Sgk E-bildirge v2 Asıl/İptal/Ek Bildirge Girişi Nasıl Yapılır ?

Sgk e-bildirge v2 uygulamasından süresi içerisinde ya da süresi dışında vermeniz gereken aylık prim ve hizmet belgelerini adım adım nasıl verebileceğiniz hakkında bu yazımızda bilgi verilecektir. E bildirge 2 uygulamasının ne olduğu hakkında detaylı bilgi için e bildirge v2 nedir yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Bu yazımızda ise en çok zorlanmış olduğunuz v2 işveren uygulamasından asıl, ek ve iptal bildirgeleri nasıl vereceğiniz resimli olarak adım adım anlatılacaktır. Öncelikle uygulamaya buradan giriş yapın : e bildirge v2 giriş. Sonra aşağıdaki aşamaları takip edin.

Sgk e-bildirge v2 cari dönem asıl bildirge girişi nasıl yapılır ?

Sgk E-Bildirge V2 Asıl/İptal/Ek Bildirge Girişi Nasıl Yapılır ? 1Pin
Sgk V2 Aphb Girişi

Süresi içerisinde ya da dışında tüm ek, iptal, asıl bildirge giriş işlemlerini yukarıdaki görselde işaretlenmiş olan Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Girişi menüsünden yapmanız gerekiyor. Bu kısmı seçtikten sonra;

 • İşlem Yapılacak Bildirge Dönemi Giriş kısmında Tahakkuk Yıl/Ay dönemi bölümünde bildirge girişi yapmak istediğiniz dönem ve ayı seçin.
 • Sonrasında BELGE İŞLEMLERİ menüsünde Belge Mahiyeti kısmını ASIL olarak seçin.
 • Belge Türü kısmında sigortalının durumuna uygun belge türünü seçin. Normal çalışan ise “01-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışan” emekli çalışan ise “02-Sosyal Güvenlik Destek Primi Bildirge” seçeneğini seçin.
 • Tahakkuk nedeni bölümünde eğer cari dönem yani süresi geçmemiş bildirge verecekseniz (A) Yasal Süresi İçinde Verilmiş APHB, süresi geçmiş bildirge girişi yapacaksanız ( B) Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB), Teşvik değişikliği ya da kanun/belge numarası değişikliği yapacaksanız (D) Belge Türü/ve ve ya Kanun Numarası Değişikliği ) kısmını seçmeniz gerekmektedir.
 • Kanun no kısmında sigortalınız için yararlandığınız ilgili teşviğin Kanun numarasını seçiniz.
 • Bu aşamada “Bu bilgilere sahip bildirge önceden oluşturulmuştur.Eski bilgiler ile devam etmek için Onay Bekleyen Bildirgeler menüsünü deneyiniz.Yeniden oluşturmak için Devam Tuşuna basınız.” uyarısı ile karşılaşıyorsanız önceden girmiş olduğunuz ve onaysız bir belge var demektir. Dilerseniz işleme devam edebilir, dilerseniz anasayfada ONAY BEKLEYEN BELGELER kısmına gelerek ilgili belgeyi seçip iptal edebilirsiniz. Böylece bu uyarı karşınıza gelmeyecektir.

Son aşamada karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Sgk E-Bildirge V2 Asıl/İptal/Ek Bildirge Girişi Nasıl Yapılır ? 3Pin
V2 Onay Ekranına Geçiş

Bu aşamada ise sigortalının T.C. numarasını yazın. T.C ile sorgu yapın. Ardından sigortalı bilgileri dökülecektir. Gün kısmında toplam bildirim yapacağınız gün sayısını, ücret kısmında ise brüt kazancını girin. Diğer gerekli bilgileri de girdikten sonra Ekle deyin. Böylece sigortalınız bir alttaki tabloya eklenmiş olacaktır. Onay Ekranına Geç diyerek çıkan ekranda Bildirgeyi Onayla dedikten sonra bildirge giriş işlemi tamamlanmış olacaktır.

Ssk v2 ekranından bu şekilde vermiş olduğunuz asıl bildirge süresi içerisindeki bildirge ise direk onaylanmış olacaktır. Sgk işveren v2 uygulamasından süresi dışında asıl bildirge girişi yaptıysanız bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu onayından sonra belgenin onay süreci tamamlanmış olacaktır.

E bildirge 2 ek bildirge girişi nasıl yapılır ?

Sgk v2 bildirge uygulamasından Ek bildirge girişi için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • sgk v2 e bildirge anasayfasına giriş yaptıktan sonra Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Girişi bölümüne geliniz.
 • Tahakkuk Yıl/Ay kısmında ek bildirge girişi yapmak istediğiniz dönemi seçiniz.
 • BELGE MAHİYETİ kısmında EK seçeniğini seçiniz.
 • Belge Türü bölümünde ilgili kısmı seçiniz.
 • Tahakkuk Nedeni kısmında yasal süresi içerisinde ise (A) Yasal Süresi İçinde Verilmiş APHB, süresi dışında ise ( B) Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB) seçeğini seçin.
 • Kanun no kısmında ilgili kanun numarasını seçin. “Bu Belgenin aslı Yok !!! ” uyarısı alıyorsanız bu durumda aynı Kanun numarası ile verilen bir belge yoksa Asıl Bildirge giriş kısmından giriş yapmanız gerekir.

