Özel eğitim öğretmenliği maaşları ne kadar

Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar 2021

Özel eğitim öğretmenliği maaşları öğretmenlik alanında maaşları en çok araştırılan bölümler arasında yer almaktadır. Hem özel sektörde hem de devlette çalışma imkanı olan özel eğitim öğretmen maaşları özelle devlet arasında farklılık gösterebilmektedir. Bu yazımızda kamu ve özel sektörde özel eğitim öğretmenliği ne kadar maaş alır ve özel eğitim öğretmenliği nedir ne iş yapar maaşı ne kadar ödenir konularında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Özel eğitim öğretmenliği nedir ?

Herhangi bir nedenle yani zihinsel, duyusal ya da fiziksel olarak engeli olan bireylerin eğitiminden sorumlu olan öğretmenlere özel eğitim öğretmeni denilmektedir. Özel eğitim gereken bireylerin eğitimi özel bilgi gerektirdiğinden okuması ve sonradan çalışılması da en zor olan öğretmenlik alanlarından birisidir.

Özel eğitim öğretmenleri ne iş yapar, nerelerde çalışırlar ?

  • Zihinsel, fiziksel ya da duyusal engeli olanların özel eğitiminden sorumludurlar.
  • Kamuda iş alanı geniş olduğu gibi özel sektörde de özel hastane, özel tedavi merkezleri ve rehabilitasyon merkezlerinde iş imkanı bulunmaktadır.
  • Çalışma alanı en geniş öğretmenlik guruplarından birisidir.
  • Güncel özel öğretim öğretmenliği maaşları yazımızın devamında verilmiştir.

Özel eğitim öğretmenliği maaşları ne kadar ?

Gelelim asıl konumuz olan özel eğitim öğretmenleri ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabına. Özel eğitim öğretmeni ne kadar maaş alır sorusunun cevabı özelle devlet arasında farklılık gösterir. Özel sektörde özel eğitim öğretmenleri maaşları tecrübe ve işyeri kriterlerine göre belirlenirken kamuda Kanun ile belirlendiğinden daha stabil  özel eğitim maaşı ödenir.  Şimdi ayrı başlıklar halinde devlette ve özelde özel eğitim öğretmeni maaşlarını sizinle paylaşmaya çalışacağız.

Devlette özel eğitim öğretmeni maaşı ne kadar ?

Kamuda özel eğitim öğretmen maaşı 657 sayılı Kanun’a göre belirlenmektedir. Kadrolu ve sözleşmeli özel eğitim öğretmenliği ücretleri aşağı yukarı aynıdır. 2021 yılı için göreve yeni başlayan bir özel öğretmen maaşı 4591 TL’dir. Bu belirtilen özel eğitim öğretmenliği maaşı devlette bekar ve çocuksuz ve göreve yeni başlayan öğretmene ödenen ek ders hariç net maaştır. Ek dersler ve diğer ilave ödemeler ile beraber özel eğitim öğretmenliği devlet maaşları ortalama olarak 5500-6000 TL arasında değişmektedir.

Sözleşmeli özel eğitim öğretmenliği maaşı ne kadar ?

Kamuda artık ilk alımlar sözleşmeli olarak yapılmaktadır. Bu durumda yeni atanan özel eğitim öğretmeni maaşı yukarıda da belirttiğimiz gibi 4591 TL net olarak ödenmektedir. Sözleşmeli öğretmenler de kadrolular gibi tüm haklara sahiplerdir. Yani devlette okullarda ve ram’da çalışan özel eğitimci maaşları ek dersler ile birlikte 2021 yılında ortalama 5500-6000 TL civarında olmaktadır.

Ücretli özel eğitim öğretmenliği maaşı ne kadar ?

Ücretli özel eğitim öğretmeni maaşı ne yazık ki sözleşmeli ya da kadrolu öğretmen maaşları seviyesinde değildir. Özel eğitim ücretli öğretmen maaşı ay içerisinde girilen ders saatinin belirlenen ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunmaktadır. Ücretli özel öğretmenlik maaşları 2021 yılında tam olarak derse giren birisi için ortalama 2300 TL civarındadır. Güncel ek ders ücretleri ve maaşlara ücretli öğretmen maaşı hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ücretli özel eğitim öğretmenliği yapanların sigortaları da ay içerisinde toplam çalışma saati kadar bildirilmekte tam bildirilmemektedir.

Zihinsel engelliler öğretmenliği maaşı ne kadar ?

Zihinsel engelli öğretmenleri özel eğitim öğretmenliği grubunda yer almaktadır. 2021 yılı için Kamuda net zihinsel engelliler öğretmenliği maaşları 4591 TL olarak ödenmekte, ek dersler ile birlikte zihinsel engelli öğretmeni maaşı 2021 yılında 5500-6000 TL civarında olmaktadır. Rehberlik araştırma yani ram özel eğitim öğretmen maaşları da aşağı yukarı aynı şekilde olmaktadır. Zihinsel engelli özel eğitim öğretmenliği özelde maaşları ise 2021 yılı için ortalama olarak 4500-6000 TL aralığındadır.

İşitme engelliler öğretmenliği maaşları ne kadar ?

İşitme engelli öğretmenleri de özel eğitim gurubunda yer almaktadır. Bu kapsamda 2021 yılı için Kamuda net özel eğitim ücretli öğretmenlik maaşları 4591 TL olarak ödenmektedir. Ek derslerle bu tutar 6000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. İşitme engelli özel eğitim öğretmenliği maaşları özel sektörde ise 2021 yılı için ortalama en düşük 4500-5000 TL civarındadır.

Özel eğitim yardımcı öğretmen maaşları ne kadar ?

Yardımcı öğretmenler de bu alanda önemli eğitim personeli arasında yer almaktadır. Özellikle özel sektörde geniş iş alanı bulunmaktadır. Ancak Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları pek de iç açıcı değildir. 2021 yılı için bu gurupta yer alan personele ödenen ortalama maaşlar 3500-4500 TL arasındadır.

Özel sektörde özel eğitim maaşları ne kadar ?

Özel sektörde de bir çok özel eğitim öğretmeni istihdam edilmektedir. Özellikle rehabilitasyon merkezleri, özel okullar en çok istihdam sağlanan işletmeler arasında sayılabilir. Özel sektörde maaşlar tecrübe esas alınarak belirlenmektedir. 2021 yılı için özelde özel eğitim öğretmeni maaşları ortalama olarak 4500-5000 TL arasında değişebilmektedir. Bu belirtilen Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları ortalama ve en düşük rakamlardır. Daha yüksek tutarda ödeyen işletmeler de bulunmaktadır.

Hakkında Mehmet BAŞARAN

Muhasebe mezunuyum. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir