Sağlık Geçmişi Silme Nasıl Yapılır ?

Sağlık geçmişi silme isteği özellikle yanlış tanı konulan ya da yanlış ilaç yazılan kişilerin talep ettiği konuların başında gelmektedir. Özellikle Kamuda bazı kadrolara alımlarda ya da iş başvurularında kişinin sağlık durumu ve kullandığı ilaçlar önem arz ettiğinden geçmişinde antidepresan gibi ilaçları kullananlar e nabızdan ilaç silme arayışına girmekteler. Bu yazımızda hastane kayıtları nasıl silinir, yanlış tanı nasıl silinir ve ilaç geçmişi nasıl silinir gibi konu hakkında sık sorulan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

E nabız ilaç geçmişi görüntüleme nasıl yapılır ?

E-nabızda geçmişte kullandığınız tüm ilaçların listesine erişebilirsiniz. E-nabız/e devlet kullandığım ilaçlar listesine erişebilmek için aşağıdaki adımları izleyiniz;

 • Öncelikle E-nabız ana sayfasından e-nabız şifresi, e-devlet şifresi ya da diğer seçeneklerden birisini kullanarak E-nabız uygulamasına giriş yapınız.
 • Sisteme girdikten sonra ana menüde yer alan İLAÇLARIM kısmından kullandığınız ya da size yazılan tüm ilaçların listesini görüntüleyebilirsiniz.
 • E nabızda dilerseniz tüm tahlillerinizi görüntüleyebilirsiniz. E-nabız tahlil sonucu öğrenme başlıklı yazımızı ziyaret ederek geçmiş tüm kan tahlili sonuçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

İlaç geçmişi silinir mi ?

Gelelim Sgk ilaç geçmişi silme konusuna. E-nabız ya da e devlet ilaç geçmişi sildirmek bazı durumlarda mümkündür. E-nabız ilaç geçmişi silme hakkınızı kullanabilmeniz için;

 • Doktor tarafından yazılan ilacın size ait olmaması,
 • Hastalığınız ile ilgisi olmamasına rağmen yanlış tanı sonucu yanlış ilacın yazılmış olması,
 • Doktorun ya da tıbbi sekreterin başkasına ait ilacı yanlışlıkla sizin adınıza yazması,

Gibi yanlışlıkla yapılan işlemler varsa e devlet kullanılan ilaçlar kısmından istediğiniz ilacı sildirebilirsiniz. Eğer yukarıdaki durumlardan birisi ya da benzeri varsa ilaç sildirmek için;

 • Öncelikle ilacı yazan doktordan ilaçların yanlışlıkla yazıldığı ve size ait olmadığına dair resmi bir belge ya da yazı almanız gerekmektedir.
 • Daha sonra bu yazı ile bağlı olduğunuz Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvurmanız ve sonucu hakkında tarafınıza bilgi verilmesini talep etmeniz gerekmektedir.
 • Eğer yukarıdaki e devlet ilaç raporu silme şartlarından birisini sağlıyorsanız ve buna dair yazı aldıysanız SGK talebinizi işleme alabilecektir.
 • Ancak bu şartlardan birisi sağlanmıyorsa ve ilaç size aitse ve kullandıysanız e-nabız ilaç raporu silme talebiniz işleme alınmayacaktır.
 • Sgk ilaç sildirme dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.
 • Eğer dilekçeye istinaden SGK işlem yapmazsa dava açabilirsiniz. Talebinizde haklı iseniz mahkeme lehinize karar verecektir.

E nabızdan ilaç geçmişi silme dilekçe örneği

e devlet yazılan ilaçlar geçmişini sildirmek için yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız aşağıdaki örnek dilekçe ile Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

 • …………………… Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne.
 • Kurumunuzun ………………… T.C. numaralı sigortalısıyım. …./…./……. tarihinde/tarihlerinde ……………… doktoru tarafından yazılan ilaçlar bana ait değildir. Buna ilişkin doktordan/hastaneden almış olduğum yazı dilekçem ekindedir. İlgili ilacın sağlık geçmişimden silinmesi ve medula ilaç geçmişi silme işlem sonucu hakkında tarafıma bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederim. 

E-devlet ilaç geçmişi silmek mümkün mü ?

E-devletten ilaç geçmişi ya da e-devlet hastane geçmişi silme işlemini yapmak ya da talepte bulunmak şu an için mümkün bulunmamaktadır. Eğer üst başlıklarda e nabız ilaç geçmişi silme için gereken şartları sağlıyorsanız yukarıdaki örnek dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurabilirsiniz..

Psikiyatri geçmişi silmek mümkün mü ?

E nabız tanı sildirme ya da ilaç sildirme konusunda en çok talep edilen alanlardan birisi de psikiyatri geçmişi sildirme talebi olmaktadır. E nabız geçmişi silmek ve geçmişte psikiyatri doktoru kayıtlarını silmek maalesef mümkün bulunmamaktadır. Bu hususta dilekçe ile talepte bulunsanız da ve çok çok afaki bir durum yoksa mahkemeye verseniz de bir sonuç alacağınızı sanmıyorum.  Eğer adınıza yanlış yazıldığını düşündüğünüz ilaç ya da ilaç raporu varsa psikiyatri ilaç raporu sildirmek için yukarıda anlattığımız yolu izleyebilirsiniz.

