını dolduranlar için PTT şubelerinden kapalı zarf ile şifre temini yapılmaktadır.
 • E-devlet üzerinden ilk defa işlem yapılmadan önce PTT tarafından alınan şifrenin değiştirilmesi talep edilmektedir. Bu önlem, güvenlik amacıyla alınmaktadır.
 • Arama butonu kısmında KYK kredi başvurusu yazarak istenen sayfaya ulaşılabilmektedir.
 • Başvuru sayfası üzerinden gerekli verilerin girilmesinin ardından yapılan incelemeler sonucunda başvuru açıklanmaktadır.

Kimler KYK Kredisi Alma Hakkına Sahiptir ?

KYK kredisi alma hakkına sahip olan kişiler, devlet tarafından şu kriterleri sağlayan kişiler olarak bilinmektedir:

 • Ön lisans, lisans, yüksek lisans bölümlerinden birinin kazanılmış olması gerekmektedir.
 • Açık öğretim öğrencileri için öncelikli olanlara kredi verilmesi halinde kontenjan bulunursa diğer öğrencilere de kredi hakkı doğmaktadır.
 • Daha önceden burs ya da kredi hakkı alınmamış olması gerekmektedir.
 • Yetim maaşı ve nafaka almadığının belgelenmesi gerekmektedir.
 • Askeri okul ve polis okulu öğrencilerinin kredi kullanım hakları bulunmamaktadır.
 • C vatandaşı olmaları zorunlu tutulmaktadır.

Bu şartlar dahilinde yapılan başvurular sonucunda öğrenim kredisi verilmekte olup mezuniyet süresinin ardından iki yıl geçtikten sonra öğrenim kredisi geri ödemelerinin başlatılması gerekmektedir.

KYK Bursu ve KYK Kredisi Koşullarının Farkları

KYK bursu ve KYK kredisi arasındaki farklar, şunlardır:

 • Kredi alan öğrencilerin mezuniyet süresinin akabinde iki yıl sonra aldıkları desteği geri ödemeleri gerekirken, burs almakta olan kişilerden herhangi bir geri ödeme desteği talep edilmemektedir.
 • Burs almak isteyen öğrencilerin, aile geçim miktarlarının ve maddi güçlerinin devlet tarafından yapılan incelemeler ile onaylanması gerekirken, kredi almak isteyenlerde böyle bir inceleme bulunmamaktadır.
 • Burs kontenjanlarının kredi kontenjanlarına göre daha az olduğu bilinmektedir.

KYK kredi başvurusu ve burs başvurusu süreçleri aynı platform üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yapmak isteyenlerin yalnızca başvuru aşamalarında burs seçeneğini tercih etmeleri gerekmektedir.

KYK Kredi Başvuru Tarihleri Ne Zamandır ?

KYK kredi başvuru tarihleri, net olarak belirtilmemektedir. Başvuru yapmak isteyen öğrencilerin güncel tarihleri düzenli olarak takip etmeleri gerekmektedir. Fakat ortalama başvuruların Eylül ve Ekim ayları dolaylarında başladığı bilinmektedir.

KYK Kredi ve Burs Tutarları Nasıldır ?

KYK kredi ve burs tutarları, eğitim sürecine göre farklılık göstermektedir. Ön lisans ve lisans öğrencileri için aynı tutarlar verilirken yüksek lisans ve doktora öğrencileri için belirlenen tutarların aylık miktarları daha yüksek olmaktadır.

2021 yılında eğitim görecek olan öğrenciler için aylık burs ve kredi tutarı 600,00 TL olacak şekilde belirlenmektedir. Bu tutar yüksek lisans öğrencisi olma durumunda 1220 TL, doktora öğrencisi olma durumunda ise 1720 TL olacak şekilde belirlenmektedir.

Kredi ve burs durumuna göre tutarlarda herhangi bir değişiklik söz konusu olmamaktadır. Her iki durumda da eğitim kademesine göre ücretler belirlenmektedir. Bununla birlikte burs ve kredi tutarlarına her yıl zam geldiği de bilinmektedir.

KYK kredi başvurusu yapacak olan öğrencilere bu tutarlar üzerinden geri ödemeye ilişkin sözleşmeler imzalatılmaktadır. 4 yıllık ya da 2 yıllık eğitim sürecinde alınacak olan toplam kredi tutarı üzerinden taahhüt işlemleri yapılmaktadır.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1