SGK İşveren Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

SGK işveren borç sorgulama yaparak prim borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenmek oldukça kolay. Online sorgulama yaparak güncel ssk prim borcunuzu, yapılandırma kapsamındaki borçlarınızı, ödeme vadesi geçmiş ve cari dönem tüm borçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi işveren ssk primlerinizi her ay için takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekir. Ödeme yapmadığınızda teşviklerden ve indirimlerden yararlanamazsınız. Bu bilgiler ışığında online borç sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında detaylar yazımızın devamında verilecektir.

İşveren prim borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğer e bildirge kullanıcısı iseniz yani SGK şifreniz sizin adınıza ise en kolay SGK işveren sistemi üzerinden bu şifreler ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz. Eğer SGK e-sigorta şifrenizi bilmiyorsanız hemen  e sgk şifresi nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek e-devlet üzerinden nasıl görüntüleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise işyeri sicil numarası ile mobil, internet bankacılığı ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminden sorgulama yapmak. Şimdi her bir sorgulamayı nasıl yapacağınıza adım adım değinelim.

SGK işveren sisteminden borç sorgulaması nasıl yapılır ?

İşveren sisteminden cari, geçmiş ve yapılandırma kapsamındaki tüm prim borçlarınızı güncel olarak sorgulayabilirsiniz. Sgk borç sorgulama işveren yapmak için;

 • Öncelikle  SGK işveren sistemi bağlantısından işveren sistemine giriş yapınız.
 • Ardından son ödeme vadesi geçmemiş Cari dönem prim sorgulamasını : İŞVEREN-CARİ DÖNEM BORÇ BİLGİSİ menüsünü kullanarak,
 • Ödeme vadesi geçmiş işveren prim borç sorgulamasını MÜFREDAT KARTI-SEÇİM-BAKİYE menüsünü kullanarak yapabilirsiniz. Burada prim bakiye kısmındaki borç borcunuzun anapara tutarını gösterir. Faizi ile beraber toplam borç sorgulamasını SGK’ya sorarak ya da aşağıda belirtildiği gibi online bankacılık ya da sgk kart ile prim ödeme sisteminden öğrenebilirsiniz.
 • Yapılandırma kapsamındaki ssk işveren borç sorgulamasını YAPILANDIRMA-……. SAYILI YAPILANDIRMA İŞLEMLERİ-BORÇ BİLGİLERİ YA DA PLAN BİLGİLERİ kısmından yapabilirsiniz.

Online bankacılık sisteminden işveren borç sorgulaması nasıl yapılır ?

SSK cari ve geçmiş dönem prim borç sorgulaması yapabileceğiniz bir diğer seçenek de online bankacılık kanallarıdır. Burada sorgula yapabilmek için 26 haneli SGK işyeri sicil numaranızı bilmeniz ve aralarında boşluk olmadan yazmanız gerekir. SGK işyeri sicil numaranızı bilmiyorsanız öğrenmek için hemen SGK işyeri sicil no sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İşyeri sicil numarası ile online bankacılık kanallarında cari dönem borç sorgulamasını SGK Mosip-SSK Prim menüsünden, ödeme vadesi geçmiş prim borçlarınızı ise SGK Mosip-SSK Geçmiş Dönem menüsünden sorgulayabilirsiniz.

SGK kk sisteminden işveren borç sorgulama ve ödeme nasıl yapılır ?

SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden hem güncel borç bilginizi sorgulayabilir hem de kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Bu sistemde sadece kişinin kendisine ait borçlar çıkar. Bunun için;

 • Öncelikle kart ile SGK ödeme sistemine  SGK kart ile prim ödeme sistemi bağlantısını kullanarak e-devlet bilgileriniz ile giriş yapın.
 • Sorgu Türü: 4A İşveren Tahsilatları ve Sorgu Tipi: İşveren Cari Dönem ve ya İşveren Geçmiş Dönem menülerinden Sgk işyeri borç sorgulaması yapabilirsiniz.

SGK işveren borç sorgulama E-devletten yapılır mı ?

İşveren Sgk geçmiş dönem borç sorgulama, cari ya da diğer borç türlerinde sorgulama işlemleri e-devletten yapılamamakta. Yukarıda e-sgk borç sorgulama işlemi için tüm seçenekleri size güncel olarak sunduk. Bu seçeneklerden birisi ile işveren prim borcu sorgulaması yapabilirsiniz.

Sgk işveren borç ödemesi nasıl yapılır ?

İşveren sgk borç sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgileri yukarıda verdik. Peki İŞVEREN ssk primleri nasıl ödenir. Ödemeler 26 haneli SGK işyeri sicil numarası ile yapılır. Ödeme işlemleri;

 • Ödeme vadesi geçmeyen cari dönem borçları için SGK Ödeme-SSK Prim ödemeleri menüsünden,
 • Ödeme vadesi geçen borçlar SGK Ödeme-SSK Geçmiş Dönem menüsünden,
 • Yapılandırmalar SGK Ödeme- …. Sayılı Kanun İşveren yapılandırma ödemesi menüsünden,
 • İşveren icra ödemeleri SGK Ödeme-İşveren SSK İcra Dosya Tahsilatı menüsünden yapılır.
 • Ayrıca yine SGK Ödeme-Mosip genel borç sorgu kısmından ve yine 26 haneli işyeri sicil numarası ile genel borç sorgulaması yapabilirsiniz.
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1