Sgk Bildirge Verme Süresi 2022

SGK bildirge verme süresi  işverenler, muhasebeciler ve bildirge verenler tarafından karıştırılabilmektedir. Sigortaların ay içerisindeki prim gün sayısı ile prime esas kazanç tutarları, eksik gün sayısı ve eksik gün nedeni v.s. gibi bilgilerin yer aldığı bildirge aylık prim ve hizmet belgesi, birleşmeye tabi olanlar için ise muhtasar ve prim hizmet beyannamesi olarak adlandırılmaktadır. Bu yazımızda e bildirge verme süresi, sgk e-bildirge verme süresinde verilmemesi  halinde ek bildirgenin nasıl verileceği ve sgk bildirim süreleri hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Aphb nedir ?

APHB aylık prim ve hizmet belgesi harflerinin baş harfinden oluşmaktadır. Aylık prim ve hizmet belgesi işçi çalıştıran işverenler tarafından her ayın 23’üne kadar verilmesi zorunlu olan, işçilerin prim gün sayısı ve tahakkuk bilgilerini içeren belgedir. Sgk bildirge son gününe kadar bildirge verilmemesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanmaktadır. Güncel sgk bildirge süresi aşağıda verilmiştir.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi nedir ?

Vergi dairelerine verilen muhtasar beyanname ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen aylık prim ve hizmet belgelerinin tek belge halinde birleştirilerek verilmesine imkan sağlayan beyannamedir. Muhtasar ve sgk verilme süresi güncel olarak aşağıda verilmiştir.

Sgk bildirge son gün

Aylık prim ve hizmet belgesi vermekle yükümlü olanlar ile muhtasar ve prim hizmet beyannamesine tabi olanlar için sgk verme süresi farklıdır. Aşağıda her bir beyanname için sgk bildirgesi son günü belirtilmiştir.

E bildirge verme süresi 2022

Aylık prim ve hizmet Sgk bildirgeleri son gün eğer resmi tatil ya da hafta tatiline denk gelmiyorsa takip eden ayın 23’üdür. Resmi tatile ya da hafta tatiline denk gelmesi halinde ise sgk prim bildirgesi son gün takip eden ilk iş günüdür.Bu yazımızda 2022 yılı için sgk e bildirge verme süresi, sgk bildirge veriliş için son tarihler, 2022 ek bildirge nasıl verilir v.s. konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Aşağıda güncel sgk tahakkuk son günü bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Aralık SGK Bildirge verme süresi 2022

Aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamesi güncel sgk bildirgesi verme süresi aşağıda ayrı ayrı verilmiştir.

 • 2021/Aralık ayı için aylık prim ve hizmet belgesi aphb verilme süresi 24.01.2022,  Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi sgk onaylama son günü ise 26.01.2022 günü olacaktır.
 • E bildirge süresi içerisinde ya da dışında E-bildirge V2 uygulamasında asıl, iptal ve ek bildirgeyi nasıl gireceğinizi adım adım ve resimli olarak sgk ek iptal bildirge girişi yazımızda anlattık. Hemen ziyaret ederek konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi verilme süresi

Her ayın muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin sgk aylik bildirge verme süresi takip eden ayın 26’sıdır. Bu tarihin hafta tatili ya da resmi tatile denk gelmesi halinde sgk son bildirim tarihi takip eden ilk iş günü olacaktır.

SGK ek bildirge verme

Yukarıda da belirtildiği üzere herhangi bir ayın bildirge girişini SGK e bildirge sistemi üzerinden elektronik ortamda takip eden ayın 23’ü saat 23,59’a kadar yani sgk bildirgesi son gününe kadar göndermeniz gerekiyor. Şayet kanunen belirlenen sgk bildirim son gününe  kadar vermezseniz e bildirge ekranından gönderemezsiniz.

E bildirge son gününe kadar verilmeyen süresi dışındaki ek bildirgeyi e bildirge V2 sistemi üzerinden verebilirsiniz. E bildirge v2 sisteminden ek bildirgenin nasıl verildiğini öğrenmek için hemen  SGK ek bildirge nasıl verilir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hatalı SGK bildirgesi düzeltmesi nasıl yapılır ?

