Malulen Emekli Maaşı Hesaplama 2020

116 9.852

Malulen emekli maaşı hesaplama konusunda tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. Malulen emeklilik işgücü kaybını en az kanunda belirtilen oranın üzerinde kaybedenlerin yaş beklemeden sadece prim gün sayısı ve sigortalılık süresi ile emekli olmasını sağlayan emeklilik türlerinden birisidir. Engelli emeklilik diğer adı ile vergi indiriminden emeklilikten farklıdır.

Malulen emekli olma şartları ve maaş tutarları sürekli güncellenmektedir. Güncel emeklilik şartları, 4a malulen emekli maaşı ne kadar, malulen emeklilik maaşı nasıl hesaplanır, emekli sandığı malulen emeklilik maaşı ne kadar gibi malulen emeklilik hesaplama konusunda yazımızda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik şartları 2020

Malulen emekli olma hakkından yararlanabilmek için;

 • Aranan temel ve olmazsa olmaz koşul rahatsızlığınızın ilk defa sigorta, bağkur ve ya başka bir çalışma kolundaki ilk prim ödenen tarihten sonra meydana gelmiş olması.
 • Bu şartın haricinde prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarına da haiz olmanız gerekmekte.
 • En az 1800 gün prim ve en az 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranıyor.
 • Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu tarafından işgücü kaybınızın en az %60 ve üzerinde kaybolduğunun tespiti gerekiyor.

Çiftçi bağkuru malulen emeklilik şartları

Çiftçi bağkuru ile diğer tüm bağkurlularda da aranan şartlar malulen emeklilikte yukarıdaki gibidir.Ancak rahatsızlığı ilk defa bağkurdan önce ya da doğuştan olanlar için durum farklıdır. Bu kişiler de yaşa takılmadan aşağıdaki şartlarda emekli olabilmektedir. Bu durumda olanlardan;

 • %60 ve üzeri raporu olanlar 15 yıllık sigorta süresi ve 3960 günü tamamladıklarında,
 • %50-59 arasında raporu olanlar 16 yıllık sigorta süresi ve 4680 günü tamamladıklarında,
 • %40-49 arasında raporu olanlar ise 18 yıl ve 4320 günü tamamladıklarında emekli olabilmekteler.

Malulen emekli maaşı nasıl hesaplanır ?

Halk arasında yanlış bir algı vardır. Malulen emekli olma normal emekli ol maaşın düşük olur derler. Bu kesinlikle yanlıştır. Çünkü prim gün sayısı normal emeklilik için gerekli gün sayısına tamamlanarak malulen emeklilik maaşı hesaplaması yapılır. Bu yüzden normal emekli olacağınızda alacağınız emekli maaşına yakın maaş alırsınız.

Örneğin bağkurda normal emeklilikte gerekli prim gün sayısı 9000 gündür. 3000 günü olan birisine aylık bağlanacağında prim gün sayısı 9000 olarak değerlendirilir ve buna göre hesap yapılır. Zaten aylık hesabında dikkate alınan diğer parametreler kafa karıştırıcıdır. Bu yüzden onlara değinmeyeceğim. Temel mantığını yani malulen emekli maaşının düşük olmayacağını söylemek isterim.

Malulen emekli maaşı hesaplama programı

Maalesef sağlıklı malul emekli maaş hesaplaması yapabileceğiniz malulen emekli maaşı hesaplama robotu şu an için bulunmamaktadır. Ancak biz ne kadar maaş alabileceğinizi ortalama olarak hesaplayabiliriz. Malülen maaş hesaplaması için bize yorum kısmından işe başlama ya da prim ödeme ilk tarihinizi ve ayrıntılı hizmet bilgilerinizi yazarsanız ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabiliriz.

Malulen emekli maaşı ne kadar oldu 2020

Alınabilecek malulen emeklilik maaşı çalışma gücündeki kayıp oranına, prim ödenen senelere, prim ödemesinin yapıldığı sigorta koluna, prim ödeme gün sayısına ve en önemlisi de ortalama prime esas kazanca göre değişkenlik gösterebilmekte. Dolayısıyla malülen emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabında herkes için eşit ya da aynı bir maaştan bahsetmek yanlış olmakta. Yine de primleri asgariden ödenenler açısından ortalama emekli maaşları ve malülen emekli maaş hesaplaması sigorta kolu bazında aşağıdaki gibi olacaktır.

SSK malulen emekli maaşı ne kadar 2020

4a eski adı ile ssk emekli aylıkları bağkura göre daha yüksek olmakta. Eğer Ek 5 ssk kapsamında prim ödemeniz yoksa ve prim ödemelerinizin tamamı ssk kapsamında asgariden ödendiyse 2020’de malulen emekli olmanız durumunda alabileceğiniz en düşük emekli maaşı 1500 lira olacaktır.

