Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar 2022

Özel eğitim öğretmenliği maaşı öğretmenlik alanında maaşları en çok araştırılan bölümler arasında yer almaktadır. Hem özel sektörde hem de devlette çalışma imkanı olan özel eğitim öğretmen maaşları özelle devlet arasında farklılık gösterebilmektedir. Bu yazımızda kamu ve özel sektörde özel eğitim öğretmenliği ne kadar maaş alır ve özel eğitim öğretmenliği nedir ne iş yapar maaşı ne kadar ödenir konularında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir ?

Herhangi bir nedenle yani zihinsel, duyusal ya da fiziksel olarak engeli olan bireylerin eğitiminden sorumlu olan öğretmenlere özel eğitim öğretmeni denilmektedir. Özel eğitim gereken bireylerin eğitimi özel bilgi gerektirdiğinden okuması ve sonradan çalışılması da en zor olan öğretmenlik alanlarından birisidir.

Özel Eğitim Öğretmenliği Önü Açık Mı?

Özel eğitim öğretmenliğinin önü hem devlette hem de özel sektörde oldukça açıktır. Kamuda oldukça ataması olan bu mesleğin büyük çoğunluğu devlette kadrolu olarak çalışmaktadır. Atama bekleyenler veya yeni mezun olan kişiler genel olarak rehabilitasyon merkezlerinde çalışmaktadırlar.

Özel eğitim öğretmenliği okumak isteyen ve merak duyan oldukça kişi vardır. Bunların temel sebebi ataması diğer meslek gruplarına göre daha fazla olmasıdır. Özel eğitim öğretmenliği mezun sayısı her sene giderek artmaktadır.

Türkiye`deki hangi üniversitelerde özel eğitim ve öğretmenliği var bu link adresi üzerinden bakabilirsiniz.

Özel Eğitim Öğretmenliği MaaşıPin
Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşı

Özel Eğitim Öğretmenleri Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışırlar ?

  • Zihinsel, fiziksel ya da duyusal engeli olanların özel eğitiminden sorumludurlar.
  • Kamuda iş alanı geniş olduğu gibi özel sektörde de özel hastane, özel tedavi merkezleri ve rehabilitasyon merkezlerinde iş imkanı bulunmaktadır.
  • Çalışma alanı en geniş öğretmenlik guruplarından birisidir.
  • Güncel özel öğretim öğretmenliği maaşları yazımızın devamında verilmiştir.

Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar ?

Gelelim asıl konumuz olan özel eğitim öğretmenleri ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabına. Özel eğitim öğretmeni ne kadar maaş alır sorusunun cevabı özelle devlet arasında farklılık gösterir.

Özel sektörde özel eğitim öğretmenleri maaşları tecrübe ve işyeri kriterlerine göre belirlenirken kamuda Kanun ile belirlendiğinden daha stabil  özel eğitim maaşı ödenir.  Şimdi ayrı başlıklar halinde devlette ve özelde özel eğitim öğretmeni maaşlarını sizinle paylaşmaya çalışacağız.

Devlette Özel Eğitim Öğretmeni Maaşı Ne Kadar ?

Kamuda özel eğitim öğretmen maaşı 657 sayılı Kanun’a göre belirlenmektedir. Kadrolu ve sözleşmeli özel eğitim öğretmenliği ücretleri aşağı yukarı aynıdır. 2022 yılı için göreve yeni başlayan bir özel öğretmen maaşı 6800 TL‘dir.

Bu belirtilen özel eğitim öğretmenliği maaşı devlette bekar ve çocuksuz ve göreve yeni başlayan öğretmene ödenen ek ders hariç net maaştır. Ek dersler ve diğer ilave ödemeler ile beraber özel eğitim öğretmenliği devlet maaşları ortalama olarak 7500 ile 9000 TL arasında değişmektedir.

Sözleşmeli Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar ?

Kamuda artık ilk alımlar sözleşmeli olarak yapılmaktadır. Bu durumda yeni atanan özel eğitim öğretmeni maaşı yukarıda da belirttiğimiz gibi 6800 TL net olarak ödenmektedir. Sözleşmeli öğretmenler de kadrolular gibi tüm haklara sahiplerdir. Yani devlette okullarda ve ram’da çalışan özel eğitimci maaşları ek dersler ile birlikte 2022 yılında ortalama 6800 ile 7500 TL civarında olmaktadır.

Ücretli Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar ?

Ücretli özel eğitim öğretmeni maaşı ne yazık ki sözleşmeli ya da kadrolu öğretmen maaşları seviyesinde değildir. Özel eğitim ücretli öğretmen maaşı ay içerisinde girilen ders saatinin belirlenen ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunmaktadır.

Ücretli özel öğretmenlik maaşları 2022 yılında tam olarak derse giren birisi için ortalama 2600 TL civarındadır. Güncel ek ders ücretleri ve maaşlara ücretli öğretmen maaşı hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ücretli özel eğitim öğretmenliği yapanların sigortaları da ay içerisinde toplam çalışma saati kadar bildirilmekte tam bildirilmemektedir.

Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar ?

Zihinsel engelli öğretmenleri özel eğitim öğretmenliği grubunda yer almaktadır. 2022 yılı için kamuda net zihinsel engelliler öğretmenliği maaşları 6800 TL olarak ödenmekte, ek dersler ile birlikte zihinsel engelli öğretmeni maaşı 2022 yılında 7500 ile 8500 TL civarında olmaktadır. Rehberlik araştırma yani ram özel eğitim öğretmen maaşları da aşağı yukarı aynı şekilde olmaktadır. Zihinsel engelli özel eğitim öğretmenliği özelde maaşları ise 2022 yılı için ortalama olarak 6000 ile 7000 TL aralığındadır.

İşitme Engelliler Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar ?

İşitme engelli öğretmenleri de özel eğitim gurubunda yer almaktadır. Bu kapsamda 2022 yılı için Kamuda net özel eğitim ücretli öğretmenlik maaşları 6800 TL olarak ödenmektedir. Ek derslerle bu tutar 7500 ile 8500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. İşitme engelli özel eğitim öğretmenliği maaşları özel sektörde ise 2022 yılı için ortalama en düşük 5500 ile 6500 TL civarındadır.

Özel Eğitim Yardımcı Öğretmen Maaşları Ne Kadar ?

Yardımcı öğretmenler de bu alanda önemli eğitim personeli arasında yer almaktadır. Özellikle özel sektörde geniş iş alanı bulunmaktadır. Ancak özel eğitim öğretmenliği maaşları pek de iç açıcı değildir. 2022 yılı için bu gurupta yer alan personele ödenen ortalama maaşlar 5500 ile 6500 TL arasındadır.

Özel Sektörde Özel Eğitim Maaşları Ne Kadar ?

Özel sektörde de bir çok özel eğitim öğretmeni istihdam edilmektedir. Özellikle rehabilitasyon merkezleri, özel okullar en çok istihdam sağlanan işletmeler arasında sayılabilir. Özel sektörde maaşlar tecrübe esas alınarak belirlenmektedir. 2022 yılı için özelde özel eğitim öğretmeni maaşları ortalama olarak 5500 ile 7500 TL arasında değişebilmektedir. Bu belirtilen Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları ortalama ve en düşük rakamlardır. Daha yüksek tutarda ödeyen işletmeler de bulunmaktadır.

Özel eğitim öğretmenliği maaşı ve bilgileri hakkındaki yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Merak ettiğiniz veya cevabını bulamadığınız soruları yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca anestezi teknikeri maaşı adlı içeriğimizi incelemenizi öneririm.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

3