Malulen Emeklilik Heyet Raporu Sonucu Sorgulama

0

Malulen emeklilik heyet raporu sonucu ve malulen emeklilik süreci bu kapsamda başvuru yapanların en çok araştırdıkları konuların başında gelir. Malulen emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra hastaneye sevk, raporun çıkarılması, heyet tarafından değerlendirilmesi gibi işlemler gerçekleştirilir. Tabi bu işlemler de normal emekliliğe göre biraz daha uzun sürmesine neden olur.

Bu yazımızda malulen emeklilik başvurusu sonucu ne zaman sonuçlanır, sağlık kurulu raporu ne zaman sonuçlanır, engelli emeklilik başvurusu ne zaman sonuçlanır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz. Eğer normal emeklilik başvurusu yaptıysanız emeklilik başvurusu sonucu ne zaman sonuçlanır sayfamızdan emeklilik başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik ne zaman sonuçlanır ?

Öncelikle malulen emeklilik sonucu ne zaman gelir sorusunun cevabı ile başlayalım. Aslında malulen emeklilik işlemleri ne kadar sürer sorusunun her SGK için tek bir cevabı yoktur. Zira bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğu ile sevk edildiğiniz hastanenin yoğunluğuna bağlı olarak süreç değişmektedir. Başvuru yaptığınızda;

  • Eğer malulen emeklilik başvuru tarihi itibariyle son 6 ay içerisinde tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan heyet raporunuz yoksa SGK önce sizi hastaneye sevk eder. Hastanede heyete girersiniz. Heyet raporu SGK’ya gönderilir ve SGK sağlık Kurulu tarafından değerlendirilir. Bu şekilde süreç ortalama 2,5-3 ay sürer.
  • Eğer son 6 ayda alınan heyet raporu ile birlikte başvurursanız bu durumda SGK sizi tekrar hastaneye sevk etmez ve direk sağlık kurulu tarafından incelenir. Rapor varsa bu durumda da ortalama 1-1,5 ay içerisinde işlemler sonuçlanır.

Malulen emekli sonucunu nasıl öğrenebilirim ?

Peki malulen emeklilik onaylandı mı sonucu nasıl öğrenebilirim ? Eğer başvuru sonucu çalışma gücündeki kayıp oranı SGK sağlık kurulu tarafından %60 oranında belirlenmezse yani ret gelirse zaten SGK bunu size yazılı olarak bildirir. Ayrıca yazıyı beklemeden bağlı olduğunuz SGK’dan konu hakkında bilgi alabilirsiniz. SGK sağlık kurulu tarafından çalışma gücündeki kayıp oranınız en az %60 ve üzerinde kayıp olduğu tespiti yapılırsa bu durumda dosyanız emeklilik servisine aylık bağlanmak üzere gönderilir. Eğer onaylandıysa e-devlette;

Malulen emeklilik raporu kaç günde belli olur ?

Yukarıda malulen emeklilik ne kadar sürer konusunda bilgi verdik. Eğer malulen emeklilik başvuru tarihi itibariyle son 6 ay içerisinde alınan heyet raporu varsa bu rapora göre SGK heyeti tarafından değerlendirme yapılır ve süreç daha kısa sürer. Ama hastaneye sevk yapılırsa heyete girmeniz ve heyet raporunun da SGK’ya gönderilmesi gerekir. Hastaneye başvuru tarihinden sonra heyet raporunun sonuçlanma süresi ortalama 2-3 hafta sürmekte. Yani raporun onaylanması, imzalanması ve SGK’ya gönderilme süresi yoğunluğa bağlı olarak farketse de ortalama 1 ay civarında sürmekte.

Malulen emeklilik sağlık kurulu raporu sorgulama e-devletten yapılır mı ?

Malulen emeklilik heyet raporu sorgulaması e-devletten ya da başka online bir platform üzerinden yapılamaz. Malulen emeklilik heyet raporu sonucunu bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden öğrenebilirsiniz.

Engelli emeklilik başvurusu kaç günde sonuçlanır ?

Engelli emeklilikte süreç daha hızlı olmaktadır. Çünkü engelli emekliliğe başvuran kişiler zaten daha önce vergi indirimi onayı alan ve bu yazı ile SGK’ya başvuran kişiler olmaktadır. Engelli emeklilik başvurusundan sonra eğer şartlar sağlanıyorsa maaş bağlanma süresi ortalama 1,5-2 ay olmaktadır. Tabi bu süre de bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi iş yoğunluğuna göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer vergi indirimi eski ise SGK vergi dairesi ile yazışabilmekte . Bu durumda süreç ortalama 1 ay daha uzayabilmekte. Engelli emekli maaşı hesaplama sayfamızdan ne kadar engelli maaşı alabileceğiniz hakkında hesaplama yapabilirsiniz.

Malulen emekli maaşı ne kadar olur ?

Malulen emekli maaşı prim ödenen kapsama, prim ödenen dönemlere, sigorta koluna ve daha birçok faktöre göre farklılık gösterir. Malulen emekli maaşı hesaplama sayfamızdan bulunduğunuz sigorta kolu kapsamı, prim ödeme dönemine göre ne kadar aylık alabileceğiniz hakkında hesaplama yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.