SGK Potansiyel Teşvik Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Potansiyel teşvik sorgulaması yaparak hangi teşvikten yararlanma hakkınız olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. İşveren olarak işe aldığınız çalışan için yararlanabileceğiniz birçok teşvik vardır. Tüm bu teşvik kanunlarının şartlarını ayrıntılı olarak bilebilmemiz tabi ki mümkün değil.Bu yüzden SGK işveren işlemlerini teşvik konusunda kolaylaştıracak güzel bir uygulama geliştirdi.

İşveren sistemine eklenen teşvikten yararlanma sorgulama uygulaması ile işe yeni giren bir işçi için ortalama sayısı, hangi teşvik kanunu şartlarını sağladığı ve hangi dönemler arasında ne kadar süre ile yararlanabileceğiniz konusunda bilgi edinebiliyorsunuz. Bu yazımızda sgk teşvik sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz ve teşvik şartları konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Sgk teşvik sorgulaması nereden yapılır ?

E bildirge teşvik sorgulaması sgk işveren sistemi üzerinden yapabilirsiniz. İşe aldığınız bir çalışanın işe giriş bildirgesini verdikten sonra teşvik sorgulama sgk işveren sistemi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. İşveren sistemine  SGK işveren sistemi bağlantısını kullanarak giriş yapabilirsiniz.

İşveren sistemine giriş yaptıktan sonra sırasıyla e-sgk/işveren/işveren sistemi/teşvikten faydalanılacak sigortalı tanımlama menülerini takip ederek giriş sağlayın. Sorgulamak istediğiniz çalışanın T.C. numarısı yazarak sorgulama yapın. Sorgulama sonucunda örneğin sistem 27103 sayili teşvik ortalaması 2, teşvikten 2019/Ocak-2020/Ocak ayları arasında yararlanabilir şeklinde sonuç verir.

sgk teşvikten yararlanma sorgulama sonucu işyeriniz ve çalışan açısından en avantajlı olan teşvik kanununu seçerek kaydedeceksiniz. Hepsi bu kadar son olarak da ilgili kanun numarası ile çalışanın aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesini göndereceksiniz.

Potansiyel teşvik sorgulama sgk sistemi ile;

  • 27103 teşvik sorgulama yani 4447 19.madde teşvik sorgulama işlemi yapabilir ve tanımlama yapabilirsiniz.
  • 6111 teşvik yani 4447 sayılı kanun geçici 10.madde sorgulaması ve tanımlaması yapabilirsiniz.
  • 7166 teşvik sorgulaması ve tanımlaması yapabilirsiniz.

Hey ay için o ayda işe başlayan çalışanların sgk tesvik sorgulamasını takip eden ayın 23’üne kadar yapabilirsiniz. Örneğin 2019/Şubat ayı içerisinde işe giren bir çalışan için sgk potansiyel teşvik sorgulamasını 23 Mart 2019 tarihine kadar yapabilirsiniz. 24 Mart 2019 tarihi ile 23 Nisan 2019 tarihleri arasında da 2019/Mart ayında işe giren çalışanlar için sgk potansiyel teşvik sorgulama yapabilirsiniz.

Teşvikten faydalanılacak sigortalı tanımlama işlemini kullanınız ne demek ?

E bildirge sisteminde bildirge göndermeye çalışırken bu uyarıyı alabilirsiniz. Bu uyarıyı almanız e bildirge teşvik tanımlama sisteminden tanımlama işlemini yapmadığınız anlaşılır. Bu yüzden öncelikle sigortalı için potansiyel teşvik sorgulama sisteminden sorgulama yaptıktan sonra ilgili kanun numarası ile kayıt işlemini tamamlamanız gerekli.

SGK Potansiyel teşvik tanımlaması nasıl, nereden yapılır ?

İşe yeni giren çalışanınız için teşvik sorgulamasını yaptıktan sonra son aşama teşvik tanımlaması yapmanız gerekmekte. Tanımlama yapmak için hemen  SGK teşvik tanımlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

27103 teşvik tanımlaması nasıl yapılır ?

İşe yeni giren çalışan için potansiyel teşvik sorgulaması yaptıktan sonra eğer sigortalınız için 27103 sayılı kanundan yararlanma hakkınız varsa yine tanımlama ekranında sorgulamanın son aşamasında kişinin teşvik tanımlamasını tamamlamanız gerekiyor. Bu süreçten sonra ise artık tek yapmanız gereken aylık prim ve hizmet belgesini 27103 sayılı kanun numarası ile göndermek. 27103 teşvik şartları hakkında ayrıntıları  27103 teşvik şartları nelerdir sayfamızda bulabilirsiniz.

6111 teşvik tanımlaması nasıl yapılır ?

Teşvik sorgulama ekranından işe yeni giren çalışan için sorgulama yaptığınızda eğer sistem 6111 ya da 4447/10. madde teşviğinden yararlanabiliyorsunuz diyorsa kaydettikten sonra son olarak 6111 Sayılı Kanun numarasını seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz. 6111 teşvikinden yararlanma şartları ve teşvik ortalama hesaplaması hakkında detayları  6111 teşvik ortalama hesaplama sayfamızdan bulabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“SGK Potansiyel Teşvik Sorgulaması Nasıl Yapılır ?” üzerine 2 yorum

    • Merhaba. Sgk işveren sisteminden yapmanız gerekiyor teşvik kontrolünü. Sistem eğer şartları sağlanmıyorsa muhtasar ve prim hizmet beyannamesi göndermiyor.

      Cevapla

Yorum yapın