Bağkur malulen emeklilik maaşı 2020

Esnaf bağkuru ile tarım/çiftçi bağkuru arasında prime esas kazanç farkından kaynaklı olarak emekli aylıkları da farklılık gösterebilmektedir. Son yapılan düzenlemelerin ardından bağkurdan malulen emekli olanlara ödenecek en düşük emekli maaşı 1500 lira altında olamayacaktır.

Tarım bağkur malulen emekli maaşı ne kadar ?

Bildiğiniz gibi tarım bağkur emekli maaşı normal bağkura göre düşük olmaktadır. Ancak son düzenleme ile maaşlar az da olsa iyileştirilmiştir. Son düzenleme ile beraber tarım bağkuru emekli maaşı 1500 lira altında olmayacaktır. Çiftçi bağkuru kapsamında iseniz alabileceğiniz ortalama emekli maaşını öğrenmek için çiftçi bağkur emekli maaşı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Devlet memuru malulen emeklilik maaşı

Devlet memurları için alınacak emekli aylık tutarı ve ikramiye hesabında ek gösterge, taban aylık ve emekliliğe esas kademe ve derece etki göstermektedir. Ortalama malulen emekli memur maaşı emekli sandığı kapsamındaki devlet memurları için 2020’de 2400-2600 lira aralığındadır.

En düşük malulen emekli maaşı 2020

En düşük emekli maaşı tutarı son düzenleme ile 1500 liranın altında olmamakta. En düşük maaşı alabileceğiniz sigorta kolları ek 5 tarım ssk ile tarım/çiftçi bağkurudur. Tüm sigorta kollarında alabileceğiniz ortalama emekli maaşı hesaplaması için hemen emekli olunca ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3600 gün malulen emeklilik maaşı 2020

3600 günden emekli olacaklar için malulen emekli aylığı hesaplama ve alınacak ortalama emekli maaşı tutarları güncel olarak yukarıdaki gibidir. Yani SSK kapsamında prim ödemeleri asgariden ödendi ise 3600 günden bağlanacak emekli maaşı tutarı 2020 yılı için en düşük 1500 TL olacaktır.

Engelli malulen emekli maaşı ne kadar ?

Engelli indiriminden emeklilik ile malulen emeklilik birbirinden farklı şeylerdir. Bu yazımızda malulen emekli olma şartları ve ortalama emekli maaşları verilmiştir. Eğer ilk prim ödenen tarihten önce bu rahatsızlık mevcutsa ya da doğuştan gelen bir engel varsa bu durumda malulen emeklilik kolunda emeklilik hakkınız olmaz. Vergi indirimi kapsamında en az %40 ve üzeri raporla emekli olursunuz.Eğer sizde bu durum mevcutsa yazımızın devamını okumadan engelli emeklilik hesaplama tablosu sayfamıza geçebilirsiniz.

40 malulen emekli maaşı ne kadar ?

%40 ve ya üzeri raporla emeklilik engelli emekliliktir. Yukarıda bağlantısı verilen engellilik indirimi yazımızı ziyaret ederek hem emekli olma şartlarını öğrenebilir hem de maaş hesaplaması yapabilirsiniz.

Vergi indiriminden emeklilik maaşı hesaplama

Emekli maaş hesaplamasında ortalama brüt kazanç yani emekliliğe esas kazanç dikkate alınır. Prim ödenen dönemler ile prim ödenen sigorta kolları da tabi ki alınacak maaş üzerinde etki sahibidir. Ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapabiliriz. Yazı altındaki yorum kısmından engel oranınızı ve hizmet bilgilerinizi ayrıntılı yazarsanız emekli maaş hesabı yapabiliriz.

Malülen emeklilik sorgulama 2020

Başvurunuzun ne durumda olduğunu, maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını E devlet sistemi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E devlette her bir sigorta türü için sorgulama işlemi farklı menülerden yapılmakta. sorgulamayı T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile aşağıda verilen sayfalardan yapabilirsiniz.

Tsk malulen emeklilik maaşı 2020

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde ilk defa 01 Mayıs 2008 tarihi sonrasında göreve başlayanlar için malulen emekli olma şartları da yukarıda belirtilen şartlar gibidir. Ödenecek tsk adi malul maaşı 2020 tutarları ise kadro, unvan, kademe ve derece ile emekliliğe esas kademe ve dereceye göre farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden burada malulen emeklilik maaş hesaplaması yapmak ya da şu kadar adi malül maaşı bağlanır demek yanlış olacaktır. Bize kademe ve derecenizi, kadronuzu, toplam çalışma sürenizi yorum kısmından yazmanız halinde sizin için malülen emeklilik hesaplaması yapabiliriz.

