Ptt Tebligat Sorgulama Nasıl Yapılır ?

PTT tebligat sorgulama  PTT’nin resmi internet sitesi yada e-Devlet üzerinden ve barkod numarasıyla birlikte yapılır. İnternet bağlantısı bulunan herhangi bir bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kullanarak sorgulama işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Tarayıcıya girilerek PTT’nin resmi sitesine girilir. Verilmiş olan numarayla tebligat takibi rahatlıkla gerçekleştirilebilir. İlerleyen teknoloji sayesinde sayısız evrak takibi internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. PTT tebligat sorgulama da bu işlemlerden biri olarak kabul edilir. Kurumların şubelerinde oluşan yoğunluğu azaltmak için hayata geçirilen bu sistemden herkes faydalanabilir. Çeşitli resmi işlemlerde kullanılan tebligatlar hemen herkesi ilgilendirebilecek belgelerdir.

Tebligat Neden Gelir ?

Tebligatın gönderilme nedeni kişileri çeşitli durumlardan haberdar etmektir. Mahkemeler, savcılıklar yada çeşitli icra dairelerinden vatandaşlara tebligat gönderilebilir. Bu belge bir kişiye iletildiği vakit o kişiyi çeşitli biçimlerde etkileyen resmi bir işlemin söz konusu olduğuna dair bir anlam çıkarılır. Dikkatle okunması gereken bu belge gönderiliş sebebine dair tüm bilgileri içerisinde barındırmaktadır.

Ptt evrak sorgulama işlemleri artık internet üzerinden yapılabilmektedir. Resmi işlemler için yollanan tebligatların takibi resmi kamu kuruluşları arasında yer alan PTT üzerinden gerçekleştirilir. Kişiler kendilerine iletilmiş olan tebligat numarası ile kısa süre içerisinde tebligat takibi yapabilirler. Bu belge kendisine dair bilinmesi gereken her şeyi içinde barındırsa da gerekli durumlarda bir avukata danışmak gerekebilir. Tebligatlar hukuk ile alakalı belgelerdir ve mutlak surette ciddiye alınmalıdırlar.

E-Devlet Üzerinden ptt tebligat takip nasıl yapılır ?

E-Devlet ile posta tebligat sorgulama ve tebligat gönderi takip işlemi şu şekilde gerçekleştirilir:

 • e-Devlet sistemi ilk kez kullanılacaksa en yakın PTT şubesinden şifre alınır (Hizmet bedeli 2 TL’dir).
 • İnternete bağlı bir cihazla (telefon, tablet, bilgisayar) e-Devlet’e girilir.
 • Kimlik numarası ve PTT’den alınan şifreyle sisteme girilir.
 • Açılan sayfanın üst kısmında yer alan boşluğa “tebligat sorgulama” yazılır.
 • Arama sonucunda çıkan işleme tıklanır.
 • Barkod numarası girilerek Ptt barkod sorgulama işlemi gerçekleştirilir.
 • E-devlet sayfası üzerinden barkod numarası ile sorgulama yapmak için ⇒ e-devlet ptt  tebligat sorgulama.
 • Barkod numarası ile sorgulama yapmak için PTT gönderi takibi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

PTT tebligat sorgulama işlemini yine bir kamu hizmeti olan e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirmek mümkündür. PTT Genel Müdürlüğü ve e-Devlet arasında yapılan anlaşma sayesinde PTT şubelerindeki iş yükü önemli ölçüde azaltılmıştır. Buna ek olarak vatandaşlar çeşitli evrak takip işlerini çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilecek hale gelmiştir.

E-Tebligat sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğer SGK ya da vergi dairesi ya da diğer Kurumların E-tebligat sistemlerine kayıt olduysanız size yapılacak tebligatlar posta ile değil elektronik ortamda yapılacaktır. Bu durumda sorgulama işlemlerini ilgili Kurumun e-tebligat sorgulama sayfaları üzerinden yapmanız gerekmektedir.

Muhtara gelen tebligat sorgulaması nasıl yapılır ?

