Rapor Parası Alma Şartları 2021

0

Rapor parası alma şartları istirahat raporu alan sigortalıların çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Rapor alan sigortalının SGK’dan geçici iş göremezlik ödeneği alabilmesi için hem kanunen belirtilen rapor parası alabilme şartlarını sağlaması hem de hastane ve işveren tarafından bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu yazımızda SGK rapor parası alabilmek için şartların ne olduğu konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

SGK rapor parası şartları nelerdir ?

SGK’dan rapor alma şartları rapor alınan kapsama göre farklılık göstermektedir. Aşağıda ayrı başlıklar halinde hastalık, ,iş kazası ve SGK analık ödemesi sigortadan rapor parası alma şartları konusunda bilgi verilecektir. Aşağıda belirtilen bu rapor ödemesi alma şartlarına ilave olarak;

 • Hastane tarafından raporun E-SGK iş göremezlik uygulamasına eksiksiz olarak girilmesi ve başhekim tarafından onaylanması,
 • Rapor bittikten sonra işveren tarafından E-vizite uygulaması üzerinden onay yapılması gerekmektedir.
 • Aşağıda belirtilen rapor parası almanın şartları sağlanıyorsa ve rapor hastane tarafından eksiksiz kaydedildiyse ve işveren de bildirim yaptıysa ödeme işveren bildiriminden itibaren ortalama 7 gün içerisinde yapılmaktadır.

Hastalıkta rapor parası almak için şartlar nelerdir ?

Sigortalılara hastalıktan kaynaklı olarak ödeme yapılabilmesi için hastalık istirahat parası alma şartlarının sağlanması gerekmektedir. Rapor alan sigortalıya hastalıktan dolayı iş göremezlik rapor parası alma şartları şunlardır;

 • Rapor alınan tarihten önceki son 1 sene içerisinde adına en az 90 gün ödenmiş SSK primi olması gerekmektedir.
 • Son 1 yıl içerisinde aranan 90 günün aynı işyerinde geçmiş olması şart değildir.
 • İşçinin rapor tarihinde aktif olarak çalışıyor olması gerekir.
 • Çıkış verilen işçiler çıkış tarihinden itibaren 90 günlük şartı da sağlaması kaydı ile 9’uncu güne kadar olan kısım için ödeme alabilir.

Covid rapor parası alma şartları nelerdir ?

Covid-19 içi verilen 10 günlük ya da 14 günlük istirahat raporları hastalık kapsamında verilmektedir. Dolayısıyla bir üst başlıkta belirtilen hastalık rapor parası alma şartı Covid-19 istirahat raporları için de geçerlidir. Yani hastalık için sgk’dan rapor parası alma şartlarından olan son 1 sene içerisinde en az 90 gün şartını sağlayanlar Covid-19 için SGK’dan istirahat raporu ödemesi alabilir.

Hastalık, covid-19, iş kazası ya da analık hallerinde SGK’dan ne kadar rapor parası alabileceğinizi hesaplamak için rapor parası hesaplama 2021 sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazalarında Sgk rapor parası alma şartları nelerdir ?

İş kazası rapor parası alma şartları hastalık için aranan şartlara göre daha basittir. İş kazasında 1 günlük sigorta bile rapor parası ödenmesi için yeterli olmaktadır. Buna ilave olarak iş kazası ödemesi almak hususunda rapor parası için gerekli şartları kısaca şöyle açıklayabiliriz;

 • İşveren tarafından elektronik ortamda iş kazası bildiriminin yapılmış olması,
 • Yine iş kazası sonucu alınan raporun süresi dolduktan sonra çalışmazlık bildirimi yapılmış olması gerekmektedir.

İş kazası sonucu SGK tarafından size ödenecek ödeme tutarı yani iş kazası rapor ücreti hesaplaması yapmak için iş kazası rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Analıkta rapor ücreti alma şartları nelerdir ?

SGK tarafından istirahat rapor parası alma şartlarını sağlayan sigortalı ve ya bağkurlu kadına doğum öncesi  ve doğum sonrası da 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık, çoğul doğumlarda ise 18 haftalık iş göremezlik ödemesi yapılmaktadır. SGK analık iş göremezlik ödemesi alma şartlarını şunlardır;

 • Doğum tarihinden önceki son bir yıl içerisinde en az 90 gün SSK primi ödenmiş olması gerekir.
 • Son işyerinde geçmiş olması şart değildir. Son 1 yıl içerisinde toplamda 90 gün olması yeterlidir.
 • Analık sigortasından yararlanacak kişinin 90 günlük prim ödeme süresi şartına ilave olarak işten çıkışının verilmemesi ve aktif olarak devam ediyor olması gerekmektedir.
 • Ayrıca analık iş göremezlik raporu almak için şartlardan en önemlisi de kadının çalışmalarının fiili olması yani halk arasındaki adı ile kendini sigortalı göstermiyor olması gerekmektedir.

Rapor parası rapor bittikten sonra mı alınır ?

Prim günü olarak yukarıda belirtilen SGK rapor parası almak için gerekli şartlar sağlanıyorsa;

 • Ödemenin yapılabilmesi için raporun bitmesi ve işveren tarafından çalışmazlık bildirimi yapılmış olması gerekiyor.
 • Uzun süreli istirahat raporlarında rapor bitmeden de ödeme yapılabilir. İşveren rapor için parça parça çalışmadığına dair bildirim yapar ve SGK da parça parça yapılacak bu bildirime istinaden ödeme yapar.

Unutulan rapor parası nasıl alınır ?

Yukarıda iş göremezlik raporu alma şartlarını ayrıntılı olarak verdik. Peki almayı unuttuğumuz SGK rapor parası ve diğer ödemeleri alabilir miyiz. Evet alabiliriz ama bazı şartların sağlanması gerekir.

 • Ödeme tarihinden itibaren 5 yıllık zaman aşımı süresi dolmadıysa alınabilir.
 • SGK rapor ödemeleri ve diğer şahıs ödemeleri eğer SGK şahıs ödemeleri banka hesabı sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa PTT’ye gönderilir.
 • PTT’ye gönderilen ödemelerin gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde herhangi bir PTT şubesinden alınması gerekir.
 • Ödeme tarihinden itibaren 2 ay geçtikten sonra ödeme alınmazsa ödeme SGK emanet hesaplarına aktarılır.
 • Emanet hesaplarına aktarılan ödemelerin yeniden PTT’ye aktarılması için bağlı olduğunuz SGK’ya dilekçe verebilir ya da E-devletten banka hesabı tanımlaması yaparak ödemenizin banka hesabınıza aktarılmasını talep edebilirsiniz.
 • Banka hesabı tanımlandıktan sonra emanetteki ödeme en geç  3 iş günü içerisinde tanımlı hesaba aktarılır. Emanete alınan SGK ödemelerini almak için hesap tanımlama işlemini SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfamızı ziyaret ederek yapabilirsiniz.

SGK rapor parası sorgulaması nereden, nasıl yapılır ?

Ödemenizin yapılıp yapılmadığını, ne zaman ve ne kadar alabileceğinizi E-devlette 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme uygulamasına T.C. numaranız ve E-devlet şifrenizle giriş yaparak öğrenebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.