Matematik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar 2022

Matematik öğretmeni maaşı öğretmenlik bölümleri arasında maaş araştırması en çok yapılan bölümler arasında yer alır.  Hem ilköğretim hem de lise düzeyinde Kamuda, özel sektörde de dershaneler ve özel okullarda birçok matematik öğretmeni istihdam edilmekte. Bölümü tercih edecek ya da mezun olup KPSS ile atama bekleyen ve ya yeni atananlar için bu yazımızda matematik öğretmenleri ne kadar maaş alıyor, özelde ve Kamuda matematik öğretmeni ne kadar maaş alır gibi matematik öğretmen maaşı hakkında güncel bilgiler bulabilirsiniz.

Matematik Öğretmeni MaaşıPin
Matematik Öğretmeni Maaşı

Matematik öğretmenliği maaşları ne kadar ?

Matematik öğretmeni kaç tl maaş alır sorusunun cevabı çalışılan Kurumun özel ya da devlet olmasına göre fark eder. Devlette matematik hocası maaşı Kanuna göre hesaplanır ve bulunulan kademe ve derece ile medeni durum ve çocuk sayısına göre ödenir. Özel sektörde matematik öğretmen maaşları ise tecrübe kriteri esas alınarak hesaplanır. Bu yüzden matematik öğretmeni ne kadar kazanır sorusunun cevabını aşağıda farklı başlıklar halinde sunacağız.

Kamuda matematik öğretmenliği maaşları ne kadar ?

Devlette Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda görevli olan ilköğretim matematik öğretmenliği maaşları, lise matematik öğretmeni maaşı aynı tutarlar üzerinden ödenmektedir. Buna göre göreve ilk defa atanan bir mat öğretmeni maaşı güncel olarak bekar ve çocuksuz birisi için 2022 yılında 6629,00 TL’dir. Eğer kişi evli ise, eş çalışmıyor ve çocuk da varsa bu durumda matematik maaşları net olarak 7000 TL civarında olacaktır. Ek dersler ve ilave ödemeler ile beraber net ele geçecek matematik öğretmenlerinin maaşı ise 7500-8000 TL arasında değişebilmektedir.

İlköğretim matematik öğretmenliği maaşı ne kadar ?

İlköğretim yani ortaokul matematik öğretmeni maaşı 2022 yılı için yeni atanan öğretmene 6629,00 TL net olarak ödenmektedir. Eğer kişi evli ise ve çocuk sahibi ise aynı zaman da eşi de herhangi bir kapsamda çalışmıyorsa bu durumda net ilköğretim matematik öğretmeni maaşı 2022 yılı için 7000 TL civarı olacaktır. Ek dersler ve diğer ilave ödemeler ile ilkokul matematik öğretmenliği maaşı net olarak ortalama 7500 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Lise matematik öğretmenliği maaşı ne kadar ?

Lise matematik öğretmen maaşı kısmen ilköğretim/ortaokul matematik öğretmenliği maaşına göre fazladır. Çünkü hafta sonu kursları, ek ders ödemeleri daha fazladır. Yeni atanan lise matematik öğretmeninin maaşı 2022 yılı için net 6629,00 TL’dir. Bu mat öğretmenliği maaşı aile yardımı ve çocuk yardımı ile 7000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Lise matematik öğretmenleri maaşı ek dersler, hafta sonu kursları ve diğer ilave ödemelerle 2022 yılı için aylık ortalama 7500-8000 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Sözleşmeli matematik öğretmeni maaşı ne kadar ?

Malumunuz artık Kamu’ya ilk alımlar sözleşmeli olarak yapılmaktadır. 2022 yılında ilk defa Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak sözleşmeli atanan devlette matematik öğretmeni maaşı 6629 TL net olarak ödenmektedir. Bu tutar çocuk varsa ve evli ise eş ve aile yardımı ile birlikte 7000 TL civarına kadar çıkmaktadır. Ek dersler ve diğer ödemeler ile birlikte sözleşmeli mat öğretmenliği maaşları 7500 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Ücretli matematik öğretmeni maaşı ne kadar ?

Ücretli öğretmenler ek ders ücreti karşılığı çalışırlar ve ne yazık ki aylık tam olarak derse girseler bile ödenen maaş sözleşmeli ya da kadrolu öğretmen maaşının yarısına bile varmaz. Güncel olarak ücretli öğretmenlik maaşı ne kadar sayfamızdan ders başı ödenecek ücret tutarlarına göz atabilirsiniz. 2022 yılı için haftalık tam derse giren bir ücretli matematik öğretmeninin alacağı net maaş ortalama 2600-2800 TL aralığında olmaktadır.

2022 dershane öğretmen maaşları ne kadar ?

Dershanelerde çalışan dershane hocaları maaşları kamuya göre oldukça yüksektir. Burada belirli ya da standart bir maaş belirtmek zor olacaktır. Zira dershane, öğretmenin tecrübesine ve birçok kritere göre maaşların farklılık gösterdiğini belirtebiliriz. 2022 yılı için dershane öğretmenlerinin en düşük dershane matematik öğretmeni maaşları 7000-8000 TL’den başlamakta ve 10.000 TL üzeri rakamlara çıkabilmektedir.

Özel okul matematik öğretmeni maaşları ne kadar ?

Özel okullarda da ödenecek maaşlarda temel kriter okul yönetimi politikası ve tecrübedir. Yeni mezunla tecrübeli ve popülaritesi yüksek öğretmene ödenecek maaş tutarları aynı olmayacaktır. Özel sektörde ödenecek net maaşlar ortalama 5000 TL’den başlamakta ve 10.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Emekli matematik öğretmeni maaşı ne kadar ?

Emekli olduktan sonra Kamuda çalışmak zaten mümkün bulunmamaktadır. Özel sektörde çalışma imkanı olan emekli matematik öğretmenlerine ödenecek net maaşlara ise yukarıda dershane ve özel okul alt başlıklarında göz atabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2