Ptt Rapor Parası Sorgulama T.C. ile Nasıl Yapılır ?

Ptt rapor parası sorgulama t.c. ile yapılır mı ? Son zamanlarda sıkça sorulan soruların başında gelmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size yapılan geçici iş göremezlik ödemelerinizin bankaya ya da PTT’ye gönderilip gönderilmediğini online olarak sorgulayabilirsiniz. Bu yazımızda rapor parası diğer adı ile iş göremezlik ödemelerini nasıl sorgulayabileceğiniz,  sgk rapor parası sorgulama tc ile yapılır mı, rapor parasını nereden ve nasıl alabileceğiniz hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Rapor parası ne zaman yatar ?

Ödemenin yapılabilmesi için iş göremezlik raporunun bitmesi ve işveren tarafından çalışmazlık bildiriminin elektronik ortamda yapılması şarttır. Uzun süreli raporlarda işveren raporun tamamı bitmeden de onay yapabilir. Bu durumda onaylanan kısma kadar ödeme yapılır. Ödemeler işveren çalışmazlık onay tarihinden itibaren ortalama en geç 7-10 gün içerisinde PTT ya da tanımlı hesap varsa hesaba aktarılır.

Rapor parası Ptt’den bankaya aktarma işlemi  nasıl yapılır ?

PTT’ye gönderiliş tarihinden önce eğer banka hesabı tanımlamasını yaparsanız ödemeniz banka hesabınıza aktarılır. PTT’ye gönderiliş tarihinden sonra tanımlama yapmanız durumunda PTT’deki ödemenizi iki ay almazsanız ödeme iki ay sonra tekrar SGK’ya döner. SGK’ya emanet hesaplarına döndükten sonra 3 iş günü içerisinde tanımlı hesabınıza aktarılır.

SGK rapor parası ve şahıs ödemelerinizin banka hesabınıza aktarılması için;

  • E-devlet üzerinden hesap tanımlaması yapmanız gerekiyor.
  • Hesap tanımlaması için öncelikle e-devlet şifreniz ile  SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfasına giriş yapın.
  • Buradan YENİ HESAP TANIMLAMA seçeneğinden tanımlamak istediğiniz banka ve hesap numarasını seçerek tanımlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap tanımlama işlemini tamamladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tanımlama tarihinden sonra adınıza yapacağı tüm iş göremezlik ve diğer şahıs ödemeleri bu hesaba geçer. Ayrıca SGK emanet hesaplarında paranız varsa tanımlama tarihinden sonra en geç 3 iş günü içerisinde alacak tanımlı banka hesabınıza aktarılır.

Rapor parası Ptt’den kaç gün içinde çekilmeli ?

Ödemelerin PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içinde çekilmesi gerekiyor. 2 ay içinde alınmayan ödemeler Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına alınır. Emanet hesabına alınan ödemeyi yukarıda belirtildiği gibi hesap tanımlaması yaparak ya da dilekçe ile Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne müraacat ederek talep edebilirsiniz.

Rapor parası sorgulaması nasıl yapılır ?

İstirahat parası sorgulama işlemi yalnızca e-devlet şifresi ile ve e-devlet üzerinden online olarak yapılabilir. Bunun dışında online olarak internetten iş göremezlik sorgulaması yapamazsınız. Eğer e devlet şifreniz yoksa Alo-170 hattını ya da bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nü telefonla arayarak bilgi alabilir ve ödeme durumunuz hakkında ssk rapor parası sorgulaması yaptırabilirsiniz.

  • E-devletten ptt rapor parası sorgulamak için rapor parası sorgulama e-devlet sayfasından e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.
  • Ödemeniz doğru hesaplanmış mı ? Güncel asgari ücret tutarları üzerinden rapor parası hesaplaması yapmak için hemen rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tc ile rapor parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Gelelim çok sorulan sorulardan birisi olan ssk tc ile rapor parası sorgulama sorusunun cevabına. Sadece T.C. ile ptt rapor parası sorgulaması yapabileceğiniz online bir hizmet bulunmuyor. Ptt rapor parası sorgulama tc ile yapılamadığından 170 numaralı telefonu arayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Rapor parası yatmadı ne yapmalıyım ?

Rapor parasının yatmamasının birçok nedeni olabilir. Başlıca nedenler şunlardır;

Rapor parası sorgulama için telefon numarası kaç ?

Telefon ile 7/24 Alo-170 hattını arayarak ödemenizin yapılıp yapılmadığı, ne kadar, ne zaman ve nereden alabileceğiniz gibi ödemeniz ile ilgili tüm ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz. Telefonuzdan başına herhangi bir alan kodu eklemeden sadece 170 numarasını çevirerek aramanız yeterli olacaktır.

Rapor parası Ptt Atm’den çekilir mi ?

İş göremezlik ödemeleri eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa PTT’ye gönderilir. Gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde herhangi bir PTT şubesinden yani gişeden almanız gerekir. Ptt atm den rapor parası almak maalesef mümkün değildir.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1