Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar 2022

Maliye kaydı olup bağ-kur kaydı olmayanlar 2022 yılında yeni bir düzenleme bekliyor. Birçok kişiye geriye dönük borçlanma hakkı verilmesi, tarımda yıllar önce kesintisi olanların buna istinaden geriye dönük bağkur açtırması ancak yıllarca devlete vergi ödeyenlerin bu kayıtlara göre tescil açtıramaması şu anda mevzuatımızda yer alan en adaletsiz düzenlemelerden birisi.

Peki Vergi kaydı olup da bağ-kur’a tescil yaptırmamışlara iyi haber gelecek mi ? Bu yazımızda 2000 öncesi vergi kaydı olup bağkur tescili olmayanlar için olumlu yönde bir çalışma var mı, bağkur tescilinde mağduriyet bitiyor mu gibi kısaca geriye dönük bağkur tescili son dakika gelişmeleri hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı OlmayanlarPin
Maliye kaydı olup bağ-kur kaydı olmayanlar

Vergi kaydı olup bağkur kaydı olmayanlar 2022

Bildiğiniz üzere 01.10.2008 tarihi ve öncesinde odalar, vergi dairesi, şirket ortaklığı, ticaret sicil müdürlükleri gibi kaydı olmasına rağmen bağkurda tescil için yine 01.10.2008 tarihine kadar başvurmayanlar bu kayıtlarına istinaden geriye dönük bağkur açtıramıyor.

Ayrıca yine 04.10.2000 tarihinde çıkan yasa ile öncesinde kaydı ya da tescili olmasına rağmen taleple 04.10.2000 tarihi öncesini sildiren ve 04.10.2000 tarihinde bağkuru başlayanlar da bu tarih öncesi kayıtlar için geriye dönük tescil açtıramıyor.

Vergiye kayıt olup da bağkura kayıt olmayanlar için yeni yasa çıkması gerekiyor. Mevcut yasada bu düzenleme olmadığı ve Kanunda bu hükümler açık ve net olduğundan bağkur kaydı olmayan eski vergi mükellefi kişiler dava açsa bile sonuç alamamaktadır. Bağkur geriye dönük tescil affı her yapılandırma torba yasasında ilk gündeme gelen konuların arasında yer almasına rağmen bugüne kadar çıkan yasalarda bu yönde bir düzenleme yer almamıştır.

Vergi mükellefi olup bağkur kaydı olmayanlara geriye dönük tescil hakkının verilmesinin sskisveren ekibi olarak adil bir düzenleme olacağını düşünmekteyiz. Zira yurtdışında Türkiye’ye hiç vergi ödememiş ev hanımına bile Türkiye’de bu süreleri borçlanma hakkı verilirken ülkemizde yıllarca vergi ödemiş ve ekonomiye katkıda bulunmuş kişilerin bu bağkur sicil affı hakkından yararlanamıyor olması ne yazık ki çok adil değil. Peki sgk geriye dönük borçlanma çıktı mı ya da ne zaman çıkacak ? Bağ-kur geriye dönük borçlanma son dakika gelişmelerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Torbada geriye dönük bağkur tescili 2022

Peki torbada bağkur geriye dönük ödeme düzenlemesi var mı ? Son çıkan torba yasalarda 01.10.2008 tarihinden önce oda, vergi ya da şirket ortaklığı kaydı olanlar için geçmişe dönük bağkur borçlanması düzenlemesi maalesef yok. Hem 01.10.2008 öncesi hem de 04.10.2000 öncesi bağkur tescili için torba yasalarda bir düzenleme bulunmamakta.

Geriye dönük bagkur kaydı yeni haberleri oldukça sizinle burada paylaşmaya devam edeceğiz. Mevcut torba yasada yer alan bağkur yeniden yapılandırma ve bağkur tescil affı düzenlemesi hakkında detaylı bilgi ve prim borç yapılandırma başvurusu yapmak için bağkur affı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer siz de bağkur geçmişe dönük borçlanma düzenlemesinin çıkmasını istiyorsanız yorum kısmından düşüncelerinizi ileterek konu hakkında gündem oluşturabilirsiniz. Zira yeni torba yasa bağkur geriye dönük borçlanma düzenlemesinin yer alması gündem oluşturmaya bağlı bir durum.

Tarım sigortası geriye dönük borçlanma nasıl yapılır ?

Tarımsal kesinti ve çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı mümkün. Özellikle yeniden yapılandırma yasasının aktif olduğu zamanlarda geriye dönük tarım bağkur tescili açtırıp borçları ihya etmeniz halinde borçta çok büyük bir oranda indirim sağlanmaktadır. Çiftçi bağkuru geriye dönük tescil için;

 • Öncelikle 01.10.2008 tarihi öncesinde adınıza yapılmış olan tarımsal kesinti listesini temin edin.
 • Ardından Ziraat Odası, tarla kaydı gibi kayıtları alın.
 • Bağlı olduğunuz SGK’ya geriye dönük tescil ve yapılandırma için başvurun.
 • Çiftçi bağkuru kapsamında geriye dönük bağkur ödemesi yapmak için adım adım izlemeniz gereken yol hakkında bilgi için çiftçi bağkuru nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı bağ-kur geriye dönük borçlanma yapılabilir mi ?

İsteğe bağlı bağkurda geriye dönük borçlanma yapılamamaktadır. İsteğe bağlı bağkurda borç 12 aydan fazla olduğunda borçlu olunan kısma ait hizmetler silinir ve bu hizmetler daha sonra borçlanılamaz. İsteğe bağlı sigorta primi başlıklı yazımızdan güncel aylık sigorta primlerine göz atabilirsiniz.

4.3/5 - (10 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar 2022” üzerine 79 yorum

 1. 1998 yılından 2016 yılına kadar vergi mükellefiyim. Şimdiye kadar bana bağkur’dan hiçbir tebligat gelmedi. geriye dönük borçlanarak EYT’ den yararlanamıyorum. EYT’ den yararlanmak için herhangi bir hakkımız var mı? EYT’ den nasıl yararlanabiliriz? Madem kanun çıkarılacaksa toplumun tamamını ilgilendirmesi gerekmiyor mu?

  Cevapla
 2. 1996 yılından itibaren vergi mükellefiyim ama o tarihten 2004 e kadar bağkur kaydım yok. Onun için geriye dönük tescil hakkı verilsin

  Cevapla
 3. Bende 96 ile 99 vergi mukellefıyetım var. Ama bagkur kaydım yok. Eyt kapsamında geriye dönük tescil istiyorum. Bu en temel hakkımız.

  Cevapla
 4. Benim de 1997 yılında vergi kaydım vardı. Daha sonra geriye dönük Bağkur’a ödeme yapmama rağmen Bağkur emeklilik girişimi maalesef 2000 yılından itibaren başlattı, mağdurum. Hakkımızın verilmesini talep ddiyorum.

  Cevapla
 5. 1992de is yeri calistirdim bir yil sonra kapatip askere gittim vergi kaydim var ama bagkur kaydim olmadigi icin faydalanamiyorum maduriyetimizin giderilmesini devletimizden istiyoruz

  Cevapla
 6. Bende takipteyim inşallah çıkar Bu yasa.her yasa 5-veya 10 yılda bir af gelirken bu duruma gelememesi yeterince dile getiriliyor olmaması olabilir mi

  Cevapla
 7. Merhaba benim 1999 / 2004 yılları arasında vergi kaydım var idi fakat bağkur kaydım yok düzenleme yapılmasını ve EYT kapsamına girmesi gerektiğini düşünüyorum

  Cevapla
 8. merhaba benimde eşim aynı mağduriyeti yaşıyor 9 yıl şirket ortaklığı var 1934 2003 bağkur kaydı yok bu mağduriyetin giderilmesini istiyoru

  Cevapla
 9. Benimde 1994 yılında başlayan yaklaşık 2 yıl süren vergi mükellefiyetliğim var, fakat Bağ-Kur kaydım yok. Sigorta girişim 2001 yılında başladı. Geriye dönük borçlanma için dava açtım fakat olumsuz neticelendi. Ben de geriye dönük olarak bu haklarımızdan yararlanılması gerektiğini düşünüyorum. Buna inşallah bir çözüm bulunur.

