Puantaj Nedir, 07 Puantaj Ne Durumlarda Uygulanır ?

Puantaj Nedir sorusu ile konu hakkında merak edilen diğer sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Ay içerisinde belli bir gün ya da saat için çalışanların çalıştıkları sürenin tespiti, raporlanması, ödenecek maaş hesaplaması ile sigorta bildirimlerinde kullanılmak üzere hazırlanması adına alınan tüm kayıtlar puantaj kaydı olarak adlandırılır. Yazımızın devamında hem 7 puantaj kayıtları nedir konusunda ayrıntılı değinecek hem de eksik gün nedeni puantaj kayıtları ve diğer konular hakkında detaylı bilgi bulabileceksiniz.

7 Puantaj kayıtları ne demek ?

Peki puantaj ne demek ? Bir işyerinde çalışanların saat ya da gün esasında çalışma zamanının kayıt edilmesi ve raporlanması için kullanılan kayıtlardır. Çalışanın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilecek prim gün sayısı ve yine çalışana ödenecek maaş hesaplaması bu kayıtlar üzerinden yapılır.

Puantaj nasıl hesaplanır ?

Eğer bu puantaj usulü çalışmada saat hesabı yapılıyorsa bu durumda her 7,5 saat için 1 günlük sigorta bildirimi yapılır. Puantaj kayıtları şu durumda uygulanır;

  • Ay içerisinde belli gün için çalışanlar,
  • Çağrı üzerine ayın belli günlerinde çalışanlar,
  • Gün içerisinde belli bir süre için çalışanlar.

Puantaj nasıl yapılır ?

Puantaj hazırlanırken;

  • Her bir işçi için ayrı satırlar hazırlanır.
  • Satırlarda işçinin adı soyadı ve T.C. kimlik numarası bilgileri bulunur.
  • Günlerin altında yer alan kutucuklara işçinin geldiği ve gelmediği günler tek tek işaretlenir.

Puantaj örneği

Personel puantaj nedir konusunda yukarıda ayrıntıları verdik. Aylık puantaj kaydı için örnek puantaj cetveli aşağıda verilmiştir. Ayrıca excel olarak bir alt başlıktan indirebilirsiniz. İşçinin çalıştığı ya da çalışmadığı günlerin takibine ilişkin Puantaj hesaplamasını listesini tutarak takip edebilirsiniz.

Puantaj Nedir, 07 Puantaj Ne Durumlarda Uygulanır ? 1Pin
Örnek Puantaj Cetveli

AYLIK puantaj çizelgesi örneği excel

Excel olarak puantaj cetvelinin boş örneğini buradan indirebilirsiniz ⇒ Excel puantaj cetveli indir. Eğer puantaj cetvelini hazırlarken zorlandığınız bir kısım olursa dilerseniz yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

Eksik gün nedeni 7 nedir ?

Bildiğiniz gibi ay içerisinde 30 günden az çalışanların sigorta bildirimleri ve eksik çalışma nedenleri aylık prim ve hizmet belgesinde eksik gün kodları ile gösterilir. Eksik gün nedenleri başlıklı yazımızdan tüm SGK eksik gün kodları ve açıklamalarına ulaşabilirsiniz.

  • İşte puantaja tabi olarak çalışanların ay içerisinde 30 günden eksik kalan süreleri için bildirim sgk kod 7 ile yapılır.
  • Aylık prim ve hizmet belgesinde eksik g.n. kısmında “07” kodu yer alır.
  • Eksik gün kodu 7 kodu ile bildirilen eksik günler SGK hizmeti olarak sonrasında borçlanılamaz.

Puantaja tabi çalışmada GSS ve Bağkur Tescili

07-Puantaj kodu ile çalıştıkları işyerleri tarafından prim günü 30 günden az bildirilen ve aktif olarak esnaflık, vergi, şirket ortaklığı kaydı ya da tarım/çiftçi kaydı devam edenlerin 30 günden az kalan süreleri bağkur kapsamında ödemeleri zorunludur. 30 günden az sürelerin 30 güne bağkur kapsamında tamamlanması için siz başvuru yapmasanız bile Sosyal Güvenlik Kurumu tespitini yapmakta ve kendisi 30 güne tamamlamaktadır. İleride gecikme zammı ile birlikte borcu ödememek adına erkenden 30 güne tamamlamanız yararlı olacaktır. Güncel prim tutarlarına bağkur primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Aynı durum genel sağlık sigortası için de geçerlidir. Sgk puantaja tabi olarak ay içerisindeki prim gün sayısı 20 günden az bildirilenler için eğer bakmakla yükümlü kişi olarak eşinden, annesinden ya da babasından sağlıktan yararlanma durumu olmazsa eksik günlerin genel sağlık sigortası kapsamında 30 güne tamamlanması gerekir. Eğer eş, baba ya da çocukları üzerinden yararlanma hakkı varsa bu durumda ayrıca genel sağlık sigortası primi ödenmesi gerekmemektedir. Güncel prim tutarlarına gss primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

07-puantaj kayıtları işsizlik maaşını nasıl etkiler ?

Yukarıda 7- puantaj kodu nedir başlığında 07 puantaj kayıtları nedir konusu hakkında ayrıntılı olarak bilgi verdik. Bildiğiniz gibi işsizlik maaşı alabilmek için aranan şartlardan birisi işten çıktıktan önceki son 3 sene içerisinde en az 600 gün sigorta primi ödenmiş olması. 07 eksik gün nedeni seçilerek eksik bildirilen günler işsizlik maaşında aranan 600 gün hesabında dikkate alınmaz.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1