Malulen emekli tazminatı hesaplama 2020

Kıdem tazminatı alabilmenin yollarından birisi de malumunuz üzere emeklilik gerekçesi ile işten ayrılmaktır. Malulen emekli olarak işten çıkanlara işveren tarafından kıdem tazminatlarının ödenmesi zorunludur. Tazminat hesabının son brüt kazancı ve toplam çalışma süreleri esas alınarak yapılması gerekmektedir. Bize son brüt kazancınızı ve toplam hizmet sürenizi yorum kısmından yazarsanız ne kadar tazminat alacağınızı ve ödenmesi gerektiğini hesaplayabiliriz.

Malulen emeklilik hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

116 Yorum
 1. Doan

  Sigorta pirimim 6125 sigorta baslangıcı 2001 son bes yıl yuksek yattı %65 raporum var malulen emekli olsam ne mas alırım

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sadece bu bilgiler ile şu kadar maaş alırsınız demek zor.

 2. mehmet

  merhaba kas erimesinden dolayı sgk yüzde 60 rapor istedi ve malülen emekli olabileceğimi belirtti prpim günüm 2874 gün ama 1800 gün yeterli dedi fakat maaşı çok düşük diyorlar ne kadar alırım acaba rica etsem öğrenebilirmiyim teşekkürler

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Primler asgariden ödendi ise 1500 TL alırsınız. Yüksekten ödendi ise değişir.

 3. Simra

  Merhaba , geçen sene meme ca tanısı tarafıma konuldu tedavim sonrası bu hafta hastaneden %80 Engelli raporu verildi.13.09.2005 ilk işe giriş tarihim ve 4a 4720 gün sayım 15 yıllık aşağı yukarı sigortalılık sürem var. Normal emeklilik hesapladığımda 3.800 tl civarı aylık bağlanma çıkıyor, malulen emekli olma durumunda ne kadar alırım? 1800 gün hesaplanıyor diye okudum ama ? Yardımlarınızı rica ederim. // bu arada malulen olmasak engelli emeklilikten faydalanabiliyormuyum, şimdiden desteğiniz için teşekkürler

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Engelli emekli olma hakkınız yok 20 yıllık sigorta süresi şartı var. Malulen emekli olmak için sigorta süresi ve prim gün sayısı şartını sağlıyorsunuz. Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurun malulen emekli olmak için. Aşağı yukarı aynı maaşı alırsınız.

 4. Seher

  Merhaba ben organ nakli oldum 2008 Nisan girişli yim 3818 prim günüm malulen emekli olduğum zaman ne kadar maaş alırım aylık pirimim 4000 TL yatıyordu çalıştığım iş yerinde ama rahatsızlığımdan dolayı bırakmak zorunda kaldım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Primler asgari üzerinde olduğu için maalesef maaş hesaplaması yapamam.

 5. Vahit

  Merhaba malulen emekli olan birisinin normal emeklilik günü geldiğinde sgk ya başvurarak maaş hesaplaması yaotırarak hangisi yüjsek ise o maaşı aldığı doğrumudur

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Hesaplatma olmaz ama normal emekli zamanı geldiğinde maaşı kestirip normal aylığa döndürebilir.

 6. Vahit

  Merhaba benim primllerim yüksek ödendii sgk normal emekli maaşı soorguladığımda ek ödeme dahil 2600 tl çıkıyor bu durumda malulen emkli olursa
  m gene aynı maaşı mı alırım

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Evet aşağı yukarı yaklaşık maaş olur.

 7. Vahit

  Merhaba benim işe hiriş tarihim 22/03/1988hizmet günum ise 7914parkinson hastasıyim malulen emekli olursam ne kadar maaş alirim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Primler asgariden ödendi ise 1500 TL alırsınız. Üzerinde ise daha fazla olabilir.

 8. Şevki

  Merhaba hocam
  %73 parapileji olarak engel raporum bulunmaktadır. 4a Ssk başlangıcım 11.03.2010
  Yıllara göre primlerim
  2010 prim günü 178 prim bedeli 4395
  2012 prim günü 61 prim bedeli 3149
  2013 prim günü 354 prim bedeli 19335
  2014 prim günü 359 prim bedeli 45288
  2015 prim günü 360 prim bedeli 60318
  2016 prim günü 331 prim bedeli 49581
  2017 prim günü 316 prim bedeli 87279
  2018 prim günü 300 prim bedeli 84014
  2019 prim günü 340 prim bedeli 120129
  2020 prim günü 104 prim bedeli 25367
  Toplam prim günü 2701 toplam prim bedeli 498855
  Bu bilgilere göre malulen emekli olursam tahmini ne kadar maaş alırım.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Çoğunlukla asgari ücretten ödendi ise en düşük 1500 TL maaş bağlanır.