  Cevapla
 10. Bende 1999 yılı 5 Ci ayında dükkan açtın maliye kayıt oda kayıt yaptırdım bağkur kayıt yapmadik biran evvel devletimizin bu mağduriyeti gündeme almasını istiyorum

  Cevapla
 11. Bende tescil mağduruyum 1996 oda kaydım 2008 den 01.10 başlatıldı bende hakkım olan 1996 yılımı istiyorum

  Cevapla
 12. 1999 öncesi vergi mükellefi olup bağkur kaydı olmayanlara geriye dönük tescil hakkının verilmesi vatandaş olarak talebimizdir. Zira yurtdışında Türkiye’ye hiç vergi ödememiş ev hanımına bile Türkiye’de bu süreleri borçlanma hakkı verilirken ülkemizde yıllarca vergi ödemiş ve ekonomiye katkıda bulunmuş kişilerin bu bağkur sicil affı hakkından yararlanamıyor olması ne yazık ki çok adil değil.

  Cevapla
 13. 1991_1993 tarihlerinde vergi mükellefiyetim var bağkur girişim yok 2005 ten itibaren girişim var önceki yıllar sayılmıyor bu sebepten emekli olamıyorum. Devlet ev kadınlarını bile emekli yaparken biz çalışan kadınları hakkımız olupta alamadığımız bu nedenle süründürüyor! Acil çözüm istiyoruz.

  Cevapla
 14. Bende mağdurum 1997 de şirket ortaklığında vergi kaydım var bağkur girişim yok 2003 te kendi iş yerimi açtım bağkurumu başlattım bağkur dan bana yazı geldi 1997 ve 2003 arasını borçlanmam için maddi imkanım olmadığı için borçlanamadım bu hakkımızın verilmesini istiyorum

  Cevapla
 15. Slm. Benimde askerden önce(1993) şahıs işletmem ve askerlikten sonra (1996)şirket ortaklığım var idi. Vergi dairesi olmazsa olmaz deyip Bağ-kur kaydını talep etse mecbur yaptıracağız ve bizde bu mağduriyetleri yaşamayacaktık. Bu sebepten kusur un çoğunluğu bizde olmak kaydı ile Devlette kendi kusurunu kabul edecek ve bu yalnış tan dönecektir elbet umudumuz ve beklentimiz.

  Cevapla
 16. Merhabalar 93te vergi kaydım var Bağkur kaydım yok askerlik borçlanmasıyla sigorta girişimi geriye alabilirmiyim Memet bey saygılar

  Cevapla
 17. Selamlar.Bende 1985 ile 1992 yılları arasında vergıye kayıt yaptırdım.yalnıız bazı ımkansızlıklar nedenıyle BAĞKUR kaydımı yaptırmamıştım.Bağkua kaydımı yapmamadığımdan dolayı bende aynı mağdurıyetı yaşamaktayım.Inşaallah yetkılılerde bizi duyar ve mağduritetimizi ele alıp.bizlerede EYT lılerle birlikte bize geriye dönük BAĞKUR a tescil affı çıkartırlar ve geriye dönük bağkur tescil affı çıkarıp beni venim gibi arkadaşların mağduriyetımızı giderirler.saygılrımla.NOT:BİZLER BAĞKUR MAĞDURU OLARAK SESİMİZİ YETKILILERE NASIL DUYURACAĞIMIZI BIZE BİLDİRSENİZ VEYA BİZLERE YARDIMCI OLSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUZ.SAYGILARIMLA

  Cevapla
  • Merhaba Mehmet Bey, bu sorun aslında bilinmektedir ama EYT ile konu alırlar mı bende sizin kadar merak ediyorum. Cimer üzerinden toplu şekilde istek olursa belki gündeme gelebilir.

