Öğretmenlik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır ?

Öğretmenlik için sağlık raporu Milli Eğitim Bakanlığı’na sözleşmeli ya da kadrolu olarak atanan öğretmenler ile ücretli öğretmenliğe başlayacaklardan istenen raporlardır. Ücretli öğretmenlik ve sözleşmeli öğretmenlik sağlık raporu farklı yerlerden alınmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen sağlık raporu yönetmeliğine göre zorunlu olan atama için sağlık raporu hakkında bu yazımızda ayrıntılı bilgi verilecektir. Ayrıca öğretmenlikte sağlık raporu hakkında sık sorulan öğretmen atama sağlık raporu nereden alınır, öğretmenlik için heyet raporu nasıl alınır ve atamaya esas sağlık raporu hangi hastalıklara verilir gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Öğretmenlik sağlık raporu şartları nelerdir ?

Sözleşmeli ya da kadrolu olarak atanan bir öğretmenin son aşamada öğretmenlik sağlık şartlarını sağlaması gerekmektedir. Öğretmenlik heyet raporu başvurusu yapan bir öğretmene sağlık raporu verilebilmesi için;

  • Bulaşıcı bir hastalığının olmaması ve bu hastalığın öğretmenlik yapmasına engel teşkil etmemesi.
  • Öğretmenlik yapmasına engel teşkil edecek bir engellilik durumunun olmaması gerekiyor.

Öğretmenliğe engel sağlık durumları yönetmelik ile belirlenmiştir ve sağlık kurulu tüm tahlil/tetkikleri aldıktan sonra eğer engel bir durum yoksa öğretmen heyet raporunu düzenler.

Öğretmenlik sağlık raporunda nelere bakılır ?

Öğretmen ataması için sağlık raporu başvurusu yapıldığında dahiliye, nöroloji, göz, kulak burun boğaz,  ortopedi, psikiyatri gibi tüm bölümlerde genel bir kontrol sağlanır. Zaten kadrolu/sözleşmeli öğretmen heyet raporu başvurusu yapıldığında rapor merkezi kişiyi tüm birimlere yönlendirir. İlgili birimdeki doktor kişinin sağlık geçmişine bakar. Eğer engel bir durum yoksa imzalar varsa ayrıca tahlil/tetkik talep edebilir.

Öğretmenlik için sağlık kurulu raporu nereden alınır ?

öğretmen ataması sağlık raporu;

  • Tam teşekküllü üniversite, eğitim ve araştırma hastanesi ya da devlet hastanelerinden alınabilmektedir.
  • Özel hastaneler, aile sağlık merkezleri ya da aile hekimleri meb sağlık raporu için yetkili değildir.

Ücretli öğretmen sağlık raporu nereden, nasıl alınır ?

Ücretli öğretmenlerden de göreve başlarken sağlık raporu istenmektedir. Ücretli öğretmenler için sağlık raporu kadrolu/sözleşmeli öğretmenden istenen rapora göre çok daha kolay alınabilmektedir. Kimliğinizle aile hekiminize başvurarak kolayca rapor alabilirsiniz.  Ücretli öğretmen olarak ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplamak için ücretli öğretmen maaş hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğretmenlik için sağlık raporu hangi bölümden alınır ?

Öğretmenler ve diğer devlet memurluğu için istenen sağlık raporu yani ilk atamada istenen sağlık raporu herhangi bir bölümden alınmaz. Siz hastane rapor merkezine başvurursunuz ve onlar sizi yönlendirir. Kadrolu/sözleşmeli öğretmenlik için sağlık raporunda rapor merkezi sizi genel tüm birimlere yönlendirir. Birimlerden gelen sonuca göre heyet karar verir ve raporu düzenler.

Öğretmenlik sağlık kurulu raporu nasıl alınır ?

Peki öğretmen sağlık raporu nasıl alınır ? Öğretmenlik/memuriyet için sağlık raporu almak adına öncelikle;

  • Tam teşekküllü bir üniversite, eğitim ve araştırma hastanesi ya da devlet hastanesi rapor merkezinden bir randevu alın.
  • Randevu alırken size randevu gününde beraberinizde getirmeniz gereken belgeler ve gerekenler iletilecektir.
  • Genellikle en az 2 adet vesikalık fotoğraf, kimlik fotokopisi ve rapor ücreti talep edilmektedir.
  • Randevu gününde rapor merkezine başvurursunuz ve onlar sizi yönlendirir.
  • Tüm birimlere muayene olduktan, tahliller ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra sonuçlar heyete gönderilir.
  • Eğer öğretmenlikte sağlık şartlarını sağlıyorsanız aynı gün ya da size verilecek başka bir gün giderek raporu elden alabilirsiniz.

Güncel öğretmen maaşları hakkında aşağıdaki yazıların ilginizi çekebileceğinizi düşünüyorum;

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1