Açılan ekranda sigortalının T.C numarasını yazın. Sorgulama yapın. Daha sonra ücret, prim gün sayısı ve diğer gerekli bilgileri girdikten sonra Ekle diyerek devam edin. Onay ekranına geç dedikten sonra Bildirgeyi Onayla yapın. Böylece v2 sgk bildirge ekranından girmiş olduğunuz Ek bildirge süresinde ise hemen onaylanmış olacaktır. Süresi dışında ise SGK onayına düşecektir.

Sgk e bildirge 2 uygulamasından ek bildirge girişini yapamadıysanız SGK Ek 9 belgesi ile elden ya da posta yolu ile düzenleyip göndermek ve nasıl düzenlenir konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmak için sgk ek bildirge nasıl verilir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

v2 işveren iptal/ek bildirge girişi nasıl yapılır ?

Gelelim e bildirge2 uygulamasında işverenlerin en çok zorlanmış olduğu e-bildirge v2 ek iptal kısmına. Sgk v2 işveren ekranında bir belgeyi iptal edip yeni bir belge girişi yapacaksanız aşağıdaki aşamayı takip etmelisiniz.

 • E bildrge v2 anasayfasında Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Girişi kısmına gelin.
 • Tahakkuk Yıl/Ay kısmında iptal girişi yapmak istediğiniz dönemi seçin.
 • Belge MAHİYETİ kısmında İPTAL kısmını seçin.
 • Eğer yapacağınız iptal işlemi süresi içerisinde bir iptal işlemi ise  (A) Yasal Süresi İçinde Verilmiş APHB kısmını, süresi dışında bir iptal girişi ise ( B) Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB) kısmını, teşvik ya da belge/Kanun numarası değişikliği yapacaksanız (D) Belge Türü/ve ve ya Kanun Numarası Değişikliği ) kısmını seçmeniz gerekmektedir.
 • Bu aşamada karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Burada iptal/ek girişi yapmak istediğiniz Kanun numarasının yanındaki Kutucuğu işaretleyerek Tahakkuk seç demeniz gerekmekte.
Sgk E-Bildirge V2 Asıl/İptal/Ek Bildirge Girişi Nasıl Yapılır ? 5Pin
E Bildirge V2 Belge Iptal Girişi
 • Açılan ekranda iptal etmek istediğiniz sigortalının yanındaki kutucuğu seçiniz. Tüm Sigortalıları iptal edecekseniz tüm kutucukları işaretlemeniz gerekmekte.
 • Sonraki aşamada ONAY EKRANINA GEÇ diyerek devam edin.
 • BİLDİRGEYİ ONAYLA dedikten sonra ise Asıl ya da Ek belge girişi yapmanız gerekmekte.
 • Asıl ya da Ek belge girişi kısmında takip etmeniz gereken yol ise yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Sgk v2 sisteminden süresi içerisinde yapmış olduğunuz İptal/Ek ya da asıl belge girişi otomatik olarak onaylanır. Süresi dışında yapılan iptal ve ek/asıl bildirge girişi ile Kanun no/teşvik değişikliği işlemleri ise SGK onayından sonra onay sürecini tamamlanmış olur.

E bilidrge v2 xml dosyası ile bildirge girişi

E bildrige v2 uygulamasından bildirge girişi yapmanın kolay yolu da xml dosyasını yüklemektir. Daha önce oluşturmuş olduğunuz xml formatındaki dosyayı sgk ebildirge v2 yükleyerek tek tek uğraşmadan kolayca bildirge girişi yapabilirsiniz. XML ile dosya yüklemesini v2 sgk giriş ekranında XML Dosyası ile Yükleme seçeneğinden yapabilirsiniz. V2 ebildirge sistemi için güncel xml formatını buradan indirebilirsiniz: v.2 bildirge xml formatı indir

E sgk bildirge v2 onay bekleyen belgeler nedir ?

Ev2 sgk sisteminden süresi içinde ya da dışında girmiş olduğunuz ve henüz onaylanmamış olan iptal/asıl ve ek bildirgeler bu kısımda görünür. Yarım kalan işlemler, onaysız işlemler bu kısımdan görüntülenebilir. Burada belgeyi silebilir, düzeltebilir ya da onaylama işlemini yaparak yarım kalan belgeyi tamamlayabilirsiniz.

V2 bildirge onaylanmış belgeler nedir ?

Aylık bildirge v2 ekranında girmiş olduğunuz ve onay süreci tamamlanmış tüm asıl, iptal ve ek bildirgelerin görüntülemesini bu kısımda yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu menüde tahakkuk fişi ile sigortalıların hizmet belgesi görüntülemesini de yapabilirsiniz.

E-bildirge v2 uygulaması şube onayı gerektiren belge durumları

sgk ev2 uygulamasında süresi dışında verilen iptal, asıl, ek bildirgeler ve geriye dönük teşvik başvurularında kanun belge numarası değişiklikleri bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi onayına düşer. Onayda bekleyen tüm belgelerin görüntüleme işlemini buradan yapabilirsiniz.

