Puantaj Nedir, 07 Puantaj Ne Durumlarda Uygulanır ?

0

Puantaj Nedir sorusu ile konu hakkında merak edilen diğer sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Ay içerisinde belli bir gün ya da saat için çalışanların çalıştıkları sürenin tespiti, raporlanması, ödenecek maaş hesaplaması ile sigorta bildirimlerinde kullanılmak üzere hazırlanması adına alınan tüm kayıtlar puantaj kaydı olarak adlandırılır. Yazımızın devamında hem puantaj kayıtları nedir konusunda ayrıntılı değinecek hem de eksik gün nedeni puantaj kayıtları ve diğer konular hakkında detaylı bilgi bulabileceksiniz.

Puantaj kayıtları ne demek ?

Bir işyerinde çalışanların saat ya da gün esasında çalışma zamanının kayıt edilmesi ve raporlanması için kullanılan kayıtlardır. Çalışanın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilecek prim gün sayısı ve yine çalışana ödenecek maaş hesaplaması bu kayıtlar üzerinden yapılır. Eğer bu kayıtlarda saat hesabı yapılıyorsa bu durumda her 7,5 saat için 1 günlük sigorta bildirimi yapılır.

Puantaj kayıtları şu durumda uygulanır;

  • Ay içerisinde belli gün için çalışanlar,
  • Çağrı üzerine ayın belli günlerinde çalışanlar,
  • Gün içerisinde belli bir süre için çalışanlar.

Eksik gün nedeni 7 nedir ?

Bildiğiniz gibi ay içerisinde 30 günden az çalışanların sigorta bildirimleri ve eksik çalışma nedenleri aylık prim ve hizmet belgesinde eksik gün kodları ile gösterilir. Eksik gün nedenleri başlıklı yazımızdan tüm SGK eksik gün kodları ve açıklamalarına ulaşabilirsiniz. İşte puantaja tabi olarak çalışanların ay içerisinde 30 günden eksik kalan süreleri için bildirim sgk kod 7 ile yapılır. Aylık prim ve hizmet belgesinde eksik g.n. kısmında “07” kodu yer alır.

Putantaja tabi çalışmada GSS ve Bağkur Tescili

07-Puantaj kodu ile çalıştıkları işyerleri tarafından prim günü 30 günden az bildirilen ve aktif olarak esnaflık, vergi, şirket ortaklığı kaydı ya da tarım/çiftçi kaydı devam edenlerin 30 günden az kalan süreleri bağkur kapsamında ödemeleri zorunludur. 30 günden az sürelerin 30 güne bağkur kapsamında tamamlanması için siz başvuru yapmasanız bile Sosyal Güvenlik Kurumu tespitini yapmakta ve kendisi 30 güne tamamlamaktadır. İleride gecikme zammı ile birlikte borcu ödememek adına erkenden 30 güne tamamlamanız yararlı olacaktır. Güncel prim tutarlarına bağkur primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Aynı durum genel sağlık sigortası için de geçerlidir. Sgk puantaja tabi olarak ay içerisindeki prim gün sayısı 20 günden az bildirilenler için eğer bakmakla yükümlü kişi olarak eşinden, annesinden ya da babasından sağlıktan yararlanma durumu olmazsa eksik günlerin genel sağlık sigortası kapsamında 30 güne tamamlanması gerekir. Eğer eş, baba ya da çocukları üzerinden yararlanma hakkı varsa bu durumda ayrıca genel sağlık sigortası primi ödenmesi gerekmemektedir. Güncel prim tutarlarına gss primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Puantaj kaydı nedir, eksik gün nedeni puantaj kayıtları nedir konusu hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.