Sağlıktan Yararlanmak İçin Kaç Gün Sigortalı Olmak Gerekir 2021

0

Sağlıktan yararlanmak için kaç gün sigortalı olmak gerekir ve işten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi  sigortalılar tarafından araştırılan konuların başında gelir. Sgk giriş yapıldıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi ile sigorta çıkışından sonra sağlıktan yararlanma süresi Kanunen açık bir şekilde belirlenmiştir. Bu yazımızda sigorta başladıktan kaç gün sonra sağlıktan yararlanırlar, sigorta girişi yapıldıktan sonra ne zaman muayene olunur, işten çıkınca kaç ay sağlıktan yararlanırlar gibi konu hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Hastalık sigortasından yararlanma şartları nelerdir ?

Kişinin sigortadan yararlanabilmesi için prim ödemesinden muaf olunan yeşil kart sigortası haricinde;

 • Son 1 yıl içerisinde adına herhangi bir kapsamda en az 30 gün süre ile prim ödenmiş olması,
 • Bağkur, genel sağlık sigortası, ek 5 tarım sigortası ve diğer isteğe bağlı sigorta kollarında ise 2 aydan fazla prim borcunun olmaması gerekiyor.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları nelerdir ?

Eş ve çocuklar için sağlık hizmetlerinden yararlanma şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Eşin resmi nikahla evlilik bağının olması, kendi adına sigorta, bağkur ya da emekli aylığı olmaması gerekiyor.
 • 18 yaşından küçük çocuklar herhangi bir şart aranmadan varsa anne ya da babalarının güvencelerinden yoksa 18 yaş altı sigortadan yararlanırlar.
 • 18 yaşını bitiren ve lisede öğrenim görmeye devam edenler 20 yaşına kadar, üniversitede öğrenim görenler ise 25 yaşına kadar anne ya da babalarının sağlık sigortasından yararlanırlar.
 • Liseden mezun olan ve 18 yaşını tamamlayan çocuklar lise mezuniyet tarihinden itibaren 20 yaşına kadar ve en fazla 2 yıl süre ile, üniversiteden mezun olanlar ise 25 yaşına kadar ve en fazla 2 yıl süre ile sağlıktan yararlanabilirler.
 • Çocukların sigortadan yararlanması konusunda ayrıntılı bilgi için babanın sigortasından yararlanma yaşı başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • %60 ya da üzeri malul çocuklar SGK Kurul kararı ile anne ve ya babalarının sağlık güvencelerinden yararlanırlar.

İşe başladıktan kaç gün sonra sigorta başlar 2021

Gelelim asıl konularımızdan birisi olan sigorta yapıldıktan kaç gün sonra muayene olunur sorusunun cevabına. Sigorta girişinden kaç gün sonra muayene olabilirim sorusunun cevabı kişinin durumuna göre farklılık gösterir. Buna göre;

 • Normalde sigortadan yararlanmak için gerekli gün sayısı son 1 yılda en az 30 gündür. İşe girdikten sonra en geç 30 gün dolduktan sonra sağlıktan yararlanırsınız. Bu durumun istisnaları da var ve daha erken de yararlanabilirsiniz.
 • Eğer sigorta girişinizin yapıldığı zamandan önceki bir sene içerisinde herhangi bir kapsamda ya da herhangi bir işyerinde ya da bağkur kapsamında en az 30 günlük sigorta primi ödemesi yapıldıysa işe girişiniz yapılır yapılmaz sağlıktan yararlanmaya başlarsınız.
 • Eğer işe giriş tarihi itibariyle bakmakla yükümlü olarak anne, baba eş ya da çocuklarınız üzerinde aktif güvence varsa giriş yapılır yapılmaz yine sağlıktan yararlanma başlayabilirisiniz.

Sigortalının eşi ne zaman sağlıktan yararlanır ?

Sigortalının resmi nikahla evlilik bağı olan eşi;

 • Kendi adına sigortalı değilse,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyorsa,
 • Aktif tarım/çiftçi kaydı ya da esnaflık kaydı yoksa ve buna bağlı aktif bağkuru yoksa,
 • Yeşil kart sigortası yoksa,
 • Sigortalının kendisi sağlıktan yararlanır yararlanmaz eşi de sağlıktan otomatik olarak yararlanmaya başlayacaktır.

İsteğe bağlı sigorta sağlıktan ne zaman yararlanır ?

