Psikolog Maaşları Ne Kadar 2022

Psikolog maaşları özellikle bu bölümü tercih edecek, hali hazırda okuyan ya da yeni mezunlar tarafından araştırılan konuların başında gelir. Psikologlar ne kadar maaş alır sorusunun tek ve net bir cevabı bulunmamakla birlikte ortalama olarak ödenen psikoloji bölümü maaşlarına bu yazımızda değineceğiz.

Yazımızın devamında sağlık bakanlığı psikolog maaşları, özelde ve devlette uzman klinik psikolog maaşlarının ne kadar olduğu kısacası psikolog ne kadar maaş alır konusunda tüm ayrıntılara değineceğiz.

Psikolog maaşı ne kadar ?

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi psikoloji maaşı çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Devlet hastanesi psikolog maaşları kişinin sözleşmeli ya da kadrolu olmasına göre, evli ya da bekar olma durumu ve kademe derecesine göre belirlenirken, özel hastane psikolog maaşları ise genellikle tecrübeye ve tercih edilebilirliğe göre farklılık göstermektedir. Şimdi tüm bu farklılıklara göre ayrı başlıklar halinde psikologlar ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Özelde psikoloji maaşları ne kadar ?

Psikolog maaşları özel sektörde tamamen tecrübe ve hastane ya da özel klinik şartlarına göre belirlenmektedir. Yeni mezun olan birisi ile tecrübeli ve hazır kitlesi olan bir psikoloğa ödenecek maaş doğal olarak aynı olmayacaktır. Bu yüzden net olarak özel hastane psikoloji mezunu maaşları ya da özel psikolog maaşları şu kadar ödenir demek zordur.

Ortalama olarak belirtmek gerekirse 2022 yılında özel hastane ve özel polikliniklerin ödedikleri özel hastanede psikolog maaşı yeni mezunlar için 5500-6000 TL civarında olduğunu, tecrübelilere ödenen psikologluk maaşlarının ise ortalama olarak 7000-8000’den başlayarak 15.000 gibi rakamlara çıkabileceğini belirtebiliriz.

Devlette psikologların maaşı ne kadar ?

Devlette psikolog maaşları aynı kadro ve derecede olanlar için aynıdır. Kadroluların maaşları 657 Sayılı Kanun esas alınarak hesaplanırken sözleşmeli olanların maaşları hesaplanırken tabi olduğu Kanun hükümlerine göre hesaplama gerçekleştirilir.

Bu kapsamda bekar ve çocuksuz bir psikolog için 2022 yılında verilen son zamlarla birlikte devlet hastanesinde psikolog maaşı, aile bakanlığı psikolog maaşları ve devlete bağlı hastanede çalışan psikolog maaşları en düşük 7430,00 TL olarak ödenmektedir. Bu kamuda psikolog maaşları ödenen taban maaştır ve bekar çocuksuz için hesaplanan aylık tutarıdır. Eğer evli ise ve de çocuk da varsa bu durumda devlette çalışan psikolog maaşları daha yüksek olabilecektir.

Adli psikolog maaşları ne kadar ?

Adli psikologlarda devlete bağlı kadroda çalışan psikologlardır. Dolayısıyla bu kapsamda görevli olanlara ödenecek psikoloji doktoru maaşı da yukarıda psikolog maaşları devlet kısmında yer alan aylık tutarı ile aynı olacaktır. Yani adli psikolog olarak görev yapan kamu psikolog maaşları 2022 yılı için bekar ve çocuksuz çalışana 7430,00 TL’dir.

Klinik psikolog maaşları ne kadar?

Gelelim klinik psikolog maaşı tutarlarına. Klinik psikolog doktor maaşları da bu alanda en çok araştırılan maaşların başında gelmektedir. Bu kapsamdakiler için de net bir maaş belirtmek zordur. Zira birçok kritere göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama 7430 TL’den başlar ve daha da yukarılara çıkabilir. Bu psikoloğun başarısına ve daha açık bir ifade ile tercih edilebilirliğine bağlı bir durumdur. Yani değişkendir.

Uzman psikolog maaşları ne kadar ?

Uzman psikologlar uzman olmayanlara göre Kamu’da ortalama olarak %20 daha fazla maaş alırlar. Kamuda uzman bir psikolog maaşı 2022 yılı için ortalama 9500 TL civarındadır. Özel sektörde ise bu durumda tekrar tekrar belirttiğimiz gibi değişkendir. Tecrübe en önemli etkendir. Ayrıca doktorun tercih sebebi olması, geçmişi de maaş konusunda en önemli faktörlerden biridir. Popülaritesi yüksek bir uzman psikoloğun 2022 yılı için özel sektör maaşı 10.000 TL üzerine çıkabilmektedir.

Çocuk psikoloğu maaşları ne kadar ?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuk psikoloğuna olan ihtiyaç artmaktadır. Zira özellikle çocukların internet bağımlılığı yüzünden psikologlara başvuran kişi sayısı bir hayli artmış durumda. Yukarıda yazımızda özelde ve devlet psikolog maaşlarını sunduk. Çocuk psikolog devlet maaşları ve özel sektör maaşları yukarıda belirtildiği gibi olacaktır.

Nöropsikolog maaşları ne kadar ?

Nöropsikolog maaşları da özel sektör ve devlette farklı kriterlere göre hesaplanmaktadır. Özelde yeni mezun psikolog maaşları düşük olurken devlette göreve başlama kademe ve derecesi aynı olduğundan ortalama aynı maaşlar ödenmektedir. Devlette 2022 yılında en düşük maaş tutarı 6500 TL civarında iken özel sektörde de en düşük maaşlar bu şekildedir. Tecrübeye göre özel sektörde ödenecek maaş tutarları yükselebilmektedir.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın