Özel Hastanelerde Kontrol Süresi Kaç Gün 2022 ?

Özel hastanelerde kontrol süresi kaç gün ? Genel sağlık sigortası sistemi ve Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği gereği hastaneye ilk muayene süresinden sonra Kanunen belirlenen sürelerden önce tekrar kontrol muayenesi için başvuru yapıldığında bu kontrol muayenesinden tekrar muayene katılım payı ya da ilave ücret talep edilememektedir.

Muayene kontrol süresi hem özel hastaneler hem de devlet hastaneleri için geçerlidir. Kontrol için belirlenmiş olan bu SGK kontrol muayenesi süresinin aşılması durumunda ise yeniden muayene ücreti talep edilebilmektedir. Peki özel hastanelerde kaç gün içinde tekrar muayeneye gidilmesi gerekiyor ? Yazımızın devamında ayrıntıları ile birlikte özel hastane kontrol süresi kaç gün konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Doktor muayene ücretleri ne kadar ?

Hem özel hastaneler, hem devlet hastaneleri hem de birinci basamak olarak adlandırılan sağlık ocakları, aile hekimliklerinde muayene bedelinden muaf kişiler haricindeki kişiler için muayene katılım paylarında üst sınır belirlenmiştir. Alınacak bu ücretler kişinin sigortalı ya da sigortasız oluşuna, başvuru yapılan hastanenin kapsamına ve birçok duruma göre farklılık göstermektedir.

Özel hastane kontrol ücreti ne kadar ?

Aşağıda belirtilen sürede başvuru yapmanız durumunda sizden tekrardan muayene ücreti talep edilmez. Ancak bu süreyi geçirdikten sonra başvuru yaparsanız hastane ücret talep eder. Özel ve devlet hastanesi güncel muayene ücretleri hakkında bilgi için  hastane muayene ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel hastanelerde muayene ücreti kaç gün geçerli ?

Gelelim asıl konumuz olan kontrol randevusu kaç gün geçerli sorusunun cevabına. Özel hastanede ilk defa muayene olduğunuz tarihten itibaren en geç 10 gün içerisinde tekrar kontrol muayenesi için başvuru yapmanız durumunda hastane sizden yeniden muayene ücreti talep edemez. Eğer özel hastanelerde 10 gün içinde tekrar muayene olduysanız ve hastane buna rağmen sizden muayene ücreti aldıysa bunu hastaneden talep edebilirsiniz. Eğer ödemezlerse Sağlık Bakanlığı’na şikayet edebilirsiniz.

10 günlük kontrol süresi nasıl hesaplanır ?

özel hastanelerde kontrol süresi nasıl hesaplanır hususu kafa karıştırıcı olabilmekte. Özel hastane kontrol süresi hesaplaması ilk muayene tarihinden itibaren başlar ve 10. günün sonuna kadar muayene olmanız durumunda geçerlidir. 10 günlük sürenin atlatılması ve ya diğer bir ifade ile geçirilmesi durumunda hastane sizden yeniden ücret talep edebilir.

10 günlük kontrol süresine hafta sonu dahil mi ?

Bazı sigortalılar kontrol süresi 10 iş günü mü diye sorular iletmekte. Hesaplama iş günü olarak değil normal gün olarak yapılır. Dolayısıyla bu özel hastanede kontrol süresi hesaplamasına hafta sonları da dahil edilir.

10 gün içinde ikinci muayenede ücret uygulaması nasıl yapılıyor ?

Peki özel hastanelerde 10 gün içinde 2. muayene ücreti alınıyor mu ? Yukarıda belirttiğimiz gibi kontrol muayenesi süresi 10 gündür. Hem özelde hem de kamuda hastane kontrol süresi bu yazıda belirtildiği gibidir. 10 günlük süre sadece muayene ücreti için geçerlidir. Özel hastaneye 10 gün içinde muayene için başvurduğunuzda muayene ücreti ödemezsiniz ancak doktorunuz yeniden mr, tahlil, röntgen gibi bazı tetkikler isterse bunlar için yeniden ücret talep edilebilir.

Bazı istisnai durumlar vardır ve bu hastalardan hiç bir durumda muayene ücreti talep edilmez. Sağlık Kurulu raporu ile belgelendirilen bazı hastalıklar örneğin Karaciğer fibroz ve sirozu tanısı konulanlar katılım payından muaftırlar. Bu kişilerden ücret talep edilemez.

Bir günde kaç doktora muayene olunabilir ?

Birden fazla hastalık durumlarında ya da sağlık raporu çıkartılması gerekebilecek durumlarda kişilerin aynı gün içerisinde birden fazla doktora muayene olması gerekebilmekte. Kanunen ya da Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık uygulama tebliği gereği belirlenen bir sınır bulunmamakta. Aynı gün içerisinde birden çok doktora muayene olabilirsiniz.

Randevuya gitmeyince para kesiliyor mu ?

Alo-182 randevu hattından alınan randevularda randevuya gitmez ve bunun iptalini gerçekleştirmezseniz sizden muayene bedeli kesilir. Bu ücret emekli iseniz emekli maaşınızdan, çalışan iseniz eczanelerden sizden tahsil edilir. Özel hastanelerde randevuya gidilmediğinde ücret talep edilmez ya da maaştan herhangi bir kesinti yapılmaz.

Özel hastane muayene ücreti sorgulaması nasıl yapılır ?

Özel hastanelerin aldıkları muayene bedelleri farklılık gösterebilmekte. Randevu aşamasında randevu almış olduğunuz doktor için muayene ücreti ile sonradan istenebilecek tahlil, tetkik gibi ilave işlemler için istenebilecek ücreti sormanızda ve muayene olmadan önce bilmenizde fayda var. Ayrıca hastanelerin alabilecekleri en fazla ilave ücret tutarlarını buradan sorgulayabilirsiniz: muayene ücreti sorgulama.

Böylece okurlarımızın sık sormuş oldukları Memorial kontrol süresi kaç gün, Türkiye Hastanesi, Medicana kontrol süresi nasıl hesaplanır gibi soruların cevabını bu yazımızda vermiş olduk. Eğer herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa genel sağlık sigortası açtırabilirsiniz. Genel sağlık sigortası başvurusunda izlenmesi gereken yol ve güncel prim tutarlarını öğrenmek için  gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hastane kontrol randevusu almak gerekiyor mu ?

Yukarıda özel hastanelerde kontrol için ücret alınır mı başlığı altında da ayrıntılı anlattığımız gibi her ne kadar doktor kontrol süresi içerisinde başvuru yapıldığında muayene ücreti alınmıyor olsa da randevu almanız ve standart işlemi uygulamanız gerekmektedir. Çoğu özel hastane randevusuz hasta kabul etmemektedir. Kontrol randevusu süresi içerisinde alıp muayene olduğunuzda muayene ücreti alınmayacaktır.

4/5 - (4 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Özel Hastanelerde Kontrol Süresi Kaç Gün 2022 ?” üzerine 5 yorum

  1. Merhaba, hocam ben 6 aydır göz için aynı doktora gidiyorum ve her ay benden muayene ücreti alıyorlar, bunda bir hak talep edebilirmiyim? Yaptıkları yasalmı?

    Cevapla
  2. 4 ağustosta dr a gittim son kontrol günüm 13 Ağustos fakat bu hafta dr izinliymiş ve aynı branşta başka dr yok ama kontrole gitmek zorundayım ilaçlarım yazılacak astım hastasıyım hakların neler?

    Cevapla

Yorum yapın

2