   Cevapla
 18. 1993. Tuhafiye esnafiydim hiç pirim ödemedim 2000 yılı öncesi sonrasını kabul ettiler 2890 gün ben bir bayanim 49 yaş fakat çalışamiyorum torun sahibiyim geriyedönük borçlanma talebimi inşallah torbaya koyulur meclisten geçerde bizde yüzümüz güler inşallah herşey imkansiz deil devletimiz bu işi duyar çözer inşallah

  Cevapla
 19. 1996 maliye ve oda kaydım var ,bağkur kaydım yok . aynı kuşakta olanlar arasında emeklilik sisteminde büyük haksızlık var.

  Cevapla
 20. 2001 2008 tarihlerinde maliyeye kaydım var bağ kura kaydım yok nedense bu tarihlerde sorunu olan vatandaşa çözüm hep kapalı yetkililerden bu tarihlerde bağ kura kaydı olmayan maliyeye kaydı olan vatandaşlara da bir hak tanınmasını rica ediyoruz.
  Şuan çalışanım 2009 sigorta girişi yaşım 55 ne zaman emekli hakkım olur .
  teşekkürler,

  Cevapla
 21. 22 yaşlarımda iş yeri açtım bağkur nedir bilmiyordum bile şimdi o tarihte bağkur kaydım olmadığı için kafamı taşlara vuruyorum. umarım bu düzenleme yapılır ama hiç gündemde de yok.. sesimizi duyurmamız lazım

  Cevapla
 22. 1992 girişli eşimin bir yıllık maliye kaydı var ama Başkur bu tarihten çıkmıyor. ikinci işe başlama ve bagkur pirim ödeme 2003 de. 1992 deki girişin neden çıkmadığını sormama rağmen bana o tarihte hiçbir açıklama yapılmadı. Çok mağduruz. Şu an yönetimdeki iktidarın, ismi adalet ve kalkınma partisi. ismine uygun davranıp gereğini yapmasını ,sayın cumhurbaşkanımız,dan bekliyoruz. ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR.

  Cevapla
 23. En azından 1990 ile 2000 yıllar arasında vergi kaydı olup bağkur kaydı olmayanlara borçlanma hakkı istiyorum

  Cevapla
 24. Merhaba,
  1997 yılında ortağı olduğum şirketten dolayı vergi kaydım açılmıştı, ticaret odasına kaydım yapılmıştı, şirket borçlarından dolayı sorumlu tutuldum ve aracıma haciz konuldu! Ancak bağkur girişim olmadığından ve verdiğim dilekçelerden de olumsuz cevaplar aldığımdan 3 ay önce dava açmak zorunda kaldım. Davanın sonucu buradan paylaşırım.

  Cevapla
 25. 2000 yılı öncesi bagkur tescil.kaydı magduriyeti yaşayan esnaf magdur durumda her platformda dile getiriyoruz twiter üzerinden#bagkurtescilmagdurları destek beklemede .yöneticiye teşekür ederim

  Cevapla
   • Bende mağdurum 2003 le 2008 arası bağkur kaydım yok ama vergi sicil numaram var esnaflık yaptım ama bağkur numarası alamadım ne yapmalıyız mağduruz yetkililer buna bir çözüm bulmalı

    Cevapla
  • Vergi kaydım 1996’da 2008’e kadar var bağ-kur kaydım yok tercih kayıt yok bu durumda Bir af çıksa iyi olur sesimizi duysalar iyi olur

   Cevapla
 26. 1995 yılında vergi mükellefi ve oda kaydım bulunuyor fakat bağkur girişim yok geriye dönük af çıkmasını istiyorum

  Cevapla
  • Merhaba arkaşlar aynı dertten bende yakınıyorum benimde 1992 yılında vergi ve oda kaydım var ama bağkur kaydım yok bizim gibi aynı durumda çok kişiler var bizlere son bir şans verilsin lütfen

