Sgk 4a Emekli Maaşı Hesaplama Robotu 2022

Sgk 4a emekli maaşı hesaplama robotu ile 4a yani SSK’dan emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Daha önce 2022’de emekli olursam ne kadar maaş alırım başlıklı yazımızda tüm sigorta kolları için Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım 2022 Sgk aylıkları ne kadar sorusunun cevabını vermiştik. Bu yazımızda ise Sosyal güvenlik Kurumu’nun ssk emekli maaşı hesaplama ne kadar maaş alırım diyenler için geliştirdiği uygulama ile ssk maaş hesaplamasını nasıl yapabileceğini hakkında bilgi verilecektir. Ayrıca ssk emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını da yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama formülü nasıldır ?

sgk emekli maaşı hesaplama tablosu ile emekli maaşı hesaplamasına geçmeden önce kısaca ssk emekli maaşı hesaplamasının nasıl yapıldığı konusuna değinelim. Formüller kafa karıştırıcıdır ve bu nedenle Sgk maaş hesaplama formülü yerine anlayabileceğiniz bir şekilde hesaplamanın nasıl yapıldığına değinmeye çalışacağım.

 • Sgk emekli maaş hesaplamasında ilk defa adınıza ödenen prim tarihinden emeklilik dilekçesi verdiğiniz tarihe kadar ödenen tüm hizmetler dikkate alınır.
 • Her yılın brüt prime esas kazancı o yıl için belirlenen güncelleme katsayısı ile güncellenmekte.
 • Güncelleme katsayısı ile güncellenen hizmetler toplam prim ödeme gün sayısına bölünmekte.
 • Bu şekilde bulunan ortalama aylık kazanç üzerinden ilgili dönemlerdeki aylık bağlama oranı esas alınarak emekli maaşı bağlanmaktadır.

4a emekli maaşı hesaplama 2022 Sgk

Sgk emekli maaşı hesaplama ne kadar maaş alırım diyenler için geliştirilen uygulama ile ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi kolayca hesaplayabilirsiniz.

 • Emekli olursam ne kadar maaş alırım ssk uygulamasından hesaplama yapabilmek için şifre gerekmiyor.
 • Emekli maaş hesaplama 2022 Sgk uygulamasından hesaplama için T.C. numaranız v SSK sicil numaranızı bilmeniz gerekiyor. SSK sicil numaranızı bilmiyorsanız E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasından T.C. numaranız ve E-devlet şifrenizle giriş yaparak öğrenebilirsiniz.
 • Ssk emekli maaşı hesaplama programının aylık hesaplaması yapabilmesi için giriş tarihinize göre gerekli olan prim gün sayısı şartını sağlamanız gerekiyor.
 • Sgk hesaplama aylık sistemine buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ SSK şifresiz emekli maaşı hesaplama uygulaması
 • Sayfaya giriş yaptıktan sonra T.C. numaranız, SSK sicil numaranız, Baba Adı, Nüfus İli, Doğum Tarihi bilgilerinizi girerek sorgulama yapabilir ve ssk bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını alabilirsiniz.

Ne kadar emekli maaşı alırım e-Devletten öğrenebilir miyim ?

Ssk ne kadar maaş alırım sorusunun cevabı için e-devlette bir uygulama yoktur. Zaten bir üst başlıkta görüldüğü üzere Sgk emeklilik maaş hesaplama tablosu ücretsiz olarak sunulmaktadır ve giriş için şifre istenmemektedir.

Sgk ne kadar emekli maaşı alırım 2022

Ssk emekli aylığı hesaplamasına göre;

 • 2022 yılı için bağlanacak en düşük emekli maaşı 2500 TL’dir.
 • Ssk emekli maaş hesaplaması sistemi ve Sgk emekli maaşı hesaplama formülüne göre hizmetlerinin tamamı 2000 yılından önce geçenlere primleri asgariden ödenmiş olması kaydı ile 3200-3400 TL arasında aylık bağlanmaktadır.
 • Eğer sizin prime esas kazançlarınız yüksekse Sgk ssk emekli maaşı hesaplama sistemine göre emekli maaşınız daha yüksek olabilecektir.
 • Eğer siz de ne kadar emekli maaşı alırım 4A kapsamında maaşım ne olur diyorsanız yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.
5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Sgk 4a Emekli Maaşı Hesaplama Robotu 2022” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba,

  EYT den emekli olabilmem için 5675 günü tamamlamam gerekiyor. yaklaşık 1600 gün eksiğim bulunuyor. Bunun için ya 5 yıl çalışıp bu süreyi doldurmam lazım ya da daha önce yurt dışında çalıştığım (1999-2004 arası) zamanı ödeyebilirim.

  Sizin öneriniz nedir? Geçmiş yılı borçlanmak mı veya çalışıp 4 yıl sonra mı emekli olmak?

  Diğer bir soru, geçmiş yılları borçlanmayı tercih edersem en düşük ve en yüksek prim (5 yıl) maaşıma ne kadar etki eder? Diğer bir deyişle bu 5 yıl için en yüksek primi ödemeye değer mi?

  Cevapla
 2. Merhaba
  Benim başka bir sorum var.. yurtdışında çalıştım 29-30 sene tr ye kesin dönüş yaptım . Prim transfer talebinde bulundum erken emeklilik için.. 52 yaşında olabilirim burda 5400 günden ..ödeme yapmam gerekiyor tabi tr de az çalıştım . Peki gelen paradan 25 sene için nekadar kesilir .. 25 kesilecek ya prim ödemedim burda çünkü bilgi rica etsem

  Cevapla
  • Merhaba. Günlük yurtdışı borçlanma tutarı şu an 75 TL. 9000 gün üzerinden yaklaşık 675.540,00 TL kesilir.

   Cevapla
  • Merhabalar,
   Babam EYT’li asgarî borçlanmasını ödedi ve 7 Kasım da dilekçesini verdi. E-devlette biriken aylık tutar 140tl olarak görünüyor. Prime esas kazancı yüksek ve ortalama 6600 civarında aylık ödeme alacak şeklinde hesaplandı. 140tl nin ne olduğu hakkında bir bilgi verebilir misiniz?
   Teşekkürler…

   Cevapla

Yorum yapın