Gerçek kişilerin nüfus kaydındaki adresine diğer bir ifade ile Mernis adresine gönderilen tebligatlar kişinin kendisine tebliğ edilmediğinde muhtara kişiye tebliğ edilmek üzere teslim edilir. Bu durumda tebliğ tarihi muhtara tebliğ edildikten belli bir süre sonra başlar. Muhtara tebliğ edilen evrakların Ptt sorgulama işlemlerini yukarıda bağlantıları verilen E-devlet tebligat sorgulama PTT menüsü üzerinden varsa elinizdeki PTT barkod numarası ile yapabilirsiniz. Eğer elinizde barkod yoksa tebligat barkod sorgulaması yapamazsınız.  Muhtardan size ait tebliğ zarfını aldıktan sonra üzerindeki barkod numarası ile ptt tebligat takibi yapabilir ve PTT takip işlemi ile birlikte tam olarak hangi tarihte tebliğin yapıldığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır ?

PTT kargo soruşturma işlemi kargo takip numarası ile internet üzerinden, çağrı merkezinden yada PTT şubelerine gidilerek yapılabilir. Bir kargo yada posta gönderimi gerçekleştiğinde göndericiye bir barkod numarası verilir. Bu barkod numarası sadece o gönderiye aittir. Kargo elden çıktığı andan itibaren takibi adım adım yapılabilir. Çeşitli durumlarda gönderinin alıcılarına da barkod numarası gönderilir. Bu kişiler de PTT resmi internet sitesi üzerinden gönderi takibi gerçekleştirebilirler. Gönderiye dair pek çok bilgiye bu takip sistemi sayesinde vakıf olmak mümkündür. PTT kargo takibi e-Devlet üzerinden de yapılabilir.

Ptt kargo takip isimle sorgulama nasıl yapılır ?

İsimle PTT kargo sorgulama işlemi PTT’ye ait telefon hatları üzerinden gerçekleştirilir. PTT çağrı merkezi olan 444 1 788 aranarak müşteri temsilcisine bağlanılır. Bağlantı işlemi gerçekleşince isim söylenerek kargonun durumu hakkında bilgi almak mümkündür. Bu hat üzerinden PTT tebligat sorgulama işlemine dair bilgi almak da mümkündür.

İsimle kargo takibi yapmak için 0 312 509 50 00 numaralı hat da aranabilir. Hat arandıktan sonra tıpkı diğer çağrı merkezinde olduğu gibi müşteri temsilcisine bağlanmak gerekir. Yetkili biri hattın diğer ucuna çıktığında isim ve soy isim bilgileri verilerek kargonun akıbeti hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Her iki sistem de kargonun tahmini teslim zamanı hakkında bilgi verebilirler.

PTT iletişim numarası kaç ?

PTT çağrı merkezi numarası 444 1 788 ‘dir. Bu numarayı arayarak telefonla tüm ptt kargo tebligat sorgulama, tebligat ve gönderi takip işlemlerinizi yapabilir ve ayrıca gerekli diğer bilgileri de alabilirsiniz.

PTT kargo telefon numarası kaç ?

Barkod numarası ya da isimden kargo takibi yapmak ve kargonun durumunu öğrenmek için 0 312 509 50 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

PTT kargo adım adım takip nasıl yapılır ?

PTT aracılığı ile gönderdiğiniz ya da size gönderilen kargoları hem e-devletten hem de dilerseniz PTT resmi sayfası üzerinden gönderi takip numarası ile takip edebilirsiniz. PTT kargo soruşturma işlemini yukarıda tebligat sorgulama bölümünde vermiş olduğumuz bağlantılardan birisini ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz.

PTT kargo takip bilgi yok ne demek ?

Elinizdeki kargo gönderi takip numarası ile sorgulama yaptığınızda eğer bilgi yok diyorsa;

 • Gönderi takip numaranız yanlış olabilir,
 • Sistemden kaynaklı olabilir,
 • Bilgiler sisteme işlenmemiş olabilir.

Bu durumda yapmanız gereken yukarıda numarası verilen PTT çağrı merkezi ile vakit kaybetmeden iletişime geçmek olacaktır.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1