Ölüm Parası Ne Kadar 2022

Ölüm parası emekli ya da sigortalı iken vefat edenin eşine, çocuklarına, kardeşlerine, anne ya da babasına ve ya masrafları karşılayan üçüncü kişilere bir defaya mahsus olmak üzere ödenen bir yardım türüdür. Cenaze yardımı her yıl SGK tarafından belirlenen tutarlarda ödenir.

Bu yazımızda emekli sandığı ölüm parası nasıl alınır, ölüm parası kimlere verilir, SSK ve bağkur emekli ölüm parası ne kadar, ölüm parası Sgk başvurusu nasıl yapılır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ölüm parası nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli iken vefat edenler ile sigortalı çalışırken vefat edenlerin hak sahiplerine şartların sağlanması halinde bir defaya mahsus olmak üzere ödenen yardımdır.

Ölüm parası alma şartları nelerdir ?

Bu yardımın ödenebilmesi için vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi adına aktif olarak aylık alıyor olması gerekiyor. Ölüm aylığı alan eşlerin, çocukların ya da anne ve ya babanın vefatı halinde vefat eden kişi için cenaze parası ödenmez.

Bu yardım için ölen kişinin emekli olma şartı da yok. Eğer vefat eden kişinin en az 360 gün sigorta, bağkur ya da başka kapsamda sigorta prim günü varsa yine ssk ölüm parası ödemesi yapılır.

Ölüm parası nasıl alınır 2022

Peki cenaze parası nasıl alınır ? Yardımı alabilmek için kişinin vefatından sonra en geç 5 yıl içerisinde SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuruda SGK cenaze yardımı talep formu, ölen kişiye ait varsa ölüm belgesi fotokopisi ve yardıma başvuran kişiye ait kimlik fokotopisi yeterli olacaktır. Ölüm parası başvuru formu başvuru yaptığınız SGK tarafından size verilecektir. Cenaze yardımı talep formu nasıl doldurulur sayfamızdan hem formu indirebilir hem de doldurulmuş örneğe göz atabilirsiniz.

Emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur ?

Emekli sandığı için ölüm yardımı başvuruları Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü- Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı- Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/Ankara adresine yapılmalıdır.

Ölüm parası kimler alabilir ?

Bu yardım sırasıyla varsa eşine, çocuklarına, kardeşlerine, anne ya da babasına ve ya cenaze masraflarını karşıladığını belgeleyen üçüncü kişilere ödenebilir.

Ölüm parası ne zaman alınır ?

Başvurudan sonra eğer yardım almayı hak ediyorsanız  ortalama 1-1,5 ay içerisinde ödeme Ziraat Bankası’na gönderilecektir. Ziraat Bankası’na gönderildikten sonra gişeden kimliğiniz ile ödemeyi alabilirsiniz.

Ölüm parası nereden alınır ?

Sgk ölüm yardımı ödemeleri eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa Ziraat Bankası’na gönderilir ve gönderildikten sonra T.C. numaranız ile herhangi bir Ziraat Bankası’ndan alınabilir. Hesap tanımlamasını e-devletten yaparak ödemenizin hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Hemen sgk şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfamızı ziyaret ederek hesap tanımlamasını nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ölüm yardımı hesaplaması nasıl yapılır ?

Her yıl için ödenecek yardım tutarı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenir ve artış oranı bir önceki yılın TÜFE oranları esas alınarak hesaplanır. Belirlenen tutar tüm yıl için geçerli olur.

2022 cenaze parası ne kadar ?

Bu yardım bir defaya mahsus ödenir. 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında ssk ya da bağkur kapsamında maaş alırken ya da aktif olarak prim öderken vefat edenlerin hak sahiplerine bir defaya mahsus olmak üzere ödenecek yardım tutarı 1217,00 liradır. Emekli sandığı için yardım tutarları farklıdır ve aşağıda tutarlar belirtilmiştir.

Memur ölüm yardımı ne kadar 2022

Memura çocuklarının ya da eşinin vefatı halinde emekli sandığı cenaze yardımı 1700,00 lira, kendisinin vefatı durumunda ise yakınlarına 3404,00 lira cenaze yardımı ödemesi yapılır.

Bağkur emeklisinin eşinin ölümü halinde cenaze yardımı ne kadar ?

Sigortalının ya da bağkurlunun kendisinin vefatı halinde hak sahiplerine ödeme yapılır. Sigortasız ya da bağkursuz eşin vefatı durumunda yardım ödenmez. SSK ve bağkur ölüm parası tutarları yukarıda belirtilmiştir.

Ölüm parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Ölüm paranız hala ödenmedi mi ? O zaman sigorta ölüm parası sorgulaması yaparak ne durumda olduğunu ve ne zaman ödeneceğini öğrenebilirsiniz. Sgk ölüm yardımı sorgulama işlemi e devlet aracılığı ile yapılabilmekte. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz. E devlet ölüm yardımı sorgulamasını sgk ölüm parası sorgulama bağlantısını kullanarak da yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası ölüm parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sgk emekli ölüm yardımı sorgulamasını yukarıda belirtildiği gibi e devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz gibi en yakın Ziraat Bankası’na giderek de yapabilirsiniz. Ziraat Bankası gişelerinden cenaze parası sorgulaması yapabilirsiniz. Hesaba yatmadığı için mobil ya da internet bankacılığı kanallarından sorgulama şansınız yok.

TC ile cenaze yardımı sorgulaması nasıl yapılır ?

Online olarak cenaze ödeneği sorgulama işlemi sadece E-devletten ve yukarıda belirtilen menüden yapılabilmekte. Eğer e-devlet şifresi almadıysanız ya da yok ise Alo 170 hattını arayarak ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yaptırabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Ölüm Parası Ne Kadar 2022” üzerine bir yorum

  1. iyi günler babam bağkurlu idi vefat etti annem ve ben babamdan maaş alıyorduk annemde vefat etti ben emekliyim ve hiç evlenmedim yeni yasaya göre babamdam maaş bağlanırmı

    Cevapla

Yorum yapın

2