 9. Remziye

  Merhaba,

  5510/28-5 ten emekli olmak ile 5510/25 ten emekli olmak arasında maaş ve doğacak hak farklılığı nedir? İkisinden de emekli olabiliyorum hangisi için dilekçe vermeliyim. Teşekkür ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. İkisi için de maaş aynı aşağı yukarı. Ama 28-5 daha mantıklı. En azından yeniden çalışmanız gerekirse ya da ziraat odası ve ya vergi kaydı gerekirse emekli maaşınız kesilmez. Diğer kapsamda kesilir

 10. Celal

  Merhaba ben 12 yıldır şizofreni tedavisi görüyorum 1800 gun( 4a) prim ödemem var. Bunun 450 gunu( 4b)askerlik borçlanması ve 199 gunude(4b) isteğe bağlı sigortadan ödedim.asgari ücretten göründü sigortam. ben malulen emekli olursam nekadar maaş alırım ayrıca ben bagkurlumu yoksa ssk lımı olurum. Cevaplarsanız sevinirim. Çok teşekkür ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Son sigorta kolu hangisi ise ondan maaş bağlanır. En düşük emekli maaşı 1500 TL olur.

 11. Eyyüp

  Hocam %73 engelli raporum var sigorta girişim 2005 pirim gün sayım 4770 var şuan emekli olabilir miyim olursam maaşım nekadar olur tesekkurler

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. %73 rapor varsa evet engelli emeklilik kapsamında emekli olursunuz. En düşük emekli maaşı 1500 TL. Sizin primler asgariden fazla yattıysa bunun üzerinde aylık bağlanacaktır.

 12. Onur yıldırım

  Sgk giriş tarihim 06.06.2008 2900 gün primim var ve yüzde 84 raporum var beyin sapı tümörü hastasıyım en son 1.5 yıldır raporluyum işe gitmiyorum en son yatan prim 5 günlük 1450 TL yazıyor aylık ortalama 5500 ile 4700 civarı yatmış primler brütten ne kadar malülen maaşım olur

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Maalesef bir hesaplama yapamam. Saygılar.

 13. Ayşe Yıldırım

  Hocam Merhabalar,
  İşe ilk giriş tarihim 01/10/1995 4716 gün sigorta primimim var malulen emekli olma durumunda ne kadar maaş alırım. Yaştan beklemem gerekiyor. Kalp ve şeker hastalığım var.Süre dolunca normal emeklilik başvurusu da yapabilir miyim.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Eğer primler asgari ücret üzerinden ödendi ise en düşük 1500 lira olarak bağlanır. Yaştan emeklilik ile malulen emeklilik aşağı yukarı aynıdır zaten. Ama yine de normal emekliliğe dönmeniz için sigortalı çalışmaya başlamanız, maaşınız kesildikten sonra normal emeklilik için başvuru yapmanız gerekiyor.

 14. G Gencer

  Merhaba 01.01.1978 doğumluyum 25 Temmuz 1995 sigorta başlangıç tarihim 6983 günüm var. (Yaklaşık 10 ay kadar ücretsiz doğum izni boşluğum var) 2017 Nisan ayında işten ayrıldım. 2018 ekim ayında kanser tedavisi görmeye başladım (midemin tamamı rahim ve yumurtalıklar alındı) tedavim devam ediyor . Malulen emekli olmak için yaşı beklemem şart mı? malulen emekli olursam yaklaşık ne kadar maaş alabilirim? Sgk ödemelerim tavandan yapıldı. Teşekkürler

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Yaşı beklemenize gerek yok. Kanser teşhisi konulmuş olduğu için malulen emekli olursunuz. Aylık konusunda maalesef bir hesaplama yapamam.

 15. mehmet

  merhaba hocam emniyet mensubu olarak vazife malüllüğünden adi malüllüğe gectim.alacağım maaş nekadardır.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Maalesef güncel vazife malulluğu maaş tutarları konusunda bilgi sahibi değilim.

   1. mehmet

    Peki hocam şu şekilde sorayım.daha önce polis memuru idim görevde yaralandım akabinde psikolojik rahatsızlık ve ve verem oldum.d dilimi verdiler gih memuru yaptılar vazife malülü olarak 5 yıl aradan sonra yine gönderdiler doktor ilaç kulanımı kestiğim için b dilimi verdi.şimdi ne olur vazife malüllüğüm devam edermi yoksa adi malülmü olurum.bide vaçife mülülü olarak verilen maaşı tekrar alırlarmı?

    1. Mehmet BAŞARAN

     Mehmet BEY inanın konu hakkında bilgi sahibi değilim. Emekli sandığı konusunda açıkçası bilgim eksik. Yanlış cevap verip sizi de yanlış yönlendirmek istemem. Cimer üzerinden talep oluşturun size yazılı olarak cevap verilir.

 16. Sari

  Merhaba,
  01.10.2004 tarihinde ilk sigorta tarihim
  Şuan 2831 pirim günüm yatmis.
  İsyeri çalışma tehlikeli olarak geçiyor.

  Bobrek yetmezligi hastasiyim böbreklerim %15,%15 çalışıyor,

  Malullen emekli olabilirmiyim,olursam maaşım nekadar olur?

