Rapor Parası Bankaya Gönderildi Yazıyor Ne Demek ?

0

E-devletten sorgulama yaptığınızda rapor parası bankaya gönderildi yazıyor ise ne anlama geldiği ve takip etmeniz gereken yol hakkında bu yazımızda ayrıntılı olarak bilgi bulabilirsiniz. İş göremezlik yani istirahat raporu alındığında işveren onayının ardından ödeme SGK tarafından yapılarak PTT ya da tanımlı banka hesabına gönderilir. Bu süreçte e-devletten sorgulama yapıldığında sgk bankaya gönderilmeyi bekliyor, iş göremezlik ödemesi bankaya gönderildi, rapor parası banka bilgisi yok gibi sonuçlarla karşılaşılabilmekte.

Bu yazımızda sgk rapor parası bankaya gönderildi ne demek, rapor parası bankaya gönderildi banka bilgisi yok ne demek gibi konu hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Rapor parası işlem devam ediyor ne demek ?

E-devletten sorgulama yaptığınızda iş göremezlik raporunuz ile alakalı işlem devam ediyor uyarısı çıkıyorsa;

 • Raporunuz henüz bitmemiş  ve onay sürecine geçilmemiş olabilir.
 • Rapor bitmiş olmasına rağmen işveren tarafından henüz çalışmazlık bildirim onayı yapılmamış olabilir.
 • Onay yapılmış olmasına rağmen henüz SGK tarafından ödeme işlemi ve ödeme onay işlemleri gerçekleşmemiş olabilir.

Yukarıdaki ihtimallerden birisi varsa yani henüz ödeme ile ilgili tüm süreç tamamlanmadıysa bu uyarıyı görebilirsiniz. Bu durumda eğer rapor henüz bitmediyse bitmesini bekleyin. Rapor bittiyse işverene çalışmazlık bildirimini yaptırın. Bu bildirimden sonra eğer raporda eksik yoksa zaten SGK ödemeyi bildirim tarihinden ortalama 7-10 gün sonra yapmakta. SGK’ya ayrıca bir bildirim yapmanız gerekmez.

Rapor parası bankaya gönderilmeyi bekliyor ne demek ?

E-devlette iş göremezlik ödeneği bankaya gönderme bekliyor uyarısını görüyorsanız işveren tarafından çalışmazlık bildiriminin yapıldığı ve SGK onay ve ödeme işlemlerinin tamamlandığı ve son olarak ödemenin bankaya gönderilmek üzere hazır olduğu anlaşılır. Bu sonucu görüyorsanız ödemeniz en geç 2-3 iş günü içerisinde PTT ya da tanımlı banka hesabınıza aktarılmış olacaktır.

Rapor parası bankaya gönderildi ne demek ?

Peki e devlette rapor parası bankaya gönderildi ne demek ? Eğer sorgulama sonucu rapor parası e devlette bankaya gönderildi yazıyorsa ödemeniz PTT ya da varsa SGK şahıs ödeme sisteminde tanımlı banka hesabınıza gönderilmiş anlamına gelir. Genellikle gönderilme tarihinde PTT ya da hesaba aktarılmayabiliyor. e devlet rapor parası bankaya gönderildi tarihinden bir gün sonra ödemenizi PTT ya da tanımlı banka hesabınızdan alabilirsiniz.

Ptt bankası merkezi ödemeden ödemenizi çekebilirsiniz ne demek ?

iş göremezlik ödeneği bankaya gönderildi uyarısından sonra eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı hesap yoksa ödeme PTT bankası merkezi ödeme sistemine aktarılır. Buraya aktarılan ödemelerinizi T.C. kimlik ya da ehliyet kartı ile Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

Rapor parası bankaya gönderilme tarihi ne demek ?

Bankaya gönderilen rapor parasında  bankaya gönderilme tarihi yazar. Bu tarih tüm işlemler tamamlandıktan sonra ödemenin bankaya ya da PTT merkezi ödemeler sistemine gönderildiği tarihtir. Bu tarihten sonraki gün ödemenizi PTT ya da bankadan alabilirsiniz.

Rapor parası bankaya gönderilme tarihi boş ne yapmalıyım ?

