Öğrenim Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

Öğrenci belgesi alınan yerler öğrenim görülen okullar ve e-Devlet olarak bilinmektedir. Kişinin öğrenim görmekte olduğu okula kayıtlı olduğunu ispat eden bir belge olan öğrenci belgesini almak için üniversite öğrencileri fakülte yada yüksek okullara müracaat edebilirler. Öğrenci işlerinden alınan belgeyle birlikte ıslak imzalı öğrenim belgesi çıkartılmış olur.

Kısa süre önce uygulanmaya başlanan e-Devlet üzerinden öğrenci belgesi almak ise internet üzerinden halledilmektedir. Buradan alınan öğrenci belgesi fakülteden alınanla eşdeğer olarak kabul edilir. Kişiler her zaman okul binasına gidip bu belgeyi temin edemedikleri için öğrenci belgesini internetten çıkartmak da mümkün olmuştur. e-Devlet sistemine giriş yaparak bu belgenin çıktısı alınabilir.

Öğrenim belgesi nedir ?

öğrenim belgesi ile öğrenci belgesi aynı mı gibi soruların cevaplarına geçmeden önce kısaca öğrenim belgesinin ne olduğundan bahsedelim. Öğrenim belgesi, öğrencinin nerede öğrenim gördüğü, bölüm bilgileri ve öğrencilik durumu gibi bilgilerin yer aldığı belgedir.

E-devletten öğrenim belgesi nasıl alınır ?

E-devletten öğrenci belgesi alabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekir. E-devlet şifreniz olmasa bile internet bankacılığı kanalları üzerinden e-devlete kolayca bağlanabilirsiniz.

 • E-devletten öğrenci belgesi almak için hemen buradan T.C. ve e-devlet şifreniz ile uygulamaya giriş yapabilirsiniz ⇒ e-devlet öğrenim belgesi sorgulama.
 • E devletten öğrenci belgesi alma  sistemine giriş yaptığınızda en son öğrencilik durumunuza ilişkin bilgi ekrana gelecektir.
 • BELGE OLUŞTUR diyerek barkodlu öğrenim belgesi oluşturabilirsiniz.

E-devlet öğrenci belgesi gözükmüyor ?

Bazen sorgulama yaptığınızda sistemde aktif öğrencilik bilgisi görünmeyebilir. Genellikle bu sistem hatasından kaynaklanmaktadır. Ancak üniversiteniz YÖK’e bağlı değilse örneğin yurt dışında bir üniversitede öğrenim görüyorsanız öğrencilik bilgisi buraya düşmeyebilir. Tüm durumlar için eğer belge e-devlette görünmüyorsa yapmanız gereken üniversiteniz öğrenci işlerinden belgeyi almak.

Öğrenim Belgesi Diploma Yerine Geçer mi ?

Çoğu kişi öğrenim belgesi diploma mı sorusunu sormaktadır. Ayrıca diploma öğrenim belgesi yerine geçer mi sorusu da sık sorulmakta. Öğrenci belgesi ve diploma birbirinden apayrı belgelerdir ve biri diğeri yerine geçemez. Zaten bir kişi aynı anda ikisine sahip olamaz. Diploma bir kişinin herhangi bir eğitim programını bitirdikten sonra o kişiye verilen lisans belgesidir. Mesleki yeterliliği ispat eden bu lisans belgesi sayesinde çeşitli işlere ve öğrenim programlarına başvurmak mümkün haline gelir. Öğrenci belgesi ise kişilerin bir kurumda öğrenim görmekte olduklarını ispat eder. Bu belgelerden bazıları geçmişe yönelik olabilir.

Kişinin öğrencilik durumu diploma alındığı anda biter. Öğrenci belgesi ise mezun olunan tarihe dek bir kişinin ilgili eğitim kurumunda öğrenci olduğunu tesciller. İkisinin birbiri yerine geçmesi söz konusu değildir. Sadece bazı başvuru işlemlerinde çeşitli kurumlar ikisinden birini talep ederse elde bulunan belge başvuru yapılan kuruma ibraz edilebilir.

Öğrenci belgesi diploma yerine geçer mi ?

