Sgk E Tebligat Başvuru Nasıl Yapılır ?

0

Sgk e tebligat başvuru nasıl yapılır ? Son zamanlarda sigortalı çalıştıran işverenlerin en çok sordukları soruların başında sgk elektronik tebligat başvuru nasıl yapılır sorusu gelmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyası olan ve aktif sigortalı çalıştıran gerçek ve tüzel kişilerin zorunlu olarak dahil edileceği, diğer kişilerin ise isteğe bağlı olarak dahil edileceği SGK e tebligat düzenlemesini içeren “SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNCA ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK TEBLİGATA İLİŞKİN YÖNETMELİK” 24 Eylül 2021 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte sisteme zorunlu olarak dahil edilmesi gerekenlerin yine en geç belirlenen tarihe kadar Sgk e-tebligat başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Bu yazımızda SGK e-tebligat sisteminin ne olduğu, kimlerin başvuru yapması gerektiği konusunda ayrıntılar verilecektir. Ayrıca sgk e-tebligat başvuru nereden yapılır, sgk elektronik tebligat nasıl alınır konularında adım adım bilgi verilecektir.

Sgk tebligat başvurusu kimler için zorunludur ?

24 Eylül 2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre;

  • 4/1-a kapsamında yani eski adı ile SSK kapsamında sigortalı çalıştıran tüm gerçek ve tüzel kişi işyerlerinin sisteme zorunlu olarak dahil olmaları gerekmektedir.
  • Sigortalı çalıştıran işveren haricindeki diğer gerçek ve tüzel kişiler de sisteme isteğe bağlı dahil olabilecekler. Elektronik ortamda sgk e tebligat başvuru formunu doldurarak ssk e tebligat sistemine isteğe bağlı giriş yapanlar bir daha bu sistemden çıkamayacaklardır.

Sgk e tebligat başvuru ekranından son başvuru tarihi ne zaman ?

E tebligat Sgk sistemine zorunlu olarak katılması gereken işverenlerin en geç 31 Ekim 2021 tarihine kadar E-tebligat başvuru Sgk ekranından sisteme kayıt olmaları gerekmektedir. E tebligat başvuru süresi içerisinde Sgk elektronik tebligat adresi alma uygulamasına giriş yapmayan işverenler hakkında cezai işlem uygulanacaktır.

Sgk elektronik tebligat sistemi nasıl işleyecek ?

Sgk e tebligat sisteminin işleyişi şu şekilde olacak;

  • Sisteme kayıtlı olan kişilere gönderilecek olan belge öncelikle elektronik ortamda imzalanacak.
  • İmzalama işlemleri tamamlandıktan ve evrak onaylandıktan sonra belge elektronik ortamda gönderilecek.
  • Elektronik ortamda gönderilen evrak gönderilme tarihinden itibaren 5’inci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacak.

Sgk e tebligat adresi alma sisteminden nasıl çıkılır ?

SGK başvuru e tebligat sistemine zorunlu olarak ya da isteğe bağlı dahil olanlar aşağıdaki durumların gerçekleşmesi halinde sistemden çıkabilirler;

  • Şirketlerde ya da diğer tüzel kişiliklerde ticaret sicil kaydının silinmesi,
  • Gerçek kişilerde ölüm ya da gaip sayılma hallerinde kapatılır.

Sgk e tebligat başvuru nereden yapılır ?

Peki sgk e tebligat başvuru nereden yapılır ? Başvurular elden ya da posta yolu ile form ve ya dilekçe ile yapılmayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açılan elektronik tebligat başvuru ekranı üzerinden başvurular online ortamda gerçekleşecek.

Sgk e tebligat başvurusu nasıl yapılır ?

Peki sgk e tebligat nasıl alınır ? Şu an itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu henüz e-tebligat için tanımlama ve başvuru ekranlarını açmadı. Online olarak gerçekleştirilecek başvurular için ekranlar açıldığında bu sayfamızda adım adım nasıl başvuru yapabileceğiniz anlatılacaktır.

Sgk tebligat sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK tarafından e-tebligat sisteminde size gönderilen evrakları yine açılacak ekran üzerinden görebileceksiniz. Ekran açıldığında SGK e-tebligat sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında adım adım bilgi verilecektir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.