Sgk tanı sildirmek mümkün mü ?

Hastane geçmişi nasıl silinir konusunda sık sorulan bir diğer soru da e nabızdan tanı sildirme işlemi olmaktadır. E devlet hastane geçmişinden yanlış konulan bir tanının silinmesi ya da düzeltilmesi mümkündür. E-nabız tanı sildirme hakkını kullanabilmeniz için doktorun yanlış bir tanı girmiş olması gerekmektedir.

Peki doktor tanıyı silebilir mi ? Evet aynı gün silebilir ancak tanı girildikten sonraki gün medulada işlem yapamaz. Bu durumda doktordan konulan tanının yanlış olduğuna dair bir yazı alarak SGK’ya başvurmanız gerekiyor. Eğer doktordan bu şekilde bir yazı alırsanız ve aşağıdaki hastane tanı silme dilekçesi ile SGK’ya başvurursanız SGK bunu çoğunlukla kabul etmekte ve ilgili tanıyı düzeltmekte ya da silebilmektedir.  Talebinize rağmen SGK e nabız yanlış tanı sildirme işlemini gerçekleştirmezse mahkemeye verme hakkınızı kullanabilirsiniz.

Tanı sildirme dilekçe örneği

E-nabız yanlış tanı sildirmek için doktordan alacağınız belge/yazı ve aşağıdaki Sağlık Bakanlığı tanı sildirme dilekçe örneği ile SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. E nabız tanı silme dilekçe örneği şu şekilde olmalıdır;

 • .…………………… Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne. Kurumunuzun ………………… T.C. numaralı sigortalısıyım. …./…./……. tarihinde/tarihlerinde ……………. isimli doktor tarafından bana konulan …….. tanısı yanlıştır. Bunun yanlış yapıldığına dair yazı dilekçem ekinde olup ilgili tanının silinmesi ve tarafıma işlem sonucu hakkında bilgi verilmesini arz ederim. 

Sgk ilaç raporu sildirmek mümkün mü ?

E-nabız hastane geçmişi silme konusunda talepte bulunulan bir diğer husus da ilaç raporlarının silinmesi talebidir. İlaç raporlarının usulen silinmesi mümkün değildir. Zaten e nabız rapor silme yetkisi doktorda ya da sizde de değildir. Bunu ancak SGK yapabilir ve bunun için de bazı şartların olması gerekir. Eğer ilaç raporu yanlış düzenlendi ise, gerekli olmadığı halde ilaç raporu girildiyse ve buna benzer farklı durumlar oluştuysa dilekçe ile SGK’ya başvurarak raporu iptal ettirebilirsiniz. Bunun dışındaki hallerde e nabız ilaç raporu sildirmek mümkün değildir.

3/5 - (2 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Sağlık Geçmişi Silme Nasıl Yapılır ?” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba çalıştığım özel hastanede tarafıma 2018 ve 2019 da 2 adet muayene kayıdı açılmış olup doktor tarafından polinöropati ve fibromiyalji tanısı ile yeşil reçete ilacı yazılmış ve eczaneden karşılanmıştır. Fakat hastalıkla uzaktan yakından ilgimin olmaması ve ilacın alınmış olmasına rağmen kullanmamış olmam, kamu kuruluşu sınavlarında karşıma çıkabilecek problemlerden dolayı ilacı sgk dan sildirmem gerektiği belirtildi. Yazan doktorun yeşil reçeteli ilaçları ticarete çevirdiği operasyon ile tutuklanıp ceza evinde olması ile teyit ediliyor. Önce sgk dan ilacı sonra il müdürlüğünden e nabız dan tanıyı sildirebilirsiniz dediler. Ne yapabilirim ?

  Cevapla
 2. Iyi günler mehmet bey. Benimde kimliğim üzerine muayene olundu da. Bekar olmama rağmen, sistemde 1,5 yılllık evli ve 5 aylık hamile şeklinde muayene olundu. Ben bekarım yarın birgün evlendiğimde sorun olur diye kaydı e nabızdan sildik ama hastane kaydında halen var ne yapmamız gerekiyor. Muayene özel hastanede gerçekleştirildi. Muayne olan kişi süt kardeşim.
  Kendisi 4 yıllık resmî evliliği yok imam nikahlı ve 3. Çocuğa hamile. Mahkemelik olmadan nasıl düzeltebiliriz. Bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba Sema Hanım, yaptığınız işlem normal şartlarda yasak olduğu için fazla kurcalamanızı önermiyorum. Hastanelerdeki kayıtları hiçbir şekilde maalesef ki silemezsiniz. Herhangi bir durum olur vs. diye ellerinde tutmaktadırlar. En iyisi evleneceğiniz kişiye yanlış anlaşılmamak için bu durumdan bahsetmek veya hiç bahsetmemek ki zaten öğreneceğini sanmıyorum.

   Cevapla

Yorum yapın