Sağlık Ocağında Kan Tahlili Saat Kaça Kadar Yapılır ?

Sağlık ocağında kan tahlili saat kaça kadar yapılır ? Aile hekimliği sistemi ülkemizde sağlık sektöründe önemli bir yere sahiptir. Hastanelerin yükünü hafifletmesi, kolay ulaşılabilir olması açısından kişilere büyük yarar sağlamaktadır. Sağlık ocaklarında yapılan önemli işlemlerden birisi de kan tahlilleridir. Ancak sağlık ocağında kan testi günün her saati yapılamamaktadır. Bu yüzden bu yazımızda sağlık ocakları kaça kadar kan alıyor sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Ayrıca sağlık ocağında kan testi yapılıyor mu, aile hekimi kan tahlili yapar mı gibi sorularınızın yanıtını da bulabilirsiniz.

Sağlık ocağı kan tahlili yapıyor mu ?

Öncelikle bu konu hakkında sık sorulan sağlık ocakları kan tahlili yapıyor mu sorusunun cevabı ile başlayalım. Evet aile hekimliklerinde kan tahlili yapılabilmektedir. Bu işlem için aşağıda belirtilen sağlık ocağı kan alma saatleri içerisinde başvurmanız gerekmektedir. Genel testlerin çoğu aile hekimliklerinde yapılabilmektedir.

Sağlık ocağı hangi tahlilleri yapar ?

Sağlık ocağında genellikle ihtiyacınız olarak tüm testler yapılır. Örneğin dahiliye ile ilgili tüm testler ve diğer genel testler yapılabilmekte. Ancak daha çok uzmanlık gerektirecek örneğin çölyak ya da psikiyatri ile alakalı kan tahlilleri aile hekimliklerinde yapılmayabilmekte. Bunlar hakkında yine de aile hekiminize danışarak bilgi alabilirsiniz.

Aile hekimliği kan alma günleri

Haftanın 5 günü yani Pazartesi ve Cuma günleri kan alınabilmekte. Ancak bazı istisnai durumlar da olabilmekte. Sağlık ocaklarında kan tahlili saatleri içerisinde Pazartesi-Cuma günleri arasında başvurarak kanınızı verebilirsiniz.

Sağlık ocağı kan tahlili saatleri

Gelelim asıl konumuz olan sağlık ocağı kan testi saatlerine. Her ne kadar bazı istisnai durumlar olabilse de genellikle sağlık ocağı kan verme saatleri 09.00-12.30 arasıdır. Yani öğlen tatilinden önce vermeniz gerekmektedir. Öğleden önce alınmasının temel sebebi aile hekimliğinde kan tahlili yapılmamasından kaynaklıdır. Kanlar alındıktan sonra hemen anlaşmalı labaratuar ya da hastaneye gönderilir. Bu yüzden aile hekimliği kan tahlili alma işlemleri öğleden sonra yapılmaz.

Sağlık ocağı kan tahlili sonuçları nasıl sorgulanır ?

Kan verdiyseniz güncel ve geçmiş kan tahlili sonuçlarınızı E-nabız uygulaması üzerinden öğrenebilirsiniz. E-nabız tahlil sonucu öğrenme başlıklı sayfamızı ziyaret ederek tahlil sonuçlarınızı nasıl görüntüleyebileceğiniz hakkında adım adım bilgi bulabilirsiniz.

Aile hekimi kan tahlili randevu alma

Sağlık ocağı kan tahlili yapar mı, sağlık ocağı kaça kadar kan alıyor gibi sık sorulan soruların cevabını verdikten sonra gelelim nasıl randevu alacağınıza. Pandemi süreci ile birlikte aile hekimliklerinin çoğu randevu sistemine geçmiştir. Bu yüzden randevu alarak gitmenizde yarar olacaktır. Randevuları;

Hastanede kan tahlili saat kaça kadar yapılır ?

Hastanelerde kan tahlili alım sürelerinde bir sınırlama yoktur. Günün herhangi bir saatinde kan verilebilmektedir. Hastanelerde verilen kan tahlillerinin sonuçlanması genellikle 2-3 saat arasında sürmektedir. Eğer doktora gösterecekseniz mesailerin ortalama 16.00-17.00 saatleri arasında bittiğini de göz önünde bulundurarak kan vermelisiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1