Ombre Üstüne Boya bu

Ombre üstüne boya yapmak artık herkesin uyguladığı bir taktirdir. Günümüzde moda ve trendlerle birlikte kadınların açık saç rengini tercih ettiğini biliyoruz. Kadın dünyasında her yılın kendine göre bir modası olduğu bilinen bir gerçek. Son yıllarda da açık renk saçların moda olduğu görülüyor. Bu nedenle ombre üstüne boya yapmak da ister istemez popüler olmuş gibi. Çünkü ülkemizde genel olarak kadınların koyu saç rengine sahip oldukları bilinmekte ve görülmekte. Koyu saç rengini açık saç rengine boyayabilmek için ombre üstüne boya taktiği uygulanabiliyor. Ancak ombre üstüne boya yapıldığında istenilen saç renginin tutması içn profesyonel bir yardım gerekiyor. Ombre üstüne boya işlemi kolay bir işlem değildir. Bu nedenle profesyonel birinin yapması tavsiye ediliyor.

Ombre üstüne boya işlemini profesyonel biri yapmadığı taktirde saçta yanma ve dökülme, kafa derisinde tahriş ve istenmeyen bir saç rengi olabiliyor. Çünkü ombre üstüne boya yapmak hem sağlık anlamında hem görünüş anlamında zor bir işlemdir.

Bilindiği üzere ombre uygulanmış bir saça ombre üstüne boya yapılacaksa, diplerin koyu uçların ise yıkadıkça daha açık bir renk olacağı görülmekte. Hatta yıkadıkça dipten uca tamamen renk eşitsizlikleri olduğunu söyleyenler de mevcut. Bu ve benzeri bir durum yaşamak istemiyorsanız eğer. Öncelikle profesyonel bir destek almalısınız. Güzelliğiniz ve sağlığınız paha biçilemez. Bu nedenle biraz paraya kıymanız gerekebilir. Çünkü evde yapılabilecek ombre üstüne boya işlemi, yüksek ihtimalle hüsranla sonuçlanacak. Hemen olmasa bile, uyguladığınız amatörce taktikler sebebiyle birkaç yıkama sonrasında renk eşitsizliklerini ve uçlarda renk açılmalarını kendiniz de gözlemleyeceksiniz.

Yine de evde denemek istediğinize karar verdiyseniz eğer birkaç öneriyi bu sitemizde sunmak isteriz. Ombre üzerine boyama işleminde saçlarınızı öncelikle uçlardan boyamaya başlayıp sonra dipleri boyarsanız ve uçların normalden biraz daha fazla boya içinde durmasını sağlarsanız, saçlarınızın yıkandıkça renk açılması yapmasını engellemiş olursunuz. Bir diğer yöntem ise bütün saçınızı komple açısı yardımı ile açmanız ve sonrasında istediğiniz yeni renginizi dipten uca tüm saçlarınıza yedirerek sürmeniz tavsiye edilir. Bu iki yöntem ile saçlarınızda bariz renk eşitsizlikleri oluşmasına ve yıkadıkça uçlardaki yeni rengin akmasına ve altındaki sarılığın gün yüzüne çıkmasına engel olmuş olursunuz.

Kuaförlerde de kullanılan özel ürünlerin yanı sıra bu taktikler uygulanmaktadır. Ancak saç konusunda kuaförlerin özellikle ombre üstüne boya konusunda daha tecrübeli olduklarından dolayı, onların kullandığı bazı saç güçlendirici ve renk eşitleyici kremleri ve ürünleri de mevcuttur. Ve hangi saça hangi ürünü kullanırlar ise daha iyi ve kesin başarılı sonuç alabileceklerini bildiklerinden dolayı, saçlarınıza en doğru tedavi ve yaklaşımı uygulayacaklardır. Bu nedenle böyle ombre üstüne boya gibi hassas bir konuda profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Kadınlar için saçları, güzelliklerinin tamamlayıcısıdırlar. Bu nedenle saçlarında yaşanabilecek en ufak hüsran, kadınları derinden etkiler. Böyle üzücü sonuçların yaşanmaması için ya çok bilgili olmak ya da profesyonel destek almak gerekir. Saç konusu hafife alınmayacak bir konudur. Sonu saçların dökülmesine ve yıpranmasına kadar gidebilir ve bunun sonunda kısa kestirmek zorunda kalmaya kadar gidebilir.

Ombre Üstüne Boya İle Uygulanabilecek Sarı Renk Tonları

 • Gümüş platin rengi
 • Küllü kristal platin rengi
 • Küllü gümüş platin rengi
 • Küllü platin rengi
 • Soğuk sarı rengi
 • Soğuk dore sarı rengi
 • Küllü altın sarı rengi
 • Altın sarı renk saç vb.

Bunları sarı saç renk tonları için sayabiliriz. Aslında gelişen renk pigmenti noktasında çok daha fazla tonlar mevcuttur. Bunlar belli başlı popüler ombre üstüne boya ile Uygulanabilecek sarı renk tonlarıdır. Ombre üstüne boya olarak tercih edilen sarı renk tonları da bunlardan oluşuyor diyebiliriz.

