Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama, Ödeme İşlemleri

Motorlu taşıtlar Vergisi  (mtv) Halk arasında bilinen şekliyle araba bandrolü Türkiye Cumhuriyeti’nde adına araç kayıtlı olanların Yıllık olarak iki taksitte ödediği vergidir. Araç yada araba bandrolü denilmesinin sebebi ise eskiden bandrol alınarak araçların ön camına yapıştırılmasıydı. Bu uygulama daha sonra kaldırılmıştır. Bu yazımızda plakadan motorlu taşıtlar vergisi borç sorgulaması nasıl yapılır, MTV nereye ve ne zaman ödenir gibi konu hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Mtv sorgulaması nasıl yapılır ?

Aracınızın motorlu taşıtlar vergisinin ne kadar olduğunu öğrenmek günümüzde artık çok kolaylaşmış durumdadır. Bandrol borcu sorgulama yöntemlerinden en kolayı artık neredeyse herkes tarafından kullanılan E-Devlet uygulaması ile öğrenmektir. E-devlete giriş yaparak Gelir İdaresi Başkanlığı başlığı altında bulunan Motorlu taşıtlar vergisi öğrenme kulakçığı yardımıyla öğrenebilirsiniz. E-devletten mtv öğrenme, sorgulama ve ödeme işlemleri için hemen buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile sorgulama yapabilirsiniz ⇒ e-devlet mtv sorgulama ve ödeme .

Bir diğer araç vergisi öğrenme şekli interaktif vergi dairesidir. İnteraktif vergi dairesine https://ivd.gib.gov.tr  adresine girerek de  öğrenebilirsiniz. İnternet vergi dairesi ana sayfasında e-devlet şifresi ya da kimlik bilgileriniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda ana sayfada hem vadesi geçmiş hem de geçmemiş MTV borçlarınız görüntülenmiş olacaktır.

Plakadan MTV sorgulaması nasıl yapılır ?

Peki motorlu taşıt vergisi sorgulama plaka ile nasıl yapılır ? İnteraktif vergi dairesi ya da e-devlet üzerinden sadece kendinize ait olan araçların borç sorgulamasını yapabilirsiniz. Bunun dışında motorlu taşıtlar vergisi sorgulama plaka ile sorgulamasını online bankacılık kanalları üzerinden yapabilirsiniz. Online bankacılık kanallarında;

 • Plaka ile motorlu taşıtlar vergisi sorgulaması yapmak için öncelikle Ödemeler-MTV Ödeme menüsüne giriş yapın.
 • Araç Bilgisi-Kendime Ait ya da Başkasına Ait seçeneklerini seçmeniz gerekir.
 • Başkasına ait araç için plakadan bandrol sorgulaması ve ödeme yapmak istiyorsanız o kişinin T.C. numarasını da bilmeniz gerekmekte.
 • T.C. numarası ve vergi dönemini seçtikten sonra plakadan motorlu taşıtlar vergisi sorgulaması yapabilir ve ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Motorlu taşıtlar vergisi hangi aylarda ödenir ?

Peki mtv hangi aylarda ödenir ? Motorlu taşıtlar vergisi yıllık olarak ödenen bir vergi türüdür. İki Taksit halinde ödenmektedir. Birinci taksit ocak ayında (1-31 ocak tarihleri arasında) ödenmektedir. İkinci Taksit ise Temmuz ayında ödenmektedir. (1-31 Temmuz tarihleri arasında) ödenir.Arzu ederseniz bu iki taksidin tamamını tek taksitte Ocak ayında ödeyerek bu verginin ödemesinden kurtulabilirsiniz.

MTV ödemesi nasıl yapılır ?

Motorlu taşıtlar vergisi ödemenin bir çok yolu vardır. Eskiden daha çok vergi daireleri ve mal müdürlüğü veznelerinden GİB MTV ödemesi yapılabiliyorken  günümüzde artık elektronik ortamdan ve bankalar üzerinden ödeme yapılmaktadır. Ayrıca motorlu taşıtlar vergisi ödemesinin son günleri olan 31 Ocak ve 31 Temmuz Günleri Vergi Daireleri vezneleri Mesai saatleri dışında fazladan bir kaç saat daha açık kalmaktadır. Ödeme şekillerinden en kolayı kullandığınız bankaların cep telefonu uygulaması yoluyladır. İnteraktif vergi dairesi, vergi dairesi vezneleri, ve bankalar aracığıyla ödemelerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile MTV Ödemesi nasıl yapılır ?

MTV ödemenin bir diğer yöntemi de kredi kartı ile ödeme yapmaktır.