İsteğe bağlı sigorta sağlık hizmetlerinden yararlanma da duruma göre farklılık gösterir;

 • Prim ödemeye başladığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde adınıza en az 30 gün prim ödemesi varsa isteğe bağlı sigorta başlar başlamaz,
 • İsteğe bağlı sigorta başlangıç tarihinde bakmakla yükümlü olarak güvence varsa yine başlama tarihinde,
 • Aksi durumlarda ise 30 gün dolduktan ve en az 1 aylık prim ödemesi yaptıktan sonra sağlık güvencesi başlayacaktır.
 • Ayrıca isteğe bağlıda sigortadan yararlanabilmek için bağkur, gss gibi diğer prim ödemesi yapılan kapsamlarda ödeme vadesi geçmiş borcun olmaması gerekmektedir.

Sigorta bittikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi 2021

Gelelim bir diğer husus olan işten çıkınca sigorta ne kadar devam eder konusuna. Sgk çıkışından sonra sağlıktan yararlanma süresi de hem işten çıkış tarihinden önceki gün sayısına hem de bulunulan sigorta kapsamına göre farklılık gösterir. Buna göre;

 • Eğer ssk kapsamında iseniz işten çıkış tarihinden önceki son 1 sene içerisinde en az 90 gün varsa işten çıktıktan sonra 99 gün yararlanırsınız. İşten çıkıştan önceki son 1 sene içerisinde 30 günden fazla 90 günden az gün varsa 9 gün süre ile yararlanırsınız. 30 günden az ise zaten sağlık hiç açılmayacaktır.
 • Bağkur kapsamında iseniz terk tarihinden itibaren prim borcunuzun olmaması ve terk tarihinden önce en az 90 günlük bağkur ödemesi olması durumunda 99 gün süre ile yararlanırsınız.
 • Ek 5 tarım sigortasında 99 gün yararlanma yoktur. Ek 5 terk eder etmez sonraki gün sağlık kapanır.
 • Ayrıntılı bilgi için işten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten çıktıktan sonra sgk ya bildirmek gerekir mi ?

İşten çıkan çalışanın bildirimi Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda ve işveren tarafından işten ayrılış bildirgesi ile yapılmakta. İşçinin ayrıca bir bildirim yapması gerekmez. Ancak sağlıktan yararlanma sürelerine dikkat edilmesi ve bu süreler sonunda eğer güvence yoksa genel sağlık sigortası işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir.

Sağlık sigortam aktif mi ?

Sağlıktan yararlanıp yararlanamadığınızı yani sosyal güvencenizin aktif olup olmadığını e-devlette sağlıktan yararlanma sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. Sorgulama yapıldığında eğer “Müstehaktır, provizyon alabilir.” sonucu alınıyorsa sağlıktan yararlanma aktif demektir. Farklı bir sonuçta sağlığınız kapalı anlamına gelir.

Gss özel hastanelerde geçerli mi 2021

Genel Sağlık Sigortası yani 5510 60g sigortası özel hastanede geçerlidir. Diğer sigortalılar gibi GSS ile özel hastanelerde tüm işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Ancak eğer yeşil kart sigortası kapsamında prim ödemeden sigortadan yararlanıyorsanız bu durumda özel hastanelerde ücretli olarak muayene olursunuz.

Genel sağlık sigortası ameliyatı karşılar mı ?

Eğer genel sağlık sigortası siteminde 60g1 kapsamında prim ödemesi yaparak sağlıktan yararlanıyorsanız bu durumda hem özelde hem de devlette ameliyat olabilirsiniz. Ancak sadece yeşil kartlı iseniz yani prim ödemeden sağlıktan yararlanıyorsanız bu durumda özel hastane ameliyat giderlerinizi karşılamaz  ve devlette olmanız gerekir.

Prim günü dolanlar sağlıktan yararlanma 2021

Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlayanlar için özel bir sigorta bulunmamakta. Bu kapsamda olan birisi iseniz ve sigortayı terk edecekseniz;

 • Varsa eşiniz ya da çocuklarınızın sağlık güvencelerinden yararlanabilirsiniz.
 • Eşiniz ya da çocuklarınız üzerinden sağlıktan yararlanma imkanı yoksa bu durumda genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekmektedir.

Kaç gün sigortam var sorgulama

Sigortada kaç gününüz olduğunu, primlerinizin düzenli olarak ödenip ödenmediğini e-devlet sisteminde sorgulayabilirsiniz. Sorgulamayı T.C. ve e-devlet numaranız ile buradan gerçekleştirebilirsiniz ⇒ sigorta sorgulama.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.