Ombre Üstüne Boya İle Uygulanabilecek Kızıl Renk Tonları

 • Bakır kızıl saç rengi tonu
 • Pembe altın karışımı saç rengi tonu
 • Bordo saç rengi tonu
 • Yoğun kızıl saç rengi tonu
 • Kırmızı maun saç rengi tonu
 • Bakır kırmızı saç rengi tonu
 • Altın bakır karışımı saç rengi tonu

İşte bunlar da ombre üzerine boya ile uygulanabilecek kızıl renk tonları olmakta. Çok daha fazlası mevcuttur ancak popüler ve başlıca olarak sayabileceklerimiz bunlardır. Bu renk tonları ombre üstüne boya işe profesyonel bir şekilde yapıldığı zaman saçta tutacak renk tonlarıdır. Ombre üzerine boya olarak tercih edilen kızıl renk tonları da bunlardan oluşuyor diyebiliriz.

Ombre Üstüne Boya İle Uygulanabilecek Kahverengi Tonları

 • Küllü ve soğuk kahve saç renkleri tonu
 • Bitter çikolata saç rengi tonu
 • Bronz saç renkleri tonu
 • Karamel tonlarındaki saç renkleri tonu
 • Badem kahve saç rengi tonu
 • Bakır kahve karışımı saç renkleri tonu
 • Sütlü kahve saç rengi tonu
 • Bal köpüğü saç rengi tonu
 • Fındık kahve saç rengi tonu
 • Kızıl kahve saç rengi tonu

Kahve tonları için bazıları bunlar diyebiliriz. Elbette daha fazla kahve tonları mevcuttur ancak en popüler ve tercih edilenler bunlar. Ombre üstüne boya olarak tercih edilen kahve renk tonları da bunlardan oluşuyor diyebiliriz.

Ombre Üstüne Boya İle Uygulanabilecek Siyah Renk Tonları

 • Böğürtlen siyahı rengi tonu
 • Koyu siyah rengi tonu
 • Açık siyah tonu rengi tonu
 • Yoğun siyah saç rengi tonu
 • Kahve siyah rengi tonu
 • Mavi siyah rengi tonu
 • Gece mavisi rengi tonu

Genel olarak siyah saç renginin pek tonu olmadığı düşünülse de aslında daha fazla bile siyah saç renk tonları mevcuttur. Ancak en popüler ve tercih edilenler bu şekildedir. Ombre üstüne boya olarak tercih edilen siyah renk tonları da bunlardan oluşuyor diyebiliriz.

Kadınlar Ombre Üstüne Boya Yapmayı Neden Tercih Ediyor

Biliyorsunuz ki kadınlar görüntüsüne oldukça önem gösteren varlıklardır. Bunu sebebi hem kendilerini güzel hissetmek hem de karşılarındaki insanlar tarafından beğenilmek istedikleri için. Bir kadına göre, kadının güzelliğini tamamlayan şey de saçlarıdır. Saçların, renginden şekline boyundan kesim biçimine kadar birçok önemli husus vardır. Bir kadın, saçlarında kendine çok yakıştırdığı bir ombre modeli kullanıyor olabilir. Ancak aradan geçen bir süre ardından ne kadar ona çok yakışsa da bu renkten sıkılabilir. Bu süre 1 ay da olabilirken 1 yıl da olabilir hatta on yıl bile olabilir. Bu kadının kendisine kalmış bir sıkılma hissiyle alakalı bir durumdur.

Saç renginden sıkıldığı noktada değişiklik yapmak isteyen ombre saçlı kadınlar, ombre üstüne boya taktiğine yöneliyorlar. Çünkü ombre saçlara sahip bir kadının başka seçeneği yoktur. Birçok kadın ombre üzerine boya yapıldığı zaman sonuç hüsran olmasın diye kuaförlere gitmektedir. Ama bütçesi dahilinde bu işi ucuza getirmek isteyip evde kendisi ombre üstüne boya işlemi yapan kadınlar da mevcuttur.

Ancak genellikle evde ombre üstüne boya yapan kadınlar sonuçtan memnun kalmıyorlar ve bunun için ombrelerini suçlu buluyorlar. Aslında durum tam olarak amatörlük ve profesyonellik ile alakalıdır. Bazı saç işlemleri evde yapılamayacak kadar zordur. Ve ikinci bir çift ele ihtiyaç duyurulu. Ombre üstüne boya işlemi bu işlemlerden biridir.

Evde ombre üstüne boya işlemi yaptıktan sonra ilk etapta durumdan memnun olabilirsiniz. Ancak saçınızı yıkadıkça uçlarda renk açılmaları ve yıpranma gözlemleyebilirsiniz. Bu yüzden ya çok bilgili olmalı ve bir arkadaşınız tarafından evde yardım alarak ombre üstüne boya işlemi uygulamalısınız ya da bir profesyonele yardım başvurusunda bulunmalısınız. Sizin için çok kıymetli olan ve her bir santimi emek olan saçlarınıza iyi bakmak ve iyi davranmak durumundasınız. Saçlarınızı evde yaptığınız bir nevi deneylerle mahvetmemenizi öneriyoruz. Bazen güzellik biraz maliyetli olabilir. Ancak elde edeceğiniz sonucu bir ay veya belki de birkaç ay kullanabileceğinizi unutmayın. Sağlıklı ve güzel, parlak görünen saçlar için her kadın buna değer diye düşünüyor olmalı.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın