Sağlık Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi Örneği

Sağlık nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği yazımızda sizinle paylaşılacaktır. Kıdem tazminatı alabilmek için işçinin işyerinde en az 1 yıl çalışmış olması ve kendi isteği dışında işten ayrılması aranan temel şartlardandır. Ancak çalışanın kendi isteği ile işten çıkması durumunda tazminat ödenmesi gereken durumlardan birisi de sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılma durumudur.

İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih dilekçesi verilmesi halinde işverenin bu kapsamda gerekli şartların sağlanıp sağlanmadığı kontrollerini yapması gerekmektedir. Bu yazımızda sağlık nedeni ile işten ayrılacaklar için aranan şartlar ve izlenecek yol ile sağlık sebebi ile istifa dilekçesi örneğini bulabilirsiniz.

Sağlık nedeniyle işten ayrılma tazminat şartları nelerdir ?

Sağlık sorunu ile işten ayrılma halinde işçiye tazminat ödenebilmesi için;

 • Öncelikle işi yapacak derecede rahatsızlığının olduğunun tam teşekküllü heyet raporu ile belgelenmesi gerekmektedir. Aşağıda sağlık nedeniyle işten ayrılma kıdem tazminatı alabilmek için gerekli olan heyet raporunun nasıl alınabileceği hakkında bilgi verilmiştir.
 • Sağlık nedeni ile işten ayrılma dilekçesi verecek işçiye tazminat ödenebilmesi için işyerinde en az 1 yıl sigortalı olması şartı aranır.
 • Sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılma tazminat şartlarını sağlayan ve hastalık nedeniyle işten ayrılma tazminat dilekçesi ile başvuran çalışana işverenin tazminat ödemesi zorunludur.

Psikolojik sorunlar nedeniyle işten ayrılma halinde tazminat ödenir mi ?

Psikolojik bir rahatsızlığı olan ve çalışmayacak derecede engele neden olan bir hastalık için sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak isteyen çalışanın en az 1 yıldır sigortalı olması ve buna uygun hastalık heyet raporunu alması ve sağlık sorunu nedeniyle işten ayrılma dilekçesi ile işverene başvurusu halinde işveren tarafından tazminat ödenmesi gerekir.

Sağlık sebebiyle işten ayrılma durumunda ihbar tazminatı ödenir mi ?

Sağlık sebebiyle istifa edecek çalışan eğer heyet raporu aldıysa ve en az 1 yıllık çalışma şartını sağlıyorsa, sağlık nedeniyle istifa dilekçesi ile işverene başvurduysa ihbar sürelerine uyması gerekmez. Derhal fesih ile işten çıkışı verilebilir. İşveren sağlık sebebiyle işten ayrılma tazminat talebi olan çalışanın iş sözleşmesinin derhal feshi durumunda ihbar tazminatı talep edemez.

İşten ayrılmak için heyet raporu nasıl alınır ?

Sağlık nedenleri sebebiyle işten ayrılmak için öncelikle yapılması gereken ve olmazsa olmaz aranan şart heyet raporu almaktır.

 • Sağlık sorunları sebebiyle istifa için işverene ibraz edilecek olan heyet raporunun tam teşekküllü üniversite hastanesi, devlet ya da tıp fakültesi hastanelerinden alınması gerekmektedir.
 • sağlık sorunlarından dolayı işten ayrılmak için kullanılacak heyet raporu için ilk başvuruyu hastane rapor merkezine yapmalısınız. Hastane rapor merkezi size randevu verecek ve hazırlamanız gereken belgeleri ve ücreti tarafınıza bildirecektir.
 • Sağlık sebebiyle istifa kıdem tazminatı heyet raporu randevu tarihinde hastaneye başvurur, hastalığınız ile ilgili tüm branşlara/doktorlara görünürsünüz. Gerekli tahlil/tetkikler yapıldıktan sonra heyet toplanarak kararını verir.
 • Heyet raporunun geçerli olabilmesi için işin niteliğine bağlı bir rahatsızlık olması ve ya işçi/işveren ya da çalışma arkadaşlarının sağlığı ya da hayatını riske atacak derecede olması gerekmektedir.
 • 3 doktorlu heyet raporu nasıl alınır sayfamızdan heyet raporu sürecine göz atabilirsiniz.

Sağlık sorunları nedeniyle istifa dilekçe örneği

Sağlık nedeniyle fesih dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz ⇒ sağlık nedeniyle istifa dilekçesi örneği indir. Sağlık nedenlerinden dolayı işten ayrılma dilekçesinde yer alan;

 • Tüm alanları eksiksiz olarak doldurun.
 • sağlık sebeplerinden dolayı işten ayrılma dilekçe örneğindeki ( Burada rahatsızlıktan/hastalıktan ve bunun sonuçlarından bahsedilecek) bölümünde yer alan kısımda hastalığınız ve sonuçları hakkında ayrıntılı açıklama yapın.
 • Sağlık sorunu dilekçe örneğini eksiksiz olarak tamamladıktan sonra işvereninize verin.

Sağlık sebebi ile işten ayrılma halinde alabileceğiniz tazminatı hesaplamak için hemen kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1