Mimar Maaşları Ne Kadar 2022

Mimar maaşları ne kadar  ? Mimarlık en prestijli meslek grupları arasında yer almaktadır. Her ne kadar ülkemizde istihdam imkanı eskisi kadar olmasa da günümüzde ve gelecekte mimarlık önemli meslek grupları arasında yer almaya devam edecek. Özellikle bu bölümü okumak isteyenler ya da hali hazırda okuyacaklar ile iş arayanların en çok araştırdığı konuların başında mimarlar ne kadar maaş alır sorusu gelmektedir. Bu yazımızda mimarlar ne kadar kazanıyor, devlette mimarlık ne kadar maaş alır, özel sektörde mimarlar ne kadar maaş alıyor gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Mimar ne kadar maaş alır ?

Aslında mimarlık maaşı ne kadar sorusunun tek bir cevabı yok. Zira mimarların maaşları birçok kritere göre farklılık gösterebilmekte. Örneğin özel sektörde çalışan peyzaj mimarı maaşı ile devlette çalışan peyzaj mimarlığı maaşı aynı olmayacaktır. Devlette maaşlar aynı kadro ve derecede çalışan için aynı iken özelde bu durum tecrübe ve işletme politikasına göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden mimar kaç para alır sorusunun cevabını aşağıda ayrı başlıklar halinde ve ortalama tutarlar üzerinden değerlendirmek istedik.

Kamuda mimar maaşı ne kadar ?

Öncelikle Kamu’da mimarların maaşı ne kadar sorusunun cevabını verelim sonrasında diğerlerine geçelim. Kamuda maaşlar 657 Sayılı Kanun ile diğer ilgili Kanunlara göre hesaplanır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ödenecek maaşlar aynı kadro ve derecedeki mimar için aşağı yukarı aynıdır. Sadece evli ve çocuk sayısı ile eşin çalışıp çalışmama durumuna göre ufak farklılıklar olabilmektedir. 2022 yılı itibariyle bekar ve çocuksuz bir çalışan için devlette mimar maaşları 9500,00 TL’dir. Bu mimar aylık maaşı kişinin evli olmasına, çocuk sayısına göre 10.000 TL’ye kadar çıkabilir. Devlette iç mimarlık maaşları, kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı maaş ve diğer mimarlık gruplarında ödenen devlet mimar maaşı da aynıdır. Yani Kadrosu mimar olan herkes için Kamuda ödenen maaş aynıdır.

Özelde mimarlık maaşları ne kadar ?

Mimar maaşları özel sektörde özellikle yeni mezunlar için açıkçası çok da iç açıcı değildir. Zaten mezun sayısının artması ne yazık ki iş imkanlarının da azalmasına neden olmuştur. Bu yüzden mimarın maaşı ne kadar sorusu için tek bir cevap vermek imkansızdır. Çünkü tecrübe, işletmenin durumu ve daha birçok kritere göre maaşlar değişebilir. Örneğin bir işletme yeni mezuna 4000 TL öderken bir diğeri 6000-7000 TL’den başlatabilir. Ortalama olarak 2022 yılı için özel sektör maaşı belirtmek gerekirse 5000-5500 TL en düşük ve 10000-15000 TL en yüksek şeklinde bir belirleme yapabiliriz .

Özelde iç mimar maaşları 2022

Ülkemizde iç mimarlıktan mezun bir hayli fazla. Tabi buna bağlı olarak işsiz sayısı da her geçen gün artmaktadır. Mezun sayısının artması rekabeti arttırmış ve bu alanda iş bulmayı zorlaştırmıştır. Yukarıda hem özel sektör hem de devlette ödenecek iç mimarlık maaşları belirtilmiştir. İç mimar maaşı da 2022 yılı için ortalama olarak yukarıda belirtilen tutarlar kadar olacaktır.

Peyzaj mimarlığı maaşları ne kadar ?

Peyzaj mimarlığı yakın geçmişe kadar en değerli mimarlık bölümü arasında yer almaktaydı. Ancak ne yazık ki bu alanda da mezun sayısının çoğalması ile birlikte istihdam olanağı bir hayli azaldı gibi. Özellikle Belediyelerde istihdamın fazla olduğu bu mimarlık bölümünde ödenen maaşlar 2022 yılında Kamuda ortalama 9500 TL civarında iken özel sektörde ise ortalama 5500-6000 TL arasında değişmektedir. Özelde sabit bir peyzaj mimar maaşları belirtmek zordur. Zira farklılık birçok kritere göre oluşmaktadır.

Dış mimar maaşları ne kadar ?

Dış mimarlar için ödenecek maaşlar da devlet ve özel sektör için yukarıda belirtildiği gibi olacaktır. Bu mimarlık bölümü diğer mimarlara göre iş imkanı olarak bir adım önde görünmekte. Ayrıca tecrübe durumuna göre özel sektörde daha yüksek dış mimar maaşı ödenebilmektedir.

Belediye mimar maaşları ne kadar ?

Belediyelerde ödenen maaşlarda Kamuda ödenen maaşlar ile aynıdır. Yani Belediyede çalışan bir mimarın maaşı 2022 yılı için ortalama 9500,00 TL civarındadır. Tabi verilecek özel görevlendirmeler, kişinin medeni durumu ve çocuk sayısına göre ödenecek maaş farklılık gösterebilir.

Yüksek mimar maaşı ne kadar ?

Bu kategoride en yüksek maaş yüksek mimarlara ödenmektedir. Tabi Kamuda böyle bir istihdam şekli yoktur. Yüksek mimarlar özel sektörde görev almaktadır. Belli bir maaş belirtmek de zordur zira yine tekrar tekrar söylediğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişkendir. Ancak ortalama olarak 10.000-15000 TL aralığında maaş ödendiğini belirtebiliriz.

Yeni mezun mimar maaşları ne kadar ?

Yeni mezun maaşları ülkemizde ne yazık ki iç açıcı değildir. Kamuda kişinin yeni mezun olması maaş üzerinde çok etki sahibi değilken özelde bu durum çok önemlidir. Hatta özelde yeni mezun olarak iş bulabilmek oldukça zordur. Yeni mezun mimara ödenecek özel sektör maaşı 2022 yılı için ortalama 5000-5500 TL civarındadır.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1