  İyi günler,

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Prim günü ve sigorta süresi başvuru için yeterli. Malulen emekli olup olamayacağınıza ise kurul karar verir. Maaş hakkında bir yorum yapamam.

 17. selim ak

  Sayın hocam 1500 tl olarak belirttiğiniz malullük aylığı, 1 aylık mı? yoksa 3 aylık mı? Teşekkürler

  1. Mehmet BAŞARAN

   Aylık hocam. İyi bayramlar.

   1. selim ak

    Teşekkürler

 18. Hasan Hulusi Özdönmez

  Merhaba
  17.04.1987 tarihinde 4a sigorta başlangıcım var. Toplam gün sayım 3723 ayrıca 1145 gün 4b prim gün sayım var. %78 engel oranım mevcut. 20.06.2020 tarihinde müracaat ettim. Ortalama ne kadar maaş bağlanır.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Primleriniz tabandan ödendi ise 1500 TL alırsınız.

 19. Ayşen

  Merhaba
  01071999 sak girişli yim.
  Sistemde görünen aylık ortalama kazanç 5145.

  5051 günüm var.
  Yüzde 80 engelli raporu aldığımda emekli maaşım ortalama ne kadar olur acaba ..
  İyi çalışmalar

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Bu verilere göre emekli maaşı hesaplaması yapmam maalesef mümkün değil.

 20. mert

  merhaba hocam beyin tümör kanser hastasıyım 3300 prim günüm var 4000 tl net maaş ayrıca 16 maaş almaktayım.malul emekli maaşım ne kadar olur.teşekkür ederim.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Maalesef sizin için emeklilik hesaplaması yapamam.

 21. Yakup genç

  Merhaba %65 engellıyım 6150 gün primim var primlerin Asgari den yattı tahmini ne kadar maas alırım

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 1500 lira civarı alırsınız.

 22. Ömer adıgüzel

  Merhaba 4a 582 günüm var . 4c emekli sandığı 860 günüm var ve en son 4b Bağkur 430 günüm var .ben malül emekli olsam ortalama ne kadar maaş alırım.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Ortalama 1500 TL maaş alırsınız.

 23. İsmail

  Malulen emeklilik için bana asgari ücretten yattiysa 1500 TL alırsınız demişsiniz bir şey daha sorcam ben part time çalışıyorum şuan 2 yıldır peki bu durumda maaş dusermi

  1. Mehmet BAŞARAN

   Yok düşmez. Part-time bile olsa asgari ücret üzerinden hesap edilir maaş.

 24. İsmail Sarı

  Prim gün sayım 6212
  İlk işe giriş tarihi 01.03.1998
  Hala çalışmaktayım
  %60 malul olsam
  4A hizmetli kamuda çalışıyorum primim yüksek malulen emekli olsam ne kadar maaş alabilirim.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Maalesef sizin için hesaplama yapamam. Emekli sandığı maaş hesaplama uygulamasından kendiniz hesaplayabilirsiniz.

 25. İsmail

  Merhaba ilk sigortalilik girişim 2008 toplam prim gunum2450 prim toplami 127.660.12 yüzde 65 engelli raporum var reziduel şizofreni diye f20.5 malulen emekli olsam ne kadar maaş alirim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Asgari ücret üzerinden prim ödemesi olduysa 1500 TL aylık alırsınız.

 26. Naz

  01.09.1994 girişli ve prim günü 8819 olan babam malulen emekli olursa ne kadar alır .Bilgi verebilirsiniz çok memnun olurum.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Eğer çalışma hayatı Boyunca hep asgariden yattı ise 1500 TL gibi bir rakam alır.

   1. Naz

    Hep tavandan yattı normal emekli maaşını e devletten sorguladığımızda da 3200 3300 gibi bir rakam çıkıyor prim gün sayısı da çok fazla 8819 sadece yaşını bekliyordu 3,4 yılı vardı
    Bu yazdığım bilgilerden sonra tekrar bir hesaplama yapabilir misiniz

    1. Mehmet BAŞARAN

     Maalesef tavandan yattı ise hesaplama yapamam.

     1. Naz

      Peki SGK’ya eğer malulen emekli olursak ne kadar alırız diye sorarsak onlar da mı hesaplayamaz

     2. Mehmet BAŞARAN

      Hesaplama yapacaklarını sanmam. Sgk emeklilik hesaplama sistemi üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

     3. Naz

      Altta yorumda en son cevap olarak hesaplama yapacaklarını sanmam SGK emeklilik hesaplama sisteminden hesaplayabilirsiniz demişsiniz ama zaten normal emekli olursa alacağı emekli maaaşını evet görebiliyoruz sistemde yukardaki yorumumda bahsettiğim gibi fakat malulen olursa bunun hesabını yapan bir sistem var mı ki ben göremedim neyi kasttettiğinizi açıklarsanız sevinirim

     4. Mehmet BAŞARAN

      Malulen emekli maaşı normal emekli maaşına yaklaşık olmakta. Sadece malulen emekli maaşı hesaplaması yapabileceğiniz bir program yok maalesef.

