Reçete Kaç Gün Geçerli 2022

Reçete kaç gün geçerli sorusu bize sıklıkla yöneltilen soruların başında gelmekte. Bildiğiniz gibi artık reçeteler elektronik ortamda verilmekte. E-reçete olarak sadece barkod ve reçete numarasının yer aldığı kağıt verilmekte. Verilen bu reçetedeki ilaçların ise belirlenen sürede alınması gerekmekte. Alınmadığı takdirde reçete geçerliliğini yitirmekte ve yeni reçete alınması gerekmekte.

Bu yazımızda e-reçete nedir, e reçetedeki ilaçlar nasıl görüntülenir ve en önemlisi de e-reçete kaç gün geçerlidir gibi elektronik reçete hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Reçete geçerlilik süresi 2022

Reçetenin süresi reçete yazıldığı gün de dahil olmak üzere 4 iş günü geçerlidir. Yani Pazartesi günü alınan e-reçetenin geçerlilik süresi resmi tatil ya da bayram tatiline denk gelmiyorsa Perşembe günü ( dahil) sona erecektir. Hafta sonu e reçete geçerlilik süresi hesabında dikkate alınmaz.

Özel hastane reçeteleri kaç gün geçerli ?

Özel hastaneler de ilaç yazarken ya da diğer tüm tahlil, tetkik sürecini Sosyal Güvenlik Kurumu’nun medula uygulaması üzerinden yapmaktadır. Dolayısıyla devlette olduğu gibi e-reçete numarası medula üzerinden verildiğinden reçetelerin geçerlilik süresi aynı şekilde 4 iş günüdür.

Gözlük reçetesi kaç gün geçerli 2022

Gözlük alımlarında da artık doktor tarafından e-reçete düzenlenmekte ve alımlar bu reçetelere istinaden gerçekleştirilmekte. Gözlük ya da gözlük camı için yazılan reçetelerin geçerlilik zamanı da 4 iş günüdür. Belirtilen reçete geçerlilik tarihi içerisinde alım yapılmadığında reçete geçersiz sayılmaktadır.

Reçete geçerlilik süresi hafta sonu dahil mi ?

Yazılan reçetenin geçerlilik süresi iş günleri esas alınarak hesap edilir. Hafta sonu ya da resmi tatile denk gelen sürelerde reçete alma süresi uzar. Yani diyelim ki Cuma günü aldınız. Bu durumda Cuma, Pazartesi, Salı, Çarşamba olacak şekilde 4 iş günü hesaplıyoruz. Geçerlilik süresi Çarşamba günü sona eriyor. Böylece Cumartesi ve Pazarı dikkate almamış oluyoruz reçete süresi hesaplamasında.

Doktorun yazdığı ilaçları almazsak ne olur ?

Yazılan ilaçların tamamını almama hakkınız olduğu gibi yazılanlardan bir kısmını alarak bir kısmını almama hakkınızı da kullanabilirsiniz. Böylece hem o ilacın katkı payını ödememiş olursunuz. İlaçları almadığınızda ek bir ödeme çıkartılmaz.

E reçete şifremi kaybettim nasıl alabilirim ?

Eğer cep telefonu numaranız Sosyal Güvenlik Kurumu sms sistemine tanımlı ise doktor tarafından yazılan reçetelerin numaraları cep telefonunuza gelir. Eğer tanımlı değilse ve reçete numarasını kaybederseniz ya yenisi için doktorunuza yeniden başvuru yapabilir ya da Sağlık Bakanlığı E-Nabız uygulaması üzerinden reçete numaranızı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca aynı ekrandan reçetede yer alan ilaçların ayrıntılarına bakabileceğiniz gibi tüm sağlık geçmişinize de göz atabilirsiniz.

E-nabızdan e-reçete numarası alma

E-Nabız son zamanlarda geliştirilen ve tüm dünyaya örnek teşkil edecek uygulamalardan birisi olarak ön plana çıkmakta. Bu uygulama aracılığı ile geçmişte almış olduğunuz tüm ilaçları, mr, röntgen, tahlil sonuçlarınızı yani kısaca tüm sağlık geçmişinize göz atabilirsiniz. E-reçete numaranızı kaybettiyseniz e-reçete numaranızı görüntülemek, e-reçetede yer alan ilaçları ve kullanım detaylarını görüntülemek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • Öncelikle e nabız giriş sayfasından e-devlet bilgileriniz ile sisteme giriş sağlayın.
  • E-nabız anasayfası sol tarafında yer alan REÇETELERİM kısmını tıklayın.
  • Buradan tüm reçetelerinize göz atabilir ve en son yazılan e-reçetenizin numarasını alabilirsiniz.

Reçete numarası ile ilaç sorgulama nasıl yapılır ?

Reçetenin detaylarını verilen barkodlu çıktıda göremediğimiz için doktorun hangi ilaçları yazdığını merak ederiz. En önemlisi de eczanelerin doktorun yazdığı dışında muadil ilacı vermesinin önüne geçmek için reçete detayını bilmekte fayda bulunmaktadır. Reçete numarası ile sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır. Sorgulama işlemini yukarıda belirtildiği şekilde ve e-nabız uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

Reçete Süresi sorgulaması nasıl yapılır ?

ilaç reçetesi kaç gün geçerli ve e reçetenin geçerlilik süresi konusunda bilgi verdikten sonra gelelim reçete ilaç alma süresini nasıl sorgulayabileceğinize. Yazılan ilacı alma süresi ya da kalan süreyi sorgulayabileceğiniz bir uygulama bulunmamakta. Ancak yukarıda e-nabız uygulamasından e-reçete numarasını nasıl sorgulayabileceğiniz konusunda bilgi verilmiştir. Burada e-reçete numaranızı ve tarihini kontrol edebilirsiniz. Ardından eczaneden ilaç alma süresini yazımızda belirtilen hükümler doğrultusunda hesaplayabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1