Öğrenci belgesi aktif olarak öğrenim durumu diğer adı ile öğrencilik durumu devam edenlere öğrenci olduğunu göstermek için düzenlenen belgedir. Diploma ise kişinin mezuniyetini gösterir belgedir. Zaten diploma alan kişi aynı bölüm için öğrenci belgesi alamayacaktır.

İngilizce Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır ?

İngilizce öğrenci belgesi almak için çeviri hizmetine başvurmak gerekir. Kişilerin eğitim dili İngilizce olsa dahi direkt olarak İngilizce öğrenim belgesi temin etmek pek mümkün değildir. Yurtdışındaki bir iş yada eğitim programına başvuran kişilerden çoğu kez İngilizce öğrenci belgesi talep edilir. Türkçe öğrenci belgesi böylesi anlarda İngilizceye çevrilerek kullanılabilir. Buradaki püf noktası çevirinin yeminli tercümanlar tarafından yapılması ve noter tarafından onaylanmasıdır. Bu onay olmadığı sürece öğrenci belgeleri geçerli sayılmayacaktır zira oldukça basit bir Türkçeyle yazılan öğrenci belgeleri kolaylıkla İngilizceye çevrilip içerisindeki bilgiler çarpıtılabilir.

Öğrenci Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır ?

Öğrenci belgesinde bulunan bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Uyruk
 • Kimlik numarası
 • İsim ve soy isim
 • Anne ve babanın isimleri
 • Doğum tarihi
 • Öğrenim görülen sınıf ve dönem
 • Kuruma kağıt olunan tarih
 • Okulun adı ve okunan bölüm
 • Eğitim türü
 • Öğrencilik hakkına dair düşülen not

Öğrenci belgesi pek çok işlemde talep edilen bir evraktır. Bu nedenden ötürü elde edilmesi oldukça pratik bir hale getirilmiştir. e-Devlet’ten sunulan diğer YÖK işlemleri arasında kayıt işlemleri, mezuniyet belgesi çıkarmak ve çeşitli başvuru sonuçlarına bakmak da bulunmaktadır. Bu sayede şehir dışında okuyan yada bir sebepten okula erişemeyen kişiler internet üzerinden YÖK ile ilgili çeşitli işlerini halledebilirler.

Öğrenci Belgesi Nerede Gereklidir ?

Öğrenci belgesinin gerekli olduğu durumlar çeşitlilik gösterse de genelde iş, eğitim ve stajla ilgili işlemlerdir. Eğitim alırken bir işe girmek isteyen kişilerden bazen öğrenim belgesi talep edilebilir. Bir eğitim programı bitirildikten sonra üst seviyedeki başka bir programa başvuru yapıldığı vakit kişilerden öğrenci belgesi talep edilir.

Pek çok programda şart olan staj için de kurumlar bu belgeyi isterler. Kariyerle ilgili olmayan çeşitli durumlarda da kişiler öğrenci olduklarını talep etme ihtiyacı duyabilirler. Pasaport ve vize işlemleri buna örnek gösterilebilir. Pasaport harç ücreti kişinin eğitim durumuna göre değişir. Aktif olarak bir kurumda öğrenim gören kişiler harç ücreti vermezler.

E-devlet ortaokul diploma sorgulama nasıl yapılır ?

E-devletten lise mezuniyet sorgulama ve doğrulama işlemleri yapılabilmekte. Ancak ortaokul mezuniyet belgesi ya da diplomasının e-devlet üzerinden alınabilmesi maalesef mümkün olmamakta. Eğer diploma ya da geçici mezuniyet belgesine ihtiyacınız varsa yapmanız gereken mezun olduğunuz okula giderek almak olacaktır.

E-devlet öğrenci belgesi lise öğrencisi için nasıl alınır ?

Veliler çocukları için gerekli olan öğrenci belgesini e-devlet üzerinden kolayca alabilir. Öğrencinin kendisi de eğer varsa e-devlet şifresi ile giriş yaparak belgeyi e-devlet üzerinden alabilmekte.

 • Öncelikle buradan e-devlet ile giriş yapın ⇒ Meb öğrenci belgesi sorgulama.
 • Çıkan uyarıyı kabul ettikten sonra SORGULA yapın.
 • Ardından BARKODLU BELGE kısmına tıklayarak öğrenci belgesi oluşturabilirsiniz.
5/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1