Part Time Asgari Ücret 2022 ( Güncel )

Part time asgari ücret 2022 yılında ne kadar oldu ? Ülkemizde part time diğer adı ile kısmi süreli çalışanlar bir hayli fazladır. Dolayısıyla part time ücretleri ile part time çalışma saati çalışanların en çok araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Bu yazımızda part time ne kadar maaş alır, part time günde kaç saat çalışır gibi konu hakkında sık sorulan sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Part time ne demek, kimler kısmi süreli çalışan sayılır ?

Part time ingilizce bir terimdir ve türkçesi yarı zamanlı diğer adı ile kısmi zamanlıdır. Mevzuatımızda bu çalışma kısmi süreli çalışma olarak geçmektedir. 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre ise haftalık 30 saati aşmayan çalışma süresi part-time çalışma diğer adı ile kısmi süreli çalışma olarak adlandırılmaktadır.

Part time maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

Part time iş maaşları iş sözleşmesinde yazılı günlük ücret varsa bu ücret üzerinden, yoksa işyerinde aynı işi yapan kişiye ödenen net maaş kadar ödenmelidir. Her ne kadar part time maaşları konusunda mevzuat bunu söylese de sözleşmesinde ücret belirtilmeyenlere genellikle part time çalışma ücreti brüt ve net asgari ücret esas alınarak ödenmektedir. Eğer sözleşmede yazılı günlük ya da saatlik part time iş ücretleri yazılı ise tabi ki bu tutardan az olmayacak şekilde ödeme yapılmaktadır.

Zaten yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer kişinin haftalık çalışma süresi 30 saati geçiyorsa çalışma tam zamanlı çalışma olarak geçer ve buna göre maaş ödenmesi gerekir. Ama 30 saatin altında ise bu durumda ücreti esas alınarak part time ücret hesaplamasının yapılması gerekmektedir. Özetle part time saat ücreti şu şekilde hesaplanır;

 • Ay içerisinde işçinin çalıştığı toplam saat 7,5’a bölünür.
 • Bulunan gün sayısı günlük ücreti ile çarpılır.
 • Böylece aylık olarak ödenecek net maaş tutarı hesaplanmış olur.

Part time maaş ne kadar 2022

Gelelim asıl konumuz olan part time maaşı konusuna. Brüt ya da net ücreti asgari ücret üzerinden ücreti belirlenenler için;

 • 2022 yılında her 7,5 saatlik çalışma için toplam part time çalışma ücretleri yani part time günlük ücreti 141,78 TL olacaktır.
 • 30 tam saat çalışan ( aylık ortalama 120 saat yani 16 gün) bir kısmi süreli çalışanın asgari ücret part time net maaşı 2022 yılında 2.268,00 TL olacaktır.
 • Kısmi süreli çalışma maaş hesabı formülüne göre hesaplanan bu günlük ve aylık maaşlar asgari geçim indirimi dahil bekar ve çocuksuz çalışan için hesaplanmış part time çalışan maaşıdır.
 • Medeni durum ve çocuk sayısına göre asgari geçim indirimi dahil net ve brüt asgari ücret tutarları için brütten nete maaş hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Part time saatlik ücret 2022

Kısmi süreli iş sözleşmesinde belirlenen part time ücreti yoksa saat ücretinden maaş hesaplaması asgari ücret esas alınarak yapılır. Asgari ücret üzerinden part time aylık ücret tutarı 2022 yılı için yukarıda belirtilmişti. Saatlik çalışanların yarı zamanlı iş maaşları yani net saat ücretleri 2022 yılı için yaklaşık 18,90 TL olacaktır.

Part time kapıcı maaşı ne kadar ?

Peki kapıcılar part time kaç para alır ? Kapıcı maaşlarının hesaplaması gelir vergisinden istisna olduklarından normal çalışana göre farklılık gösterir. Ancak 30 saatten fazla çalışma varsa tam asgari ücret üzerinden ödenmesi gerekir. Haftalık 30 saatin altındaki çalışma kapıcılar için de kısmi süreli çalışma olarak sayılır. Peki apartman görevlisi/konut kapıcısı 2022 part time ücret ne kadar ödeniyor ? 2022 yılında;

 • 30 tam saat çalışan konut kapıcısı haftada 30 saat çalışma maaşı 2022 yılında yaklaşık 2268,00 TL net olacaktır.
 • Konut kapıcısı asgari ücret part time maaş hesaplamasına göre günlük net ücreti ise yaklaşık 141,78 TL olacaktır.
 • Saat ücreti de 2022 yılı için yaklaşık 18,90 TL net olacaktır.

Aylık tam çalışan apartman görevlisi/konut kapıcısı asgari ücret maaşları için konut kapıcı maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Part-time sigorta primi ne kadar 2022

Gelelim bir diğer husus olan part time sigorta primi 2022 ücretinin ne kadar olduğuna. Sigorta primi bildirim yapılacak gün sayısı ile yararlanılan güncel SGK teşviklerine göre değişir. Ay içerisindeki toplam çalışma saati 7,5 ile bölünür ve bulunan gün üzerinden sigorta bildirimi yapılır ve part time sigorta ücreti ödenir. Asgari ücret üzerinden part time sigorta primi hesaplaması yapmak ve ödenecek günlük net teşvikli ve teşviksiz sigorta prim tutarlarını öğrenmek için 30 günlük sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Part time çalışma saatleri

Peki part time kaç saat çalışır ? Part time saatleri 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre belirlenir. Eğer işveren ile işçi arasında kısmi süreli iş sözleşmesine göre belirlenmiş olan minimum ya da maksimum çalışma süresi varsa buna göre çalışma gerçekleştirilir.

 • 4857 Sayılı Kanuna göre bir çalışmanın part time sayılabilmesi için haftalık çalışma saatinin 30 saatten az olması gerekir.
 • Bu durumda işveren 30 saatlik süreyi haftanın istediği gün ve saatinde çalışma gerçekleşecek şekilde belirleyebilir.
 • Örneğin bir gün 7 saat diğer gün 5 saat olarak belirlenebilir.
 • Genellikle part time çalışanların mesaisi özel sektörde 12.00-18.30 saatleri arasında belirlenmektedir.
 • Birleşik mağazalarda ise 09.00-13.30 ya da 14.30-20.00 gibi saat aralıklarında belirlenmektedir.

Part time sigorta sorgulaması nasıl yapılır ?

Sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını, brüt ücret tutarınızı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen hizmet gün sayısını E-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-devlete T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan giriş yaparak sigorta sorgulaması yapabilirsiniz ⇒ E-devlet parttime sigorta sorgulama.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2