 • Kredi kartı ile MTV ödemesini bankanızın online bankacılık kanalları üzerinden Ödemeler-MTV ödemeleri menüsünden ödeme türünü kredi kartı olarak seçerek ödeyebilirsiniz.
 • Şubelerden kredi kartı ile ödeme yapılamaz.
 • Ayrıca interaktif vergi dairesi üzerinden de kredi kartı ile MTV ödemenizi kolayca yapabilirsiniz. İnternet vergi dairesine giriş şifreniz ya da e-devlet şifrenizle giriş yapınız. Ana sayfada tüm borçlarınız ve MTV borçlarınız çıkacaktır. Ödemek istediğiniz borcu seçerek devam edebilir ve ekran talimatlarını izleyerek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Plakadan Mtv ödemesi nasıl yapılır ?

Plakadan araç vergisi sorgulamasını nasıl yapabileceğinizi yukarıda anlattık. Aslında plakadan araba bandrol ödeme de aynı şekildedir.

 • İnternet/mobil bankacılık kanallarından plaka ve T.C. numarası bilgileri ile hem size ait hem de başkasına ait MTV ödemesi yapabilirsiniz.
 • Vergi dairelerinden ya da diğer anlaşmalı ödeme merkezlerinden yine sadece plaka bilgisi ile MTV ödemesi yapabilirsiniz.

Mtv hangi bankalara ödenir ?

Taşıt vergisi hangi bankalara ödenir ? Motorlu taşıtlar vergisi alan bankalar aşağıda verilmiştir. Bankalardan yapacağınız araba vergisi ödemeleri saat 02:00-22:00 saatleri arasında yapabilirsiniz.

 • Akbank ,
 • Denizbank,
 • QNB Finansbank,
 • HSBC Bank ,
 • ING Bank ,
 • Ziraat Bankası,
 • PTT,
 • Vakıfbank,
 • Şekerbank,
 • Halkbank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • TEB,
 • Yapı ve Kredi Bankası gibi birçok banka ödeme almaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisi taksitle ödenir mi ?

 Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi ödemesi sırasında neredeyse tüm bankalar 3 ila 6 taksit yapmak suretiyle vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Ayrıca ödemesi geciktirilmiş olan motorlu taşıtlar vergisinin ödenmesi sırasında zorlanan vatandaşlara ise plakanın bağlı olduğu vergi dairesi tecil faizi almak suretiyle 6183 sayılı kanunun ilgili maddesine göre taksitlendirme yapmaktadır.

Sıfır araç mtv kim öder ?

Gelelim cevabı en çok merak edilen bir diğer sorulardan birisi olan Sıfır araç alırken mtv kim öder sorusunun cevabına.Sıfır araç alımında ilk dönem mtv konusu sürekli alıcılar ile satıcılar arasında bazen büyük tartışmalara sebep olsa da sıfır araç alımında ilk MTV  satıcı tarafından ödenmelidir. Ama buna rağmen bazen alıcılara da ödetildiği görülmektedir.

Engelli Araçlarında MTV Ödenir mi?

Sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar için Motorlu taşıt vergisi ödenmemektedir.

Mtv Ödenmezse ne olur ?

Peki araç vergisi ödenmezse ne olur ? Yılda iki taksit halinde ödenecek olan olan mtv 1 Ocak tarihinde doğar. Motorlu Taşıtlar Vergisi (Araç Bandrolü) Ödenmezse,  söz konusu borç noterlerde araç satışına engel olacağından araç satışı yapamazsınız .Motorlu taşıtlar vergisini ödememeniz durumunda Tüv Türk muayene istasyonlarında yapacağınız muayene işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Ayrıca en önemlisi aracın bağlı bulunduğu vergi dairesi ödeme yapmadığınız her ay için gecikme bedeli hesaplar. Bu bedeli ödemeniz için size elektronik tebligat yoluyla ödeme emri gönderebilir. E-Tebligat ile ilgili ayrıntılı bilgiyi sitemizde daha önce yayınladığımız yazılarda bulabilirsiniz. Tarafınıza gönderilen tebligat sonrası Banka hesaplarınızın bloke edilmesi, aracınıza e-haciz konulması, ve aracınızın emniyet güçleri tarafından yakalanarak yedi emin otoparkına çekilmesi mümkündür. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için Motorlu taşıtlar vergisini zamanında ödemenizi tavsiye ederiz.

Ziraat bankası motorlu taşıtlar vergisi 6 taksit kampanyası devam ediyor mu ?

Bankalar zaman zaman MTV ödemelerinde kampanyalar düzenleyerek anapara üzerinden en az iki taksitle ödenmesini sağlayabilmekte. Ziraat Bankası ise buna ilaveden ek 4 taksit imkanı daha sunmakta. Toplamda 6 takside kadar taksitlendirme yapılabilmekte.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama, Ödeme İşlemleri” üzerine 4 yorum

  • Değerli okurumuz motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde bankalar genellikle 3 yada 6 taksit yapmaktadır. Vadesi geçmiş ödemelerinizde ise aracınızın bağlı bulunduğu vergi dairesi müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. 3 ila 18 arası taksitlendirme yapılanilmektedir. Yetki vergi dairesi müdürlüğündedir.

   Cevapla

Yorum yapın

2