2022 Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar Oldu ?

Özel güvenlik maaşları sertifika sahibi olan ya da sertifika almayı düşünenler tarafından sürekli araştırılmaktadır. Özel güvenlik görevlisine ödenecek maaş tutarı sertifikanın silahlı ve ya silahsız oluşuna, çalışılan işyerinin durumuna, iş sözleşmesine ve birçok kritere göre farklılık gösterebilmekte.

Güvenlik görevlilerine ödenecek en düşük net özel güvenlik görevlisi maaş tutarı asgari ücretin altında olamıyor. Bu yazımızda özel güvenlik ne kadar maaş alıyor, silahlı ve silahsız özel güvenlik maaşı ne kadar ile güvenlik görevlisi maaşı konusu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Henüz henüz sertifika almadıysanız başvurmak, başvuruda istenen evraklara göz atmak ve tüm detaylar için  Güvenlik Sertifikası Nereden, Nasıl Alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel güvenlik maaşları ne zaman artacak ?

Özel güvenlik sorumlusu maaşları asgari ücrete bağlı olarak arttığından özel sektör çalışanlarına istinai durumlar haricinde her yıl 01 Ocak tarihinden itibaren zam verilmekte. Maaşı asgari ücret esas alınarak hesaplanan güvenlik görevlileri 01 Ocak tarihinden itibaren asgari ücrete gelecek zam oranında artmaktadır. Maaşı asgari ücret üzerinde ödenenlerde ise işverenler genelde asgari ücret artış oranını esas alarak zam vermekte. Bu da işyerine bağlı bir durum. Çalıştıkları Kurum ya da silahlı ve ya silahsız olma durumlarına göre özel güvenlik maaş hesaplaması ve net özel güvenlik görevlisi maaşları konusunda bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Güvenlik maaşları ne kadar ödeniyor 2022

Yazının girişinde de bahsettiğimiz üzere en düşük özel güvenlik maaşı asgari ücretten az olamaz. Silahlı ya da silahsız oluşuna, çalışılan Kuruma ve birçok kritere göre ödenecek ortalama maaş tutarlarını ayrı başlık altında ele almakta fayda var.

Silahsız özel güvenlik maaşları ne kadar 2022

En düşük maaş tehlike riski de az olduğundan silahsız güvenliklere ödenmektedir. En düşük net silahsız güvenlik maaşları bekar ve çocuksuz güvenlik görevlisi için 2022 yılında 4253,40 liradan az olamaz. Bunun üzerinde ödenecek ögg maaşları  işyeri politikasına, iş sözleşmesine ve işyerinin özel ya da kamu olmasına göre farklılık gösterir. Silahsız güvenlik maaşı medeni durum ve çocuk sayısına göre tabi ki daha yüksek olabilecektir.

Silahlı güvenlik maaşları ne kadar 2022

Silahlı sertifika sahibi olanlar işin de riskinden kaynaklı olarak silahsızlara göre daha fazla maaş alabilmekte. Silahlı özel güvenlik maaşları Genel olarak asgari ücretin %15-20 fazlası kadar silahlı güvenlik maaşı ödenmekte. 2022  yılı için silahlı güvenlik görevlilerine ödenen maaş tutarı ortalama olarak 4300-4500 lira civarındadır. Tabi ki maaşlar değişkenlik gösterebilmekte. Belirtilen tutar ortalama tutardır.

Kadrolu güvenlik görevlisi maaşları ne kadar 2022

Kamuda kadrolu olarak görev yapan ya da taşerona bağlı iken sürekli işçi kadrosuna geçen kadrolu güvenlik maaşları Kurumdan Kuruma göre farklılık göstermekte. Genel olarak kadrolulara ödenen en düşük maaş tutarı 4500 lira civarında ve 6000 liraya kadar maaş ödeyen Kurumlar da var.

Havaalanı güvenlik maaşları ne kadar 2022

Havaalanında görev yapanlar genel olarak özel şirketlere bağlı çalışanlar olmakta. Havaalanında devlet kadrosunda olup görev alanlar ortalama 4500 lira civarında havalimanı güvenlik maaşları alırken özel sektöre bağlı olanlara ise ortalama 4253-4500 lira aralığında havaalanı güvenlik görevlisi maaşları ödemesi yapılmakta. Havalimanı özel güvenlik maaşları kısacası devlet, özel sektör ve işletme politikasına göre farklılık gösterebilmektedir.

Belediye güvenlik maaşları ne kadar 2022

Kamuda çalışan özel güvenlik maaşları iki şekilde hesaplanmaktadır. Belediyelerde özel güvenlik görevlisi kadrolarında iki çeşit istihdam söz konusudur. Birincisi taşeron kadrosundan sürekli işçi kadrosuna geçenler diğeri ise özel şirketlere bağlı elemanlar. Her iki kadroda özel güvenlik hesaplaması farklı yapılır.  Sürekli işçi kadrosunda yer alanların 2022 yılı için ortalama maaşı 4500-5000 TL olmaktadır. Özel güvenlik şirketlerine bağlı kamu güvenlik görevlisi maaşları ise ortalama 4500-5000 TL aralığında olmaktadır.

2022 AVM güvenlik maaşları ne kadar ?

Alışveriş merkezlerinde genellikle silahlı personel çalıştırılmaktadır. AVM özel güvenlik silahlı maaşları 2022 yılı için en düşük 4500 TL civarındadır. Ortalama AVM silahlı ve silahsız güvenlik maaşları ise 4253-4500 TL arasında değişmektedir. AVM’lerde çalıştırılan güvenlik görevlileri AVM yönetiminden ziyade özel güvenlik şirketlerine bağlı olarak çalışmaktadırlar.

2022 Okullarda özel güvenlik maaşları ne kadar ?

Okullarda da özel güvenlik ücretleri iki şekilde hesaplanmaktadır. Daha doğru bir ifade ile istihdam iki şekilde sağlanmaktadır.

  • Birincisi İşkur toplum yararına çalışma programı kapsamında geçici süre ile istihdam edilenler, diğeri ise nadir de olsa okulun kadrolu kendi güvenlik görevlisi.
  • İşkur TYP kapsamında okullarda geçici süre ile görevlendirilenlerin 2022 yılı için ortalama net maaşı 4300 TL iken kadrolu özel güvenlik maaşı ise ortalama 4500-5000TL arasında olmaktadır.

Ziraat Bankası güvenlik maaşları 2022

Bankalarda güvenlikçi maaşları işin riskinden de kaynaklı olarak özel sektörde diğer işletmelere göre farklı olabilmektedir. Bankalarda çalışan güvenliklere ortalama ödenen net maaşlar 4000-4500 TL aralığında değişmektedir.

Özel güvenlik görevlilerinin emeklilik şartları nelerdir ?

Güvenlik görevlileri Kamu’da kadrolu olarak ve emekli sandığına tabi bildirilenler haricinde ssk kapsamında sigortalı sayılırlar. Eğer ilk defa sigorta prim ödenme tarihinizi doğum tarihiniz ile birlikte bize yorum kısmından yazarsanız ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz. Dilerseniz emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek tablo aracılığı ile kendiniz de ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

5