 27. Aslı

  Merhaba 2004 girişli 5600 günüm var. Brüt maaşım 6700 tl. 2009 tarihinden beri bipolar bozukluk teşhisim var. Malulen emekli olabilir miyim? Ne kadar maaş alırım. Teşekkürler

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Ortalama prime esas kazanç önemli. Şu andaki brüt maaşa göre hesaplanmaz emekli maaşı. Hesaplama yapabilmem mümkün değil maalesef.

 28. Tcan

  Hocam merhaba,
  %60 oranıyla malulen emekli olmam durumunda aşağıdaki bilgilere göre yaklaşık ne kadar maaş alabilirim acaba. (Rahatsızlık: Ankilozan Spondilit). Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Sigorta Başlangıç tarihim 10.06.1998 (4-a)
  SGK ‘nın sitesinde bugün itibariyle normal emeklilik için maaş hesaplattığımda aşağıdaki bilgileri veriyor;
  Toplam Prim Günüm: 7,327
  2000 öncesi: 299
  2000-2008/10 Arası: 3,147
  2008/10 Sonrası: 3,881

  Hesaplanan Ortalama Aylık: 6,681,48
  Gösterge:9475
  Ort.Yıllık Kazanç: 43,367.60
  Ort. Aylık Kazanç: 14,968.20
  Aylık Bağlama Oranı: 69.00
  Aylık Bağlama Oranı 2: 55.00
  Aylık Bağlama Oranı 3: 41.15

 29. Deryas

  Merhaba 25 yılllık öğretmenim. Gözlerimdeki üveit hastalığından dolayı oluşan görme kaybı nedeniyle rapor alıp emekli olmayı düşünüyorum. Maddi olarak çok kaybim olur mu? Ne kadar maaş alabilirim?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Malulen emekli maaşınız hem şu anki mevcut maaşa hem de normal emekli olmanız durumunda alabileceğiniz emekli maaşına göre düşük olur. Malulen emekli olup olamayacağınıza ise sgk karar verir.

 30. Cüneyt

  Merhaba ben cüneyt yıldırım 01.06.1992 girişliyim malulen emekliye başvurdum 3267 günüm var 3700 den olabilirmişim askerlik ödemesini yaparsam oluyor toplamda 391.640 tl pirim ödenmiş kamuda işçi olarak çalışıyordum engelli maaşı ne kadar alabilirim saygılar

  1. Cüneyt

   tekrardân selam başvurumu yaptım bekliyorum

  2. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar Cüneyt BEY. Hayırlı olsun öncelikle. Ortalama kazanca göre emekli maaşı bağlanır. 2000 öncesi hizmet fazla ise yüksek bağlanır. Ortalama kazancınızı bilmeden bir yorum yapmak yanlış olacaktır. Öncesinde yazmış mıydınız siz bana ?

 31. Tuğrul

  Mrb.kalp damar rahatsizliğimdan dolayi yüzde 72 surekli engelli raporu aldim.malulen emeklilik için dilekce verdim.4 a ssk.girisim 23 mayis 2000.3980 prim günum asgari ödemen yatti.maaşim nr kadar olur.tsk.edr.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Şu an en düşük emekli maaşı 1500 lira. Bu tutardan az bağlanmaması lazım.

 32. Musa

  Merhaba 1995 sigorta girişim var.%90 rapor 9.000 günüm var.maaşım hep tavandan yattı.(güncel 7.770) bugün malulen emekli olsam ne kadar maaş bağlanır.teşekkürler saygılar.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Tavandan yatanlar için aylık belirtemiyorum ne yazık ki. Kusura bakmayın lütfen. Ama 9000 günü doldurduysanız SGK sisteminden maaş hesaplaması yapabilirsiniz.

 33. Ahmet

  Hocam iyi gunler tsk da gorev yapan askeri personelin adi malul emekli olmasi durumunda tahmini maas hakkinda bilginiz varmi veya bunu nerden ogrenebilirim. 2012 yilinda askeri okula basladim sigorta baslangic tarihim 2009 ve 1800 gunu tamamladim. Simdiden tesekkur ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Maalesef emekli maaşı kokusunda bilgi sahibi değilim.

