Nikahsız Yaşayıp Maaş Alanlar Şikayet 2022

Günümüzde birçok insan nikahsız yaşayıp maaş alanlar şikayet etme işlemlerini merak etmektedir. Çeşitli sebeplerle evliliklerini sonlandırmış ve kamu kurum ve kuruşlarını kandırarak nikahsız yaşayıp maaş alanlar vardır. Bu içeriğimizde bu tür kişilerin nasıl ve nereye şikayet edileceği hakkında bilgiler verilmektedir.

Çevrenizde ki bazı insanların eşlerin boşandıkları halde annesi veya babasının ölüm aylığı, dul maaşı, yetim maaşı vs. aldığını görebiliyoruz. Aslında bu durumda normal şartlarda bir sorun yoktur ama eşinden boşandığı halde boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşamaya devam eden ve Sosyal Güvenlik Kurumu`ndan maaş alan kişiler bulunuyorsa bu kişileri şikayet etme hakkınız vardır.

Nikahsız Yaşayıp Maaş Alanlar Şikayet Etme

Nikahsız yaşayıp maaş alanları en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna şikayet edebilirsiniz. Şikayet işleminden sonra eşinden boşandığı halde eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen ve kişilerin dul aylığını kesilecektir ayrıca haklarında cezai işlem başlatılacaktır.

İsterseniz Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeden canlı destek hattı olan “ Alo 170 “ telefonundan arayarak nikahsız yaşayıp maaş alanları şikayet edebilirsiniz. Güncel SSK iletişim bilgilerini resmi web sitelerinden de öğrenebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bunların yanında ek olarak E-Devlet hesabınız üzerinden CİMER`e yazarak da şikayet edebilirsiniz. Şikayetiniz CİMER tarafından SSK`ya yönlendirilecektir ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.

Şikayet İşlemlerinden Sonra Ne Olur?

Sosyal Güvenlik Kurumu sizden gelen şikayeti en kısa sürede işleme alacak ve kişiler hakkında soruşturma başlatacaktır. Bu soruşturma sonucunda kağıt üzerinde boşanma varsa ve kandırılma söz konusu ise kişilerin aylıkları kesilir ve haklarında cezai işlem başlatılır.

Nikahsız Yaşayıp Maaş Alanlar Şikayet EtmePin
nikahsız yaşayıp maaş alanlar şikayet etme

Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma Cezası

Kanunlara göre yetim ve ölüm aylığı için resmi nikahlı eşinden boşanan ve boşandıkları eşle fiilen birlikteliğini sürdüren kişiler için SGK tarafından cezai işlem yapılmaktadır. Bu cezai işlemler şu şekildedir;

 • SSK tarafından ödenen maaşların hepsi faizi ile geri alınır.
 • SSK tarafından haksız yere maaş alan kişi hakkında suç duyurusunda bulunulur.
 • Tarafına para cezası kesilir.
 • Evrakta sahtecilik suçundan hakkında dava açılır.

Nikahsız Yaşayıp Maaş Bağlanması

Nikahsız yaşayıp maaş bağlanması için birçok kişi evliliklerini kağıt üzerinde bitirmekte ve kendilerini çok büyük bir riske atmaktadır. Eğer bu tür bir durum bir akraba ve yakınları tarafından şikayet edilirse hukuki olarak ve SKK tarafından ciddi yaptırımları ve cezai işlemleri vardır. Eğer kağıt üzerinde değil de gerçekten bir boşanma söz konusu varsa herhangi bir yaptırım söz konusu değildir. Ayrıca SSK kendi içerisinde de bu tür durumları gizli olarak araştırmaktadır.

Haksız yere maaş alanları nereye şikayet edebilirim?

En yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna şikayet edebilir veya ALO 170 hattından iletişime geçerek şikayet edebilirsiniz.

Resmi nikahı olmayan kadına maaş bağlanır mı?

Normal şartlarda bağlanmaması gerekmektedir. Eğer ki SSK kurumunu kandırıp maaş alınırsa ve fark edilirse cezai yaptırımları bulunmaktadır.

