Müstehaklık Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Müstehaklık belgesi sigortalılardan ya da bakmakla yükümlü olunan kişilerden çeşitli Kurum ya da Kuruluşlar tarafından sosyal yardım, staj sigortası girişi, burs ödemesi v.s. gibi işlemler için istenen belge türlerinden birisidir. E devlet spas belgesi olarak da adlandırılan Müstehaklık belgesi sgk online olarak e-devlet sisteminden alınabileceği gibi herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden online olarak da alınabilmektedir.

Bu yazımızda müstehaklık ne demek, sgk provizyon belgesi nasıl alınır,sgk provizyon belgesi nereden alınır, spas müstehaklık sorgulama ne demek gibi konu hakkında merak etmiş olduğunuz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Müstehaklık nedir ?

Müstehak olmak bir şey hakkında hak sahibi olmak anlamına gelir. Sosyal Güvenlik mevzuatı açısında ise müstehaklık sağlık hizmetlerinden yani sigortadan yararlanma hakkına sahip olmak anlamına gelir.

Spas müstehaklık nedir ?

Spas yani açılım adı ile Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalıların sağlık provizyon işlemlerinin takip edildiği sistemdir. Spas müstehak olmak sağlıktan yararlanıyor olmak anlamına gelmektedir.

Müstehaklık durumu nedir ?

Sosyal Güvenlik mevzuatı açısından müstehaklık durumu sağlıktan yararlanma ya da yararlanmama durumu olarak tanımlanabilir.

Müstehaktır provizyon alabilir ne demek ?

Peki müstehaktır provizyon alabilir ne demektir ? E-devlette sgk müstehaklık sorgulama uygulamasından sorgulama yaptığınızda Müstehaktır, E-Devlet Müstehaklık Belgesi sorgulama ekranında provizyon alabilir diye uyarı çıkıyorsa sosyal güvencenizin aktif olduğu ve sağlık hizmetlerinden aktif olarak yararlanma hakkınız olduğu anlamına gelir.

Müstehaklık belgesi nedir ?

Bu belge sigortadan yani sağlıktan aktif olarak yararlanıp yararlanamadığınızı, kendi sigortanızdan ya da bakmakla yükümlü kişi olarak eş, çocuklar ya da anne ve ya babanız üzerinden aktif provizyonunuzun olup olmadığının tespiti için istenen belgedir.

Çoğunlukla staja başlayacak ve 18 yaşını geçmiş öğrencilerden bu belge istenir. Çünkü anne ya da babası üzerinden aktif güvencesi olmayan stajyer öğrenciler farklı belge kodu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilir ve bu şekilde hastalık primi de ödenerek sağlıktan staj sigortası üzerinden yararlanmaları sağlanır. Müstehaklık belgesi ile anne ya da babasından sağlıktan yararlandığı tespit edilen öğrencilerin ise sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenir.

Müstehaklık belgesi kimlere verilir ?

Belge talep eden herkese verilir. Kişinin kendi ya da birinci derecede yakını kimlikle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bu belgeyi alabilir. Belge sigortalının e-devlet şifresi ile e-devlet üzerinden de alınabilir. Ancak başkasının adına e-devlet üzerinden sorgulama yapılamaz ve belge oluşturulamaz.

Müstehaklık belgesi nasıl alınır ?

Belgeyi almanın en kolay yolu online olarak e-devlet üzerinden almaktır. E-devlet şifreniz yoksa PTT’den alabilir ya da mobil ve ya internet bankacılığı kanalları üzerinden e-devlet şifresi olmadan e-devlete bağlanabilirsiniz. Ayrıca belgeyi kimliğiniz ile Türkiye genelinde herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi GSS ve Kısa vade servisinden de alabilirsiniz. E-devlette nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi aşağıda verilmiştir.

E-devlet sgk müstehaklık belgesi sorgulaması nasıl yapılır ?

Gelelim adım adım müstehaklık belgesi e devletten nasıl alınır sorusunun cevabına. E-devlet sisteminde;

  • SGK-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden ya da,
  • spas müstehaklık sorgulama bağlantısını kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.
  • Sorgulama yaptıktan sonra “Barkodlu Belge Oluştur” kısmından belge oluşturabilir ve Sgk müstehaklık belgesi alma işlemini tamamlayarak ilgili Kuruma ibraz edebilirsiniz.
  • Ssk müstehaklık sorgulaması sonucunda “Müstehaktır, provizyon alabilir. (Sağlık hizmetlerinden faydalanabilir)” yazıyorsa sağlıktan yararlanıyorsunuz anlamına gelir.
  • Belgenin e-devletten alınan örneği aşağıdaki gibidir.

Öğrenci için müstehaklık belgesi nasıl alınır ?

Peki öğrenci müstehaklık belgesi nasıl alınır ? Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu e-devlet spas müstehaklık belgesi çoğunlukla öğrencilerden istenmektedir. Belgenin örnek sureti yukarıdaki gibidir. E-devlet üzerinden kolayca alınabilir. Yukarıda nasıl ve nereden alabileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Staj için müstehaklık belgesi alamıyorum

E devlet üzerinden e devlet sağlık provizyon belgesini alamadıysanız herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Eğer müstehak değilseniz yani anne ya da babanız üzerinden sağlıktan yararlanma hakkınız yoksa müstahaklık belgesini o şekilde okula vermeniz gerekiyor. müstehaklık belgesi e devletten bu şekilde alındığında Okul bu durumda hastalık primini de kapsayacak şekilde sigorta girişinizi yapar ve staj sigortası kapsamında sigortadan yararlanmanız sağlanır.

  • Sorgulama yaptığınızda e-devlet müstehaklık belgesi alamıyorum diyorsanız  SGK sağlıktan yararlanma sorgulama sayfamızdan nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Müstehak belgesi örneği

E-devlet üzerinden oluşturulan sgk provizyon belgesi örneği aşağıdaki gibidir. Spas belgesindeki kişisel bilgiler güvenlik amacıyla silinmiştir. Eğer e devlet provizyon belgesini Kamu Kurumu’na verecekseniz e devlet müstehaklık belgesinin çıktısını barkodlu olarak almanız gerekmektedir.

Müstehaklık Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ? 1Pin

 

E-devlet SGK aktivasyon nasıl yapılır ?

Sgk provizyon belgesi almak için sorgulama yaptığınızda eğer aktif provizyon yoksa e-devletten açılması için maalesef başvuru yapamazsınız. Eğer sistemde aktif provizyon yoksa bu durumda yapmanız gereken vakit kaybetmeden herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yaparak provizyon durumunuzu kontrol ettirmek olacaktır.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1