 34. Serkan özcan

  Hocam saygılar.1973 dogumluyum.1991 ssk girişim ve 7050 günüm var.1 ay önce 4.evre akciger kanseri oldugumu ögrendim.dr. %80 oran dedi.hatta dalak alınabilir %1 de ordan olur dedi.seni malulen emekli ederiz dedi.antalya egitim araştrma hastanesi.malulen emekli olsam sizce maaşım ne kadar olur.normal emeklilik hesaplaması yaptıgımda 1700 civarı çıkıyor.şu an asgari ücretten yatıyor primler.2000 öncesi 1340..2000 2008 arası 2404..2008 sonrası 3306 gün şimdiden teşekkrler.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Öncelikle bu zor süreçte Allah yardımcınız olsun inşallah. Sağlığınıza tekrar kavuşursunuz umarım. Malulen emekli olacağınızda alacağınız emekli maaşı da normal emekli olacağınızda alabileceğiniz emekli maaşına yakın olacaktır. Dualarım sizinle..

   1. Serkan özcan

    Hocam dualarınız ve cevabınız için. çok teşekkür ederm.ALLAH razı olsun kolay gelsin

 35. Seher

  Merhaba hocam ben diyaliz hastasıyım inşallah nakil olacam önümüzdeki ay 2008 Nisan girişli sgk var 3818 gün pirimim var ne kadar emekli maaşı alabilirim acaba yorumlarsanız çok mutlu olurum

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Prim ödemeleriniz asgari ücret Üzerinden yapıldı ise 1500 lira alırsınız ortalama.

 36. batuhan

  Ben 95 doğumlu % 82 sürekli bakıma muhtaç engelli 2şubat2016 tarihinde trafik kazası geçirdim batuhan arslan kaza yazınca çıkıyor istanbul Küçükçekmece’de 34tj093 plakalı beyaz pejo 206plus araçta yolcu konumunda sağ öndeydim şükürler olsun halime mâlulen emeklilik ve diğer faydalanabileceğim konularda yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba Batuhan Bey. Sigorta giriş tarihinizi ve hizmet bilginizi yazar mısınız

 37. Birsen

  11.09.2008 tarihinde 112 günlük bir staj yapmış birisinin 11.06.2010 tarihinde işe başladığı zaman staj günü prim gününe eklenir mi?

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Hayır staj günleri prim gününe eklenmez ve Emeklilikte giriş ya da hizmet olarak sayılmaz.

 38. Ayşenur

  3600 gün ve 15 yıl sigortayla emekli olmak demek kısmi emekli aylığı almak demek midir?

  1. SGKuzmani

   Merhaba. SSK kapsamında yaştan emeklilikten bahsediyorsanız evet kısmi emeklilik. Ama engelli emeklilik kapsamındaki emeklilikten bahsediyorsanız o ayrı. Kısmi olmaz.

 39. Andd

  Merhabalar;

  Öncelikle böyle bir hizmeti verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Benim %65 maluliyetim söz konusu ama halla aktif olarak çalışıyorum. SGK çalışanıyım(4A). ilk işe başlangıç tarihim 23.02.2006 dir. Toplam pirim gün sayım:4616 gün primlerim hep tavadan yatırılıyor(Bu gün için 10000 TL üzerinde) . %60 maluliyetle bu gün emekli olsam ne kadar maaş alırım acaba. Şimdiden teşekkürler.

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Birşey söylemek ve hesaplama yapmak zor maalesef. Ancak ortalama prime esas kazancın %40’ı olarak bağlanır maaş.

 40. ayşenur

  Merhaba;
  12 yıldır sigortalı olan ve toplamda 2200 gün uzun vadeli sigorta kolları primi olan m.4/I.c kapsamındaki bir sigortalının malullük aylığı ne kadar olur ve nasıl hesaplanır ? (Aylık ortalama kazanç: 3200 TL).
  m.4/I.b kapsamındaki sigortalıların malullük aylığı alabilmelerinin koşulları nelerdir?

  1. SGKuzmani

   Merhaba. 4/1-B yani bağkur kapsamındakiler için malulen emeklilik şartları yazımızda verilmiştir. Emekli sandığı kapsamında aylık hesaplaması biraz farklıdır. Ortalama kazançtan ziyade emekli sandığı kapsamındaki son kazançları önem arz etmekte. Eğer emekli sandığı kapsamında malulen emekli olacaksa ortalama 2500-2700 arası aylık alır.

 41. Nazif

  Merhaba hocam benim sigortaya giriş tarihim 1992 %43 engelli vergi indirimi raporum var 8500 günüm var ne kadar maaş alırım acaba

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Eğer çalışma hayatınız boyunca primler hep asgariden ya da asgariye yakın ödendi ise 1500 lira alırsınız.

   1. Ersin

    Hocam benim yüzde 62 Vergi indirimden raporum var girişim 2008 Acaba ne kadar maaş alırım

    1. SGKuzmani

     Merhaba. Asgari ücret düzeyinde prim ödendi ise en az 1500 lira maaş bağlanır.

