Sgk E Borcu Yoktur Aktivasyon ve Başvuru İşlemleri

SGK e borcu yoktur sistemi işçi çalıştıran işverenlerin elektronik ortamda SGK borcu yok yazısı almalarına olanak sağlayan uygulamadır. Bu uygulama üzerinden borcu yok yazısı alınabilmesi için aktivasyon alınması gerekmektedir. Yazımızın devamında e-borcu yok uygulaması için nasıl başvuru yapabileceğiniz, sgk e borcu yoktur taahhütnamesi ve gerekli evraklar ve sonrasında uygulama üzerinden nasıl borcu yok yazısı alabileceğiniz hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sgk borcu yoktur aktivasyon başvurusu nasıl yapılıyor ?

Aktivasyon başvurusu için işveren olarak aşağıda belirtilen belgelerle işveren olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta/kargo yolu ile başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu evraklarınızda bir eksiklik yoksa aktivasyonunuzu tamamlar ve böylece uygulama üzerinden online olarak borç yok yazısı alabilirsiniz. Eğer borcu yok yazısı için aciliyetiniz varsa sgk borcu yoktur dilekçe örneği sayfamızı ziyaret ederek örnek borcu yok dilekçesini indirip SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.

Sgk e-borcu yoktur aktivasyonu için gerekli evraklar nelerdir ?

E-borcu yoktur başvurusu için istenen evraklar şunlardır;

  • E-borcu yok başvuru formu ( aşağıdan indirebilirsiniz).
  • SGK borcu yok başvuru taahhütnamesi ( aşağıdan indirebilirsiniz),
  • Vergi levhası fotokopisi,
  • Kimlik fotokopisi,
  • Kanuni vekil başvuru yapacaksa vekaletname,
  • Posta ile başvuru yapılacaksa imza beyannamesi.

Sgk borcu yoktur taahhütname word

E borcu yoktur taahhüt belgesi tüm işyerleri için gerçek, tüzel farketmeksizin tek formattır. Borcu yok aktivasyon başvurusu için e-borcu yoktur taahhüt belgesini buradan indirebilirsiniz: sgk borcu yoktur taahhütname indir. Sgk borcu yoktur aktivasyon formu word olarak paylaşılmıştır.

Sgk aktivasyon formu

Başvuru formu gerçek, tüzel, adi ortaklıklar olmak üzere her bir işveren bazında ayrı ayrı olmalıdır. Aşağıda ayrı başlıklar altında her bir işveren için ayrı ayrı başvuru formu örneği verilmiştir.

Sgk e-borcu yoktur formu gerçek kişi

Gerçek kişiler için e-borcu yok başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: sgk borcu yoktur aktivasyon dilekçesi gerçek kişi

Sgk borcu yoktur aktivasyon tüzel kişi

Tüzel kişiler yani şirketler v.s. için borcu yok başvurusu yapacaksanız Sgk borcu yoktur aktivasyon dilekçesini buradan indirebilirsiniz:  sgk borcu yoktur aktivasyon dilekçesi tüzel kişi. 

Adi ortaklık sgk e borcu yoktur formu

Adi ortaklık için e borcu yoktur aktivasyon başvurusunu yapacaksanız e borcu yoktur başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: adi ortaklık e-borcu yoktur başvuru formu indir.

E-borcu yoktur uygulaması girişi nasıl, nereden yapılır ?

Başvurunuz üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aktivasyon işlemi tamamladıktan sonra E-borcu yoktur SGK girişi sayfasından SGK e bildirge kullanıcı şifreleriniz ile giriş yaparak borcu yok yazınızı online olarak alabilirsiniz. Eğer SGK e sigorta kullanıcı şifrenizi bilmiyor ya da hatırlamıyorsanız e-devlet şifresi ile görüntülemek için  E-SGK şifresi nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK Borcu Yoktur e devletten alınabilir mi ?

Sosyal Güvenlik Kurumu borcu yok yazısının e-devlet üzerinden alınabilmesi mümkün değildir. Sadece SGK tarafından yetki verilen işverenler borcu yok uygulaması üzerinden bu belgeyi alabilirler. Borcu yok uygulamasına e-devlet üzerinden e-devlet sgk şifre alma bağlantısını kullanarak da giriş yapabilirsiniz.

SGK işveren borç sorgulaması nasıl yapılır ?

E-borcu yoktur uygulamasında borç sorgulaması yaptığınızda eğer borç çıkıyorsa borcun nereden ve hangi dönemden kaynaklandığını, faizi ile birlikte ne kadar olduğunu SGK e Bildirge sistemi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Hemen SGK E Bildirge ekranına giriş yaparak Dönem Borç Sorgulama menüsü üzerinden güncel ve gecikme faizi dahil toplam geçmiş dönem ssk prim borçlarınızı sorgulayabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1