Sgk E Tebligat Başvuru Nasıl Yapılır ?

Sgk e tebligat başvuru nasıl yapılır ? Son zamanlarda sigortalı çalıştıran işverenlerin en çok sordukları soruların başında sgk elektronik tebligat başvuru nasıl yapılır sorusu gelmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyası olan ve aktif sigortalı çalıştıran gerçek ve tüzel kişilerin zorunlu olarak dahil edileceği, diğer kişilerin ise isteğe bağlı olarak dahil edileceği SGK e tebligat düzenlemesini içeren “SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNCA ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK TEBLİGATA İLİŞKİN YÖNETMELİK” 24 Eylül 2021 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte sisteme zorunlu olarak dahil edilmesi gerekenlerin yine en geç belirlenen tarihe kadar Sgk e-tebligat başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Bu yazımızda SGK e-tebligat sisteminin ne olduğu, kimlerin başvuru yapması gerektiği konusunda ayrıntılar verilecektir. Ayrıca sgk e-tebligat başvuru nereden yapılır, sgk elektronik tebligat nasıl alınır konularında adım adım bilgi verilecektir.

Sgk e tebligat başvuru nedir ?

SGK tarafından gönderilecek tebligatlar artık posta ile değil elektronik ortamda gönderilecektir. Tebligatların elektronik ortamda gönderilmesine imkan sağlayacak uygulamaya ise SGK E-tebligat uygulaması denilmektedir.

Sgk tebligat başvurusu kimler için zorunludur ?

24 Eylül 2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre;

 • 4/1-a kapsamında yani eski adı ile SSK kapsamında sigortalı çalıştıran tüm gerçek ve tüzel kişi işyerlerinin SGK e-tebligat giriş sistemine zorunlu olarak dahil olmaları gerekmektedir.
 • Sigortalı çalıştıran işveren haricindeki diğer gerçek ve tüzel kişiler de sisteme isteğe bağlı dahil olabilecekler. Elektronik ortamda sgk e tebligat başvuru formunu doldurarak ssk e tebligat sistemine isteğe bağlı giriş yapanlar bir daha bu sistemden çıkamayacaklardır.

Sgk e tebligat başvuru ekranından son başvuru tarihi ne zaman ?

 • İlk defa 01.10.2021 tarihinden önce tescili olan ve sigortalı çalıştırmaya devam edenler için E tebligat Sgk sistemine son başvuru süresi 31.01.2022 tarihine uzatılmıştır. Zorunlu olarak kayıt olması gereken işverenlerin bu tarihe kadar E-tebligat başvuru Sgk ekranından sisteme kayıt olmaları gerekmektedir. E tebligat başvuru süresi içerisinde Sgk elektronik tebligat adresi alma uygulamasına giriş yapmayan işverenler hakkında cezai işlem uygulanacaktır.
 • İlk defa 01.10.2021 tarihi ve sonrasında tescil açtıran işverenler için ise SGK e-Tebligat başvuru süresi tescil tarihinden itibaren en geç 3 aydır.

Sgk elektronik tebligat sistemi nasıl işleyecek ?

Sgk e tebligat sisteminin işleyişi şu şekilde olacak;

 • Sisteme kayıtlı olan kişilere gönderilecek olan belge öncelikle elektronik ortamda imzalanacak.
 • İmzalama işlemleri tamamlandıktan ve evrak onaylandıktan sonra belge elektronik ortamda gönderilecek.
 • Elektronik ortamda gönderilen evrak gönderilme tarihinden itibaren 5’inci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacak.

Sgk e tebligat adresi alma sisteminden nasıl çıkılır ?

SGK başvuru e tebligat sistemine zorunlu olarak ya da isteğe bağlı dahil olanlar aşağıdaki durumların gerçekleşmesi halinde sistemden çıkabilirler;

 • Şirketlerde ya da diğer tüzel kişiliklerde ticaret sicil kaydının silinmesi,
 • Gerçek kişilerde ölüm ya da gaip sayılma hallerinde kapatılır.

Sgk e tebligat başvuru nereden yapılır ?

Peki sgk e tebligat başvuru nereden yapılır ? Başvurular elden ya da posta yolu ile form ve ya dilekçe ile yapılmayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açılan E-devlette açılan Sgk e tebligat giriş ekranı üzerinden başvurular online ortamda gerçekleşecek.

Sgk e-tebligat başvuru ekranı açıldı mı ?

Peki sgk e tebligat başvuru ekranı açıldı mı ? Evet ekranlar 10.12.2021 tarihi itibariyle e-devlette açıldı. Başvurular tamamen elektronik ortamda ve E-devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Aşağıda E-devletten sgk e-tebligat başvuru nasıl yapılır konusunda ayrıntılı olarak ve adım adım bilgi verilecektir.

Sgk e tebligat başvurusu nasıl yapılır ?

Peki sgk e tebligat nasıl alınır ? sgk e tebligat başvuru e devlet başvuru ekranı açıldı. E-devlet e sgk tebligat başvuru ekranından E-tebligat adresi tanımlaması yapmak için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan E-devlet Sgk e-tebligat başvurusu ekranına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapın ⇒ E-devlet sgk e-tebligat başvuru formu
 • E devlet sgk e tebligat uygulamasını açtığınızda zaten sistem varsa işverenlik kaydınızı otomatik olarak çekecektir. T.C. numarasına bağlı şirket ya da başka Tüzel kişilik varsa sistem bunu da otomatik olarak çekecektir.
 • E-devlet e tebligat başvuru Sgk başvuru ekranına girdikten sonra YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
 • Eğer işverenlik kaydınız yoksa “GERÇEK KİŞİ İSTEĞE BAĞLI” seçeneğinden e-tebligat sistemine kayıt olabilirsiniz.
 • Eğer gerçek kişi olarak işverenlik kaydınız varsa “Gerçek Kişi İşveren” menüsünden,
 • Şirket ya da diğer tüzel kişilikler için e-tebligat tanımlamasını ise “tüzel kişi” menüsünden yapabilirsiniz.

Şirketler için sgk e-tebligat nasıl yapılır ?

Hem şirketler hem de diğer tüzel kişilerde Sgk e-tebligat başvuru nereden yapılır, Sgk E tebligat başvuru formu tüzel kişiler için ayrıca oluşturuldu mu soruları  sıklıkla soruluyor. Tüzel kişilerde de e tebligat Sgk başvurusu yine E-devletten ve yukarıda belirtilen menüler üzerinden yapılıyor. sgk e tebligat ekranına şirket ortaklarından birisinin T.C numarası ile girilerek tanımlama yapılması yeterli olacaktır. Tüm ortakların ayrıca yapmalarına lüzum yoktur.

Sgk tebligat sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK tarafından e-tebligat sisteminde size gönderilen evrakları yine açılacak ekran üzerinden görebileceksiniz. Ekran açıldığında SGK e-tebligat sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında adım adım bilgi verilecektir.

4.5/5 - (2 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2