Nikahsız yaşayıp maaş alanlar şikayet alabilir mi?

Evet şikayet alabilirler. Bu durum normalde yasaktır ve herhangi birisi şikayet edebilir veya SGK durumu tespit edebilir.

Nikahsız Yaşayıp Maaş Alanlar Şikayet Etme ” adlı içeriğimizin sonuna geldik. Bu konu ile ilgili merak ettiklerinizi ve sorularınızı yorum atarak sorabilirsiniz. Ayrıca ” Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar ” adlı içeriğimizi bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

4.8/5 - (5 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Nikahsız Yaşayıp Maaş Alanlar Şikayet 2022” üzerine 12 yorum

 1. Değerli Mehmet bey ben 14 senedir bir bayanlı hoca nikahiyla evliyim ve birde ev yaptım bu kadın kocasının maaşını alıyor buna şikayet edilirse ceza uygulanır mı iyi bir ceza uygulanır mı bir çok insanda şahit selamlar

  Cevapla
  • Merhaba, şikayet edilmesi halinde inceleme başlatılır ve sonuca göre işlem yapılır. Herhangi bir şikayet vs. olmazsa sorun olmaz.

   Cevapla
 2. Merhabalar benimde bir yakınım babasının maaşını alıyor ve yıllardır nikah yapmıyorlar maaş kesilecek diye şikayet edemem benim ettigimi öğrenirse olmaz bunun başka yolu varmı

  Cevapla
  • Merhaba Sibel Hanım, içerikteki yollardan birini izlemeniz gerekmektedir. Şikayetiniz genel olarak gizli tutulmaktadır.

   Cevapla
 3. Merhaba kız kardeşim boşandığı eşiyle birlikte yaşıyordu ve babamın maaşını alıyordu şikayet üzerine kesildi cezasını ödedi şu an başka biriyle evli ve boşanma aşamasında tekrar babasının maaşına bağlanabilirmi

  Cevapla
  • Merhaba Canan Hanım, tekrar başvuru yapması gerekmektedir. Gerekli görüldüğü taktirde bağlanacaktır.

   Cevapla
 4. Merhaba,
  Bir tanidigimiz Babasindan kalan maasi aliyor ve benim dayimla yillardir birlikte yasiyor ve 1 cocuklari var. Maasi almaya devam etmek icin resmi olarak evlenmiyorlar. Bu usulsuzlugu sikayet etmemiz gerekir mi?

  Cevapla
 5. Mrhb bi yakinim yaşlı bi adamla evlilik yapti maaşı kalır diye yutdisinda da emekliliği var ve şahıs vefat etti maaş kaldı hem Turkiyeden hem yurtdisindan.kadin 2 yıldır evli fakat resmi nikah yok maaş kesilir diye.Sikayet edildiği takdirde maaşı kesilir mi

  Cevapla
  • Merhaba Seher Hanım, söylediğiniz kişiyi en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna şikayet edebilirsiniz. Şikayet işleminden sonra inceleme yapılacaktır ve uygun görüldüğü taktirde maaşı kesilecektir.

   Cevapla
 6. Mrblar ben Gülcan.hc evlilik yapmadım ve sigortali bir işte de çalışmadım.istanbulda yaşadığım sürede serbest bir ilişkim oldu bu ilişkide çocuk var.babam vefat etti bnle üvey annem maaş alıyoruz.uvey annem bnm evli ve çocuklu olduğumu iddia edip beni mahkemeye verdi szce maaşım kesilir mi şunu söylemek istiyorum fili olarak da hayatımda kimse Yok hc resmi evliligimde olmadı.bu durum da bnm canımı sıkıyor yardımcı olur musunuz

  Cevapla
  • Merhaba Gülcan Hanım, serbest ilişkiniz şuanda devam ediyorsa ve bunu mahkemede ispat edilirse maalesef ki kesilebilir. Eğer ki herhangi bir ilişkiniz yoksa kesilmemesi gereklidir.

   Cevapla

Yorum yapın

2