Sgk Borcu Yoktur Dilekçesi Örneği

SGK borcu yoktur dilekçesi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan borcu yok yazısı almak için gereken belgelerden birisi. Kosgeb, kredi garanti fonu, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Bankalar, Esnaf Odaları v.s. gibi çeşitli Kurum ya da Kuruluşlar verilecek krediler ya da diğer işlemler için sizden sgk borcu yoktur yazısını talep edebilir.

Sgk borcu yoktur ya da borç durumunu gösterir yazı için dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilirsiniz. Eğer aktif sigortalı çalışanınız varsa ve SGK’da tescilli dosyanız varsa sgk e borcu yoktur uygulaması aracılığı ile de sgk borç yoktur yazısını alabilirsiniz. Bu yazımızda SGK’ya başvuru için sgk borcu yoktur dilekçesini bulabilir ve indirip doldurarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na verebilirsiniz. Eğer bina inşaatı için borcu yok alacaksanız o zaman direkt olarak  sgk ilişiksizlik belgesi dilekçe örneği sayfamıza geçmelisiniz.

Sgk borcu yoktur aktivasyonu nasıl yapılır ?

SGK’da tescilli işyeri dosyanız varsa yazıyı almak için dilekçe ile başvuru yapmanıza gerek yok. Sgk borcu yoktur aktivasyon sisteminde yetkiniz varsa e sgk şifreniz ile bu sistem üzerinden giriş sağlayarak online ortamda kolayca borcu yok yazısını alabilirsiniz.

Sgk e-borcu yoktur aktivasyonu için gerekli evraklar nelerdir ?

E borcu yoktur sgk sisteminde yetkiniz yoksa e borcu yoktur başvuru formu, taahhütname belgesi ve gerekli diğer belgeler ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvuru yaparak aktivasyon alabilirsiniz. SGK tarafından başvurunuz üzerine borcu yok sisteminde aktivasyonunuz açıldıktan sonra yazıyı artık sistem üzerinden kolayca alabilirsiniz. Başvuru formu ve taahhütnameyi aşağıdan indirebilirsiniz;

1- Sgk borcu yoktur başvuru taahhütname

E-borcu yok başvuruları için istenen gerekli evraklardan birisi taahhütnamedir. Taahhütnamenin işveren ya da vekili tarafından imzalanması gerekmektedir. sgk borcu yoktur taahhütname word olarak buradan indirebilirsiniz :E borcu yoktur taahhüt belgesi indir.

2- E borcu yoktur başvuru formu

E-borcu yok aktivasyonu için gerekli bir diğer belge ise borcu yok başvuru formudur. Formun gerçek, tüzel kişiler için formatı ayrı ayrıdır. Formu buradan indirebilirsiniz: E borcu yoktur başvuru formu indir. Başvuru için zorunlu iki evrak yukarıda verilmiştir. Bunlar başvuru formu ve taahhüt belgesi. Yukarıda verilen bağlantılar aracılığı ile kolayca indirebilirsiniz. Bunların haricinde ise vergi levhası, yetkili kişiye ait kimlik fotokopisi, şirket ise imza sürküleri ve güncel ticaret sicil gazetesi yeterli olacaktır.

Tüm işverenler, gerçek ve tüzel kişilikler için sgk borcu yoktur aktivasyon dilekçesi ve taahhütname belgelerine SGK e borcu yoktur aktivasyon başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

SGK borcu yoktur dilekçe örneği word

Sgk borcu yoktur dilekçesi word olarak buradan indirebilirsiniz: sgk borcu yoktur dilekçe indir. Vermiş olduğumuz sgk borcu yoktur yazısı dilekçesindeki bilgileri eksiksiz doldurmaya özen gösterin. Formdaki özellikle Sgk borcu yoktur talep dilekçesinde Yazının Verileceği Kurum/Kuruluş kısmında Kurum adını kesinlikle dikkatli yazın. Zira Kredi Garanti Fonu kgf borcu yoktur yazılarını ayrı bir formatta istemekte ve her formatta yazılan yazıyı kabul etmemekte.

Kgf sgk borcu yoktur dilekçe örneği

Kredi Garanti Fonu destekli kredi kullanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeme vadesi geçmiş borcunuzun olmadığa dair borcunuzun olmadığına dair yazıyı da ibraz etmeniz istenir. Bu yazı için başvurularınızı bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yukarıda belirtilen başvuru dilekçesindeki Yazının Verileceği Kurum/Kuruluş kısmına KGF yazmanız yeterli olacaktır. Yani aynı dilekçeyi KGF için de kullanabilirsiniz.

Sgk borcu yoktur yazısı örneği

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak yazının genelgede belirtilen formata uygun olması şarttır. Aksi halde yazının geçerliliği olmayabilmekte. Son şekli ile Sosyal Güvenlik Kurumu borcu yok yazısı örneği aşağıdaki gibidir;

 • İlgide kayıtlı dilekçeniz üzerine, …………. T.C/Vergi numarası üzerinden Türkiye genelinde yapılan araştırmada, Kurumumuza …./……/…..tarihi itibariyle yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi ve idari para borcunuzun bulunmadığı tespit edilmiştir.
  İş bu yazı,……………………  ibraz edilmek üzere düzenlenmiş olup, ilişiksizlik belgesi niteliğinde bulunmamakta ve …./…./…… tarihine kadar hüküm ihtiva etmektedir.
  Bilgi edinilmesini rica ederim.
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Sgk Borcu Yoktur Dilekçesi Örneği” üzerine 4 yorum

 1. Teşekkür ederim eksik sormuşum biz kamu değil özel sektör inşaat firmasıyız, taşeronumuzun iş bitiminde kapanış işlemi yapıp teminatını çözeceğiz bu işlem için de ıslak imzalı SGK borcu yoktur yazısı getirmelerini istiyoruz ama zaten E-Bildirge sayfasında bakınca borcu var mı yok mu zaten görüyoruz, bu durumda SGK’nın verdiği yazı ile bizim online sorgulamamız arasında bir fark var mı?

  Cevapla
  • Bu durumda sizin bakmış olduğunuz sistem yeterli olacaktır. Ben kamu sandım. :). Sistemde borç yoksa verebilirsiniz.

   Cevapla
 2. Merhaba,
  internetten bakıp borç sorgulaması yapabiliyoruz, buna rağmen de taşeronlarımıza teminat ödemesi yapmak için ıslak imzalı borcu yoktur yazısı getirmelerini istiyoruz, Bizim aldığımız, online anlık E-blidirge sayfasında gördüğümüz borcu olmaması durumu bilgisi ile SGK’nın verdiği bu yazıdaki durum aynı mıdır?
  SGK’nın verdiği ıslak imzalı yazı daha şümullu, daha kapsamlı mıdır? Yani sistemsel olarak farklı kriterlere mi bakıyorlar, dosya incelemesi mi yapıyorlar?

  Cevapla
  • Merhabalar. Teminat iadelerinde SGK’dan soğuk mühürlü ve ıslak imzalı yazı almanız gerekiyor. Sistemden almış olduğunuz borcu yok yazısı teminat iadesi için kullanılamaz. Teminat iadesi yapılırken işin başlama bitim tarihi, adam gün sayısı, işçilik hesaplaması falan yapılır. Siz sistem üzerinden standart bir sorgulama sonucu yazı alacaksınız

   Cevapla

Yorum yapın

1