Sgk e bildirge v2 hatalar ve çözümleri

Ebildirge2 uygulamasında işverenlerin sıklıkla karşılaştıkları hatalar ve çözümleri şu şekildedir;

 • “sgk mesajı : belge süresi dışında verilmiş, “(b)yasal süresi dışında verilmiş aphb” tahakkuk nedenini seçerek işlem yapabilirsiniz.” Eğer bildirge vermeye çalıştığınızda belge süresi dışında verilmiş, “(b)yasal süresi dışında verilmiş aphb” tahakkuk nedenini seçerek işlem yapabilirsiniz. uyarısı ile karşılaşıyorsanız Cari dönem bildirge vermeye çalıştığınız anlamına gelir. Bu ekranda yalnızca süresi dışındaki bildirgelerin girişi yapıldığından “(b)yasal süresi dışında verilmiş aphb”  menüsünü kullanarak denediğinizde sorun çözülmüş olacaktır.
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Sgk E-bildirge v2 Asıl/İptal/Ek Bildirge Girişi Nasıl Yapılır ?” üzerine 11 yorum

 1. 1- 2014 yılında emekli diye sigorta girişi veriliyor . bu sigortalı gündelikçi olarak her ay 3-4 gün çalışıyor. 2021 yılında da fark ediliyor emekli olmadığı bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.
  2- ayın 9 da işe başlıyor bir eleman gündelikçi. sonrasında 24 de giriş çıkış oluyor 27 de tekrar giriş çıkış oluyor. ayın 9 da giriş yapıp sonrasında ise çıkış yapmadığım eleman için ne yapmalıyım..

  Cevapla
  • Merhaba.
   1- Düzeltme için geriye dönük iptal ve ek bildirge vermeniz gerekiyor. İdari para cezası uygulanmaz.
   2- Aynı şekilde iptal ve ek bildirge ile düzeltilmesi lazım. Verilmeyen işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi için ceza uygulanabilir.

   Cevapla
 2. kolay gelsin mehmet bey bizimde aynı şekilde nisan ayına kısa çalışma ödeneği ile ilgili gün sayısı 0 vermiştik fakat iş müfettişi gün vermemiz gerektiğini söyledi. bu şekilde nisan ayına bazı kişileri iptal edip ek vermemiz gerekiyor. fakat sgk ile görüştüğümüzde d seçeneği ile giriş yapmanız gerekiyor diyor ama o şekilde verdiğimizde bizi onay ekranına göndermiyor. kanununi süresinden sonra dediğimizde şube onayına düşüyor fakat ek bildirge girişi yaptırmıyor biz bunu ne şekilde vereceğiz acaba yardımcı olurmusunuz. iyi çalışmalar

  Cevapla
  • Merhaba Kamile HANIM. İptal bildirgeleri girdikten sonra SGK’ya onaylatın. İptal bildirge SGK tarafından onaylandıktan sonra ek bildirge girişini yapabilirsiniz.

   Cevapla
 3. teşvikli çalışanı yanlışlıkla normal bildirmemize rağmen düzeltmesini yapmasak, diğer ay teşvikli olarak yapsak herhangi bir sıkıntı olur mu ? ceza veya teşvik kaybı vs… ?

  Cevapla
  • Merhaba. Bu ay teşvikten yararlanmazsınız. Sadece o olur. Sonraki dönemlerde teşvikten kalan süre kadar yararlanmaya devam edebilirsiniz.

   Cevapla
 4. ‘TCK no lu sigortalının farklı belge türlerinden 30 günden fazla bildirimi vardır. ‘ diye uyarı veriyor

  Cevapla
  • Aynen iptal bildirge şube tarafından onaylandıktan sonra ek bildirge verebilirsiniz. İptal belge onaylaması yapılmadığı için sistem hala asıl belgeyi görüyor.

   Cevapla
 5. cvp için teşekkürler Mehmet Bey,
  şu an için yasal süresi dışında seçeneğini seçerek iptal edilmesi gereken kişilerimi de seçip iptal bildirgemi onayladım ancak yeni bildirgemi girerken gün sayılarında hata veriyor. iptal bildirgem şube tarafından onayladıktan sonra mı düzeltilmiş bildirgemi girebiliyorum

  Cevapla
 6. MART AYINDA KISA ÇALIŞMADAN DOLAYI BEYAN ETMEDİĞİMİZ,PRİMİNİ ÖDEMEDİĞİMİZ 7 GÜNLÜK SÜREYİ BİLDİRMEK İSTİYORUZ. PRİM GÜN SAYILARI
  VE MATRAHLAR DEĞİŞECEĞİ İÇİN V2 DEN İPTAL VE EK BEYANNAME Mİ DÜZENLEMEMİZ GEREKECEK.

  Cevapla
  • Merhaba. Aynen v2 ekranından iptal ve ek bildirge yapın. Ancak bu yeterli olmaz. İşkurdan alınan belge ve dilekçe ile Sgkya da başvuru yapmanız gerekiyor.

   Cevapla

Yorum yapın

1