Ölüm Aylığı Talep Formu Nasıl Doldurulur ?

Ölüm aylığı talep formu nasıl doldurulur ? Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat edenlerin hak sahiplerine ölüm aylığı ödenmektedir. Tabi aylık ödemesinin yapılabilmesi için sgk gelir aylık ödenek talep belgesi ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne talepte bulunulması gerekmektedir.

Daha önce tahsis talep formu nasıl doldurulmuş örneği başlıklı yazımızda normal emeklilik için talebin nasıl verileceği ve gelir aylık ödenek talep belgesi nasıl doldurulur konusunda ayrıntılı bilgi verilmiştir. Eğer normal emeklilik için gelir/aylık/ödenek talep belgesi doldurmak istiyorsanız bağlantısı verilen ilgili sayfamızı ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda ise ölüm aylığı talebi için sgk gelir aylık ödenek talep belgesi nasıl doldurulur konusunda bilgi verilecek ayrıca ölüm aylığı emeklilik dilekçesi doldurulmuş örneği paylaşılacaktır.

Gelir aylık ödenek talep belgesi indir

Ölüm aylığı talebi için öncelikle gelir aylık ödenek talep belgesi örneğini PDF olarak buradan indirebilirsiniz ⇒ gelir/aylık/ödenek talep belgesi indir. Ölüm aylığı için tahsis ve talep formu doldurulmuş örneği aşağıda verilmiştir.

Sgk ölüm yardımı dilekçesi örneği

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak dul, yetim maaşı taleplerinin Gelir Aylık Ödenek talep belgesi ile yapılması yeterlidir. Eğer öğrencilik varsa ilave olarak öğrenci belgesi eklenmesi gerekmektedir. Haricinde bir belge istenmez. Ölüm maaşı talebi için tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurulmuş örnek aşağıda paylaşılmıştır. Ölüm aylığı talebi için gelir aylık ödenek talep belgesi doldurma yaparken dikkat etmeniz gerekenler ise yazımızın devamında paylaşılmıştır.

Ölüm Aylığı Talep Formu Nasıl Doldurulur ? 1Pin
Ölüm Aylığı Tahsis Talep Formu

Yukarıda doldurulmuş emekli maaşı devir dilekçe örneğinde tarafımızca doldurulan alanları doldurmanız yeterli olacaktır. Gelir aylık ödenek talep belgesi doldurulmuş örneğinde de görüldüğü üzere;

 • Sigortalı kısmına vefat eden kişinin T.C. numarası ve adı soyadı bilgilerini,
 • HAK SAHİBİ kısmında maaş alacak kişi T.C. numarası ve ad soyadı bilgilerini,
 • Gelir/Aylık/Talep Türü kısmında Ölüm Aylığı kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor.
 • Gelir aylık ödenek talep belgesi formu banka kısmında maaş almak istediğiniz banka kutucuğunu işaretlemelisiniz. Herhangi bir işaretleme yapmamanız durumunda maaşınız Ziraat Bankası’na aktarılacaktır.
 • Son olarak adres, iletişim bilgilerini de yazdıktan sonra imzalamanız yeterli olacaktır.
 • Sgk tahsis talep formunu doldurduktan sonra elden ya da posta yolu ile başvurunuzu SGK’ya yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz başvuruyu e-devletten de yapabilirsiniz. T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi sayfasından giriş yaparak talebinizi online iletebilirsiniz.

Sgk dilekçe örneği yetim maaşı

Yetim maaşı taleplerinin de gelir aylık ödenek talep formu ile verilmesi gerekmektedir. Yukarıda ölüm aylığı için verilmiş olunan sgk gelir aylık ödenek talep belgesi örneğinde olduğu gibi belgeyi doldurmanız yeterli olacaktır. Buna ilaveten öğrencilik durumundan dolayı aylık başvurusu yapacaksanız barkodlu öğrenci belgesini e-devletten alarak ekine ekleyebilirsiniz.

Emekli sandığı ölüm aylığı talep formu

4c yani emekli sandığı için ölüm aylığı ve cenaze ödeneği başvurularını da yukarıda örneği verilen gelir aylık ödenek talep belgesi ek-2 belgesi ile yapabilirsiniz. Yukarıda adım adım ölüm aylığı formu nasıl doldurulur konusunda bilgi verilmiştir. Örnek ölüm aylığı başvuru formundaki gibi doldurarak aşağıda belirtilen başvuru adresine elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz. Emekli sandığı için ölüm aylığı dilekçesinin ekine kimlik ve ölüm belgesi koymanız yeterli olacaktır.

Sgk cenaze ödeneği formu nasıl doldurulur ?

Cenaze yardımı başvuruları da sosyal güvenlik kurumu gelir aylık ödenek talep belgesi ile yapılmaktadır. Cenaze parası diğer adı ile ölüm parası başvurusu için cenaze ödeneği dilekçesini aynen yukarıda verilen yetim aylığı dilekçe örneği gibi doldurmanız gerekiyor.

 • Eğer sadece cenaze yardımı talebinde bulunacaksanız sgk ödenek talep belgesinde CENAZE ÖDENEĞİ kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır. Güncel ödenek tutarına ölüm parası ne kadar sayfamızdan erişebilirsiniz.
 • Eğer ölüm aylığı ile birlikte cenaze yardımı talebinde de bulunacaksanız bu durumda her iki kutucuğu işaretlemelisiniz.
 • sgk gelir aylık ödenek talep belgesi doldurma işlemini tamamladıktan sonra elden ya da posta ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nereye gönderilir ?

Doldurma işlemini eksiksiz olarak tamamladıktan sonra;

 • SSK ya da bağkur kapsamında son prim ödemesinin yapıldığı Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Emekli sandığı kapsamında ise Kamu Görevlileri Emeklilik Hizmetleri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara adresine göndermeniz gerekmektedir.
Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Ölüm Aylığı Talep Formu Nasıl Doldurulur ?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

1