   Cevapla
 27. Slm bende aynı derten yakiniyorum 1998 yılında vergi ve oda kaydım var ama bağkur kaydım yok malesef yeni bir yasa cikarmi diye bekleyiş içindeyiz 1998 tescil kaydı bekliyoruz gereken borcu öderiz yeterki hakimizi versinler

  Cevapla
  • NEDEN BIRİLERINE “VURUN ABALIYA”DIYORLAR.VERGİ KAYDI OLMUS ESKIDEN,FAKAT BAĞKUR KAYDI YOK: BU DURUMDA VERGI ÖDEYENİN SUÇU NEDİR?BAĞKUR KURUMU VERGI KAYDIN VAR BAĞKURA GEL KAYDINI YAPTIR DEMEYEN BIR SİSTEM,EŞİMİN ESKI VERGİ KAYDI VAR FAKAT BAĞKURDAN HIÇBİR UYARI DAHI GELMEMIŞ ,GELSE BELKI DE TAPACAKTI..BU ADALETSİZLIĞİ DÜZELTMELİLER,YOKSA DEVLETE GÜVENİMIZ CİDDİ ŞEKILDE SARSILIYOR…BAZILARI,BU ÜLKEDE ÜVEY EVLAT GİBİ,HAK EDİLMIŞ BİR DURUM VAR ,BUNUN ÜSTÜNÜ ÖRTÜYORLAR:”AMAN UYANMASINLAR,SAKIN…”

   Cevapla
 28. 1998 2000 yılları arasında işyeri açtım bağkura kayıt yaptırmadım emekliliğim yaklaştı emekli olabilirmiyim

  Cevapla
 29. 1990 yılında maliye kaydım var iki yıllık. Bagkur kaydım yok bende magdurum geriye dönük af gelirse emekli olabilicem

  Cevapla
 30. SALİH AVCİ
  YİLLARCA VERGİ VERDİK HİC VERGİ VERMEYEN KİSİLERE HAK VERİLİRKEN BİZLERİN ELİNDEN ALİNDİ. ESNAP OLAN KİSİLERE GERİYE DONUS ODEME HAKKİ VARDİ ELİMİZDEN ALİNDİ BİZ GENİDEN ODEME HAKKİMİZ VERİLMESİNİ İSTİYORUZ SECİMLERİ BİZE HATİRLATMAYİN

  Cevapla
 31. SALİH AVCİ
  YİLLARCA VERGİ VERDİK HİC VERGİ VERMEYEN KİSİLERE HAK VERİLİRKEN BİZLERİN ELİNDEN ALİNDİ. ESNAF OLAN KİSİLERE GERİYE DONUS ODEME HAKKİ VARDİ ELİMİZDEN ALİNDİ BİZ GENİDEN ODEME HAKKİMİZ VERİLMESİNİ İSTİYORUZ SECİMLERİ BİZE HATİRLATMAYİN

  Cevapla
  • 1991 vergi dairesi kaydım 2001 yılı cıkış kaydım var fakat bagkur kaydım yok buradaki günler borclanma varmı mecliste torba yasa varmış akıbeti nedir. Nasıl emekli olacak.

   Cevapla
  • Arkadaşlar benimde sorunum aynı yaş gidiyor ve bizler bu çatı altında toplanıyoruz TWİTTER de buluşuyoruz sizleride aramızda görmekten mutluluk duyarız

   Cevapla
   • Lütfen bizim de mağduriyetimizi giderin.vergi mükellefi olup bagkur ve oda kaydı olmayanlara ses verin.

    Cevapla
 32. EYT düzenlemeleri yapılırken GEÇMİŞE DÖNÜK BAĞKUR KAYDI imkanı bekleyen bizler için de bir düzenleme yapılmasını bir an önce bekliyorum.İnşallah yetkililer göz önünde bulundurur.

