Radyoloji ( Tıbbi Görüntüleme) Teknikeri Maaşları Ne Kadar 2022

Radyoloji teknikeri maaşları hakkında bu yazımızda bilgi verilecektir. Radyoloji teknikerliği meslek unvanının bir diğer ismi de tıbbi görüntüleme teknikeridir. Aynı zamanda röntgen teknikeri olarak da tanımlanmaktadır. En çok tıbbi görüntüleme terimi kullanıldığından yazımızda genelde başlıklar tıbbi görüntüleme olarak kullanılacaktır. Röntgen teknikeri maaşları özel sektör ve devlette farklılık gösterir. Bu yazımızda ayrı başlıklar halinde devlette tıbbi görüntüleme teknikleri ne kadar maaş alır, tıbbi görüntüleme teknikleri kaç saat çalışır gibi tıbbi görüntüleme iş imkanları ve maaşları konusu hakkında sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı ne kadar ?

Özel sektör ve devlet radyoloji teknisyeni maaşı farklılık gösterir. Özelde röntgen teknisyeni maaşı genellikle tecrübeye göre ve hastane politikasına göre belirlenir ve açıkçası tıbbi görüntüleme maaşları özel sektörde çok da iyi değildir. Devlette ise tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları kanunla belirlenir ve aynı kademe/derecede olanlara aynı tutarlar üzerinden radyoloji bölümü maaşları ödenir. Şimdi özel sektör ve devlet için ayrı başlıklarla radyoloji maaşı güncel tutarları verilecektir.

Özelde tıbbi görüntüleme ( radyoloji maaşları) ne kadar ?

Özel sektörde tıbbi görüntüleme teknikleri maaşları için en önemli kriter tecrübedir. Yeni mezun röntgen maaşları ile tecrübelilere aynı tutarlar üzerinden maaş ödenmez. Aslında çok yüksek röntgen teknikeri maaşı ödenmediğinden açıkçası çok da fark yoktur. 2022 yılı için tıbbi görüntüleme teknikleri özel hastane maaşları net olarak 4500-5000 TL arasındadır. Tabi bu tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları 2022 yılı için ortalama tutarlardır. Röntgenci maaşı hastaneden hastaneye ya da sağlık hizmet sunucusuna göre farklılık gösterebilir.

Devlette tıbbi görüntüleme teknikeri maaşı ne kadar ?

Radyoloji teknikeri maaş devlette ise kademe ve derece esas alınarak belirlenir. Ayrıca tıbbi görüntüleme maaşına ilave olarak döner sermayeden de ek ödeme yapılır. Böylece ek ödemeler ile birlikte devlette tıbbı görüntüleme teknikeri maaşı özel sektörden daha iyi bir tutarda ödenmiş olur. 2022 yılı için devlete ilk defa atanan birisi için net röntgenci maaşları 6900 TL civarındadır. Ek ödeme ve döner sermaye ile birlikte radyoloji maaşları devlette net olarak 7500 TL civarında olmaktadır.

Sözleşmeli radyoloji teknikeri maaşı ne kadar ?

Yeni alımlar devlette genellikle sözleşmeli olmaktadır. Aslında radyoloji devlet maaşları sözleşmeli personel için de aynıdır. Tek fark kadro yerine her yıl yenilenen sözleşmeye tabi olmalarıdır. Kamuda Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde sözleşmeli olarak çalışanlara ödenen tıbbi görüntüleme teknikleri devlet maaşı 2022 yılı için net en düşük 6900,00 TL civarındadır. Ek ödeme, döner sermaye gibi ilave ödemelerle sözleşmeli röntgen teknikeri maaş devlette net 7500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yurtdışında radyoloji teknikeri maaşları ne kadar ?

Yurtdışında maaşlar ülkeden ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir. Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerde bu alanda ortalama ödenen maaş tutarları 2000-2500 euro civarındadır. Tabi daha gelişmiş ülkelerde daha yüksek maaş, az gelişmiş ülkelerde ise daha az maaş ödenebilmekte. Bunlar ortalama olarak ödenen radyoloji tekniker maaşlarıdır.

Radyoloji teknikeri çalışma saatleri 2022

Bu alanda sık araştırılan bir diğer konu ise radyoloji çalışma saatleridir. Tıbbi görüntüleme teknikleri çalışma saatleri özelde ve devlette farklılık gösterebilir. Genel olarak tıbbi görüntüleme teknikeri çalışma saatleri 08.00-16.00 saatleri arasında yer almaktadır. Ancak nöbet uygulaması da olduğundan haftanın en az 1 günü 24 saat çalışma usulü uygulanabilmekte.

Tıbbi görüntüleme teknikleri emeklilik maaşı ne kadar ?

Bildiğiniz üzere tıbbi görüntüleme teknikerleri de fiili hizmet zammı diğer adı ile yıpranma payından yararlanmakta ve daha erken emekli olabilmektedir. Emeklilik tablosu başlıklı yazımızdan ilk defa prim ödeme tarihinize göre emekli olacağınız tarihi hesap edebilirsiniz. Emekli maaşları ise ortalama prime esas kazanca göre hesaplanır. 2022 yılı için net ortalama emekli maaşları 3500 TL civarındadır. Güncel emekli maaşları ve emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşını hesaplamak için ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Radyoloji okuyanların yorumları 2022

Tıbbi görüntüleme teknikeri ne iş yapar maaşı ne kadar ödenir hakkında yukarıda bilgi vermeye çalıştık. Eğer mevcut durumda bu bölümde okuyan birisi iseniz ya da mezunsanız ve ya çalışıyorsanız bölümü okuyacak ya da tercih edecekler için bölüm hakkındaki yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. Ayrıca daha önce yapılan yorumlara göz atabilir ve varsa sorularınızı sorabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Radyoloji ( Tıbbi Görüntüleme) Teknikeri Maaşları Ne Kadar 2022” üzerine bir yorum

  1. İşin içinde biri olarak söylüyorum asgari ücretle çalışırsınız ve çok fazla bu bölümü okuyan kişi olduğu için hep iş yerinde bir sirkülasyon vardır okuduğunuzda kalır rezil olursunuz son yasa düzenlemesine görede artık özelde çalışanların radyasyon izini yok ama devlette çalışanlar için vardır devlette sadece röntgende bazı hastaneler tomografide çalışırsınız devlette hastanelerinde emar hizmet alimidır 3 günde bir çalışılıyor ayda 180 saat

    Cevapla

Yorum yapın