Sağlık Raporu Nereden Alınır? Tüm Detaylar

Sağlık raporu nereden alınır sorusu bu belge gereken herkes tarafından sorulmaktadır. Sağlık raporu resmi bir başvuru yapılacağı sırasında kişilerden talep edilmektedir. Bu sağlıklı olunduğuna işaret eder. Aynı zamanda mevcut olan rahatsızlıkları da belirler.

Hukuki olarak bakıldığında ise başvuran kişinin aklen ve bedenen sağlıklı olduğunu belirten, belirli bir görev, iş ve amacı yapmak için uygun olup olmadığını gösteren, yetkili doktor tarafından gerçekleştirilen muayene sonrasında verilen ve onaylanan belgedir.

Sağlık raporu farklı yerlerden alınabilmektedir. Bu bakımdan özel hastanelere, aile hekimlerine, polikliniklere ve özel tıp merkezlerine gidilebilir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Günümüzde birçok kurum ve kuruluşlar herhangi bir başvuruda sağlık raporu istemektedir. Sağlık raporu almak aslında oldukça kolaydır. Bulunduğunuz bölgedeki en yakın özel veya devlet hastanesi ve aile hekimliği giderek sağlık raporu alabilirsiniz. Sağlık raporu alma işlemleri genel olarak çok uzun sürmemektedir.

Devlet Hastanesinden Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Devlet hastanesinden sağlık raporu almak için tek yapmanız gereken işlem kimlik kartınız ile en yakın devlet hastanesine gitmek ve sağlık raporu almak istediğinizi belirtmektedir. İlk olarak size sağlık raporunu ne için alacağınızı soracaklardır ve sonrasında işlemlerinizi bitirip size raporu teslim edeceklerdir.

Özel Hastaneden Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Özel hastaneden sağlık raporu almak aslında devlet hastanesi ile aynıdır diyebiliriz. Size en yakın özel hastaneye başvurarak ve raporu neden almak istediğinizi belirterek sağlık raporu alabilirsiniz. Özel hastane sizden bu işlem için ücret talep edebilmektedir.

Sağlık Raporu İçin Gerekenler Nedir?

Sağlık raporu için genel olarak kimlik kartınız ile hastaneye gitmeniz yeterlidir. Sadece bazı sağlık raporlarında vesikalık fotoğraf gerekli olabiliyor.

Ehliyet Için Sağlık Raporu Nereden AlınırPin
ehliyet için sağlık raporu nereden alınır

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ehliyet için sağlık raporunu size en yakın özel hastane, devlet hastanesi veya aile hekiminizden alabilirsiniz. Özel hastanelerde ehliyet için sağlık raporu ücreti istenebilmektedir. Devlet hastanelerinden veya aile hekiminizden ücret ödemeden sağlık raporunu alabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ehliyet yenileme için sağlık raporu da normalde olduğu gibi en yakın devlet hastanesi, aile hekimliği veya özel hastanelerden alabilirsiniz. Olumlu sonuçlanan rapor ile birlikte ehliyeti yenileme işlemi yapabilirsiniz.

Sürücü Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sürücü sağlık raporu aslında ehliyet sağlık raporu ile aynı anlama gelmektedir. Sürücü sağlık raporunu size en yakın hastaneden veya aile hekimliğinizden alabilirsiniz.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Örneği

Ehliyet için sağlık raporu örneği aşağıdaki link adresine tıklayarak indirebilir ve inceleyebilirsiniz.

Sağlık Raporu Örneği İndir

Bu belge rapor almak için gerekli olan bir belge değildir. Hastaneye veya aile hekimliğine başvurduğunuz zaman otomatik olarak onlar oluşturmaktadır.

E-Devlet Sağlık Raporu Nasıl AlınırPin
E-Devlet sağlık raporu nasıl alınır

E-Devlet Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

E-Devlet sağlık raporu nasıl alınır sorusunu birçok insan hastaneye gidip uğraşmak istemediği için merak etmektedir. E-Devlet hesabınız ile birkaç adımı tamamladıktan sonra sağlık raporu almanız mümkündür.

1- İlk olarak E-Devlet hesabımıza giriş yapalım ve ” Kişisel Sağlık Bilgi Formu ” bölümüne arama yaparak veya link adresine tıklayarak giriş yapalım.

E-Devlet Kişisel Sağlık FormuPin
E-Devlet Kişisel Sağlık Formu

2- Karşımıza bu şekilde bir ekran gelecektir. Eğer ki önceden oluşturmuş olduğumuz bir sağlık raporu varsa bu ekranda gözükecektir. Biz yeni belge oluşturacağımız için sağ üst kısımdaki ” Yeni Başvuru ” butonuna tıklayalım.

3- Açılanda sayfada en üst kısımda ” Başvuru Sahibine Ait Bilgiler ” kısımda sizin bilgileriniz yer alacaktır. Bir alt kısma geçtiğinizde ise sizden şu bilgileri isteyecektir.

