Meslek Teşekkülü Ne Demek ?

0 1.428

Meslek teşekkülü ne demek ? Malumunuz sgk işyeri tescil başvuruları elektronik ortamda işyeri tescil uygulaması üzerinden yapılmakta. İşyeri tescil başvurusu yaparken İşyeri Bilgileri kısmında yer alan meslek teşekkülü sgk bilgisinin ne olduğu konusunda işverenler tereddüte düşmekte.

Biz de bu yazımızda mesleki teşekkül ne demek, işyeri meslek teşekkülü kısmına ne yazılacak konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

SGK işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır ?

Sgk tescil başvurusunu sgk işyeri tescil internetten başvuru uygulaması üzerinden en geç sigortalı çalıştıracağınız tarihe kadar yapmanız gerekiyor. Sgk işyeri tescil başvurusunu elektronik ortamda nasıl yapabileceğiniz, sgk işyeri tescil için takip etmeniz gereken ve tüm detayları https://www.sskisveren.com/sgk-isyeri-tescil-basvurusu-nasil-yapilir/ sayfamızda bulabilirsiniz.

İşyeri tescil başvurusunu elektronik ortamda yapıp tamamladıktan sonra en geç 1 hafta içerisinde sgk işyeri tescil evraklari ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekiyor. SGK işyeri tescil evraklarının ne olduğunu öğrenmek için hemen https://www.sskisveren.com/sgk-isyeri-tescil-evraklari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Meslek teşekkülü nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sgk işyeri bildirgesi uygulaması üzerinden bildirge verirken İşyeri Bilgileri kısmında sizden meslek teşekkülü bilgisi istenmektedir. Bu kısma işyerinizin bağlı olduğu oda bilgisi yazmanız gerekiyor. Örneğin bir şirket iseniz Ticaret Odası, esnaf iseniz esnaf odası, şoför iseniz şoförler odası v.s. gibi.

Meslek teşekkülü sgk nedir ?

Meslek teşekkülü terimi özellikle işyeri tescil aşamasında önümüze çıkmakta. Burada işverenler tescil aşamasında ne yazacağını bilememekte. Buraya birşey yazılmadığında tescil tamamlanamadığından bilinememesi sorun yaratabilmekte. İşverenin bağlı olduğu oda bilgisinin yazılması gerekmekte.

İşyeri bildirgesi geç verme cezası

İnternetten işyeri tescil başvurusunu en geç işçi çalıştırmaya başladığınız gün saat 23,59’a kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız gerekiyor. İşyeri tescil uygulamasi üzerinden sigortalı çalıştırılmaya başlanan tarihten sonra verilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanır. Uygulanacak idari para cezası tutarlarında fiil tarihinde geçerli olan brüt asgari ücret ve işyerinin defter tipi esas alınır.Buna göre;

  • Defter tutmakla yükümlü olmayanlara fiil tarihinde geçerli brüt asgari ücret tutarında,
  • Diğer defter öteki adı ile işletme esasına göre defter tutanlara brüt asgari ücretin 3 katı tutarında,
  • Kamu kurumları ile bilanço esasına tabi defter tutanlara ise brüt asgari ücretin 6 katı tutarında ceza uygulanır.

Normalde uygulanan ceza üzerinden 15 gün içinde ödenmesi halinde 1/4 oranında indirim sağlanır. Ancak işyeri tescil başvurusu yapmanız gereken tarihten itibaren en geç 30 gün içinde bildirgeyi  verirseniz ve geç verme sonucunda uygulanan ceza tutarını 15 gün içinde öderseniz 3/4’nün 1/4’ünü ödersiniz.

Bağlı bulunduğu mesleki teşekkül

Bir işveren gerçek ya da tüzel kişiliğin bağlı olduğu Kurum ya da Kuruluş mesleki teşekkül olarak adlandırılır. Yukarıda da ayrıntılı olarak örneklendirdiğimiz gibi örneğin şoförler odası şoförlerin bağlı olduğu mesleki teşekküldür.

Meslek teşekkülü kodları

Meslek teşekkülerinin kodları bulunmaz. Eğer sigortalı çalışanınızın meslek kodunun ne olduğunu öğrenmek isterseniz güncel meslek kodları listesi için https://www.sskisveren.com/sgk-meslek-kodu-guncellemesi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yapılan işin niteliği nedir ?

SGK işyeri tescil başvurusu aşamasında istenen bir diğer bilgilerden birisi ve tereddüt edilen kısımlardan birisi de burasıdır. Burada işyerinde yapılan işi birkaç kelime ile özetlemeniz yeterli olacaktır. Örneğin Kamyon İle Nakliye, Özel bina İnşaatı, Sera Faaliyetleri v.s. gibi.

Faaliyette bulunulan sektör

Tescil aşamasında istenen bir diğer bilgi ise faaliyette bulunulan sektördür. Bu kısımda örneğin Nakliye işi yapılmakta ise sektörü Ulaştırma, Bina inşaatı yapılıyorsa Yapım İşleri, tarım varsa tarım ve hayvancılık sektörü faaliyette bulunulan sektör olarak belirtilebilir.

Meslek teşekkülünün ne demek, sgk işyeri tescili nasıl yapılır v.s. konularındaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.