Sağlık Yönetimi Nedir, Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadar 2022 ?

Sağlık yönetimi maaşları , ne iş yaptıkları ve geleceği özellikle tercih aşamasında olanların sık araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Yeni kurulan bir bölüm olduğundan sağlık yönetimi nedir ne iş yapar maaşı gibi sorular sık sorulmaktadır.

Ülkemiz sağlık alanında tüm dünyaya örnek olmaya devam etmektedir. Ülkemizde sağlık alanına yapılan yatırımların artması ve özellikle sağlık turizminin de önemli bir parçası olması nedeniyle sağlık alanında ihtiyaç olan kalifiye personel ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. İşte sağlık yönetimi bölümü de tam olarak burada devreye giriyor. Sağlık kurumlarına kalifiye personel yetiştirmek amacı ile kurulan sağlık yönetimi ne kadar maaş alır, hastane yönetimi maaşı ve güncel tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Sağlık yönetimi nedir ?

Sağlık Yönetimi, sağlık  alanında faaliyette bulunan işletmelerin, yönetimi, idaresi ve faaliyetlerinin planlanması aşamasında gerekli olan yetki ve bilgi sahibi kişilerin yetiştirilmesi maksadıyla kurulmuş bir bölümdür.

Sağlık yönetimi ne iş yapar ?

Sağlık yönetimi;

  • Bir sağlık işletmesinin performansını düzenleme ve koordinasyon süreçlerini belirler.
  • Sağlık yöneticisi, sağlık hizmet sunucusunun iş ve idari işlemlerini denetler ve klinik olan veya klinik olmayan çalışan,  ortak işletmeler, sigorta firmaları, Kamuya bağlı Kurumlar vb. dahil olmak  kaydı ile genel olarak iç sağlık sisteminin işleyişinden sorumlu olurlar.

Sağlık yönetimi önü açık mı, geleceği nasıl ?

Geleceği konusunda net bir şeyler söylemek zor. Zira Sağlık hizmet sunucularına yönetici ve özellikle idareci kadrosunda bireyler yetiştirmek amacıyla kurulan bu bölümde mezun olur olmaz idareci olarak iş bulmak özellikle ülkemizde biraz hayal ürünü olacaktır. Tecrübe kriterinin hakim olacağı bu alanda belki hastanelerde ve diğer sağlık hizmet sunucularında iş olanağı olabilir ancak direk idareci pozisyonundan başlatılmazsınız. Genel pozisyonda iş verilir ve ne yazık ki bu durumda sağlık yönetimi maaşı o kadar da yüksek olmaz. Yeni tecrübesiz ve yeni başlayan birisine hastane yöneticisi maaşı verilmesi zaten beklenemez. Kısaca sağlık alanında yükselmek ve kariyer gibi bir hedefiniz varsa emek vermeniz, dipten başlamanız ve kendinizi geliştirmeniz gerekir. Yoksa mezun olur olmaz iyi derecede sağlık yönetimi iş imkanları ve yüksek sağlık yöneticisi maaşları beklememenizi öneririm.

Sağlık yönetimi maaşları ne kadar 2022

Gelelim sağlık kurumları işletmeciliği maaşlarının ne kadar olduğuna. Sağlık yönetimi bölümü maaşları özel sektör ve devlette farklılık göstermektedir. 4 yıllık sağlık yönetimi maaşları özel sektörde tecrübe esas alınarak hesaplanırken kamuda ise kanuna göre hesaplanmaktadır. Bu yüzden sağlık yönetimi mezunu maaşlarının ne kadar olduğu özel sektör ve kamu için aşağıda ayrı başlıklarla sunulacaktır.

Sağlık yönetimi devlet maaşları ne kadar ?

Sağlık kurumları işletmeciliği maaşı devlette kanuna göre hesaplanmaktadır. Devlette sağlık yönetimi maaşı ne kadar sorusunun cevabı kişinin sözleşmeli ya da kadrolu olması ile kademe ve derecesine göre farklılık gösterir. Devlette sağlık yönetici maaşları 2022 yılı için ortalama net en düşük 6200 TL civarındadır. Ek ödemeler, döner sermaye ve ilave ödemeler ile birlikte 2022 yılı içi net olarak ortalama sağlık hastane yöneticiliği maaşı 6750 TL net civarına kadar çıkabilmektedir.

Sağlık yönetimi özel hastane maaşları ne kadar ?

Özel hastanelerde sağlık birimleri yöneticiliği maaşları o kadar da iç açıcı değildir. Özelde sağlık kurumları işletmeciliği ne kadar maaş alır sorusunun cevabı birçok kritere göre farklılık gösterir. Özellikle burada tecrübe en önemli kriterdir. Özel sektörde stabil bir sağlık yönetim maaşları belirtmek zordur. Ortalama sağlık yönetim maaşları 2022 yılı için özel sektörde 5000-5500 TL aralığındadır.

Sağlık turizmi işletmeciliği maaşı ne kadar ?

Özellikle pandemi süreci ile birlikte sağlık turizmi işletmeciliğine olan talep ve önem de artmıştır. Özellikle turizm alanında faaliyette bulunan işletmelerde ihtiyaç olunan bu kadroda ödenen maaşlar 2022  yılı için ortalama 5000-5500 TL aralığındadır. Bu kapsamda ödenen sağlık yöneticisi maaşı işletmeden işletmeye farklılık gösterebilir.

Sağlık yönetimi okuyanların yorumları 2022

Sağlık yönetimi bölümü nedir ne iş yapar maaşı konusunda bilgi verdikten sonra gelelim bölüm hakkında görüşlere. Yazımızın devamında yorum kısmında bölüm hakkındaki görüşlere göz atabilirsiniz. Ayrıca siz de bölüm hakkındaki değerli görüşlerinizi ileterek bu bölümü tercih etmek isteyen ya da hali hazırda okuyan ve ya yeni mezunlara yol gösterebilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2