Prime Esas Kazanç Nedir 2022

Prime esas kazanç nedir, brüt ücret midir sorusu çalışanların bize son zamanlarda en çok sordukları soruların başında gelmekte. Bildiğiniz üzere kişilerin sigorta primleri net kazanç üzerinden değil brüt kazanç üzerinden ödenir. E-devletten sorgulama yapan ya da SGK Tescil ve Hizmet Dökümü alarak prime esas kazanç bilgisi kısmına bakanların bu farklılıktan dolayı kafası karışmakta. Biz de bu kafa karışıklığını gidermek adına bu yazıyı yazma gereği duyduk. Bu yazımızda prime esas kazanç yani pek ne olduğunu, nasıl hesaplandığını ve konu hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Prime esas kazanç ne demek ?

PEK yani prime esas kazanç;

 • Sigorta primine esas kazanç yani brüt kazancınızdır.
 • Çalışma hayatı boyunca adınıza ödenen tüm kısa vade ve uzun vade sigorta primlerinin brüt tutarı olarak da tanımlanabilir.

Prime esas kazanç emekli maaş hesabında yani bağlanacak emekli maaşında en önemli etkenlerden birisidir. Prime esas kazancı hep brüt asgari ücret üzerinden ödenenler ya da bağkur ile diğer isteğe bağlı sigorta kollarında asgariden prim ödeyenler doğal olarak en düşük emekli maaşını alacaklardır.  Prime esas kazanç ne kadar yüksek olursa ortalama kazanç da yükselecek ve bağlanacak emekli maaşı da yüksek olacaktır. Prime esas kazanç ortalaması esas alınarak bugün emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşını öğrenmek için hemen  bugün emekli olsam ne kadar alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Prime esas kazanç brüt ücret midir ?

Evet brüt ücrettir. Asgari ücretle çalışanlar için brüt asgari ücrettir. Primi asgari ücretin üzerinde ödenenler için ise mevcut brüt ücretidir. Bağkurlular için ise brüt kazanç eğer asgariden prim ödemesi yapılıyorsa yine brüt asgari ücrettir. Prim ödemesini yüksekten ödeyenler için ise yükselttikleri ücret prime esas kazançtır.

Prime esas kazanç/basamak değeri/ek gösterge nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu Tescil ve Hizmet Dökümünde bu değerler Pek/BSMK Dğr./Ek Gösterge olarak geçmektedir. Prime esas kazancın ne olduğuna zaten yukarıda değindik. p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg bölümünde yer alan basamak değeri ve ek göstergenin ne olduğu konusunda bilgiye ise yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Sgk basamak değeri nedir ?

5510 sayılı SGK Kanunu’nun yürürlük tarihi olan 2008/Ekim ayından önce Bağ-Kur’da basamak düzenlemesi bulunmaktaydı. Bağkura ilk başlayanlar en düşük basamaktan prim ödemeye başlar ve her yıl basamağı yükseltilir ve hem yüksek prim öder hem de yüksek emekli maaşı almasını sağlardı. 2008/Ekim ayından sonra bu düzenleme kaldırıldı. Dolayısıyla 2008/Ekim ayından önce ödenmiş bağkur primi varsa burada hangi basamaktan prim ödemesi yaptığınızı görebilirsiniz. Eğer böyle bir şey yoksa zaten bu kısım sizde boş olacaktır.

2008/Ekim ayından sonra basamak olayı kaldırıldığından siz başvuru yapmadığınız sürece tabandan yani asgariden prim ödersiniz. Dilerseniz taban ücretin 7,5 katına kadar aylık priminizi yükseltebilir ve emeklilikte daha yüksek emekli maaşı almanın önünü açmış olursunuz. Asgari ücret üzerinden aylık en düşük ve en yüksek bağkur primi için hemen  bağkur primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek gösterge nedir ?

Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarının ilave olarak ödenen yani ek gösterge kısımları bu menü altında gösterilir. SSK ve ya bağkurda ek gösterge düzenlemesi yoktur.

SGK 4a toplam meblağ nedir ?

4a sigorta kolu eski adı ile ssk kapsamında çalışanların tabi oldukları sigorta koludur. SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde yer alan toplam meblağ sigortalının yıl bazında ya da toplam çalışma süresi boyunca adına bildirilen brüt prime esas kazançların toplamını gösterir.

Prime esas kazanç ne işe yarar ?

Brüt kazancınızdır ve emeklilikte emekli maaşı hesaplamasında kullanılır. Her yılın prime esas kazanç toplamı güncelleme katsayıları ile güncellenir ve aylık bağlama oranları esas alınarak bu ortalama kazanç üzerinden emekli maaşı hesap edilir. Bunun haricinde kıdem tazminatı hesaplamasında, rapor yani geçici iş göremezlik hesaplamasında ve diğer SGK gelir ile aylık hesaplamalarında esas alınan kazanç prime esas kazançtır.

Prime esas kazanç yüksek olursa ne olur ?

Çalışanların prime esas kazancı en fazla brüt asgari ücretin 7,5 katına yani SGK tavanına kadar olabilir. Bu tutarı geçemez. Birden fazla işyerinde çalışan ve toplam kazancı tavanı geçenler için tavanı geçen kısım emeklilik hesabında dikkate alınmaz. Kişi dilerse tavanı aşan kısımlar için adına ödenen primlerin iadesini alabilir.Prime esas kazancı yüksek olanlar ve çalışma hayatı boyunca hep yüksek ödenenler yüksek emekli maaşı alırlar.

Prime esas kazanç hesaplama 2022

Prime esas kazanç basamak değeri ek gösterge nedir konusuna değindikten sonra gelelim hesaplama işlemine.  2022 yılı için güncel asgari ücret tutarları ve kazancı asgari ücret üzerinde olanlar için ari ücret brüt tutarı için brütten nete maaş hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 prime esas kazanç asgari ücretli için ne kadar oldu ?

01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında asgari ücretli çalışanlar için brüt yani prime esas kazanç tutarı 5.004,00 TL olacak.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Prime Esas Kazanç Nedir 2022” üzerine 5 yorum

 1. Merhaba,
  2009 – 4a siorta girişliyim. halen çalılmaktayım. işten ayrılıp 1.5 sene yurtdışında çalıştım. Skya yurtdışı borçlanması yapmak istiyorum prim gün sayısını artırmak için. ama şu an bu ödemeyi tavandan yapacak güçte değilim. asgariden yapabilirim. normalde Türkiyede brüt maaşım epey yüksekti. Bu durumda ben borçlanmayı asgariden yaparsam emekli maaşımı düşürmüş mü olacağım? ortalama düşeceğinden
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. Evet ortalama düşeceğinden alacağınız emekli maaşı da düşer. Hiç yapmamanız daha iyi bence.

   Cevapla

Yorum yapın

1