  • Öğrenim Durumu
  • Mesleği
  • Okulu/Sınıf
  • Boy(cm)
  • Kan Grubu
  • Adres ( Otomatik olarak gelir )

Bu bilgileri doğru olarak doldurunuz ve alt kısımda yer alan ” Devam Et ” butonuna tıklayınız.

4- Bu işlemden sonra size 11 aşamalı bir “ Evet / Hayır ” anketi şeklinde sorular yöneltilecektir. Bu soruları kendi sağlık durumunuza göre cevaplamalı ve her aşama bittikten sonra ” Devam Et ” butonuna tıklamalısınız.

Bir soruya hayır cevabını verirseniz o sağlık sorunu hakkında ayrıntılı açıklama yapmak zorundasınız ve her soru cevaplanmak zorundadır.

5- Tüm aşamaları bitirdikten sonra en son ” Önizleme ” sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada en alt kısma gelip ” Verdiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyorum. ” kutucuğunu işaretleyip ” Başvur ” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

6- Tebrikler artık E-Devlet üzerinden sağlık raporunuzu oluşturdunuz ve ” E-Devlet Sağlık Raporu Nasıl Alınır ” sorusunun cevabını öğrenmiş oldunuz. Oluşan sağlık raporunu isterseniz PDF olarak indirebilir veya yazıcıdan yazdırabilirsiniz.

E-Devlet Sağlık Raporu Sorgulama

E-Devlet sağlık raporu sorgulama işlemi ile sizin adınıza ” Sağlık Kurulu ” tarafından oluşturulmuş raporları inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

Bu işlem için ilk olarak E-Devlet hesabınıza giriş yapmalısınız. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ” e-İmzalı Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama ” bölümüne giriş yaparak sizin adınıza oluşturulmuş E-Devlet sağlık raporu sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

Eğer sizin adınıza Sağlık Kurulu tarafından oluşturulmuş bir rapor yoksa ” Durum bildirir sağlık kurulu raporunuz bulunmamaktadır. ” uyarısını alabilirsiniz. Bu durumda ey yakın Sağlık Kurulu`na başvurabilirsiniz.

Malulen Emeklilik Sağlık Kurulu Raporu Sorgulama E-Devlet

Malulen emeklilik Sağlık Kurulu raporu sorgulama işlemi için E-Devlet hesabınıza giriş yapmalı ve ” Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip ” bölümüne gitmelisiniz.

Bu sayfada siz için özel oluşturulmuş olan ” Uygulamaya Git ” butonuna tıklayarak malulen emeklilik Sağlık Kurulu raporlarına ulaşabilirsiniz.

E-Nabız Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

E-Nabız sağlık raporu maalesef ki alınamamaktadır. Bu işlemi online olarak sadece E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-Nabız üzerinden sadece önceden aldığınız sağlık raporlarını görüntüleyebilirsiniz. Bunun için E-Nabız hesabınıza giriş yapıp ” Raporlarım ” sekmesine gitmeniz yeterli olacaktır.

Sağlık Raporu Hangi Bölümden Alınır?

Sağlık raporu için özel olarak herhangi bir bölüme gitmenize gerek yoktur. Direk olarak hastaneye giderek hasta kayıt bölümündeki danışmana sağlık raporu almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Lisans İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?Pin
lisans için sağlık raporu nasıl alınır

Lisans İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Lisans için sağlık raporu ” Spor Bilgi Sistemi ” aracılığı ile alınabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken adımlar şu şekildedir;

1- Spor Bilgi Sistemi giriş adresine giderek E-Devlet hesabınız ile veya normal üyeliğiniz varsa onunla oturum açınız.

Sağlık Raporu Nereden Alınır? Tüm Detaylar 5Pin

2- Giriş yaptığınızda karşınıza yukarıdaki gibi sayfa çıkacaktır. Bu sayfada ” Sağlık Raporu İçin Sevk ” bölümüne tıklayalım.

3- Açılan sayfadaki bilgileri kendinize göre doğru şekilde doldurduktan sonra ” Sevk Talebi Oluştur ” butonuna tıklayalım. Artık yapmanız gereken tek şey size en yakın aile hekimliğine veya devlet hastanesine giderek lisans için sağlık raporu almak istediğinizi belirtmektir.

Askerlik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Askerlik için sağlık raporunu size en yakın aile hekimliğine veya devlet hastanesine kimlik kartınız ile giderek alabilirsiniz.

Sağlık Raporu İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Sağlık raporu hakkında genel olarak tüm konulara değindik. Eğer aklınıza takılan veya cevabına ulaşamadığınız bir sorunuz varsa yorum atarak bize sorabilirsiniz. Ayrıca evlilik için sağlık raporu içeriğimizi incelemenizi öneririz.

5/5 - (2 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2