SGK Ek 9 Formu Dolu Örneği

Ek 9 formu olarak SGK açısından işverenlerin aradıkları iki ayrı form vardır. Birincisi ev hizmetlerinde çalışanlar için başvuru formu diğeri de aylık prim ve hizmet belgesi. Bu yazımızda her iki formu da indirme imkanı bulabilir ayrıca doldurulmuş örneklere göz atabilirsiniz.

Ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla kapsamında işçi bildiriminde bulunacakların ek 9 sgk formunu doldurarak bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile başvuru yapması gerekmektedir. Aşağıda sgk ek 9 formu dolu örneği excel formatında düzenlenmiş olup formu doldururken size yardımcı olacaktır.

Ev hizmetlerinde işçi çalıştırılmaya başlanan tarih ay sonuna kadar ek9 10 günden fazla formu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Sgk ek 9 formunun bu tarihe dikkat edilerek verilmesi ve özellikle teşvik kısmının dikkatli doldurulması gerekmektedir. Aşağıda örneği verilmiş ve doldurulmuş forma uygun olarak doldurmanız halinde bir sorun olmayacaktır. Yazımıza geçmeden önce dilerseniz ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi sayfamızı ziyaret ederek güncel aylık prim tutarlarına göz atabilirsiniz.

Süresi dışında verilecek olan aylık prim ve hizmet belgelerinin elden verilmesi düzenlemesi kaldırılmış olup e-bildirge v2 uygulaması üzerinden verilmesi gerekmektedir. E-bildirge v2 üzerinden ek/iptal/asıl aphb yani ek9 belgesi vermek için  sgk e bildirge v2 sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yine de elden vermeniz gereken durumlar için aşağıda aylık prim ve hizmet belgesinin excel olarak boş formatını indirebilirsiniz. Şimdi ayrı ilk başlık altında ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar başvuru formunu ne olduğu ve nasıl doldurulacağı sonraki başlıkta ise aylık prim ve hizmet belgesi örneğini bulabilirsiniz.

1- Ev hizmetleri başvuru formu

Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalıştıracağınız işçi için aşağıda örneği verilen başvuru formunu işe başladığı ay sonuna kadar bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz gerekiyor. Form örneği ve doldurulmuş şekli aşağıdaki gibidir.

Sgk ek 9 formu dolu örneği excel

Ek9 SGK 10 günden fazla başvurusu için kullanılacak formun doldurulmuş bir örneği aşağıdaki gibidir. Dilerseniz buradan Sgk ek 9 formu 4/a excel olarak formu indirebilirsiniz: sgk ek 9 formu indir

Ek9 formu doldurulmuş örnek

Formu sizin için tek tek doldurduk. Aşağıdaki forma bakarak siz de kolayca doldurabilirsiniz. Eğer takıldığınız bir yer olursa bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Örnek Ek 9 10 Günden Fazla FormuPin
Sgk Ev Hizmetleri Formu Nasıl Doldurulur

Ev hizmetleri Ek 9 formu nasıl doldurulur ?

Formu doldururken bazı önemli kısımlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yüzden yazımızın devamında ek 9 nasıl doldurulur kısmını dikkatlice okumanızı öneririz. İlk kısımda yer alan ev hizmetlisini çalıştıracak işveren ve çalışacak sigortalı bilgilerini eksiksiz olarak yazın.