  Cevapla
 33. merhabalar 1994 yılında 18 ay maliye kaydım var oda kaydım da 2011 yılına kadar kapatmamışız bu zamana kadar olana aydatı aldılar ama muhasebeci bağku kaydını hiç yapmamış bağkura 2017 de dilekçe verdim 1994 yılında ki vergi mükkelefi nedeniyle bağkurlu olaabileceğim ancak red verdiler mahkeme ye yönlendirdiler fakat yargıtay ın da bu hukuk suz durumun hak ihlali olmayacağını çünkü iki sefer borçlanma hakkı verdiğini biz de bunları kaçırmışız bu nedenle mahkeme olumsuz karar verileceği için şimdi benim devlete vergi verip te bana verdiği bağkur hakkını nasıl elimden alır devlet vatandaşına ali cengiz oyunu yapıyor ben iki sefer sana hak verdim senin haberin olmadı diye bu hukuksuz durumu naasıl aşarız yani bizim meclise yazı mı yazmamız gerekiyor yol gösterirseniz sevinirim

  Cevapla
  • Merhabalar. Yapabileceğiniz bir şey yok maalesef. Bununla ilgili kanun değişikliği gerekiyor. Kanun değişikliği olmadan siz o süreler için bağkur tescili açtıramazsınız.

   Cevapla
 34. 01/01/1997 yılından 01/01/2000 yılına kadar A.Ş. yöneticiliğim var fakat bağ-kur kaydı yapılmamış geriye dönük primleri yatırabilir miyim

  Cevapla
 35. 04.10 2000 de çıkan bağkur yasasında diyor ki .kişi vergi mükellefi olduğunda otomatik olarak bağkurlu sayılır diyordu. Devlet beni 1993 de vergi mükellefi olduğum halde bağkura kaydedip tebligat göndermemiş o da ben de ihmal etmişim. Ama asıl garip olan vergi dairesinde fiş fatura bas tırmaya gittiğimde esnaf odası na bakkallar ve bayiler odasına kayıt olamayınca işimi yapmayan vergi dairesi niye bağkur borcun varsa kaydın yoksa fiş fatura bastırma izni vermem demedi. Odanın alacağı aidatın hesabını yapan vergi dairesi niye devletin alacağı bağkur priminin peşine düşmedi..yok mu bir iyi avukat vergi dairesini ve bağkur genel müdürlüğünü mahkemeye verip hesap soracak

  Cevapla
  • Merhaba. Haklısınız ve konu hakkında mağdur baya fazla. Bir düzenleme yapılması gerek.

   Cevapla
  • 1991 vergi dairesi kaydım 2001 yılı cıkış kaydım var fakat bagkur kaydım yok buradaki günler borclanma varmı mecliste torba yasa varmış akıbeti nedir. Nasıl emekli olacak. Sonra 2000. 10 ay bagkur tescilim var şü an 5100 günüm var 450 gün askerliğinm yaptım nezaman emekli olurum. 1971 dog.

   Cevapla
 36. Ben de vergi mükellefi olup bağ-kur kaydı olmayanlar danim bu yasanın çıkmasının mağduriyetimizin giderilmesini istiyorum

  Cevapla
 37. Mrb..Doğum 1970……..1988 şiğorta girisim var…18 ay Askerliğimi borçlanmadım.Şuan 800 gün pirim borcum var..Emeklilik dilekcemi ne zaman vermeliyim. .İnternette herkez bir şey söylüyor..
  1995 ile 1998 arası bagkurum sayılmadı…Benimde bagduriyetim var….SAYGILAR

  Cevapla
  • Bende bu yasanın çıkmasını bekliyenlerdenim aslında Bir organize olsak meclise yurusek sesimizi duyurduk seçimde yaklaşıyor

   Cevapla
 38. Vergi mukellefiyetim 05.042002-10.10.2000 arasında ama bağkur tescilimi yapmadım şimdi çok pişman ve mağdurum bunun düzeltilmesi için bir düzenleme yapılmasını benim gibi olanlarda bir ihya hakkı verilmesini istiyorum.saygilarimla.