Hatalı verilen bildirgenin düzeltilmesi işlemlerinde SGK tarafından idari para cezası uygulanmaz. Hatalı verilen bir bildirgeyi sistemden sgk e bildirge son gününe kadar e bildirge sisteminden iptal ederek ek vermek suretiyle düzeltebilirsiniz. Ancak sgk beyanname verme süresi  tarihinden sonra ise yine e bildirge v2 ekranı üzerinden iptal ve ek bildirge düzenlemeniz gerekiyor.

SGK e-Bildirge V2 nedir, nasıl giriş yapılır ?

Tüm asıl/ek/iptal bildirge işlemleri e-bildirge V2 uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Bildirge V2 ile nasıl işlem yapılacağı konusunda tüm detaylar için hemen  e bildirge v2 nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk bildirgeleri ne zaman verilir ?

Ay içerisinde işten ayrılan sigortalılar haricindeki sigortalılar için sgk tahakkuk tarihi sonraki ayın başında başlar. Yani örneğin Haziran ayı bildirgesi 01 Temmuz tarihinden itibaren verilir ve yukarıda belirtilen sgk bildirge süreleri içerisinde verilmesi gerekir.

SGK e-bildirge verme süresi uzatıldı mı 2022 ?

Normal şartlarda kanunen sgk aylık bildirge süresi ile Muhtasar sgk bildirim süresi Kanunen yukarıda belirtildiği gibidir. Ancak bazen sistemde aksaklık yaşanması, aylık prim ve hizmet belgesi verme süresi içerisinde bildirge gönderilememesi durumunda sgk son verilme tarihi süresi uzatılabilmekte. Muhtasar ve Prim hizmet beyannamesi uygulamasına geçişle birlikte artık sgk onaylama tarihi son süresinin uzatılması Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılmakta.

 • 2021/Aralık ayı için şu an tarihler yukarıdaki gibi. Sgk bildirimleri son günü uzatılırsa güncel olarak burada paylaşılacaktır. 
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Sgk Bildirge Verme Süresi 2022” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba,
  işten çıkış işlemi yaptık, fazla mesaiyi unutmuşuz, çıkış bildirgesi bu şekilde kalsa, Muhtasarda matrah bildirirken fazla mesaili olarak bildirsek olur mu? Yani ikisindeki rakamlar ayrı olacak bu şekilde.

  Cevapla
  • Merhaba. Daha sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz. Eğer süresi içerisindeyse işten çıkışı iptal etmenizi öneririm.

   Cevapla
   • Esasında kolay işlem ve vakti var ama çekiniyorum, gerçekte bu NAKİL işlemi.
    Ama SGK artık web servislerini kullanıyor önce çıkış sonra nakil giriş yapmamızı istiyor. Eskiden önce giriş yapabiliyorduk. Çıkışı silersem belki kayıt etmez, nakil giriş işlemini bozar diye çekiniyorum açıkcası.

    Cevapla
    • Anladım. Ama hatalı oluyor işlem. Yarın işyeri hakkında bir denetim olursa cezai işlem riski doğabilir. Siz doğrusunu yapın. Hatalar bir şekilde düzeltilir.

     Cevapla
 2. Merhabalar, Mayıs ayı için bildirge verilecek. Malum ayın 31 gün çekmesi bazı karışık durumları beraberinde getirdi. Şirketimizdeki durumu kısaca özetlersem,
  Bazı personellerimizin haftalık çalışma süresi 30 saat, bazı personellerimizin de 0(sıfır) olarak KÇÖ ne başvuruda bulunduk. Haftalık 30 saat çalışma yapanlardan birisi de benim. İşkur tarafından mayıs ayı için İşkur un bize yaptığı ödeme 10 günlüktü. İşveren tarafından da 20 günlük kısmı (prim+maaş) ödendi. Ancak bildirge verilirken nasıl bildirim yapmalıyım? Maaş ödememiz 20 gün üzerinden ödendiği için bildirge verirken eksik gün 10 gün gösterilitse, bildirge verilirken prim gün sayısı 21 mi yapmalıyım? Şimdiden çok teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar. Bildiğiniz gibi SGK 5510 Sayılı Kanuna göre ay 30, yıl ise 360 gündür. Bu yüzden sistemsel bir hata yoksa 10 ve 20 şeklinde yapmanız gerekiyor.

   Cevapla

Yorum yapın

3