    2. Eser

     Hocam kolay gelsin hocam benim yüzde atmış engelli raporum var sosyal Güvenlik arabana başvurdum Normalde beni hastaneye Vergi Dairesi hastaneye sevk etmişti benim çalışma yılım 12 yıl olduğu için vergi indirimden faydalı almadım malın olmak istedim SSK beni hastaneye sevk etmesi normal mi teşekkür ederim

     1. SGKuzmani

      Merhaba. Evet malulen emeklilik talebinde bulunduysanız SGK mevcut raporu kabul etmez. Sizi tekrar hastaneye sevk eder. Normal yani anlayacağınız.

 42. Eser

  Hocam 971 lira diyorlar.

  1. SGKuzmani

   2020 Nisan ayı itibariyle en düşük emekli maaşı 1500 lira olacak. Kim 971 lira diyor?

   1. Eser

    Hocam kolay gelsın hocam benim sağlık raporum %60 ama engeli kartım %44 geldi normalmi sıkıntı olurmu

    1. SGKuzmani

     Merhaba. Neden öyle oldu ki anlamadım. Vergi dairesine bir sorun isterseniz.

    2. Ersan

     Hocam yağşamlar sgk girişim 11 ayın 2008 i bende %62 vergi indirimim var gün sayım 3669 buna goe kaç yılım. Ve günüm eksik emekli olmam için aydınlatırmısınız hocam sağolun.

     1. Mehmet BAŞARAN

      Merhaba. 15 yıl ve 3700 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 43. Eser

  14 11 2008 ilk işe giriş tarihi günüm 3743 malülen emekli olacam ne kadar maaş alırım

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Primler asgari üzerinden ödendi ise 1500 lira maaş alırsınız.

 44. Kemal şeremat

  S .a hocam nasılsın hayırlı cumalar aklıma takıldı bu malulen emeklilik SSK aldığım evrak şöyle yazıyor iç hastalıkları k.b y hemodiyaliz progamında işitme kaybı ama hastanede evrak dahiliye 90 yazdı. Sskda 90 yoktu gene emekli olabilir miyim sizce hocam şimdilikten teşekkürler

  1. SGKuzmani

   Kemal BEY bilemiyorum. Buna Sağlık Kurulu karar verecek. Olur ya da olmaz diyemem bu yüzden.

 45. Kemal şeremat

  S.a iyi akşamlar hocam nasılsın ben diyaliz hastasıyım ama sigortam bitti gelir tespitinde 582 TL borç var ödeme gücüm yok özelde diyaliz e giriyordum şimdi sigorta bittiğin için bir
  daha almayacaklarr diyalize hakları varmı acaba sizce ne yapabilirimm hocam

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Teşekkür ederim siz nasılsınız? Özel olduğu için prim borcunu ödemekten başka çare yok maalesef. Geçmiş olsun.

 46. Kemal şeremat

  Mrb hocam diyelim malulen emekli oldum maaş ne kadar olur sizde sigorta girişi 20.02.2007

  1. SGKuzmani

   Eğer primleriniz hep asgari ücret üzerinden ödendi ise 1500 lira alırsınız.

 47. Kemal şeremat

  S . A Berat kandiliniz mübarek olsun hocam ben heyete girdim dahileye 90 yazdı kulak 18 yazdı SSK giden evrakta şunu yazıyor iç hastalıkları k.b.y hemodiyaliz progamında işitme testi 2620 günüm var malulen emekli olabilir miyim sizce hocam şimdilikten teşekkürler hocam

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Sizin de mübarek olsun. Bu konuda bir yorum yapamam maalesef. Son kararı sağlık kurulu verir. Ama dediğiniz gibi ise büyük ihtimal emekli olursunuz.

 48. Kemal şeremat

  Mrb kar hocam nasılsın ben diyalize giriyorum. Haftda 2 kez en az 4 saatla ara diyalize giriyorum heyete girdim sonuç şunu yazdılar k.b y hemodiyaliz progamında işitme testi yazdılar emekli olabilirmuyım sizce prim 2620 gün

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Teşekkür ederim siz de iyisiniz umarım:). Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaptıysanız kararı sağlık kurulu verir. Benim yorum yapmam yanlış olur.

 49. Yasin üner

  Merhaba ,öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.
  işe giriş ve pirim başlangıç tarihim 1997 Kasım ayı.bu süre içinde askerlik hariç borcum bulunmuyor.özel sektörde çalışmaktayım ve pirim ödemelerim tavan ücretten yatıyor.yaklaşık 6 ay önce prostat kanseri teşhisi konuldu bana ve şu anda ameliyat olmayı bekliyorum.öncelikle malulen daimi olarak emekli olabiliyormuyum ve olmam durumunda yaklaşık ne kadar emekli maaşı alabilirim.teşekkür ederim.saygılarımla

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Kanser teşhisi konuldu ise ve en az 1800 gün varsa malulen emekli olursunuz. Yazımızda belirtilen yolu takip edin başvuru için. Maaş konusunda bir yorum yapamam maalesef.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.