  Cevapla
 39. 2000 yılı öncesi bagkur tescil magduriyeti yaşayan esnaf arkadaşlar twitır da #bagkurtescilmadurları adı altnda toplanıyoruz bi hayli yol kat etdik desteklerinizi bekleriz iyi çalışmalar

  Cevapla
  • Bende yıllarca maliyeye ödeme yaptım fakat bagkura tescil kaydım yok,bununla ilgili yasa çıkmasını bekliyorum

   Cevapla
 40. 1991 yılı ile 1995 yıllarında mükelleftim durumum olmadığı için bağkur kaydımı yaptıramadım .su an verğimi ödedim bağkuru borçlanıp ödeme yapamıyorum çok magdurum ..

  Cevapla
 41. vergi mükellefi olup bağkur kaydı olmayanlara geriye dönük tescil hakkının verilmesinin sskisveren ekibi olarak adil bir düzenleme olacağını düşünmekteyiz. Zira yurtdışında Türkiye’ye hiç vergi ödememiş ev hanımına bile Türkiye’de bu süreleri borçlanma hakkı verilirken ülkemizde yıllarca vergi ödemiş ve ekonomiye katkıda bulunmuş kişilerin bu bağkur sicil affı hakkından yararlanamıyor olması ne yazık ki çok adil değil. tamamen katılıyorum

  Cevapla
 42. tamamen haksızlık bu adam 1 ton pancar yatırmış tamam gelsen emeklisin dediler ben 2 yıl deftere tabivergi vermişim benim buna hakkım olmuyor tam bir haksızlık halada esnafım bunun düzeltilmesi lazım bence

  Cevapla
  • Mali krizler döneminde ansızın çıkarılan kanunlarla sistem düzenlendi. Bugün nasıl işyeri açabilmek için bağkur yokunu gösteriyorlarsa o zamanda aynı zorunluluk vardı. Evet eksik hata ettiğimiz bir konu ama 15 yıla malolmamalı Hasbelkader bir inşaatta 10 sgk lı gösterilen kişiler emekli olabilecek iken ekmeğini kaxanmak için mücadele etmiş vergi vermiş belki nihayetinde iflasvetmiş kişiler olarak cezalandırılmamalıyız. Sosyal güvenlik prim ödeme gün ödeme ve emeklilik konusunda zaten dezavantajlıyız. Diğer yandan 99 öncesi 18 yaş üstü olan herkes için adil olunmalı. Kendileri erken yaşta emekli olan kişilerin birkaç gün içinde apar topar yasa çıkarmısı hiç adil değil 90-97 yıllarında işyeri kaydım var bir kısmı 15 yaş altı bir kısmı 18 yaş üstü ama Bağkur kaydım yok. Yasa çıktığında üniversite okuyordum. 99 yazında deprem günü meslek öğrenmek için çalışıyırdum. Utana sıkıla meslek öğrenmek için gittiğim işyeri gatıra bibaen kabul ettiği ve çalıştırdığı işyerinde sigorta talebimde olmadı. Ama kanunun geleceğimden 15 yılı gasp edeceğini bilseydim banka soyar yine gider sgk kaydını yaptırırdım

   Cevapla
  • 10 gün inşaat girişi olan bile emekli olacak
   Bağkur görevini yerine getirmemiş zımnen kaydetmesi gerekirdi
   Esnafın hakkı da 2003 te gasp edildi
   Esnafın hakkı da iade edilmeli
   Anlık kararsa yasa çıkarılmaz 3 lü koolisyon Yaşar Okuyan gasbı
   Hatta o tarihte sigortalı olmayan 18 yaşında olan herkes yararlanmalı. Sgk kaydı olan kişi ile farklı bir ömür hesabı olmaz
   Eyt değil 99 yasadı iptal edlip aşamalu bir sisteme geçilmeli.
   Adalet herkes içindir
   Yasal hak ise neden mahkemeler bozmadı
   Seçim yasası ise bizde hakkımızı istiyoruz

   Cevapla

Yorum yapın

2