 • 4/a sigortalılığından dolayı yaşlılık aylığı alıyorsa devam etmek istediği sigorta kolu? kısmında eğer çalıştıracağınız kişi emekli ise Sosyal Güvenlik Destek Primi kutucuğunu kesinlikle işaretlemelisiniz. Aksi halde kişinin emekli aylığı kesilecektir.
 • Sigortalının işe başladığı tarih kısmında kişiyi hangi tarihten itibaren sigortalı bildireceğinizi, Sigortalının ay içerisinde çalışma gün sayısı kısmında ay içerisinde kaç gün çalıştıracağınızı yazın. Eğer boş bırakırsanız aylık 30 gün üzerinden sistem tahakkuk eder.
 • Sigorta Primine Esas Günlük Kazanç Tutarı kısmını boş bırakabilirsiniz. Eğer asgari ücret üzerinden bildirim yapılacaksa tabi. Ancak asgari üzerinde bir bildirim olacaksa buraya brüt kazancı yazmanız gerekiyor.
 • YARARLANILACAK PRİM TEŞVİKLERİ kısmında ise 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin (1) bendi kutucuğunu işaretleyin. Bu zaten her durumda işaretlenecek yani 5510/5 puanlık teşvik indirimidir ve prim ödemelerinizi düzenli yapmanız halinde 5 puanlık indirim sağlanır. .Prim teşvikleri konusunda ayrıntılı bilgi için ev hizmetleri teşvik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • D- ÇALIŞMA NEDENİ kısmında uygun seçeneklerden birisini seçin. Ardından aşağıdaki E- BEYAN VE TAAHHÜTLER kısmını da doldurun. Başvuru formu hem işçi hem de işveren tarafından imzalandıktan sonra kimlik fotokopileri de eklenecek ve SGK’ya verilecek.

2- SGK Ek 9 formu 4/a ( aylık prim ve hizmet belgesi)

Yukarıda da belirttiğimiz üzere süresi dışındaki tüm aylık prim ve hizmet bildirgelerine ilişkin asıl/iptal/ek bildirgeleri E-bildirge V2 uygulaması üzerinden vermeniz gerekiyor. Ancak bazı durumlarda elden verilmesi gerekebilmekte.

Aylık prim ve hizmet belgesi excel ek 9

Aylık prim ve hizmet belgesini diğer adıyla sgk ek9 formunu excel olarak buradan indirebilirsiniz: sgk ek 9 formu örneği excel indir

Aylık prim ve hizmet belgesi doldurulmuş örneği

Aylık prim ve hizmet belgesinin bir örneğini aşağıda sizin için hazırladık. Kırmızı ile doldurulmuş alanları doldurmanız yeterli olacaktır. Özellikle Sgk ek bildirge formunun düzenlenmesine esas kanun numarası, belge türü, prime esas kazanç ile sigortalının prim ve gün sayısına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sgk Ek 9 Formu Dolu Örneği 2Pin
Aylık Prim Ve Hizmet Belgesi Doldurulmuş Örneği
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“SGK Ek 9 Formu Dolu Örneği” üzerine 21 yorum

 1. MErhaba
  2015 yılından itibaren yanımda ev hizmetlisi olarak çalışan bir bayan için 24 yıl sure ile 6111 sayılı kanundan faydalanmıştım. Toplam 4 yıl sigortalı olarak çalıştıktan sonra ayrıldı. Şimdi tekrar yanımda çalışması halinde sigorta teşviklerinin hangisinden faydalanabilirim? Şu anda 6 ay süre ile sigortası yok. 6111 veya 27103 teşviklerinden hangisinden faydalanabilirim.
  Tesekkurler

  Cevapla
 2. Merhaba. Ben bebek bakıcımıza sigorta girişi yapacağım. 2000 tl maaşa anlaştık. Ancak ev hizmetleri için v2 uygulamasında e9 girişi yok. Excel yükleyebiliyorum sadece formu posta yokuyla göndersem olur mu

  Cevapla
  • Merhaba. E-devlette SGK işyeri tescil uygulamasından yapmanız gerekiyor Aycan HANIM. Form ile başvuruyu kaldırdılar.

   Cevapla
 3. merhaba, işverenin sigorta sicil numarası açması gerekiyor mu? çünkü ek9 devam sayfasında işyeri sicil numarası yazıyor. açması gerekiyorsa nasıl bir yol izlenecek, teşekkürler..