Rapor parası bankaya gönderildi diyor ama rapor parası bankaya aktarılma tarihi boşsa bu sistemden kaynaklı bir hata olabilir. Eğer gönderildi yazmıyorsa henüz raporla ilgili işlemler ve onay süreci tamamlanmamış olabilir. Sorunun tam olarak ne olduğu ile alakalı bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Bankaya gönderildi banka bilgisi yok ne demek ?

Ödeme bankaya gönderildi ama banka bilgisi yok diyorsa sistemde tanımlı banka hesabınız olmadığı için bu uyarıyı veriyor. Rapor parası banka bilgisi yok ne demek başlıklı yazımızda daha önce bu konuya ayrıntılı olarak değinmiştik. Kısaca değinmek gerekirse bu uyarıyı görüyorsanız ödemeniz PTT’ye aktarılmış demektir. PTT’den kimliğiniz ile alabilirsiniz.

E-devlet banka hesabı tanımlaması nasıl yapılır ?

SGK rapor parası ve diğer şahıs ödemelerini PTT yerine banka hesabınızdan çekebilirsiniz. Bunun için hesap tanımlaması yapmanız yeterli olacaktır. Hesap tanımlama işlemleri online olarak ve e-devletten kolayca yapılabilmektedir. Bir kere banka hesabı tanımlaması yaptığınızda değiştirmediğiniz sürece hem iş göremezlik ödemeleriniz hem de SGK tarafından yapılacak tüm ödemeler bu hesabınıza geçer. E-devletten SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlaması yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan hesap tanımlama sistemine giriş yapınız ⇒ SGK rapor parası banka hesabı tanımlama.
 • Tanımlama yapmak için iban ya da hesap numaranızı bilmeniz gerekmez.
 • Sisteme girdikten sonra YENİ HESAP TANIMALAMA kısmını tıklayın. Hesabınızın olduğu bankayı seçerek ekran talimatlarını takip edip hesap tanımlama işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Güncelleme ya da hesap tanımlama iptal işlemlerini de aynı ekrandan yapabilirsiniz. Adım adım hesap tanımlama, iptal ve güncelleme işlemleri için E-devlet rapor parası banka hesabı tanımlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

PTT’deki parayı banka hesabına aktarmak mümkün mü ?

PTT’ye gönderilen SGK rapor ödemeleri ya da diğer şahıs ödemelerini banka hesabınıza aktaramazsınız. Ancak şu şekilde olabilir;

 • Ödemeler gönderilme tarihinden itibaren en fazla 2 ay süre ile PTT’de kalabilir.
 • En geç 2 ay içerisinde almazsanız ödemeniz SGK emanet hesaplarına aktarılır.
 • SGK emanete alınan rapor parası eğer şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı hesabınız varsa emanete alındıktan en geç 3 iş günü içerisinde banka hesabınıza geçer.
 • Eğer tanımlı hesap yoksa emanete alınan rapor parası için banka hesabı tanımlamasını tamamladıktan sonra en geç 3 iş günü içerisinde yine ödemeniz hesabınıza aktarılır.

Bankaya gönderilen rapor parası ne zaman yatar ?

Peki Rapor parası banka hesaba ne zaman yatar ? Bankaya gönderilen raporları gönderilme tarihinden sonraki gün alabilirsiniz. Eğer PTT’den alacaksanız alacağınız günün iş günü olması gerekiyor. Cumartesi ya da Pazar günleri PTT’den ödemenizi çekemezsiniz. Banka hesabınıza gönderilen para da en geç gönderilme tarihinden sonraki gün banka hesabınıza geçer. Hesabınızdan istediğiniz zaman ödemelerinizi çekebilirsiniz.

Şahıs ödemeleri ne zaman yatar ?

SGK tıbbi malzeme, hasta alt bezi gibi SGK geri ödeme kapsamında yer alan SGK şahıs ödemeleri gerekli evraklarla başvurudan sonra eğer evraklarda eksiklik yoksa ortalama 2-3 ay içerisinde ödenmektedir.

Rapor parası bankadan nasıl alınır ?

Rapor parası;

 • SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabı yoksa PTT’ye gönderilir. Gönderilme tarihinden sonra en geç 2 ay içerisinde herhangi bir PTT şubesine kimliğiniz ile uğrayarak ödemenizi alabilirsiniz.
 • Eğer SGK sistemine daha önce banka hesabı tanımlamasını gerçekleştirdiyseniz bu durumda ödemenizi bankamatikten ya da banka şubesinden çekebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.