Sgk Bildirge Verme Süresi 2020

2 11.704

SGK bildirge verme süresi  işverenler, muhasebeciler ve bildirge verenler tarafından karıştırılabilmektedir. Sigortaların ay içerisindeki prim gün sayısı ile prime esas kazanç tutarları, eksik gün sayısı ve eksik gün nedeni v.s. gibi bilgilerin yer aldığı bildirge aylık prim ve hizmet belgesi, birleşmeye tabi olanlar için ise muhtasar ve prim hizmet beyannamesi olarak adlandırılmaktadır.

Bu yazımızda e bildirge verme süresi, unutulması halinde ek bildirgenin nasıl verileceği gibi konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Aphb nedir ?

APHB aylık prim ve hizmet belgesi harflerinin baş harfinden oluşmaktadır. Aylık prim ve hizmet belgesi işçi çalıştıran işverenler tarafından her ayın 23’üne kadar verilmesi zorunlu olan, işçilerin prim gün sayısı ve tahakkuk bilgilerini içeren belgedir.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi nedir ?

Vergi dairelerine verilen muhtasar beyanname ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen aylık prim ve hizmet belgelerinin tek belge halinde birleştirilerek verilmesine imkan sağlayan beyannamedir.

Sgk bildirge son gün

Aylık prim ve hizmet belgesi vermekle yükümlü olanlar ile muhtasar ve prim hizmet beyannamesine tabi olanlar için bildirim süreleri farklıdır. Aşağıda her bir beyanname için son veriliş tarihi belirtilmiştir.

E bildirge verme süresi 2020

Aylık prim ve hizmet belgesinin her ay için son veriliş tarihi eğer resmi tatil ya da hafta tatiline denk gelmiyorsa takip eden ayın 23’üdür. Resmi tatile ya da hafta tatiline denk gelmesi halinde ise takip eden ilk iş günüdür.Bu yazımızda 2020 yılı için sgk e bildirge verme süresi, sgk bildirge veriliş için son tarihler, 2020 ek bildirge nasıl verilir v.s. konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Aşağıda güncel bildirge verme sürelerine ulaşabilirsiniz.

Güncel bildirge ve muhtasar prim hizmet beyannamesi verme süreleri

Aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamesi güncel veriliş süreleri aşağıda ayrı ayrı verilmiştir.

 • 2020/Mayıs ayı için aylık prim ve hizmet belgesi son veriliş tarihi 23 Haziran 2020, Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi veriliş süresi 26 Haziran 2020 Cuma günüdür.
 • E-bildirge V2 uygulamasında asıl, iptal ve ek bildirgeyi nasıl gireceğinizi adım adım ve resimli olarak https://www.sskisveren.com/sgk-e-bildirge-v2-asil-iptal-ek-bildirge-girisi/ yazımızda anlattık. Hemen ziyaret ederek konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi verilme süresi

Her ayın muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin son veriliş tarihi takip eden ayın 26’sıdır. Bu tarihin hafta tatili ya da resmi tatile denk gelmesi halinde son veriliş tarihi takip eden ilk iş günü olacaktır.

SGK ek bildirge verme

Yukarıda da belirtildiği üzere herhangi bir ayın bildirge girişini SGK e bildirge sistemi üzerinden elektronik ortamda takip eden ayın 23’ü saat 23,59’a kadar göndermeniz gerekiyor. Şayet kanunen belirlenen tarihe kadar vermezseniz e bildirge ekranından gönderemezsiniz.

Süresi dışındaki ek bildirgeyi e bildirge V2 sistemi üzerinden verebilirsiniz. E bildirge v2 sisteminden ek bildirgenin nasıl verildiğini öğrenmek için hemen https://www.sskisveren.com/sgk-ek-bildirge-nasil-verilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hatalı SGK bildirgesi düzeltme

Hatalı verilen bildirgenin düzeltilmesi işlemlerinde SGK tarafından idari para cezası uygulanmaz. Hatalı verilen bir bildirgeyi sistemden son giriş  tarihine kadar e bildirge sisteminden iptal ederek ek vermek suretiyle düzeltebilirsiniz. Ancak son veriliş tarihinden sonra ise yine e bildirge v2 ekranı üzerinden iptal ve ek bildirge düzenlemeniz gerekiyor.

SGK e-Bildirge V2

Tüm asıl/ek/iptal bildirge işlemleri e-bildirge V2 uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Bildirge V2 ile nasıl işlem yapılacağı konusunda tüm detaylar için hemen https://www.sskisveren.com/e-bildirge-v2-nedir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşveren bildirge işlemleri hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Ayşegül

  Merhabalar, Mayıs ayı için bildirge verilecek. Malum ayın 31 gün çekmesi bazı karışık durumları beraberinde getirdi. Şirketimizdeki durumu kısaca özetlersem,
  Bazı personellerimizin haftalık çalışma süresi 30 saat, bazı personellerimizin de 0(sıfır) olarak KÇÖ ne başvuruda bulunduk. Haftalık 30 saat çalışma yapanlardan birisi de benim. İşkur tarafından mayıs ayı için İşkur un bize yaptığı ödeme 10 günlüktü. İşveren tarafından da 20 günlük kısmı (prim+maaş) ödendi. Ancak bildirge verilirken nasıl bildirim yapmalıyım? Maaş ödememiz 20 gün üzerinden ödendiği için bildirge verirken eksik gün 10 gün gösterilitse, bildirge verilirken prim gün sayısı 21 mi yapmalıyım? Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Bildiğiniz gibi SGK 5510 Sayılı Kanuna göre ay 30, yıl ise 360 gündür. Bu yüzden sistemsel bir hata yoksa 10 ve 20 şeklinde yapmanız gerekiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.