  Cevapla
  • Merhaba. Sorunuzu tam anlayamadım Ayşegül HANIM. Sicil numarası olmaz ev hizmetlerinde. Kolay işverenlik kapsamında başvurmanız gerekiyor.

   Cevapla
 4. Merhabalar,

  Öncelikle zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler. Benim üç sorum olacaktı. Yaşlı anneme refakat etmesi için bir kişiyi işe aldık, sigorta bildirimini yapacağız. Bu formu doldururken birkaç yeri anlayamadığım için sormak istedim. 4/a sigortalılığından dolayı yaşlılık aylığı alıyorsa devam etmek istediği sigorta kolu sorusunu anlayamadım. İşe aldığımız kişi emekli değil, yaşlılık aylığı almıyor. Buna rağmen karşısındaki kollardan birini seçmem gerekiyor mu?
  İkinci sorum ise günlük kazanç hakkında. Biz kendisi ile 2.945 TL’ye anlaştık, tam asgari ücret değil. Ben bu ücreti 30’a bölüp mü hesaplamalıyım? Yoksa aylık 2.945 TL’ye anlaştığımızı yazmalıyım oraya.
  Bir de annemin evinde çalışacak kendisi, annemin adını mı vermeliyim en alttaki beyan kısmında?

  Şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Emekli değil ve aylık almıyor ise o kısmı boş bırakın. Bahsettiğiniz tutar net maaş mı brüt mü? Eğer net maaş ise brütü bu maaş üzerinden mi göstereceksiniz? Böyle olursa yüksek prim çıkar. Evet en alt kısımda annenizin adını vereceksiniz.

   Cevapla
   • Merhabalar, bu kadar hızlı cevap verdiğiniz için çok teşekkürler. Asgari ücret 2.943 tl olduğu için, 2.945 TL olarak yazmıştık, bunun brüt olduğunu düşünüyorum değil mi? bu durumda 2.945’i 30’a bölüp 98.17 mi yazmam gerekecek? En alt kısımda annemin ismini vereceğim çok teşekkürler. Ama üst kısımda iletişim bilgileri kısmında kendi adresimi gireceğim değil mi işveren ben olduğum için?

    Cevapla
    • Merhaba tekrar rica ederim :). Aynen 98.17 yazmanız gerek o zaman. İşveren sizseniz annenizi niye yazacaksınız kafam karıştı şimdi. Anneniz mi sigortalı olacaktı?

     Cevapla
   • Bahsettiğimiz tutar brüt olacak. Peki iletişim bilgileri kısmında annemin adresini mi vermem gerekiyor?

    Cevapla
     • Çok çok teşekkür ederim yeniden. Evet işveren benim, ancak çalışan kişi annemin evinde ona bakacak. Çok özür dilerim karışık anlattığım için. Annem ve ben ayrı evlerde oturuyoruz. Benim işe aldığım kişi, annemin evinde çalışacak.

     • Bu durumda işverenin anneniz olması gerek. İşveren kısmına annenizin bilgilerini yazacaksınız. Karışıklık olmasın.

 5. Merhaba ayrı evlerde yaşadığımız kalp rahatsızlıklari olan anne ve babama bakarak ek9 dan yararlanabilir miyim. Yararlanırsam 4a’lı mı olurum. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 6. Merhaba, ev hizmetlerinde çalışanların eksik gününü bildirmek için formun nasıl doldurulması gerektiği ile ilgili bilgi paylaşabilir misiniz? üst kısım aynı şekilde doldurulup alt kısımda sadece eksik gün ve nedeni mi belirtilecek? yokda üst kısımda ay içinde çalışma gün sayısı 0 olarak mı belirtilecek? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
  • Merhaba. Üst kısımda sadece işveren bilgisi doldurmanız yeterli olacaktır. Alt kısımda eksik gün nedeni, eksik gün sayısını yazmanız yeterli olacaktır.

   Cevapla

Yorum yapın

1